kobieta i mężczyzna stojący w wodzie w maskach do nurkowania i strojach pływackich

Pierwsze nurkowanie – o czym musi pamiętać początkujący nurek?

Chcesz zacząć nurkować? Zastanawiasz się, czy to bezpieczne? Czy warto zapisać się na kurs nurkowy? Sprawdź, jak wygląda pierwsze nurkowanie!

Rozpoczęcie przygody z nurkowaniem to ekscytujące i satysfakcjonujące doświadczenie. Trzeba jednak wiedzieć, że wymaga ono odpowiedniej wiedzy i przygotowania. Jak zacząć nurkować? Oto wskazówki.

Co to jest nurkowanie?

Nurkowanie to aktywność polegająca na przebywaniu pod wodą w celu eksploracji, rozrywki, prac podwodnych lub sportu. Do jego uprawiania wymagany jest podstawowy sprzęt nurkowy oraz odpowiednie szkolenia, by zapewnić sobie bezpieczeństwo i maksymalną przyjemność z eksploracji wodnego świata. Na jakie aspekty zwrócić uwagę przed wejściem do wody? Poniżej znajdziesz wskazówki bezpiecznego nurkowania.

kobieta nurkująca w płetwach pływackich

Nurkowanie dla amatorów — jakie korzyści przynosi?

Zastanawiasz się, jak nauczyć się nurkować? Najpierw warto poznać zalety tej aktywności. To sport dla każdego, kto ma w sobie ciekawość świata i odrobinę odwagi. Co daje nurkowanie?

– Kiedy wyjedziesz na urlop, w wodzie możesz zobaczyć zwierzęta i rośliny, których nie zobaczysz nigdzie indziej. Przy wyższym stopniu umiejętności zejdziesz też do jaskiń i wraków statków. Kto wie? Może na dnie morza odkryjesz kiedyś prawdziwe skarby?

Spotkasz na pewno ciekawych ludzi. Może na spotkaniu szkoleniowym, podczas urlopu, albo na forach internetowych lub grupach w mediach społecznościowych dla miłośników tego sportu. Wspólne hobby zbliża ludzi i kolejnych możesz zarazić swoją pasją. Jeśli masz dzieci, pamiętaj, że wspólne nurkowanie jest sportem dla całej rodziny.

Oderwiesz się od problemów codzienności. Skupisz się na tym, co naprawdę kochasz i co daje Ci radość. Dawka adrenaliny z endorfinami pozwala przetrwać najtrudniejsze momenty w życiu i stawia na nogi.

Poczujesz, jak to jest w stanie nieważkości. To uczucie lekkości i wolności nie da się porównać z żadnym innym i nie sposób go opisać.

Nurkowanie – przeciwwskazania zdrowotne

Przed rozpoczęciem swojej przygody z nurkowaniem należy pamiętać, że ze względu na specyficzny charakter podlega pewnym ograniczeniom. Przeciwwskazania zdrowotne do nurkowania oczywiście istnieją, podobnie jak pewne wymagania fizyczne. Sport ten wymaga dobrego stanu zdrowia oraz kondycji. Jednym z głównych przeciwwskazań do uprawiania nurkowania są choroby układu oddechowego. Może ono stanowić zagrożenie dla zdrowia osób, które zmagają się między innymi z astmą, przewlekłymi chorobami płucnymi oraz innymi dolegliwościami związanymi z układem oddychania

Przeciwwskazaniem są także choroby sercowo-naczyniowe. Osoby z chorobami serca, nadciśnieniem tętniczym, po zawale serca, chorobą niedokrwienną serca lub innymi tego rodzaju schorzeniami powinny przed rozpoczęciem nurkowania skonsultować się z lekarzem. Podobnie jest w przypadku osób z problemami z równowagą i schorzeniami neurologicznymi. Wśród schorzeń stanowiących przeciwwskazania należy wymienić między innymi zawroty głowy, epilepsję, problemy z równowagą, migreny lub padaczki. Przed wybraniem się na szkolenie warto mieć ze sobą zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do nurkowania.

mężczyzna nurkujący w kombinezonie nurkowym z butlą i maską do nurkowania

Nurkowanie pierwszy raz – dlaczego instruktor nurkowania jest niezbędny?

