Mężczyzna trenujący bieganie chcący przebiec 10km w 50 minut

Plan treningowy na 10 km w 50 minut – sprawdź, jak wykonać trening

Marzy Ci się, by pokonać 10 km w 50 minut? Poznaj sprawdzony plan treningowy dla biegaczy, który pozwoli Ci pokonać dystans 10 kilometrów.

Bieganie to jeden z najchętniej uprawianych sportów. Nie powinno to dziwić – jest przystępne niemal dla każdego i daje bardzo widoczne efekty. Niektórzy jednak nie skupiają się na tym, by zrzucić kilka zbędnych kilogramów, a na tym, by pobijać swoje rekordy czasowe na określonych dystansach. Jesteś jedną z tych osób? Szukasz sposobu, który pomoże Ci odpowiedzieć na pytanie, jak przebiec 10 km w 50 minut? Sprawdź plan treningowy 10 km w 50 minut i osiągnij pułap poniżej godziny na tym dystansie!

10 kilometrów w 50 minut – jak to zrobić?

Pokonanie dystansu 10 km w 50 minut to dobry wynik – trzeba to przyznać. Dla wielu osiągnięcie czasu poniżej godziny na takiej trasie jest jednym z pierwszych biegowych marzeń. By go jednak osiągnąć, trzeba się odpowiednio przygotować i wdrożyć właściwy plan treningowy, który faktycznie pozwoli na osiągnięcie czasu poniżej 50 minut.

Jak to jednak wygląda w praktyce? Idąc za matematyką, by udało się przebiec 10 kilometrów w czasie 50 minut, Twoje tempo powinno wynosić 5 min/km. By przełamać próg pięćdziesięciu minut, wystarczy, że na jednym z tych etapów osiągniesz tempo na przykład 4,59 min/km.

Kto może podjąć się pobicia takiego rekordu? To osiągnięcie, którego zdobycia podjąć się może każdy biegacz, nawet amator, którego dotychczasowy najwyższy wynik oscylował w okolicach godziny na tym dystansie. Z dobrym planem i motywacją takie poprawienie swojego osiągu jest jak najbardziej możliwe.

Mężczyzna w odzieży sportowej trenujący bieganie

Trening biegowy 10 km w 50 minut – z czego się składa?

By Twój trening był pełny i dostarczał ciału wszystkich najważniejszych bodźców, powinien składać się z:

rozgrzewki, która przygotuje ciało biegacza do właściwego wysiłku. Poświęć kilkanaście minut na rozgrzanie wszystkich mięśni i stawów, porozciągaj się lekko i zadbaj o to, by każda część ciała była gotowa do pokonywania kolejnych kilometrów,

ćwiczeń technicznych – takich, które pomogą wypracować właściwą technikę biegu, czyli skupiająca się na ruchach rąk i nóg. Są to na przykład skipy czy wieloskok,

zadania treningowe – właściwy trening powinien składać się z fragmentów biegów o różnej intensywności. Mowa tu o dłuższych wybieganiach, interwałach, odcinkach z tempem szybszym i wolniejszym niż docelowe. To wszystko ma przyłożyć się do większej wytrzymałości biegacza i stopniowego adaptowania organizmu do większej wydajności i szybszego biegu,

stretching – rozciąganie statyczne po treningu ma za zadanie zapobiegać przykurczom i sprawiać, że mięśnie nie będą zakwaszone po intensywnej aktywności fizycznej. Ponadto może minimalizować ryzyko urazów, a także przykładać się do szybszej regeneracji ciała,

regeneracja i odpoczynek – nie można o nich zapomnieć! Ciało musi mieć czas na powrót do pełni sprawności pod każdym treningu. W dzień niebiegowy możesz jednak postawić na inne aktywności, jak na przykład jazda na rowerze, joga czy pływanie. Warto podejść do treningu świadomie i odpowiedzialnie.

Kobieta trenująca bieganie po nierównym podłożu

Przykładowy plan dla biegaczy – trening 3 razy w tygodniu

Nie wiesz, jak rozłożyć swój plan treningowy, by móc stanąć na starcie wyścigu na 10 km i ukończyć go z satysfakcjonującym wynikiem poniżej godziny? Przedstawiamy więc przykładowy plan 10 km w 50 minut, który pozwoli Ci osiągnąć to założenie. 10 km w 50 minut w 4 tygodnie – to da się zrobić! Możesz także równie dobrze okres przygotowawczy rozłożyć na 10 tygodni lub więcej – wszystko zależy od Twojego aktualnego stanu treningowego. Warto dać organizmowi szansę na stopniowe zwiększanie kilometrażu i tempa biegu, by nie nabawić się kontuzji i nie zniechęcić zbyt szybko.

