Para trenująca bieganie w terenie leśnym chcąca przebiec 10 km w 40 minut

Plan treningowy na 10km w 40 minut – trening dla biegaczy

Czy w swojej karierze biegowej otarłeś się już o wynik 40 minut na 10 km? Jeśli nie, sprawdź plan treningowy, który pomoże Ci sięgnąć po ten cel biego

Nuta rywalizacji towarzyszy niemal każdemu sportowi. Jest tym silniejsza, im bardziej musimy mierzyć się nie z innym przeciwnikiem, a z samym sobą. Bieganie to jeden ze sportów, który skutecznie to udowadnia. Jesteś biegaczem i chcesz pokonać 10 kilometrów w 40 minut? W takim razie do dzieła! Sprawdź plan treningowy 10 km w 40 minut i ciesz się swoją nową życiówką! 

Jak przebiec 10 km w 40 minut?

Marzy Ci się, by stanąć na wyżynach swoich biegowych umiejętności? Chcesz pokonać 10 kilometrów w czasie 40 minut lub lepszym? To prawdziwe wyzwanie, kto jednak ich nie lubi, zwłaszcza jeśli sport leży w jego naturze? Osiągnięcie takiego wyniku nie jest jednak najprostsze – to już nie dobrze znany dystans 5 km, ale także nie maraton. Wszystko jest do zrobienia!

Aby móc cieszyć się swoim nowym rekordem i przełamaniem 40 minut w biegu na dziesięć kilometrów, twoje tempo powinno wynosić 4 min/km. Jeśli na którymś etapie wyścigu osiągniesz większą prędkość, ustanowienie swojego nowego rekordu masz jak w banku. By jednak tego dokonać, trzeba poświęcić nieco czasu na odpowiedni trening przygotowawczy.

Komu może się to udać? Nie da się ukryć, że jest to wynik, który trudno byłoby osiągnąć osobie dopiero rozpoczynającej swoją przygodę z bieganiem. Podjąć się tego wyzwania powinni ci biegacze, którzy mają już duże doświadczenie, a ich poprzednie rekordy na takim dystansie zamykały się w granicach 50-45 minut. Warto podjąć rękawicę i przekonać się, czy taki czas jest w zasięgu Twoich...nóg!

Kobieta w odzieży sportowej trenująca bieganie po asfalcie

Trening na 10 km 40 minut – plan na trening 3- 4 razy w tygodniu

Zastanawiasz się, co zrobić, by zejść poniżej 40 minut na dziesięciokilometrowym odcinku? Poniżej przedstawiamy rozwiązanie, którym jest propozycja planu treningowego skupionego właśnie na tym celu. Plan, w zależności od Twojego doświadczenia biegowego i dostępnego czasu na przygotowanie, może obejmować 6, 8, 10 tygodni, a nawet więcej. Musisz dopasować go do własnych potrzeb i możliwości. W naszej propozycji okres treningowy trwa 6 tygodni, po 4 lub 3 razy w tygodniu i skierowany jest do osób, które są na średniozaawansowanym poziomie jeśli chodzi o bieganie. Jeśli otarłeś się już o wynik 43-42 minut, może to być dla Ciebie strzał w dziesiątkę.

Każdy trening rozpoczynaj ćwiczeniami doskonalącymi technikę. Warto też wykonać kilkuminutowy trucht dla lepszego przygotowania ciała. Z kolei na koniec treningu nie zapomnij o stretchingu, czyli rozciąganiu. To bardzo ważne dla zwiększenia elastyczności mięśni i zapobiegania ich przykurczom.

W pierwszych tygodniach staraj się przyzwyczaić ciało do wzmożonego wysiłku. Powstrzymaj się od chęci wrzucenia najwyższego biegu od początku – obierz takie tempo, by nie zrobić sobie krzywdy. Warto podejść do tego świadomie i odpowiedzialnie.

Trening składa się z różnych elementów: są to interwały, krótsze spokojne przebieżki i długie wybiegania 10-15 kilometrów, w poszczególnych z nich stosuje się także różne poziomy tempa – wolniejsze od docelowego i szybsze od docelowego. Przykładowy rozkład może prezentować się na początku następująco: interwały 7x1 km w tempie około 4:30 min/km + dłuższe wybieganie 10 km wolniejszym tempem + interwały 15x200 m w tempie około 45 sekund + dłuższe wybieganie 15 km w wolniejszym tempie 5 min/km. Wraz z upływem tygodni możesz podnosić tygodniowy kilometraż i dowolnie modyfikować rozkład interwałów. Na przykład w czwartym tygodniu może wyglądać to następująco: 4x2 km w tempie 4 min/km + interwały 10x300 m w tempie 1 minuta na km z minutowymi przerwami między jednostkami + dłuższe wybieganie 15 km w tempie 5,45 min/km.