Żeby móc poznawać świat głębin morskich, potrzebujesz certyfikacji. Dzięki temu bez problemów wypożyczysz odpowiedni sprzęt do nurkowania w Polsce i za granicą. Czy uprawianie tego sportu bez tego jest nielegalne? Nie, nie zostaniesz ukarany grzywną, ale możesz przypłacić to nawet życiem. Schodzenie pod wodę ze sprzętem, którego nie znasz, nie jest dobrym wyborem. Szkolenie ma Cię przygotować do tego, jak prawidłowo wygląda nurkowanie. Porady, które tam usłyszysz, pozwolą Ci poznać wodne środowisko, zobaczyć, jak zachowuje się morze, a wszystko pod okiem specjalisty. Dowiesz się, jak korzystać z automatu oddechowego, będziesz ćwiczyć reakcję na różne możliwe zdarzenia.

Nurkowanie dla początkujących – jakie kursy?

Na rynku funkcjonuje wiele agencji nurkowych, które oferują różne kursy. Warto pamiętać, że wymagania i nazwy mogą się nieco różnić. Niemniej jednak możemy wyróżnić kilka z nich.

– Jednym z cieszących się zainteresowaniem jest kurs Open Water Diver (OWD). Zobaczysz na nim, czym jest nurkowanie, podstawy zostaną Ci przekazane klarownie i ze szczegółami, a do tego uzyskasz dokument pozwalający nurkować do głębi około 18-20 metrów. Podczas szkolenia uczestnicy zdobywają wiedzę teoretyczną i praktyczne umiejętności, które umożliwiają nurkowanie na otwartych wodach.

– Kontynuacją OWD jest Advanced Open Water Diver (AOWD). Umożliwia on nurkowanie na większej głębokości oraz dalsze rozwijanie umiejętności nurkowych. Uczestnicy poznają na nim różne specjalizacje, takie jak między innymi głębokie, nawigacja czy nocne.

– Kolejnym szkoleniem jest Rescue Diver. Skupia się on na rozwoju umiejętności ratunkowych i bezpieczeństwie nurkowania. Uczy się na nim reagowania w sytuacjach awaryjnych, udzielania pierwszej pomocy nurkowej oraz umiejętności zarządzania stresem i paniką.

– Pierwszym profesjonalnym poziomem jest z kolei Divermaster. Kurs ten przygotowuje nurków do asystowania w prowadzeniu kursów, organizacji i nadzorowaniu grup. Jest to również pierwszy krok w kierunku zostania instruktorem.

Warto wiedzieć, że istnieją także inne specjalistyczne kursy. Obejmują one między innymi nurkowanie wrakowe, z mieszankami gazowymi, pod lodem, jaskiniowe czy fotografię. Kursy te pozwalają na pogłębienie wiedzy i umiejętności w określonych obszarach.

Jak wygląda kurs nurkowania i zajęcia z instruktorem?

Warto zdawać sobie sprawę, że szczegółowy przebieg kursu może różnić się w zależności od poziomu i szkoły, ale jest możliwe ogólne przedstawienie typowego przebiegu kursu nurkowego. Większość z nich rozpoczyna część teoretyczna. Może ona obejmować samokształcenie przy użyciu podręczników, materiałów online lub uczestnictwo w zajęciach teoretycznych z instruktorem. Podczas teorii musimy nauczyć się zasad nurkowania, jego fizyki, bezpieczeństwa oraz obsługi sprzętu.

Kolejnym etapem jest szkolenie w basenie lub innym zamkniętym zbiorniku, czyli część praktyczna. Takie zajęcia odbywają się zazwyczaj w basenie lub zbiorniku o podobnej charakterystyce. Podczas nich instruktor prezentuje podstawowe umiejętności nurkowe, takie jak wydychanie przez regulatory, zakładanie i usuwanie maski pod wodą czy utrzymywanie równowagi, podstawowa komunikacja pod wodą, a także metody ratunkowe.

