Mężczyzna w stroju do squasha grający na korcie według zasad gry w squasha

Zasady gry w squasha – wszystko, co musisz wiedzieć o tym sporcie

Jakie są zasady gry w squasha? Czym jest let, stroke? Dowiedz się, jak odbijać piłkę rakietą w tym sporcie, poznaj wymiary i wygląd kortu.

Mimo że powstał około XIX wieku, w Polsce squash jest stosunkowo młodą dyscypliną sportu. Do naszego kraju dotarł bowiem dopiero w latach 90. ubiegłego wieku. Jest niezwykle dynamiczną grą i wymaga co prawda stosunkowo dobrej wydolności, jednak z zasady może w niej uczestniczyć każdy. Dowiedz się, co to jest squash, jak przygotować się do gry i jak grać w squasha.

Squash – podstawowe informacje na temat tej wariacji tenisa

Starając się opisać tę aktywność fizyczną w kilku słowach, można powiedzieć, że squash jest sportem, który polega na odbijaniu piłki o ścianę za pomocą rakiety, w taki sposób, aby w jak największym stopniu utrudnić rywalowi jej odebranie, czyli ponowne uderzenie. Mimo że kojarzy się z tenisem ziemnym, pole gry do squasha nie jest wyposażone w siatkę. Zamiast przebijania na drugą stronę boiska do squasha, piłkę uderza się o ścianę.

Ze względu na wysokie tempo gry sport ten wymaga stosunkowo dobrej kondycji fizycznej. Pozwala spalić naprawdę duże ilości kalorii, dlatego stanowi fantastyczne rozwiązanie dla osób, którym zależy na utracie wagi i zmniejszeniu objętości tkanki tłuszczowej. Zwłaszcza że nie wymaga posiadania dużej ilości sprzętu. Wystarczy bowiem zaopatrzyć się w piłkę i rakietę oraz odzież sportową.

Uśmiechnięta kobieta w odzieży do squasha trzymająca rakietę do squasha

Podstawy gry w squasha – serwis, odbicia. Poznaj zasady gry

Do rozegrania meczu potrzeba dwóch osób. Rekreacyjnie można oczywiście odbijać piłkę w większą ilość osób, jednak oficjalne rozgrywki wymagają dwójki zawodników. Podstawowa zasada gry mówi o tym, że w squashu uderzenia piłką należy wykonywać o frontową ścianę naprzemiennie – raz jeden gracz, raz drugi. Piłka może odbijać się o wszystkie ściany, ale konieczne jest minimum jedno uderzenie w ścianę przednią. Piłka może również uderzyć o parkiet, jednak może zrobić to tylko jeden raz.

Grę w squasha rozpoczyna serwis jednego z zawodników. Zawodnik serwujący musi przebywać na swojej ćwiartce kortu. Przynajmniej część jednej stopy tego gracza, musi znajdować się w polu serwisowym o kształcie kwadratu, zwanym kwadratem serwisowym. Nie może jednak dotykać, nawet kawałkiem stopy, żadnej z linii ograniczającej kwadrat. Przeciwnika nie dotyczy żadna z opisanych wyżej zasad. Aby poprawnie serwować piłkę, należy zrobić to tak, by uderzyć bezpośrednio w ścianę frontową, a dokładniej w miejsce znajdujące się pomiędzy linią serwisową a linią autową. Po uderzeniu piłka powinna odbić się tak, by wylądować na ćwiartce przeciwnika. Może oczywiście odbić się ona od ściany bocznej i tylnej w dowolnej konfiguracji, jednak przy serwisie, musi skończyć swoją drogę na opisanym wyżej fragmencie boiska.

Czy poza serwisem piłka musi odbić się od podłogi? Nie, zawodnik może uderzyć w nią, zanim nastąpi jej kontakt z parkietem. Piłkę należy uderzać na przemian, do momentu, w którym jeden z zawodników straci punkt. Jak traci się punkty w squashu? Między innymi poprzez dwukrotne odbicie się piłki o podłogę, dotknięcie piłki w którąkolwiek linię ograniczającą, wyjście piłki na aut, trafienie nią w blachę znajdującą się w dolnej części ściany przedniej, a także przez uderzenie piłką w pole zlokalizowane pod wspomnianą blachą. Osoba, która rozpoczyna grę, robi to do czasu, gdy przeciwnik wygra wymianę. Serwis odbywa się raz z lewego pola, a raz z prawego.

