Para tańcząca na turnieju quickstepa z zachowaniem zasad stopa flex i noga point

Stopa flex oraz noga point – co to znaczy? Przykłady ćwiczeń

W tańcu prawidłowe ruchy mięśni stóp są kluczowe. Co to znaczy stopa flex oraz noga point? W jakich ćwiczeniach są wykorzystywane? Odpowiadamy!

Podczas tańca pracuje całe ciało. Można jednak wymienić jedną jego część, która ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego wykonaniu układu. Są nią stopy. To właśnie od ich siły, elastyczności oraz sprawnego w dużym stopniu zależy to, jak wyglądamy w tańcu. W tej dziedzinie znane są dwie postawy – flex oraz point. Czym są oraz w jaki sposób można je trenować? Tego dowiecie się z poniższego artykułu! 

Stopa flex oraz noga point – co to znaczy?

Na początek warto zacząć od definicji, ponieważ dla osób niezwiązanych z tańcem, pojęcia te mogą być niezrozumiałe. W obu przypadkach chodzi o pozycję stopy. W przypadku stopy flex mówimy o sytuacji, kiedy palce są skierowane do góry w taki sposób, aby stworzyć kąt prosty z piszczelem. Pięta jest wtedy skierowana w dół. Można powiedzieć, że stopa znajduje się wtedy w pozycji zgodnej z anatomią.

Zupełnie przeciwną pozycją jest stopa point. W tej pozycji palce są wyciągnięte w dół, tworząc jedną linię z piszczelem. Z tą pozycją bardzo często można spotkać się w przypadku baletu oraz innych stylów tańca. O każdej z pozycji warto opowiedzieć nieco szerzej, aby w pełni zrozumieć ich funkcje.

Stopa flex oraz noga point – czemu służą?

Jak już napisaliśmy, stopa flex i noga point to pozycje, które występują w różnych rodzajach tańca. Powstaje więc pytanie – jakie pełnią tam funkcje? Jest ich co najmniej kilka – od wrażeń czysto artystycznych aż po lepsze utrzymywanie równowagi. Warto bardziej szczegółowo przyjrzeć się celom, które mają spełniać te dwie pozycje.

1. Praca nad techniką oraz siłą. Tancerze bardzo często wykorzystują w ćwiczeniach stopę flex oraz nogę point jako trening siły i elastyczności mięśni stóp i łydek. Bez względu na rodzaj, w tańcu silne stopy są kluczowe dla udanego występu. To właśnie dzięki ich sprawności możliwe jest wykonywanie skomplikowanych kroków oraz realizowanie całych układów.

2. Zapewnienie stabilności oraz równowagi. Taniec bywa niezwykle wymagający. Tancerze często muszą wykonywać dynamiczne ruchy oparte na nagłej zmianie kierunku oraz szybkich zatrzymaniach. Obie wspomniane pozycje są bardzo ważne w kontekście utrzymywania równowagi w takich sytuacjach. Z tego powodu ich opanowanie jest kluczowe.

3. Bezpieczeństwo. Ta funkcja jest ściśle powiązana z poprzednią. Jako że obie pozycje pomagają w zachowaniu równowagi oraz stabilności, odpowiadają także za kwestie bezpieczeństwa. Dynamika tańca sprawia, że złe postawienie stopy podczas lądowania może mieć opłakane skutki i przynieść kontuzję. Wyrobienie sobie nawyku właściwego układania stopy skutecznie ochroni tancerza przed urazami.

4. Ekspresja artystyczna. Choć punkt ten zamieszczamy na końcu, należy go traktować jako jedną z podstawowych funkcji. Ustawienie stóp w jednej z tych pozycji jest również ważnym środkiem wyrazu artystycznego. Może on dodawać charakteru lub dynamiki do konkretnych ruchów tanecznych. W poszczególnych choreografiach ruchy te mogą pełnić zadania podkreślania emocji.

Para trenująca taniec klasyczny na sali z zachowaniem zasad stopa flex oraz noga point

W jaki sposób stopa flex i noga point są najczęściej wykorzystywane?

Teraz rozwińmy nieco ostatni punkt. Poszczególne ruchy stopą mają ogromne znaczenie pod kątem wyrazu artystycznego. Są one wykorzystywane przez choreografów na różne sposoby. W zależności od rodzaju tańca oraz konkretnego układu mogą pełnić przeróżne funkcje. W jakich sytuacjach najchętniej korzysta się ze stopy flex oraz stopy point?

