ZANĘTY I PRZYNĘTY NA METODĘ FEEDER, JAKI PELLET WYBRAĆ?
Na dobrą sprawę jest to temat rzeka – dużo zależy od przejrzystości wody, pory roku, temperatury wody i innych czynników. Nie ma jednego sprawdzonego sposobu i trzeba niestety samemu znaleźć receptę na połów ryb w swoim łowisku. W kolejnym artykule postaram się przedstawić jednak pewne wskazówki, które powinny ułatwić poszukiwania.
Jeśli chodzi o zanęty, to „metoda” daje nam pewną dowolność – możemy stosować zarówno standardowe zanęty sypkie, jak i pellety zanętowe. W przypadku zanęt klasycznych do wyboru mamy całą gamę specjalnych tzw. method-mixów w różnych opcjach smakowych, jak również nic nie stoi na przeszkodzie, aby zastosować klasyczną zanętę do feedera – ważne, aby była wystarczająco klejąca i dobrze trzymała się podajnika. Zaletą zanęty jest jej szybka praca w wodzie, wadą – krótkotrwałe działanie.
Drugą opcją są pellety zanętowe. Występują one oczywiście w wielu smakach i w różnych rozmiarach, od 1 mm do nawet 30 mm. Do „metody” najlepiej sprawdzają się te w przedziale 2-4 mm. Pellet pracuje w wodzie wolniej od zanęty, jednak jego działanie wabiące jest zdecydowanie dłuższe.
W przypadku przynęt do „metody” mamy jeszcze szerszy wybór. Z powodzeniem na włos możemy zastosować starą dobrą kukurydzę, w niektórych przypadkach dobre efekty będzie również dawać założony bezpośrednio na haczyk biały robak (parzony lub mrożony – przynęta w podajniku nie powinna się ruszać!).
Istnieje oczywiście cała gama przynęt przeznaczonych specjalnie do łowienia feederem – kuleczki, dumbellsy czy pellety. Każde z nich występują w wielu smakach, a kulki oraz dumbellsy dodatkowo w wersjach o zróżnicowanej wyporności – możemy wybierać między przynętami pływającymi (pop-up), tonącymi (sinking) lub neutralnymi (wafters). Dzięki temu jesteśmy w stanie dopasować się do różnych warunków na łowisku.