Zasady gry w squasha – czym jest let, no let i stroke?

Bezpieczeństwo na korcie jest priorytetem, dlatego jeśli zawodnik wie, że istnieje ryzyko uderzenia rywala, powinien z niego zrezygnować. W takim przypadku sygnalizuje się tak zwanego leta. W sytuacji, gdy jeden z zawodników przeszkodzi nam w oddaniu uderzenia poprzez zablokowanie szybkiego dobiegnięcia do piłki, również należy zasygnalizować leta. To, czy przeszkadzanie ze strony przeciwnika było przypadkowe, czy celowe, rozstrzyga sędzia. 

Po zaakceptowaniu leta poszkodowany gracz zdobywa punkt. W przeciwnym razie punkt zdobywa rywal, ponieważ mamy wtedy do czynienia z terminem no let. Pojęcie stroke oznacza natomiast stracenie punktu spowodowane nieregulaminowym zachowaniem. Przykładem może być między innymi blokowanie przez przeciwnika zamachu rakietą czy uderzenie piłki tak, by po odbiciu się od ściany trafiła prosto w rywala.

Squash – punktacja

W squash zasady gry są dość proste, ale z kronikarskiego obowiązku trzeba dodać, że nie zawsze punkty liczyło się tak, jak dziś. Przez lata modyfikowano zasady w tym zakresie i w 2009 roku Światowa Federacja Squasha zaaprobowała regulamin, w myśl którego podstawowy sposób punktacji to PARS do 11 punktów.

Kobieta w stroju do squasha tłumacząca mężczyźnie zasady gry w squasha stojąc na korcie

Brytyjski squash – zasady gry

Pierwszym na szeroką skalę stosowanym systemem liczenia punktów był system brytyjski. Jego cechą charakterystyczną było to, że tylko serwujący mógł zdobyć punkt. Jeśli wymianę wygrał odbierający, to nie zdobywał punktu, a jedynie prawo do serwisu. Gra toczyła się do 9 punktów w serwie, rzadziej do 15.

Zasady punktacji – system PARS

Brytyjski system punktowania sprawdzał się świetnie przy rozgrywkach amatorskich. Kiedy jednak popularność squasha rosła, zasady zostały zmodyfikowane, żeby sport ten stał się bardziej emocjonujący. Stosowany obecnie system punktacji PARS (point-a-rally scoring) wprowadza wiele zmian. Przede wszystkim punkty może zdobywać także odbierający (poza tym, że kiedy wygrywa wymianę, to staje się serwującym). Set rozgrywany jest zasadniczo do 11 punktów, ale przy stanie 10:10 wymagana jest dwupunktowa przewaga, dlatego realne wyniki często są wyższe, np. 16:14. Mecz squasha rozgrywa się do dwóch lub trzech wygranych setów.

Boisko do squasha – wygląd i wymiary kortu

Korty do squasha znajdują się na terenie krytych hal sportowych lub klubów fitness. Wymiary boiska do squasha to 9,75 metra długości i 6,4 metra szerokości. Pole gry nie ogranicza się jednak jedynie do parkietu. Mecz rozgrywa się w taki sposób, że udział w nim biorą także wszystkie cztery ściany, które okalają boisko. Ściana tylna wykonana jest z grubego, odpornego na uszkodzenia szkła bądź tworzywa syntetycznego. Celem takiego rozwiązania jest możliwość obserwacji meczu spoza boiska.

Piłkę można odbijać o całą powierzchnię tej ściany podczas rozgrywki w squasha. Zasady linie pozostałych trzech ścian określają jako pole nienależące do pola boiska. Uderzenie piłką w linię traktowane jest jako aut. Kort jest co prawda podzielony na dwie połowy, jednak gracze mogą poruszać się po całej powierzchni parkietu.