1. Dopasowanie do stylu tańca. Każdy taniec ma swoje własne wymagania techniczne oraz estetyczne. Dobrym przykładem mogą być tutaj różne odmiany tańca współczesnego. Zarówno stopa flex, jak i noga point są w nich wykorzystywane jako pewne przeciwstawienie się klasycznym pozycjom baletowym. Dodają one sporo dynamiki i ekspresji choreografii.

2. Wykorzystanie w konkretnej choreografii. Choreografowie bardzo chętnie korzystają z obydwu tych ruchów. Istnieją setki, jeżeli nie tysiące sposobów na wkomponowanie ich w choreografię. Zadaniem tych ruchów jest osiągnięcie konkretnego efektu wizualnego. Mogą one również wyrażać różne emocje, być częścią narracji lub koncepcji przedstawienia tanecznego.

3. Zapewnienie różnorodności ruchów. Poszczególne ruchy stóp można łączyć z innymi ruchami ciała. Tworzy to sporą liczbę konfiguracji, którą można wykorzystać dla zwiększenia atrakcyjności przedstawienia. Wplecenie stopy flex i nogi point wzbogaca repertuar ruchów tancerza, sprawiając, że występ jest bardziej złożony.

Stopa flex i noga point – w jaki sposób je ćwiczyć?

Każda osoba, która trenuje taniec, powinna poświęcić czas na trening pozycji stóp. Zarówno stopa flex, jak i noga point wymagają regularnego praktykowania. Opanowanie tych pozycji pozwala rozwinąć siłę, elastyczność i kontrolę stóp u tancerza. W jaki sposób można trenować swoje stopy? Oto trzy propozycje ćwiczeń, które pomogą rozwinąć umiejętności:

Dziewcznyki rozgrzewające się przed zajęciami baletu przy poręczy zwracające uwagę na stopę flex i nogę point

Ćwiczenie z użyciem taśm oporowych

Wykorzystując gumę treningową, można ćwiczyć jedynie pozycję flex. W jaki sposób wykonać to ćwiczenie? Usiądź na podłodze z wyprostowanymi nogami. Następnie opleć taśmą oporową poduszkę stopy, trzymając drugi koniec w dłoniach. Ćwiczenie polega na delikatnym pociąganiu taśmy przy jednoczesnym zginaniu nogi do pozycji flex. Taką pozycję należy utrzymać przez kilka sekund, a następnie odpuścić.

Kobieta trenująca figurę w pole dance ze stopą flex i nogą point

Teraz przykład ćwiczenia, które pomoże w rozwinięciu pozycji point. W tym celu należy stanąć w lekkim rozkroku. Następnie podnosimy nogę do góry, a następnie wyciągamy stopę i palce w pozycję point. Aby zachować równowagę, można się o coś oprzeć ręką. W tej pozycji wytrzymujemy kilka sekund, wracamy do pozycji wyjściowej, a następnie powtarzamy to samo z drugą nogą.

Te dwa ćwiczenia wystarczą, aby po pewnym czasie móc w pełni cieszyć się rozwinięciem swoich umiejętności w przyjmowaniu dwóch omawianych pozycji.

Niezbędne akcesoria taneczne znajdziesz w ofercie Decathlon.

Przeczytaj także:

dziewczyna w stroju gimnastycznym wykonująca figurę gimnastyczną  na plaży

Akrobatyka dla początkujących - jak zacząć uprawiać?

Akrobatyka to gimnastyka, która zawiera taneczne układy i figury, angażujące mięśnie całego ciała. Sprawdź jak zacząć treningi gimnastyczne!

kobieta w stroju baletowym trenująca przy drążku

Nauka baletu - jak nauczyć się tańca baletowego?

Taniec baletowy ⭐ Sprawdź, jak nauczyć się baletu ⭐ Zobacz jak przebiega nauka baletu współczesnego ☛ Odwiedź Blog Decathlon

kobiety i dziewczynka w odzieży do tańców w różnych stylach

Co daje taniec? Jakie są korzyści dla zdrowia?

Taniec towarzyski, ludowy, klasyczny. Bez względu na rodzaj tańca, ta aktywność fizyczna niesie ze sobą wiele korzyści zdrowotnych. Zobacz co daje.

kobieta w stroju sportowym trenująca taniec

Rodzaje tańca nowoczesnego – jakie są? Czym się charakteryzują?

Taniec jest sztuką, która pozwala na ekspresję emocji, dzięki czemu jest doskonałą formą przekazywania twórczego wyrazu. Poznaj rodzaje tego tańca

stopy ułożone w pozycji baletowej

Tańce towarzyskie, tańce nowoczesne – różnice

Taniec nowoczesny i towarzyski to dwa odmienne rodzaje tańca. Zobacz, na czym polega różnica pomiędzy tymi stylami!