Kobieta w odzieży sporotowej trenująca bieganie chcąca przebiec 10 km w 45 minut

Plan treningowy 10km w 45 minut – sprawdź, jak pobić swoją życiówkę na tym dystansie

Twoim celem treningowym jest pokonanie 10 kilometrów w 45 minut? Sprawdź, jaki trening Ci w tym pomoże i jak go przeprowadzić.

Uwielbiasz aktywność fizyczną, a bieganie to Twoja ulubiona dyscyplina? Masz apetyt na coraz lepsze wyniki, chcesz pobijać swoje rekordy i pokonywać kilometry jeszcze szybciej niż dotychczas? W takim razie sprawdź plan treningowy dla biegaczy, który pozwoli Ci otrzeć się o najlepszy czas w Twoim życiu! Jak przebiec 10 km w 45 minut? Podpowiadamy.

Bieg o dystansie 10 km w 45 minut – jak to osiągnąć?

Dystans 10 kilometrów to jeden z podstawowych dystansów w karierze biegacza, które stają się celem do osiągnięcia w jak najlepszym czasie. Jeśli na 5 km masz już wypracowany swój rekord, który Cię zadowala, czas na ustanowienie odpowiedniego na podwojonym dystansie. Choć nie jest to maraton, osiągnięcie 45 minut wymaga sporo przygotowań i nieco biegowego doświadczenia.

Jak to wygląda od strony praktycznej? By przebiec 10 km w 45 minut tempo twojego biegu powinno wynosić, jak łatwo policzyć, 4:30 min/km. Jeśli zależy Ci na złamaniu tego magicznego progu, postaraj się jeden z 10 kilometrów pokonać nieco szybciej, choćby o jedną sekundę. Być może brzmi to banalnie, ale wymaga naprawdę dobrego przygotowania.

Komu może się udać? Tak naprawdę każdemu, kto ma w sobie wystarczająco dużo motywacji, chęci do działania i niejeden kilometr biegu za sobą. Jest to wynik osiągalny dla amatorów biegania, nie da się jednak zrobić tego z marszu bez przygotowań.

Mężczyzna w odzieży sportowej trenujący bieganie po asfalcie

Plan treningowy 10 km w 45 min – przykładowy trening biegacza

Na początku warto zadać sobie pytanie, co tak naprawdę będziemy trenować, by móc pokonać założony dystans. Ważne będzie:

wprowadzenie do treningów – ma na celu takie rozłożenie aktywności, by na początku nie przesadzić i nie dać się ponieść chęci zrobienia całego treningu na jak najszybszym tempie. Pozwoli to biegać szybciej w perspektywie czasu, a na początku uchroni od niechcianych kontuzji, 
budowa wytrzymałości – trening na 10 km w 45 min wymaga dobrze wypracowanej wydolności organizmu. Trening prowadzący do tego celu powinien więc zakładać ćwiczenia, które pozwolą zwiększyć wytrzymałość i podnieść próg tlenowy,
zwiększanie tempa – to konieczny aspekt, który pozwoli na osiągnięcie maksymalnej prędkości na dziesięciokilometrowym dystansie. Zakłada stopniowe podkręcanie tempa, bieg z narastającą prędkością, by nie narazić organizmu na urazy,
trening techniki biegu – czyli ćwiczenia, które mają za zadanie poprawę techniki biegu. Mogą to być różnego rodzaju skipy, które pomogą wyćwiczyć właściwą pracę rąk i nóg.

10 km w 45 minut – plan treningowy. Przykładowy tydzień treningowy może składać się z 3 lub 4 dni, w których podchodzimy do treningu. Cały plan, w zależności od stanu wytrenowania w danym momencie i dostępnego czasu, może liczyć 6 tygodni, 8 tygodni, a nawet więcej.

