Mężczyzna grający w piłkę wodną

Zasady gry w piłkę wodną

Poznaj zasady gry w piłkę wodną ???? Dowiedz się, jak grać w piłkę wodna ⭐ Sprawdź, jaki sprzęt kupić do efektywnej gry w Water Polo

Piłka wodna nie jest może tak popularna jak klasyczny football, jednak wciąż ma ona grono swoich zażartych miłośników. Niewiele osób jednak wie, jakimi zasadami rządzi się ten sport i jakiego sprzętu potrzeba, aby w pełni się nim cieszyć.  

Co to jest piłka wodna?

Piłka wodna, inaczej waterpolo, to drużynowa gra zespołowa z gatunku sportów wodnych. Powstała w Wielkiej Brytanii pod koniec XIX wieku, a za ojców tej dziedziny uważają się Szkoci. Pierwszy raz na Igrzyskach Olimpijskich piłka wodna pojawiła się w 1900 roku w Paryżu. Co ciekaw, kobiety na olimpiadzie mogły zagrać w waterpolo dopiero sto lat później w Sydney. Dyscyplina podlega pod Techniczny Komitet Piłki Wodnej, który działa przy Światowej Federacji Pływackiej (FINA).

Kobiety wychodzące z wody po graniu w piłkę wodną

Zasady gry w waterpolo

Wszystkie mecze piłki wodnej rozgrywają się na basenie pływackim, którego głębokość wynosi minimum 180 centymetrów. Boisko wyznaczane jest w polu o wymiarach 20 × 30 metrów. Konieczne są także dwie bramki o wymiarach 2 × 0,9 metra, do których docelowo piłka ma trafiać.

W zawodach piłki wodnej biorą udział dwie drużyny. W każdej z niej uczestniczy dokładnie siedmiu zawodników. Główna zasada gry jest niezwykle prosta – trzeba umieścić piłkę w bramce przeciwnika. Sama piłka wizualnie najbardziej przypomina piłkę do siatkówki. Jej powierzchnia została jednak wykonana ze specjalnego rodzaju materiałów, które uniemożliwiają nadmierne ślizganie się piłki w rękach. Wygrywa ta drużyna, która w określonym czasie zdobędzie więcej punktów.

Jak grać w piłkę wodną?

Gra w piłkę wodną może przynieść naprawdę mnóstwo frajdy. Dla wielu osób takie rozwiązanie pozwala łączyć pasję do pływania z zamiłowaniem do gier zespołowych. Aby jednak cieszyć się z rozgrywek, trzeba znać podstawowe zasady, które rządzą tym sportem. O czym mowa?

Zawodnik ma prawo dotykać piłki wyłącznie jedną ręką.
Gracze nie mogą stopami dotykać dna basenu. Ta zasada znoszona jest jednak w momencie, kiedy mecze odbywają się w płytkich zbiornikach.
Od 2005 roku obowiązują przepisy, które jasno wyznaczają czas trwania meczu. W jego skład wchodzą cztery rundy po osiem minut. W połowie spotkania następuje zaś pięciominutowa przerwa.

Faule normatywne i przewinienia

Tak jak każda dziedzina sportowa, piłka wodna także ma cały zestaw mniejszych lub większych przewinień, za których dokonanie zawodnicy karani są między innymi koniecznością zejścia z boiska lub przerwania gry.

W waterpolo wyróżnia się faule normatywne i przewinienia główne. Do fauli normatywnych zaliczamy między innymi:

wyrzucenie piłki poza granice boiska
uderzenie ciała gracza, który rozgrywa piłkę
odbijanie piłki zaciśniętą pięścią
rozgrywanie piłki bez strzału na bramkę
Czym grozi faul normatywny? Sędzie sygnalizuje takie przewinienie krótkim gwizdkiem, a osoba, która została sfaulowana, dostaje prawo do rzutu wolnego, jeżeli znajdowała się w obronie.

Przewinienia główne to na przykład:

uniemożliwianie wykonania rzutu wolnego
przytrzymywanie lub atakowanie się nawzajem
podtapianie graczy bez piłki
Sędzia zatrzymuje grę podwójnym sygnałem gwizdka, a gracz, który dopuścił się przewinienia, zostaje wykluczony z gry na dwadzieścia sekund.

Piłka wodna - zasady. Jak grać w piłkę wodną?

Jaki sprzęt do piłki wodnej?

Zasady gry w piłkę wodną są dosyć proste, dlatego wiele osób rozpoczynając przygodę z tą dziedziną, naprawdę świetnie się bawi. Przed rozpoczęciem regularnej gry koniecznie trzeba jednak zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Co będzie niezbędne?

piłka do waterpolo
szlafroki do waterpolo  
stroje do waterpolo
czepki do waterpolo
bramki i pola do waterpolo

Piłka wodna to sport, który pochodzi ze Szkocji, jednak ze względu na dużą popularność w krajach byłej Jugosławii, często nazywany jest bałkańskim. Nie ma przeszkód przed rekreacyjnym uprawianiem go na basenie. Kluczem do sukcesu jest jednak odpowiedni sprzęt oraz znajomość reguł, która nie powinna jednak przysporzyć nikomu szczególnych problemów.

Przeczytaj także:

Pływanie żabką - zalety, oddychanie, jak nauczyć się pływać

Pływanie żabką - zalety, oddychanie, jak nauczyć się pływać

Żabka to inaczej styl klasyczny w pływaniu ⭐ Poznaj zasady pływania żabką oraz jej zalety ⭐ Sprawdź jak nauczyć się pływania żabką

Kobieta w ciąży stojąca na basenie w stroju kąpielowym dla ciężarnych trzymając się za brzuch

Pływanie w ciąży – co daje basen w ciąży, jak się zabezpieczyć?

Pływanie to świetny pomysł na aktywność fizyczną w ciąży - nie tylko pomoże w prawidłowym przebiegu ciąży, ale również przygotuje do porodu

mężczyzna stojący w kamperze

Windsurfing zimą - gdzie wybrać się zimą na windsurfing

Pływanie na desce to nie tylko plaża i palmy, dlatego wyspy Kanaryjskie są idealne do uprawiania windsurfingu zimą. A jakie jeszcze miejsca są dobre?

mężczyzna w czepku i okularach pływackich opierający się o brzeg basenu

Jak wybrać najlepszy czepek na basen? Kupujemy czepek pływacki.

Pływanie to jeden z najpopularniejszych sportów. Wiele basenów wymaga zakładania czepka pływackiego. Jaki czepek na basen wybrać? Podpowiadamy!

mężczyzna w czepku i kąpielówkach pływający w basenie

Pływanie a mięśnie brzucha - sprawdź co daje trening na basenie

Pływanie angażuje wszystkie mięśnie, nie obciążając stawów i kręgosłupa jak np. siłownia. Basen wzmacnia mięśnie brzucha, pleców, rąk i nóg.