Ciekawym elementem może być też dołączenie odcinków z przewyższeniami – to pozwoli na większy pułap tlenowy. Złamanie progu 40 minut jest sporym wyzwaniem i wymaga trochę czasu, by móc się pochwalić takim sukcesem. Pamiętaj także, że regeneracja jest bardzo ważna w całym procesie – masz na nią 3 dni tygodniowo. Może przybrać formę wizyty na basenie czy jazdy na rowerze.

Bieg na 10 km w 40 minut – to też warto wiedzieć

O czym jeszcze warto pomyśleć, szykując się do treningu 40 minut na 10 km?

Upewnij się, że nie nadwerężasz za bardzo swojego organizmu – do przetrenowania wcale nie tak trudno doprowadzić. Upewnij się, że aktywność fizyczna, którą podejmujesz, nie jest zbyt intensywna, a Twoje ciało dobrze to znosi. Reaguj na wszelkie niepokojące sygnały, które Ci wysyła i nie bagatelizuj niczego, co mogłoby doprowadzić do większej kontuzji.

Nie zaniedbuj treningu siłowego – choć bieganie to głównie kondycja i wytrzymałość, siła mięśni również jest tu bardzo ważna. Wprowadź trening siłowy, który skupi się na ogólnym rozwoju Twojego ciała i wzmocni jego stabilizację. To może przełożyć się na ekonomię biegu i jego lepszą jakość.

Wysypiaj się i zadbaj o higienę snu – to niezwykle ważne nie tylko w okresie przygotowań do startu, ale w ogóle w codziennym życiu. Staraj się przesypiać 7-8 godzin, a przed snem zrezygnuj z korzystania ze smartfonów i innych urządzeń elektronicznych emitujących niebieskie światło.

Zadbaj także o dietę i właściwe nawodnienie – zwiększanie kilometrażu i intensywności treningów jest dużym wyzwaniem dla Twojego ciała. Zadbaj o nie i zapewnij mu najlepszej jakości „paliwo” – wybieraj produkty nisko przetworzone, które dostarczą Ci pełnowartościowych składników odżywczych. Pij też wystarczającą ilość wody.

Postaw na dobrej jakości strój sportowy – choć może się to wydawać mało ważne, pełen komfort podczas treningu jest naprawdę istotny. Wybierz wygodne i funkcjonalne ubrania, które będą dotrzymywały Ci kroku na trasie.

Trening 3 razy w tygodniu wykonywany regularnie i dokładnie, pozwoli Ci na złamanie 40 minut na 10 km i po prostu szybkie bieganie. Jeśli czujesz się na siłach i jesteś w stanie biec już 42 minuty na tym samym dystansie, droga do nowego rekordu stoi przed Tobą otworem. Wkładaj buty do biegania i biegnij na trening!

Przeczytaj także:

Kobieta w odzieży sporotowej trenująca bieganie chcąca przebiec 10 km w 45 minut

Plan treningowy 10km w 45 minut – jak przebiec 10 km szybciej?

Twoim celem treningowym jest pokonanie 10 kilometrów w 45 minut? Sprawdź, jaki trening Ci w tym pomoże i jak go przeprowadzić.

Mężczyzna trenujący bieganie chcący przebiec 10km w 50 minut

Plan treningowy na 10 km w 50 minut – jak biegać szybciej?

Marzy Ci się, by pokonać 10 km w 50 minut? Poznaj sprawdzony plan treningowy dla biegaczy, który pozwoli Ci pokonać dystans 10 kilometrów.

Kobieta rozmasowująca ból pięty po bieganiu piłeczką

Ból pięty po bieganiu – przyczyny i leczenie

Odczuwasz ból pięty po bieganiu? Lepiej nie lekceważyć tej dolegliwości. Sprawdź, jakie są przyczyny bólu pięty u biegaczy i jak sobie z nim poradzić.

Para w odzieży sportowej trenująca bieganie do maratonu w Walencji

Maraton w Walencji – poznaj to wydarzenie!

Maraton w Walencji to światowej sławy bieg zaliczany do najszybszych na świecie. Sprawdź, jak wygląda rejestracja i dowiedz się więcej o tym biegu.

Ludzie w odzieży sportowej biegnący w jednym z najlepszych półmaratonów w europie

Półmaratony w Europie – poznaj te wydarzenia biegowe

Zastanawiasz się, jakie są najważniejsze półmaratony w Europie? Poznaj kalendarz biegowy, kraje i miasta, które organizują te imprezy dla biegaczy.