Po zakończeniu szkolenia w basenie przechodzisz do etapu nurkowania w otwartych wodach. To właśnie tam po raz pierwszy będziesz mieć okazję zastosować zdobytą wiedzę i umiejętności w naturalnym środowisku, takim jak na przykład jezioro lub morze. Cały czas towarzyszy Ci instruktor, którego zadaniem jest zapewniać wsparcie i nadzór nad uczestnikiem.

Ostatnim etapem jest zdanie egzaminu teoretycznego i praktycznego. Pierwszy z nich ma za zadanie zweryfikować wiedzę teoretyczną. Następnym krokiem jest wykazanie nabytych umiejętności praktycznych podczas egzaminu na otwartych wodach. Po pomyślnym zaliczeniu egzaminów otrzymujesz certyfikat nurkowy odpowiedniego poziomu.

Pierwsze nurkowanie – o czym pamiętać? 

Jako osoba początkująca zawsze nurkuj z partnerem. Ze względów bezpieczeństwa zejście pod wodę zawsze powinno odbywać się w parze. Twój partner nurkowy będzie Cię cały czas obserwował, aby w razie nieprzewidzianych sytuacji móc udzielić pomocy. Podczas wspólnego nurkowania należy pamiętać o stałej komunikacji i weryfikowaniu się nawzajem.

Aby zmaksymalizować poziom bezpieczeństwa, warto nurkować według z góry ustalonego planu. Przed zanurzeniem się pod wodę należy dokładnie zaplanować nurkowanie, określić głębię i czas, a także zwrócić uwagę na inne istotne czynniki. Ważne jest, aby trzymać się planu i nie przekraczać świadomie swoich umiejętności i ograniczeń. Przed samym rozpoczęciem nurkowania trzeba dokładnie zweryfikować sprzęt nurkowy. Przed zanurzeniem się trzeba być pewnym, że wszystko działa sprawnie i jest odpowiednio dopasowane.

No dobrze, czas na pierwsze zejście pod wodę. Spróbujmy zanurkować. Zanurz się powoli i równomiernie. Podczas zanurzania pamiętaj o regularnym wdechu i wydechu, a także nie spiesz się ze schodzeniem w dół. Pozwól ciału na stopniowe adaptowanie się do zmian ciśnienia. Duże znaczenie ma także równoważenie. Należy skutecznie równoważyć swoje ustawienie pod wodą.

Kluczem do udanego nurkowania jest kontrola oddechu. Pod wodą pamiętaj o spokojnym, równomiernym, kontrolowanym i płytkim oddechu. Unikaj szybkich i głębokich wdechów, aby nie zużyć zbyt szybko powietrza z butli. Pamiętaj o zasadach bezpiecznego zanurzenia i bezpiecznego powrotu. Kontroluj limit czasu i głębię, a także zachowaj bezpieczną rezerwę powietrza na powrót. Należy także pamiętać o powolnym wypływie. Trzeba unikać gwałtownego wypływu na powierzchnię, aby ponownie dać ciału czas na adaptację do zmian ciśnienia. Aby zminimalizować ryzyko wystąpienia choroby dekompresyjnej, warto wykonać około trzyminutowy przystanek bezpieczeństwa na głębokości około 3-5 metrów.

Technika nurkowania – czy coś takiego w ogóle istnieje?

Zanim zaczniesz nurkować, musisz opanować wiele istotnych umiejętności, żeby wiedzieć, jak zachowywać się w wodzie i ogólnie potrafić to robić zgodnie z zasadami. Znajomość tych zasad minimalizuje ryzyko problemów. Teoretycznie możesz na własną rękę zejść do wody ze sprzętem, nawet jeśli nie masz odpowiednich uprawnień, ale nie rób tego – to bardzo ryzykowne i nieodpowiedzialne. Jeśli chodzi o podstawowe umiejętności, które musisz opanować, to należą do nich:

kontrola pływalności – zdolność do utrzymania się na powierzchni wody w położeniu równowagi. Tutaj potrzebne jest odpowiednie wyważenie, czyli dopasowanie ilości balastu (obciążników). Dzięki balastowi jesteś w stanie dosyć łatwo się wynurzyć i zejść na określoną głębię. Jeśli nie potrafisz go odpowiednio dopasować, to możesz mieć problem z nurkowaniem. Kontrola balastu jest konieczna za każdym razem, kiedy zmieniasz butlę – ich waga jest różna, stąd musisz zobaczyć, czy masz odpowiednie wyważenie;

zawiśnięcie w toni – kolejna czynność, którą ćwiczysz podczas podstawowego kursu. Musisz potrafić utrzymać się na danym poziomie w wodzie bez opadania ani wynurzania się;
przyjęcie pozycji poziomej – musisz umieć utrzymać się w czasie nurkowania w takiej pozycji. Aby osiągnąć ten efekt, opanuj odpowiednie rozłożenie balastu;

pływanie do tyłu – to krok w stronę poprawy pływalności. Umiejętność nurkowania do tyłu nie przydaje się bardzo często, ale musisz ją opanować, bo może być potrzebna w przeróżnych sytuacjach;

zawracanie w miejscu – musisz nauczyć się wykonywać obrót o 180 stopni. Tę czynność nie każdy nurek potrafi szybko opanować;

balansowanie na płetwach – to ćwiczenie, dzięki któremu dowiesz się, w jakim stopniu jesteś w stanie regulować pływalność płucami. Polega ono na tym, że leżysz na dnie, a następnie napełniasz kamizelkę ratowniczo-wyrównawczą tak, aby się unieść. Całe ciało powinno być w jednej linii, a stopy mają stykać się z dnem. Nie używasz rąk do zmiany pływalności;

frog kick – to styl pływania w płetwach pod wodą, który nazywany jest specjalną żabką. Stosują go przede wszystkim nurkowie techniczni. Często korzystają z niego nurkowie jaskiniowi i nurkujący w suchych skafandrach.

Tego wszystkiego nauczysz się podczas kursu. Warto przyłożyć się do ćwiczeń, bo to dzięki nim łatwiej sobie poradzisz podczas nurkowania. Będziesz wiedzieć, jak odpowiednio używać sprzętu, aby osiągnąć oczekiwany efekt i bezpiecznie uprawiać tę aktywność.

Podstawowe umiejętności nurkowe – co warto umieć?

Zanim zaczniesz podziwiać podwodny świat, zdobądź umiejętności, które są niezbędne, jeśli chcesz nurkować efektywnie i bezpiecznie. Musisz wiedzieć, jak obsługiwać sprzęt nurkowy, jak pomóc partnerowi, jak korzystać z aparatu do oddychania, jak również opanować inne ważne czynności. Oto podstawowe umiejętności, które powinien mieć nurek:

– sprawdzenie pływalności;
– dopasowanie odpowiedniego sprzętu; warto wiedzieć, jak wybrać poszczególne elementy, no i oczywiście jak prawidłowo je zakładać;
– odpowiednie zanurzenie i wynurzenie;
– awaryjne zrzucenie balastu, kiedy wymaga tego sytuacja;
– odpowiednia technika oddychania z automatu, a także jego wyjmowania z ust – na wydechu;
– weryfikacja sprzętu partnera przed nurkowaniem – kiedy się ubierze, może nie zauważyć problemów, które Ty widzisz z boku;
– zrozumienie znaków na ciśnieniomierzu i ich odczytanie;
– umiejętność zlokalizowania automatu;
– założenie i zdjęcie balastu i sprzętu powietrznego pod wodą;
– oczyszczanie automatu oddechowego z wody.

Mężczyzna nurkujący z butlą

Pierwsze nurkowanie z butlą dla początkujących – jakie umiejętności można nabyć?

W obecnych czasach wykupić można sobie kurs jednodniowy, zwany pierwszym nurkowaniem. Jest to przyspieszona lekcja, na której kursant uczy się podstawowych zasad bezpieczeństwa i poruszania się pod wodą. Kurs zaczyna się lekcją teoretyczną. Następnie przechodzi się do lekcji praktycznej w basenie, podczas której człowiek uczy się oddychania pod wodą. Kurs kończy się zejściem do wody na pierwsze nurkowanie.

