Holandia
Za pierwsze prototypy odpowiedzialny był Holender Hans Brikner. Ostatecznie pomysł wynalazcy z Holandii nie odniósł wielkiego sukcesu, więc za twórcę pierwszych wrotek uznawany jest częściej John Joseph Merlin, czyli pochodzący z Belgii producent różnych instrumentów muzycznych, który swoją konstrukcję prezentował około 1760 roku. W kolejnych latach powstawały kolejne próby. Na przykład Francuz, niejaki Petibled zdecydował się dodać jedno kółko do buta. Kolejne dwa w 1823 roku dodał Robert John Tyers. Zaprojektował on tak w zasadzie rolki, gdyż ponownie był to sprzęt jednośladowy. Ciekawym wynalazkiem był jednak przedni hamulec, który ułatwiał jazdę.
Wiek XIX
Gdy mowa z kolei o wynalezieniu wrotek bliskich tym współczesnym to musimy przenieść się do roku do drugiej połowy XIX wieku. W 1863 roku James Plimpton zaprezentował pierwsze wrotki współczesne. Posiadały one dwie pary drewnianych kółek, dzięki czemu jazda była bardziej stabilna. Sprzęt sportowy zaprojektowany przez wynalazcę z Nowego Jorku błyskawicznie okazał się strzałem w dziesiątkę.
Dzięki tworowi Plimptona wrotkarski świat zaczął kwitnąć, sam sprzęt również rozwijano i np. w 1876 roku dodano do niego hamulce i powstawały wrotkarnie, które otwierano nie tylko w Stanach, ale też w Berlinie. W 1878 roku z kolei zagrano pierwszy mecz w hokeja na wrotkach. Bardzo ważnym momentem było też wynalezienie poliuretanu, który okazał się świetnym surowcem do produkcji kółek.
Lata XX
Ostatnie dekady XX wieku przyniosły jednak spadek popularności wrotkarstwa. W latach 70. zaczęły się bowiem pojawiać pierwsze rolki, które były wykonane w sposób nowoczesny, który znamy dziś i szybko zapanowała moda właśnie na nie. Wrotkom udało się jednak wrócić do łask i to całkiem niedawno, gdyż w drugiej dekadzie XXI wieku. Spory udział w tym miała m.in. moda retro, czy też spore zmiany w designie i wyglądzie wrotek. Pomocne okazało się też roller derby, czyli najpopularniejszy sport wrotkarski świata.