Podstawowe zasady gry w golfa dla początkujących

Podstawowe zasady gry w golfa dla początkujących

Sport, etykieta, sprzęt – jasno przedstawione podstawowe zasady gry w golfa, które sprawiają, że golf to sport pasjonujący i wymagający

Dla wielu osób golf jest najwspanialszą grą, jaką kiedykolwiek wymyślono. Być może uważają tak dlatego, że ta gra angażuje w równym stopniu ciało i umysł każdego gracza. To fascynujące, że golf może jednocześnie uspokajać i stanowić wyzwanie, dawać satysfakcję i frustrować. Popełnione błędy mogą sprawić, że poczujesz się pobity i będziesz przeklinał grę, tylko po to, by zakochać się w niej kilka minut później. Dla wielu to obsesja, dla innych okazjonalne hobby, ale to niesamowita gra, której możesz się nauczyć w dowolnym momencie swojego życia. Jeśli chcesz nauczyć się grać w golfa, w tym artykule znajdziesz podstawowe informacje na temat gry i zasad, którymi należy się kierować na polu golfowym. Zaczynamy?

Podjęcie decyzji o grze w golfa

Przed podjęciem decyzji o nauce warto poświęcić trochę czasu na zrozumienie zasad, aby nabrać szacunku dla gry i wstępnie ją polubić. Warto poznać najważniejsze reguły gry  i ustalić wstępne cele, bo chociaż golf jest zabawą i ma sprawiać przyjemność, często może być frustrujący, szczególnie dla początkujących. Choć obserwacja poczynań doświadczonych graczy może sugerować coś innego, trzeba sobie uświadomić, że golf jest trudną grą i nawet profesjonalistom, którzy grają zawodowo przez całe życie, zdarzają się fatalne pomyłki i błędne uderzenia. 

Kiedy więc pracujesz nad swoją grą, nie oczekuj perfekcji. Ucz się na swoich błędach i realistycznie formułuj swoje oczekiwania. Golf to gra, z której możesz się dowiedzieć wielu rzeczy o sobie samym. Samo Twoje zachowanie podczas zaliczania kolejnych dołków jest podstawą do wielu przemyśleń. Łatwo jest się cieszyć z dobrej gry, ale potrzeba silnego charakteru, aby zachować zimną krew, gdy sprawy nie idą po Twojej myśli. Ciesz się procesem i utrzymuj pozytywne nastawienie – szkoda czasu na złość.

Sprzęt golfowy potrzebny do rozgrywki

Wiele osób uważa, że golf to droga gra, ale to wcale nie musi być prawda. Do gry potrzebne są kije golfowe. Aby uzyskiwać dobre rezultaty, nie są potrzebne markowe kije z reklam na pierwszych stronach magazynu golfowego. Dobry golfista może dobrze grać każdym zestawem kijów. Rzecz jasna, przy grze na najwyższym poziomie jakość i wynikająca z niego cena kija może mieć pewien wpływ na wynik, ale różnice są tak minimalne, że nigdy nie zostaną zauważone przez weekendowego golfistę lub kogoś, kto dopiero się uczy. Jeśli dopiero zaczynasz, niedrogi zestaw kijów marki Inesis będzie dla Ciebie bardzo dobrym wyborem. 

Podstawowe zasady gry w golfa

Nauka zasad jest ważną częścią nauki. Swoistą biblią golfistów jest mała książeczka zatytułowana po prostu „Reguły gry w golfa”. Chociaż każdemu początkującemu zebrane w niej przepisy mogą wydawać się przytłaczające, nie warto się zniechęcać. Po prostu naucz się podstaw, a resztę dopracujesz w trakcie. Choć organizacje golfowe w krajach, w których golf jest jedną z najbardziej popularnych dyscyplin sportowych (brytyjska R&A i amerykańska USGA), aktualizują różne zapisy, podstawowe reguły i zasady gry pozostają jednak niezmienne. Na polu ogromną rolę odgrywają zasady etykiety, dlatego najlepszym sposobem na poznanie zasad, jest granie z doświadczonymi golfistami i naśladowanie ich. Nie bój się zadawania innym zawodnikom pytań lub popełniania błędów. W ten sposób uczyli się ci, od których Ty teraz się uczysz.