Pierwsze nurkowanie jest alternatywą dla osób, które nie wiedzą, czy spodoba im się takie spędzanie czasu. Pozwala na zapoznanie się z tematem. Polecamy go osobom, które obawiają się, że nurkowanie nie jest sportem dla nich. Jeśli masz za sobą snorkeling i marzysz o zanurzaniu się na większe głębokości, radzimy wykupienie pełnego kursu PADI lub CMAS. 

Nauka nurkowania – wynurzanie

Ważnym elementem przyjemnego nurkowania jest odpowiednie wynurzanie. Jeśli zrobisz to źle, mogą temu towarzyszyć dolegliwości. W trakcie nurkowania, kiedy chcesz wyjść na powierzchnię, pokaż partnerowi ręką znak do góry – zasygnalizuj, że chcesz się wynurzyć. Sprawdź czas, czy nie jest potrzebna dekompresja. Aby wiedzieć, na jakiej zasadzie to wykonywać, poznaj tabele dekompresyjne Buhlmann/Hahn. Popatrz ku górze, unieś infantor BCD, ale nie dodawaj powietrza. Nie przekraczaj prędkości wynurzania 10 m na minutę. Obserwuj, czy nad Tobą nie ma żadnych przeszkód. Cały czas bądź blisko partnerów, aż wypłyniesz na powierzchnię. 

Podstawy nurkowania – scuba diving

Scuba pochodzi od terminu Self Contained Underwater Breathing Apparatus. Samodzielny podwodny aparat oddechowy jest rodzajem przenośnego podwodnego sprzętu używanego przez nurków. Dostarcza on powietrze do oddychania poprzez rurkę do ust nurka z jednej lub dwóch butli, które zawierają sprężone powietrze. Nurek ma ten sprzęt cały czas ze sobą pod wodą, dlatego może nurkować swobodnie, oddychając i nie jest ograniczony w żaden sposób długością węży.

Nurkując w ten sposób, możesz dłużej przebywać pod wodą! Nurkowie uprawiający ten sport widzą dzięki masce do nurkowania. Ten sposób nurkowania jest znany zawodowcom, ale świetnie sprawdza się w warunkach luźniejszych, czyli na wakacjach nad morzem. Nie oznacza to, że każdy może założyć skafander nurkowybutlę do nurkowania i zejść od razu pod wodę. 

Każdy nurek musi opanować wiedzę dotyczącą obsługi sprzętu, procedur na wypadek zagrożenia czy pomocy sobie i innym. Jednak kursy są tak przygotowywane, by każdy mógł zanurkować. Nie trzeba mieć też specjalnych predyspozycji do nurkowania. Minimum sprawności fizycznej, brak lęku przed wodą i dobre zdrowie są wystarczające nawet w przypadku dzieci w wieku 8-10 lat. 

Wystarczy wybrać odpowiednich instruktorów i miejsce, które zapewnia komfortowe warunki. Nurkowanie odbywa się przy pomocy sprzętu do oddychania. Ma on swoją wagę, ale po zanurzeniu ciężar jest nieodczuwalny.

Certyfikat nurkowy – co daje początkującym nurkom?

Na świecie działa wiele organizacji nurkowych, które wydają certyfikaty. Szczególnie rozpowszechnione są Professional Association of Diving Instructors (PADI), SSI i National Association of Underwater Instructors (NAUI). Sprawdź, czy w Twojej okolicy działa centrum nurkowe, które stosuje jedną z tych certyfikacji. Licencje nurkowe dzieli się na kilka rodzajów, mianowicie:

rekreacyjne;
zawodowe – jeśli chcesz pracować w branży nurkowej;
techniczne – czyli bardziej wymagające, z większymi limitami;
komercyjne – kursant, który je uzyska, może wykonywać różne prace w wodzie na przykład naprawy różnych elementów.

