Kobieta sama wykonująca masaż limaftyczny nóg

Masaż limfatyczny nóg – jak zrobić samemu?

Chcesz wykonać masaż limfatyczny nóg w warunkach domowych? Zastanawiasz się, jak to zrobić poprawnie? Sprawdź!

Masaż limfatyczny nóg to skuteczny sposób na poprawę krążenia limfy, redukcję obrzęków oraz wspomaganie regeneracji organizmu. Można go z powodzeniem wykonać w domu. W jaki sposób? Oto wskazówki.

Dla kogo masaż limfatyczny nóg?

Masaż limfatyczny kończyn dolnych jest polecany dla osób, które borykają się z obrzękami limfatycznymi nóg, zastojem limfy lub uczuciem ciężkości nóg, często wynikającym z siedzącego trybu życia, ciąży czy długiego stania. To także świetne rozwiązanie dla osób, które chcą poprawić elastyczność skóry, zapobiegać cellulitowi lub wspomagać regenerację po intensywnym treningu.

Kobieta siedząca na macie masująca łydkę pistoletem

Rodzaje masaży limfatycznych

Istnieje kilka rodzajów masaży limfatycznych.

Manualny masaż limfatyczny – nie jest tu potrzebny specjalistyczny sprzęt. Na czym polega? Na odpowiednim uciskaniu tkanek w obrębie obrzęku limfatycznego. Wspomaga się dzięki temu odpływ płynu w kierunku węzłów chłonnych. By uzyskać efekty, ważna jest odpowiednio dobrana technika masażu. W większości przypadków specjalista fizjoterapii zaczyna od bardzo delikatnego masażu, stopniowo zwiększając intensywność.
Mechaniczny drenaż limfatyczny nóg – w tym wypadku stosuje się specjalny sprzęt, który wykorzystuje kompresję powietrzną. Można go zamówić w internecie lub sklepach z artykułami medycznymi czy do zabiegów fizjoterapeutycznych. W wielu z tego typu aparatach do drenażu limfatycznego znajdziesz specjalne tryby pracy, które pozwalają przeprowadzić go we własnym zakresie.

Jak wykonać masaż limfatyczny nóg w domu?

Jeśli chcesz wykonać masaż limfatyczny kostki czy całych kończyn dolnych, możesz sprawdzić poniższe wskazówki.

1. Usiądź lub połóż się w wygodnej pozycji, z nogami lekko uniesionymi ku górze, na przykład opierając je na poduszce.
2. Użyj olejku do masażu lub balsamu, by ułatwić ruchy.
3. Zrób masaż kostek, delikatnie chwytając jedną obiema dłońmi i wykonując koliste ruchy wokół niej, rozcierając i delikatnie ugniatając.
4. Następnie przejdź w górę, w stronę łydek, stosując powolne ruchy, jak głaskanie.
5. Obejmij łydkę obiema dłońmi i wykonuj delikatne, płynne ruchy w górę. Powtarzaj je kilkukrotnie, przesuwając się od zewnętrznej do wewnętrznej strony łydek. Pamiętaj, by nie był to zbyt mocny masaż uciskowy. 
6. Masuj delikatnie okolice kolan, szczególnie wewnętrzną stronę, kolistymi ruchami.
7. Przejdź do ud, płynnymi i rytmicznymi ruchami. Możesz dodać delikatne oklepywanie skóry opuszkami palców, by masażem limfatycznym dodatkowo pobudzić krążenie.
8. Delikatnie uciskaj węzły w pachwinach ruchami kolistymi przez około 10-15 sekund.

Mężczyzna wyciskający żel do masażu na dłoń

Masaż limfatyczny – efekty

Masaż tego typu daje sporo korzyści. Wśród nich warto wymienić:

– zmniejszenie obrzęku i opuchlizny,
– łagodzenie bólu i napięć mięśniowych,
– poprawa ruchomości stawów,
– poprawa elastyczności skóry i redukcji cellulitu,
– wspomaganie pracy układu odpornościowego,
– przyspieszenie regeneracji organizmu,
– pomoc w oczyszczeniu z toksyn, w tym po przebytej infekcji,
– odchudzanie i modelowanie sylwetki,
– likwidacja uczucia ciężkich nóg,
– jest relaksujący i poprawia samopoczucie.