Na początku każdego treningu pamiętaj o odpowiedniej rozgrzewce i krótkim truchcie, które pozwolą przygotować ciało do większego wysiłku. Następnie postaw na kilka ćwiczeń doskonalących technikę. W pierwszym tygodniu przygotowań postaw na interwały – podziel trasę na odcinki i pokonuj je w określonym tempie z wyznaczonymi przerwami (na początku postaw na luźne biegi z prędkością niższą niż docelowa). W trakcie tygodnia znajdź miejsca na krótkie wybiegania, około pięciokilometrowe. Ostatni dzień treningu niech będzie czasem dłuższej przebieżki, podczas której będziesz pokonywać wspomniane 10 kilometrów, a nawet nieco więcej (dla zbudowania większej pewności i wytrzymałości).

Wraz z kolejnymi tygodniami zwiększaj nieco intensywność, podnosząc tym samym swoje tempo. Dzięki temu będziesz mógł pobiec szybciej w wyścigu. Możesz modyfikować wygląd swoich treningów, na przykład poprzez rozkład interwałów: na początku może to być układ 6x 1km w tempie 4:30 i z dwuminutowymi przerwami, później zapis tego ćwiczenia może przyjąć 15x200 m w tempie około 50 sekund z minutową przerwą.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę w przygotowaniach do biegu na 10 km?

Co jeszcze warto wiedzieć o przygotowaniach do szybszego biegania na dziesięciokilometrowym dystansie? Pamiętaj o tym, by po każdym treningu porządnie się porozciągać. Zapobiegnie to przykurczom, a także pozwoli na szybszą regenerację.

Skoro już o niej mowa, warto podkreślić jej istotę – pomiędzy dniami treningowymi wybierz inny rodzaj aktywności, który szybciej przywróci organizm do równowagi. Możesz wybrać się na rower, nordic walking czy pływanie. Masaż czy wizyta w saunie to też dobry pomysł!

Poprawienie swojego rekordu w biegu na dystansie na dziesięć kilometrów do formy startowej, która pozwoli pokonać go w czterdzieści pięć minut, wymaga sporo pracy. Musisz wykazać się cierpliwością, regularnością i samozaparciem. Wkładaj ulubione buty do biegania i biegnij po swoją nową życiówkę!

Przeczytaj także:

Mężczyzna trenujący bieganie chcący przebiec 10km w 50 minut

Plan treningowy na 10 km w 50 minut – jak biegać szybciej?

Marzy Ci się, by pokonać 10 km w 50 minut? Poznaj sprawdzony plan treningowy dla biegaczy, który pozwoli Ci pokonać dystans 10 kilometrów.

Para w odzieży sportowej trenująca bieganie do maratonu w Walencji

Maraton w Walencji – poznaj to wydarzenie!

Maraton w Walencji to światowej sławy bieg zaliczany do najszybszych na świecie. Sprawdź, jak wygląda rejestracja i dowiedz się więcej o tym biegu.

Kobieta rozmasowująca ból pięty po bieganiu piłeczką

Ból pięty po bieganiu – przyczyny i leczenie

Odczuwasz ból pięty po bieganiu? Lepiej nie lekceważyć tej dolegliwości. Sprawdź, jakie są przyczyny bólu pięty u biegaczy i jak sobie z nim poradzić.

Kobieta rozgrzewająca łydki przed bieganiem

Rozgrzewka przed bieganiem – jak rozgrzać łydki biegacza?

Rozgrzewka przed bieganiem to kluczowy element, który zmniejszy ryzyko kontuzji. Sprawdź, jak rozgrzać łydki do treningu biegowego.

Mężczyzna trzymający rękę na klatce piersiowej cierpiący na duszności i kaszel po bieganiu

Kaszel po bieganiu – astma wysiłkowa i inne przyczyny

Po bieganiu lub innym wysiłku fizycznym masz duszności i kaszel? Może to być objaw astmy wysiłkowej lub alergii. Sprawdź, jak leczyć!