Podstawowe zasady gry w golfa dla początkujących

Sport, w którym gracz ma trafić piłką do dołka

Wyjaśniając w największym skrócie, gra polega na przejściu pola golfowego i wbiciu piłki do wszystkich dołków przy możliwie najmniejszej liczbie uderzeń. Dołkiem nazywa się nie tylko samą dziurę w ziemi (w miejscu, które nazywa się greenem), w której trzeba umieścić piłkę. Tym terminem określa się każdy obszar między miejscem startowym (tee), z którego oddaje się pierwsze uderzenie i przypisanym do niego rzeczywistym dołkiem w ziemi, który znajduje się na obszarze gładko ściętej trawy (putting green).

Na polu golfowym jest 18 dołków (choć są też pola 9-dołkowe). Każdy dołek na polu golfowym ma „par”, czyli liczbę określającą ilość uderzeń, które należy wykonać, aby umieścić piłkę w dołku. Np. dołek 5 par gracz powinien pokonać przy pomocy pięciu uderzeń. Pary mogą mieć wartość od 3 do 5. Łączna suma par dla wszystkich dołków na polu 18-dołkowym wynosi 72. Są 2 podstawowe formaty określające cel gry:

w stroke play wygrywa ten, kto zdoła przejść pole z najmniejszą liczbą uderzeń
w match play wygrywa ten, kto wygrał więcej dołków

Pozostałe reguły gry w golfa

Rozpoczęcie każdego dołka ma miejsce, gdy piłka znajduje się na miejscu startu (tee off) za jaskrawymi znacznikami wbitymi w ziemię. Gdy wykonując kolejne uderzenia piłki, wszyscy gracze na dołku dotrą do greenu, jako pierwsza uderza osoba, której piłka jest najdalej od dołka. 

Jeśli Twoja piłka wpadnie do wody lub wypadnie poza teren gry, otrzymujesz karę jednego uderzenia i grasz dalej nową piłką. Możesz zacząć z miejsca, z którego poprzednio uderzałeś, albo tuż przed miejscem, w którym piłka znalazła się poza boiskiem. Ta zasada nie dotyczy przeszkód (hazard) takich jak m.in. bunkier. 

To tylko kilka najbardziej podstawowych zasad. Poznanie wszystkich reguł zajmuje sporo czasu, ale na początek wystarczą te, o których właśnie przeczytałeś. Pamiętaj również, że organizator turnieju może wprowadzić dodatkowe zasady, z którymi powinieneś się zapoznać przed rozpoczęciem gry. 

Podstawowe zasady gry w golfa dla początkujących

Golf jako sport wymaga od gracza ciągłego rozwoju

Rozpoczynając swoją przygodę z golfem, powinieneś od razu przyswoić sobie dobre nawyki. Wprawdzie na pozbycie się niewłaściwych będzie czas, ale po co go marnować, skoro można wtedy doskonalić inne umiejętności? Możesz walczyć na strzelnicy (driving range) przez wiele lat o poprawę swojej gry, aż wpadniesz na właściwy sposób, który pozwoli Ci w krótkim czasie zmniejszyć swój handicap o wiele uderzeń.

Wbrew powszechnemu przekonaniu w swojej grze możesz wiele poprawić poza polem.  Siedzenie na strzelnicy i uderzanie 100 piłek ze złymi podstawami tylko wyryje w twoim umyśle złe nawyki. Warto czytać książki o golfie, aby znaleźć w nich informacje, które mogą pomóc Ci poprawić swoją grę. Trzeba jednak uważać na to, co się czyta. Wielu golfowych celebrytów publikuje różne materiały tylko po to, by zdobywać wyświetlenia i nie pomogą Ci rozwinąć umiejętności. 