Proponujemy 6 tygodni przygotowań, podczas których treningi odbywać się będą 3 razy tygodniowo.

1 tydzień: rozpocznij ćwiczeniami technicznymi i biegami interwałowymi, na przykład w systemie 4 x 1 km z dwuminutowymi przerwami z tempem 5 min/km. Kolejny dzień treningowy możesz zagospodarować interwałami w serii 10 x 400 m z tempem około 1:55 min/km. Ostatni dzień przeznacz na dłuższe wybieganie i postaraj się przebiec 10 km z tempem o minutę wolniejszym niż docelowe.

2 tydzień: w tym tygodniu postaw na dłuższe biegi. Pierwszego dnia spróbuj pokonać 7 km w tempie 5:25, drugiego – 5 km w tempie około 5 min/km, a ostatniego przebiegnij 10 km w tempie 6:20 min/km.

3 tydzień: tutaj zwiększamy maksymalny kilometraż i w ostatnim dniu treningu pokonujemy aż 15 km. Ma to na celu rozbudowanie umiejętności i wytrzymałości biegowej, by później dystans 10 km nie był już wyzwaniem.

4 tydzień: zrób interwały, następnego dnia szybsze wybieganie 5 km w tempie poniżej 5 min/km, ostatni dzień to ponownie dłuższe wybieganie na 15 km.

5 tydzień: postaw na trening szybkości i dwa razy w tygodniu wykonaj interwały. Ostatni dzień to dłuższy bieg na 10 km w nieco wolniejszym niż startowe tempie.

6 tydzień: ostatni tydzień treningowy, w którym jesteś gotów pobić swój rekord. Postaw na dwa treningi biegu z narastającym tempem. Na koniec możesz spróbować pobiec 10 km w 50 minut lub mniej.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Warto jeszcze raz podkreślić istotę odpowiedniej regeneracji. W powyższym planie masz 4 dni, które warto w tym celu wykorzystać. Treningi możesz rozłożyć na przykład w systemie poniedziałek, środa, piątek. Nie jest to jednak sztywna reguła – dostosuj rozkład dni do swoich możliwości.

Choć trening wyżej opisany trwa 6 tygodni, warto wcześniej zacząć aktywność fizyczną. Zacznij od marszobiegu, truchtu, a następnie stopniowo zwiększaj szybkość. W pierwszych tygodniach staraj się bacznie obserwować, jak Twoje ciało reaguje na poszczególne etapy treningowe.

Nie zapominaj o odpowiedniej motywacji. Treningi mogą być męczące, a Tobie nie zawsze musi się chcieć. Postaw sobie cel i staraj się do niego dążyć. Możesz też zachęcić najbliższych do tego, by trenowali razem z Tobą – w towarzystwie zawsze raźniej!

Dla jednych pokonanie dziesięciu kilometrów w pięćdziesiąt minut to delikatne wyzwanie, dla innych prawdziwe marzenie. Spróbuj wdrożyć zaproponowany plan, a kto wie, może po tym sukcesie zapragniesz więcej i już niedługo będziesz przygotowywać się do maratonu?

Przeczytaj także:

Mężczyzna biegnący tyłem w butach sportowych po bieżni

Codzienne bieganie 30 minut – efekty biegania

Codzienne bieganie 30 minut – efekty po tygodniach regularnych treningów. Sprawdź, co daje bieganie i systematyczny trening 30 minut dziennie.

Kobieta po 50-tce trenująca marszobieg przed powrotem do biegania

Bieganie po 50-tce – jak biegać w zaawansowanym wieku?

Bieganie to sport, który można uprawiać w każdym wieku. Bieganie po 50-tce – jak zacząć biegać w zaawansowanym wieku? Jak wypracować kondycję?

Mężczyzna masujący kolano i łydkę by zapobiec kontuzji stawów po bieganiu

Czy bieganie niszczy stawy?

Zastanawiasz się, czy bieganie prowadzi do urazów stawów, bólu kolan i zmian zwyrodnieniowych? Sprawdź i przekonaj się, czy bieganie niszczy stawy.

Mężczyzna rzucający palenie w stroju sportowym stojący zmęczony po bieganiu

Bieganie a palenie – palenie papierosów a aktywność fizyczna

Bieganie a palenie – czy możliwe jest, by pogodzić aktywność fizyczną z paleniem papierosów? Sprawdź, jak uprawianie sportu wpływa na palaczy.

Trzy dziewczyny w strojach sportowych trenujące bieganie metodą POSE

Bieganie metodą POSE – na czym polega technika Romanova?

Nicholas Romanov opracował technikę biegania zwaną POSE. Na czym polega metoda POSE? Jak się poruszać? Odpowiadamy!