Wymiary boiska do squasha z zaznaczonymi liniami i polami serwisowymi zgodnie z zadami gry w squasha

Najczęściej popełniane błędy w squashu

Squash jest bardzo techniczną dyscypliną, w której ważnych jest wiele czynników wpływających na prawidłową grę. O ile kwestie zasad można przyswoić stosunkowo szybko i łatwo bez wychodzenia z domu, o tyle sama gra, oprócz świadomości ruchów, wymaga intensywnej praktyki na korcie do squasha. Z racji tego, że w squashu jest wiele niuansów, to właśnie one w dużej mierze decydują o grze i osiąganych wynikach.

Początkujący zawodnicy popełniają wiele błędów. Do tych które pojawiają się najczęściej należą:

– brak lub nieprawidłowa rozgrzewka;
– zły chwyt rakiety;
– nieprawidłowe ustawianie się względem piłki;
– zbyt mocne napinanie mięśni ręki i innych partii ciała;
– granie piłki do squasha ze zbyt dużą siłą;
– uderzanie piłki „z nadgarstka”;
– brak koncentracji na piłce i przeciwniku;
– nieodpowiedni dobór piłeczki do swoich możliwości.

Niektóre z wymienionych błędów mogą wydawać się prozaiczne. Należy jednak mieć świadomość, że squash jest dynamiczną grą, w której jest niewiele czasu na podejmowanie decyzji i wykonywanie wszystkich ruchów. Trzeba również zdawać sobie sprawę z tego, że popełniane błędy mogą nie tylko niekorzystnie wpływać na grę i osiągane wyniki, ale przede wszystkim negatywnie odbić się na zdrowiu. Niewłaściwa technika gry może bowiem prowadzić do szeregu urazów i kontuzji. Osoby, które nie miały nigdy wcześniej styczności ze squashem, a chcą rozpocząć przygodę z tą dyscypliną, powinny odbyć przynajmniej kilka lekcji z trenerem. To szybki sposób opanowania podstaw. Warto skorzystać z wyszukiwarki Decathlon GO, gdzie można znaleźć. jakie aktywności sportowe odbywają się w Twojej okolicy.

Squash jest grą wymagającą perfekcyjnej koordynacji i niezłej kondycji, ale zapewnia masę świetnej zabawy. Zasady zapewne okażą się jasne, proste i logiczne już w trakcie rozgrywki.

Przeczytaj także:

Mężczyzna w odzieży do squasha z rakietą do squasha w dłoni próbujący odpić piłkę do squasha

Jak wybrać piłkę do squasha? Rodzaje i oznaczenia [PORADNIK]

Piłka do squasha – jak wyglądają oznaczenia? Czy kolory na piłkach mają specjalne znaczenia? Jak dobrać piłkę do squasha do swojego poziomu gry.

mężczyźni w sportowych strojach z rakietkami do squasha w rękach

Jaka rakieta do squasha dla początkujących i nie tylko? Poradnik

Jak wybrać rakietę do squasha zależnie od stopnia zaawansowania gracza? Sprawdź, jak wybrać odpowiedni model rakiety.

kobiety siedzące na ławeczce trzymające rakiety do squasha

Rozgrzewka i najlepsze ćwiczenia przed grą w squasha

Gra w squasha wiąże się z dosyć dużymi obciążeniami nie tylko ręki, ale całego ciała. Dlatego przed rozpoczęciem gry, należy pamiętać o rozgrzewce!

mężczyźni w odzieży do squasha grający w squasha na korcie

Squash Poznań – kluby i korty do squasha. Gdzie się wybrać?

Squash to sport dobry dla każdego niezależnie od poziomu. Squash Poznań - sprawdź kluby w mieście i znajdź coś dla siebie.

mężczyzna w odzieży do squasha trzymający rakietę do gry w squasha

Sprzęt do gry w squasha. Co warto zabrać na pierwszy trening?

Jaki sprzęt do squasha przyda się początkującemu graczowi? Jak przygotować się na pierwszy trening squasha? Podpowiadamy jak dokonać właściwego wyboru