Przeciwwskazania do wykonywania limfatycznego masażu 

Choć masaż limfatyczny jest bezpieczną i korzystną metodą, istnieją pewne sytuacje, w których może być niewskazany. Lepiej nie wykonywać go przy ostrych infekcjach i stanach zapalnych, a także aktywnych nowotworach. Nie jest zalecany także przy niewydolności serca i zakrzepicy żylnej. Unikaj go także, jeśli pojawiają się niespecyficzne obrzęki o nieznanej przyczynie.

Drenaż limfatyczny samodzielnie – czy można?

Drenaż limfatyczny kończyn dolnych różni się od masażu limfatycznego przede wszystkim precyzją i techniką wykonania. Ten drugi to ogólna metoda poprawy przepływu limfy, którą można łatwo zastosować w domu, stosując delikatne i intuicyjne ruchy. Drenaż limfatyczny jest bardziej zaawansowaną techniką terapeutyczną, która wymaga znajomości anatomii układu limfatycznego i schematów przepływu limfy. Ma na celu odprowadzanie jej w kierunku konkretnych węzłów chłonnych, co czyni go szczególnie skutecznym w leczeniu obrzęków i problemów limfatycznych.

Zabieg drenażu limfatycznego można wykonywać samodzielnie, jednak warto pamiętać, że profesjonalny, przeprowadzany przez wyszkolonych terapeutów, jest znacznie bardziej precyzyjny i skuteczny w przypadku poważniejszych problemów zdrowotnych, takich jak obrzęki limfatyczne. Samodzielny drenaż w domu jest jednak możliwy i może być pomocny w profilaktyce, redukcji uczucia ciężkości nóg czy poprawie ogólnego przepływu limfy.

Jeśli chcesz wykonać drenaż limfatyczny nóg samodzielnie, aby był bezpieczny i skuteczny, należy trzymać się kilku zasad.

Delikatność – ruchy powinny być powolne i delikatne, by nie powodować ucisku na naczynia krwionośne. 
Kierunek ruchów – zawsze masuj w kierunku węzłów, na przykład od kostek w stronę kolan, a potem do pachwin.
Unikaj bólu – jeśli odczuwasz dyskomfort, oznacza to, że stosujesz zbyt dużą siłę nacisku.

Wykonywanie samodzielnego manualnego drenażu limfatycznego to świetna opcja na co dzień, aby wspierać zdrowie kończyn dolnych, ale w przypadku jakichkolwiek problemów zdrowotnych zawsze warto skonsultować się z fizjoterapeutą. Jeśli masz problemy z zespołem ciężkich nóg, czy obrzękiem, zapoznaj się z powyższymi wskazówkami i wykonaj ostrożnie masaż w warunkach domowych. 

Przeczytaj także:

Jak się rolować - po co i jak rolować mieśnie przed i po treningu

Jak rolować mięśnie? Przydatne wskazówki i rady

Rolowanie mięśni przydaje się przed treningiem i po jego zakończeniu. Sprawdź, jak wykonywać masaż mięśni rollerem.

Mężczyzna wspinający się w Himalajach

Sauna po treningu czy przed siłownią – kiedy korzystać z sauny?

Sauna po treningu cardio czy po treningu siłowym? Kiedy korzystać z sauny, by zapewnić relaks i regenerację organizmowi?

Kobieta i mężczyzna w odzieży do jogi robiący wspólną praktykę z aplikacją do jogi

TOP9 najlepszych płatnych i darmowych aplikacji do jogi

Joga to świetny sposób na relaks. Szukasz aplikacji do jogi? Nie wiesz, jaką wybrać? Oto najlepsze aplikacje do ćwiczenia jogi.

Fizjoterapeuta stosujący kinesiotaping w bólu rwy kuszlowej

Jak wykonać i stosować taping na rwę kulszową?

Taping na rwę kulszową wspiera mięśnie pleców i łagodzi ból przez cały czas noszenia plastrów. Nawet kilka dni! Zobacz, jak nakleić i stosować tejpy!

Masowanie łydki za pomocą kulki do masowania

Regeneracja po treningu – jak zregenerować mięśnie po treningu?

Regeneracja po treningu fizycznym to konieczność. Sprawdź, jak przyspieszyć regenerację potreningową mięśni, jak zadbać o brak kontuzji.