Podstawy golfowej etykiety

Wiedza na temat techniki, która pozwala, byś pokonał dołek 1 uderzeniem poniżej par i znajomość zasady, która pozwala na posiadanie w torbie maksymalnie 14 kijów, nie uczynią z Ciebie od razu dobrego golfisty. Równie ważne, jak poznanie historii golfa jest wiedza, jak zachować się na polu golfowym.

Należy pojawić się na polu golfowym w miarę szybko, najlepiej na 20 minut przed umówioną godziną. Przed rozpoczęciem pierwszej rundy jest czas na zameldowanie się, rozgrzewkę i uderzenie kilku próbnych piłek. 

Nie powinno się rozmawiać, gdy inny zawodnik przygotowuje się do uderzenia. To chwila maksymalnego skupienia w trakcie gry i nie wolno przeszkadzać przygotowującemu się do uderzenia przeciwnikowi. 

Zwracaj bardzo dużą uwagę na to, gdzie stoisz, abyś nie zasłaniał, ani w żaden inny sposób nie utrudniał innym zawodnikom odczytania odległości od dołka, ani właściwego przymierzenia się do uderzenia. Z drugiej strony, nie przeciągaj czasu na każde uderzenie, bo w ten sposób irytujesz innych graczy. Dotyczy to również poszukiwania piłeczki golfowej. Nowe zasady skróciły do 3 minut czas na jej znalezienie. Nie przeciągaj tego czasu i zgódź się na stratę jednego uderzenia. 

Bądź gotowy, gdy przyjdzie Twoja kolej. O wiele przyjemniej i szybciej się gra, gdy wszystkie czynności przygotowawcze wykonasz, zanim nadejdzie Twoja kolej. Dla nikogo nie stanowi przyjemności obserwowanie przygotowawczych praktyk innych zawodników.

Gra w golfa to czynność, która powinna dostarczać możliwie dużo przyjemności z czasu spędzonego w dobrym towarzystwie, w ładnej okolicy na świeżym powietrzu. Zawsze pozbieraj po sobie wszystko, co przyniosłeś na pole i zostaw je w stanie co najmniej tak dobrym, jak było, gdy się na nim pojawiłeś.

Udanej zabawy i szybkich postępów!

Przeczytaj także:

Historia golfa – kiedy i jak narodziła się dyscyplina

Historia golfa – kiedy i jak narodziła się dyscyplina

Gdzie powstały pierwsze pola golfowe i czy golf w Polsce to ta sama dyscyplina sport, który uprawiany jest od setek lat w Szkocji

mężczyzna grający w hokeja na lodzie

Hokej na lodzie – historia hokeja w Polsce i na świecie

Interesuje Cię temat hokeja? Warto wiedzieć, jaka jest historia hokeja na lodzie i czym cechuje się ta dyscyplina sportu. Sprawdź!

Kobieta ubrana w strój i buty do golfa trzymająca kij golfowy

Jakie buty do golfa? Jak wybrać najlepsze buty golfowe?

Wybór obuwia do gry w golfa jest kluczowy dla komfortu gry. Jakie buty do golfa? Czym się kierować wybierając buty golfowe? Sprawdź!

mężczyzna odbijający piłeczkę golfową kijem do gry w golfa

Jaki kij do golfa wybrać? Rodzaje kijów golfowych

Kij golfowy to najważniejsze akcesorium każdego golfisty. Jego prawidłowy dobór ma przełożenie na sukces. Jaki kij do golfa wybrać? Odpowiadamy!

kobieta i mężczyzna niosący kije do gry w golfa w torbach golfowych

Jaką torbę na kije golfowe wybrać? Najlepsze modele do golfa

Jednym z podstawowych elementów wyposażenia golfisty jest torba golfowa, która pomieści w sobie wszystkie kije golfowe. Jaką torbę wybrać?