Węzeł zaciskowy - jak poprawnie zawiązać żyłkę na kołowrotku
Skoro jesteś tutaj, możemy założyć, że masz już swoją wędkę, kołowrotek oraz żyłkę. Możesz więc przejść do pierwszej czynności, którą jest zawiązanie węzła zaciskowego. Jest to naprawdę istotna kwestia, ponieważ należy wykonać ją w odpowiedni sposób.
Jak to zrobić?
W pierwszej kolejności należy zrobić pętelkę na samym początku żyłki. Powinna ona cechować się wielkością kilku centymetrów, dlatego zalecamy zachowanie zapasu a następnie obcięcie zbędnej końcówki nożyczkami.
Następnie przechodzimy do kolejnego etapu, którym jest przewlekanie żyłki przez pętlę. Żyłkę chwytać należy w połowie, czyli mniej więcej kilkanaście centymetrów od pętelki. Te czynności doprowadzają nas do zacisku, który teraz trzeba nałożyć i ściągnąć tak, aby zacisnął się on na kołowrotku. Takie rozwiązanie sprawia, że im mocniej ciągniemy żyłkę, tym mocniej zaciska się ona na kołowrotku.
Jeżeli marzy Ci się więc wędkowanie, którego celem są naprawdę duże okazy, węzeł zaciskowy jest kluczem do sukcesu. Zanim przejdziemy do właściwego nawijania, należy jeszcze tylko zamontować żyłkę na kołowrotku. W tym celu przykładamy przygotowaną wcześniej pętelkę do dolnej części szpuli kołowrotka, a następnie przewlekamy pudełko z żyłką przez dziurkę od strony wędki. Teraz wszystko przygotowane jest już do nawijania żyłki na szpulę kołowrotka.