Największą organizacją zrzeszającą instruktorów nurkowania jest PADI. W przypadku nurkowania rekreacyjnego możesz wybrać następujące programy:

PADI Odkryj Nurkowanie – w tym przypadku nie wyrabiasz certyfikatu nurkowego. Masz szansę wykonywać ćwiczenia pod okiem instruktora, spędzić z nim czas w wodzie;

PADI Open Water Diver – po ukończeniu otrzymasz licencję płetwonurka, która uprawnia do nurkowania na głębokość do 18 metrów. Kurs trwa 3 dni, a w tym musisz zdać egzamin teoretyczny. To pozwala Ci zdobyć kolejne specjalizacje;

PADI Advanced Open Water Diver – mając tę licencję, możesz nurkować na głębokość do 30 metrów. W czasie kursu przechodzisz przez 5 nurkowań tematycznych. Muszą to być nurkowanie nawigacyjne i nurkowanie głębokie, a pozostałe zależą od możliwości, jakie daje centrum nurkowe. Odwiedź je zatem albo sprawdź tę kwestię na stronie danej firmy. Jedną z opcji do wyboru jest Perfekcyjna Pływalność. Co opanujesz dzięki temu? Dowiesz się, co robić w akwenie, aby nie opadać na dno, ale też jednocześnie nie wynurzać się na powierzchnię;

PADI Rescue Diver – to już kurs dla bardziej doświadczonych nurków. W przypadku nurkowania do głębokości 30 m, ale nawet do mniejszej, w płytkiej wodzie wystąpić mogą różne problemy. Dzięki temu szkoleniu dowiesz się, jak reagować w sytuacjach awaryjnych. Będziesz wiedzieć, jak pomóc sobie i innym nurkom. Jeszcze lepiej poznasz sprzęt nurkowy;

PADI Master Scuba Diver – jeśli masz wszystkie poprzednie specjalizacje, to też posiadasz solidne podstawy, aby zdobyć ten najwyższy stopień. Wymagane jest zdobycie 5 specjalizacji, musisz mieć za sobą co najmniej 50 nurkowań.

Doskonalenie swoich umiejętności w nurkowaniu jest kluczowe dla bezpieczeństwa i satysfakcji z tego sportu. Ważne jest, aby zawsze nurkować bezpiecznie, zwracając uwagę na wszelkie środki ostrożności i procedury. Początkujący nurkowie powinni szczególnie skupić się na solidnym treningu i zdobywaniu doświadczenia pod okiem doświadczonych instruktorów. Tylko w ten sposób mogą w pełni cieszyć się pięknem podwodnego świata, minimalizując ryzyko wypadków.

Przeczytaj także:

mężczyzna nurkujący w masce do snorkelingu

Najlepsze miejsca do nurkowania na rafie koralowej

Nurkowanie stwarza możliwość poznania podwodnego świata flory i fauny. Chcesz poznać najlepsze miejsca do nurkowania na rafie koralowej? Sprawdź!

kobieta w kombinezonie nurkowym zakładająca buty nurkowe o bok butli nurkowania

Pierwsze nurkowanie z butlą - podstawowe umiejętności nurka

Czy warto robić podstawowy kurs nurkowania z butlą? Jakie są zasady panujące w podwodnym świecie? Jakich umiejętności potrzebuje nurek pod wodą?

kobieta zanurzona w wodzie w masce do snorkelingu

Nurkowanie z fajką – czym jest snorkeling? Od czego zacząć?

Snorkeling, czyli nurkowanie z fajką, pozwala odkrywać podwodny świat bez specjalistycznego sprzętu. Sprawdź, czym dokładnie jest snorkeling.

mężczyzna nurkujący w pletwach i stroju do nurkowania

Czy nurkowanie jest niebezpieczne? Teoria i praktyka

Nurkowanie to sport, który może dostarczyć wielu wrażeń. Czy wraz z głębokością nurkowania rośnie niebezpieczeństwo? Nurkowanie jest bezpieczne?

chłopiec zakładający dziewczynce maskę do snorkelinguu

Nurkowanie powierzchniowe - czym jest? Jak nurkować w masce snorkeling

Snorkeling to nurkowanie, od którego warto zacząć przygodę z podwodnym światem. Jak uprawiać snorkeling? Jaki sprzęt nurkowy musisz mieć?