Mężczyzna robiący kompleks sztangowy

Kompleks sztangowy – na czym polega? Plan treningowy

Zastanawiasz się, czy to możliwe spalić 1000 kalorii dziennie? Jak powinien wyglądać trening siłowy lub cardio? Oto wskazówki jak spalić 1000 kcal.

Kompleksy sztangowe to sposób na uzupełnienie klasycznego treningu siłowego. Sprawdzą się szczególnie wtedy, gdy zależy Ci na redukcji tkanki tłuszczowej i rozwoju wytrzymałości. Na czym polega kompleks sztangowy? Sprawdź!

Na czym polegają kompleksy sztangowe?

Kompleksy sztangowe to forma treningu metabolicznego i interwałowego, która skupia się na zwiększeniu wydolności organizmu, redukcji tkanki tłuszczowej oraz poprawie jakości masy mięśniowej. Ma wiele cech wspólnych z crossfitem. W ćwiczeniach tych wybiera się najcięższe możliwe ćwiczenia wielostawowe i wykonuje się je jedno po drugim bez żadnych przerw. Dopiero po zakończeniu całej serii następuje przerwa trwająca 1, 2 lub 3 minuty.

Sposób oddziaływania kompleksu zależy od tempa ćwiczeń, stosowanego obciążenia (im większy ciężar, tym cięższa praca), stosowanych aktywności (inaczej odczuwa się izolowane, a inaczej złożone) oraz ilości obwodów. Zaleca się stosowanie przynajmniej 3 danego kompleksu. Oddziaływanie jest zależne także od stosowanej przerwy wypoczynkowej. Dla zaawansowanych polecane są proporcje 3:1, czyli trzykrotnie dłuższa praca niż odpoczynek. 

Mężczyzna robi przysiady w kompleksie sztangowym

Wady i zalety kompleksu sztangowego

Wykonywanie kompleksu sztangowego ma zarówno wady, jak i zalety. W przypadku tych drugich możemy mówić o:

– znacznie przyspieszają metabolizm, co prowadzi do zwiększonego spalania kalorii w spoczynku i po wysiłku,
– przy dobrze zbilansowanej diecie i odpowiednim treningu, możliwa jest rekompozycja ciała, czyli utrata tkanki tłuszczowej z jednoczesnym niewielkim wzrostem masy mięśniowej,
– zdecydowanie poprawiają kondycję i wytrzymałość,
– są czasowo efektywne,
– stanowią urozmaicenie klasycznego treningu siłowego,
– tworzą solidną bazę dla wielu sportów, zwłaszcza sportów walk,.
– posiadają szeroki wachlarz możliwych do wykonania ćwiczeń, co sprawia, że treningi nie są monotonne.
– z powodzeniem zastępują klasyczne interwały.

Jeśli chodzi o wady kompleksu sztangowego, warto mieć świadomość tego, że:

– przy źle dobranym planie treningowym i nadużywaniu kompleksów sztangowych łatwo można doprowadzić do przetrenowania,
– wzrasta ryzyko kontuzji. Kompleksy sztangowe angażują wiele mięśni jednocześnie, ale zmęczenie może prowadzić do błędów technicznych,
– kompleksy sztangowe są wymagające i potrzebują dużej samodyscypliny do osiągnięcia pożądanej intensywności,
– ze względu na wysoką intensywność, nie należy wykonywać ich zbyt często, aby umożliwić mięśniom regenerację, zwłaszcza w połączeniu z treningami siłowymi,
– silnie obciążają układ nerwowy.

Dla kogo kompleks sztangowy?

Kompleksy sztangowe są świetnym rozwiązaniem dla osób, które chcą:

zaoszczędzić czas na treningu – całe ciało można przećwiczyć w 30 minut,
poprawić wygląd sylwetki – zmniejszając poziom tkanki tłuszczowej,
zwiększyć wydolność – zarówno w strefie tlenowej, jak i beztlenowej,
poprawić wyniki w innych dyscyplinach – takich jak sporty walki, bieganie czy pływanie,
urozmaicić klasyczny trening aerobowy i interwałowy – wprowadzając coś nowego.

Warto przy tym zaznaczyć, że kompleksy mogą być nieodpowiednie dla osób początkujących, które mają trudności z techniką pojedynczych ćwiczeń oraz tych, które dążą do rozbudowy masy mięśniowej. Jeśli nie masz solidnej bazy siłowej i wytrzymałościowej, również powinieneś najpierw odpowiednio przygotować się do treningu. 

