Dziewczynka pchająca siostrę siedzącą na sankach

Smarowanie sanek na śnieg. Jak przygotować płozy na zimę?

Smarowanie sanek pomoże płozom lepiej poruszać się po śniegu zimą. Sprawdź, jak przyspieszyć dziecku jazdę sankami.

Smarowanie sanek to czynność, którą warto wykonać z kilku powodów. Jak przygotować sanki na zimę? O co dbać w trakcie sezonu? Sprawdź, jak zadbać o akcesoria zimowe, aby służyły przez lata.

Jak przygotować sanki na zimę?

Jeśli masz sanki z zeszłego sezonu, pozostaje mieć nadzieję, że prawidłowo je przechowywałeś. Dobrze je wyczyścić, a elementy metalowe posmarować środkiem przeciwko rdzy. Będzie on świetnie zabezpieczał metal przed brudem i kurzem. Jeśli to właśnie zrobiłeś, to pierwszą czynnością podczas przygotowywania sanek na zimę będzie starcie tego preparatu.

Następnie warto delikatnym środkiem czyszczącym przetrzeć całe sanki, aby mieć pewność, że usuniesz z nich zabrudzenia. Jeśli czyścisz w ten sposób elementy drewniane, pozostaw je do całkowitego obeschnięcia w ciepłym miejscu, ale nie blisko źródła ciepła. 

Elementy drewniane i metalowe warto potraktować papierem ściernym lub szlifierką. W ten sposób wyrównasz wszystkie nierówności, które mogą być na przykład skutkami uderzeń. Ten moment warto wykorzystać do sprawdzenia, czy na sankach nie ma śladów uszkodzeń. Następnie spolerowane drewno pomaluj impregnatem i zostaw do wyschnięcia. Metal możesz potraktować środkami zabezpieczającymi przed rdzą, które mają długotrwałe działanie.

Mężczyzna ciągnący sanki po zasypanej śniegiem drodze

Jak konserwować sanki? Czyszczenie w trakcie zimy

Przede wszystkim zadbaj o to, aby sanki drewniane były przechowywane w odpowiednich warunkach – powinno to być suche pomieszczenie. W ten sposób możesz wykorzystywać je przez lata, bo będą w dobrej kondycji. Do przechowywania możesz używać piwnicy, strychu albo jakiegokolwiek innego pomieszczenia gospodarczego, które jest suche i zabezpieczone przed deszczem czy śniegiem.

Po czasie jazdy warto sanki otrzepać z resztek śniegu i wytrzeć miękką szmatką do sucha. Następnie wystarczy przechować je w ciepłym miejscu do kolejnego użytku. Zwróć uwagę, czy nie ma na nich uszkodzeń, zwłaszcza jeśli dziecko zjeżdżało cały dzień z górki. Ewentualne ubytki staraj się naprawiać, a jeśli to konieczne, zetrzyj papierem ściernym miejsca, które tego potrzebują. Jeżeli sanki z oparciem mają wbudowany śpiwór, osusz go dokładnie.

Zadowolone dziecko w odzieży zimowej siedzące na sankach

Smarowanie sanek – po co je wykonywać?

Przed rozpoczęciem jazdy warto wykonać smarowanie sanek. Czym smarować sanki i po co to robić? Skupmy się na razie na odpowiedzi na to drugie pytanie. Smarowanie sanek, a konkretnie płoz, ma pomóc im szybciej się poruszać. Jeśli więc zastanawiasz się nad tym, co zrobić, żeby sanki szybciej jeździły, dobrym wyborem będzie smarowanie.

Jak często je wykonywać? Na dobrą sprawę niektórzy zalecają smarowanie sanek przed każdym wyjściem na śnieg. Ma nie tylko ułatwiać zjazdy z górki czy ciągniecie sanek przez dziecko albo rodzica, ale też nieco ochronić płozy przed zamoczeniem.

Co zrobić, żeby sanki szybciej jeździły na płozach?

Wiesz już, że smarowanie sanek to opcja na przyspieszenie ich zjazdów. Warto tutaj dodać, że w przypadku drewnianych akcesoriów można obić płozy metalem. W ten sposób będą lepiej poruszać się po śniegu. Czym smarować sanki, aby szybciej jeździły? W wersji domowej dobrym wyborem będzie wosk ze świecy – wystarczy natrzeć nim płozy. Bardziej profesjonalny będzie wosk do nart. Takie smary i narzędzia do serwisu nart można znaleźć w sklepach sportowych.

Jednym ze sposobów przyspieszania zjazdów na sankach jest ostrzenie płoz. Warto jednak uważać z tą czynnością. Przede wszystkim ostre płozy są niebezpieczeństwem dla samego dziecka, a także jego otoczenia. Mogą powodować bolesne urazy, stąd też, zamiast wykorzystywać tę metodę, warto po prostu... znaleźć bardziej stromą górkę!

Smarowanie sanek może być przydatne zarówno w przypadku konserwacji, jak i przyspieszania tempa jazdy. Warto tylko pamiętać o bezpieczeństwie. Jeśli dziecko często zjeżdża z górek, pomyśl o zakupie kasku, który uchroni jego głowę przed urazem. 

Przeczytaj także:

Śmiejące się roczne dziecko na sankach w górach

Jakie sanki dla rocznego dziecka wybrać? Z oparciem czy bez?

Jakie sanki dla rocznego dziecka będą odpowiednie? Sprawdź, czy wybrać sanki drewniane, metalowe, z oparciem czy klasyczne. Poradnik.

Dziewczynka siedząca na sankach

Jak ubrać dziecko na sanki? Sprawdzone porady

Aby maluch nie przeziębił się podczas zimowych spacerów na śniegu, należy zapewnić mu ciepły i komfortowy ubiór. Sprawdź, jak ubrać dziecko na sanki.

Gdzie na sanki z dzieckiem i nie tylko? Sprawdź!

Gdzie na sanki z dzieckiem i nie tylko? Sprawdź!

Gdzie na sanki z dzieckiem? Sprawdź, gdzie wybrać się na sanki zimową porą!

dzieci w odzieży zimowej siedzące na sankach na śniegu

Co zamiast sanek? Alternatywne rozwiązania dla dużych i małych

Co na śnieg zamiast sanek? Sanki drewniane można zastąpić plastikowym jabłuszkiem i innymi ciekawymi sprzętami, które zapewniają bezpieczeństwo.

Dziewczyna w kasku i goglach zjeżdżająca z ośnieżonej górki na sankach

Ferie zimowe z dziećmi – jak je spędzić, by były pełne atrakcji?

Ferie zimowe z dziećmi to idealny czas, by odpocząć i zwiedzić różne atrakcje. Jak sprawić, by nie było nudno? Oto pomysły na ferie z dzieckiem.