Rodzaje kompleksu sztangowego

Trening kompleksu sztangowego ma kilka odmian. Oto niektóre z nich:

Clean Complex V 2: w skład tego kompleksu wchodzi power clean (siłowy zarzut sztangi z ziemi), wybicie na nożyce, przysiad przedni oraz odwrotny wykrok. Ze względu na stopień trudności, jest on przeznaczony dla osób co najmniej średniozaawansowanych;

Beast Complex: ten kompleks zawiera muscle snatch (rwanie średnim chwytem), wyciskopodrzut, przysiad tylny, wchodzenie na podwyższenie, rumuński martwy ciąg (RDL) oraz rolowanie sztangi. Jest to zestaw wymagający dobrej techniki i siły;

Bear Complex: składa się z pięciu ćwiczeń wykonywanych bez przerw: zarzut sztangi na barki, przysiad z przodu, wybicie sztangi nad głowę z klatki piersiowej, przysiad ze sztangą na barkach oraz wybicie sztangi zza karku. Cały cykl powtarza się 7 razy, co stanowi jeden obwód. Można wykonywać więcej takich rund, zależnie od poziomu zaawansowania.

Kompleks sztangowy – przykładowy plan treningowy

Każde z poniższych ćwiczeń należy wykonywać jedno po drugim, bez przerwy. Po wykonaniu wszystkich odpocznij 1-3 minuty. Następnie wykonaj jeszcze 4-6 serii. Pamiętaj o dobraniu maksymalnego obciążenia, z którym będziesz w stanie wykonywać każde ćwiczenie z założonymi liczbami powtórzeń oraz serii. Zapoznaj się z techniką wykonywania poszczególnych aktywności lub spytaj trenera, jak robić je prawidłowo. Jak wygląda przykładowy trening?

Power clean (siłowy zarzut sztangi z ziemi): 8 powtórzeń.
Push press (wycisko podrzut): 8 powtórzeń.
Step ups (naprzemienne wchodzenie na podwyższenie): 8 powtórzeń każda noga.
Rumuński martwy ciąg: 8 powtórzeń.
Rollouts (rolowanie sztangi): 8 powtórzeń.

Kompleks sztangowy – o czym pamiętać?

Przed rozpoczęciem treningu, warto pamiętać o tym, aby postawić sobie cel do spełnienia. Jeśli Twoim priorytetem jest spalenie tkanki tłuszczowej i poprawa wytrzymałości, wykonuj 3-5 kompleksów sztangowych w tygodniu, zależnie od poziomu doświadczenia. Jeśli chcesz trenować głównie pod kątem innej dyscypliny, takiej jak kulturystyka czy sporty walki, nie przekraczaj 1-2 sesji tygodniowo, pamiętaj o przerwie wypoczynkowej.

Kluczowe jest także przesypianie 7-8 godzin każdej nocy i dbanie o jakość snu. Dobra regeneracja pozwala na większą intensywność i częstotliwość treningów. Do tego niezbędna będzie też prawidłowo zbilansowana dieta, bogata w mikro- i makroskładniki, by optymalnie zregenerować mięśnie po treningu. Stosowanie odpowiednich suplementów również może zwiększyć Twoje możliwości.

Częstotliwość wykonywania kompleksów sztangowych powinna być dopasowana indywidualnie. Pamiętaj, aby każde ćwiczenie wykonywać prawidłowo i z odpowiednią liczbą powtórzeń. Czy będą to martwy ciąg, czy wyciskanie sztangi o dużym ciężarze, jest to niezbędne, by uniknąć kontuzji. Powodzenia! Jeśli szukasz sztangi do domowej siłowni, w ofercie Decathlon, znajdziesz sporo propozycji

Przeczytaj także:

kobiety i mężczyźni trenujący w odzieży fitness

Jaki rodzaj aktywności wybrać dla siebie - trening siłowy czy cardio?

Branża fitness podsuwa nam wiele pomysłów treningowych. Jaki rodzaj treningu wybrać dla siebie? W jaki sposób go wykonywać? Podpowiadamy!

mężczyzna w odzież sportowej trenujący na siłowni

Siłownia - suplementy. Jakie suplementy przed i po treningu?

Jeśli wykonujesz trening siłowy, przyda ci się także odpowiednia suplementacja. Jakie suplementy należy spożywać przed i po treningu?

Budowa masy mięśniowej po 40 roku życia – trening siłowy

Budowa masy mięśniowej po 40 roku życia – trening siłowy

Aktywność fizyczna to dobry wybór niezależnie od wieku. Sprawdź, jak budować mięśnie po 40 roku życia i jak powinien wyglądać trening siłowy.

mężczyzna w kasku i okularach rowerowych

Trening siłowy w kolarstwie - jak zacząć?

Jak połączyć trening siłowy z jazdą na rowerze, aby poprawić swoje wyniki sportowe? Jakie Korzyści wynikają z włączenia treningu siłowego? Zapraszamy!

Ćwiczenia wielostawowe w treningu siłowym – co warto wiedzieć?

Ćwiczenia wielostawowe w treningu siłowym – co warto wiedzieć?

Ćwiczenia wielostawowe mają angażować kilka partii mięśniowych jednocześnie. Jak wykonywanie ćwiczeń wielostawowych wpływa na trening siłowy?