Strefy tętna - dlaczego są ważne w treningach?

Strefy tętna - dlaczego są ważne w treningach?

Jeśli chcesz, żeby Twoje treningi były coraz efektywniejsze, a wyniki coraz lepsze, zobacz, czym są strefy tętna i jak wpływają na aktywność fizyczną.

Znasz już swoje tętno maksymalne, które wyznaczyłeś w teście terenowym i potrafisz obliczyć procentowe zakresy tętna dla poszczególnych rodzajów treningów (np. 45 minut biegu z tętnem od 70% do 75% HR – tętna maksymalnego) dzięki metodzie Karvonena. Teraz jednak pragniesz pójść o krok dalej i dowiedzieć się, co tak naprawdę wspomniane zakresy tętna oznaczają.

Czym są strefy tętna?

W czasach, w których znacznie więcej czasu spędzamy przed komputerem, nierzadko pozostając w jednej pozycji przez wiele godzin, odpowiednia i regularna aktywność fizyczna jest niezmiernie ważna. Dbanie o swoją sylwetkę pozwala nam nie tylko pozostać w dobrej kondycji, ale również poprawia nasze samopoczucie i wpływa korzystnie na zdrowie. Aby jednak w efektywny sposób zacząć uprawiać określony sport, który może pomóc nam w utracie zbędnych kilogramów, warto posiadać odpowiednią wiedzę na temat tego, z jakim natężeniem powinniśmy ćwiczyć, a także jakie ćwiczenia wykonywać, aby szczególnie na początku swojej przygody ze sportem nie przeforsować swojego organizmu. Do tego celu przydatne będą tzw. strefy tętna, które pomagają wyznaczać właściwą intensywność naszych treningów.

Czym w takim razie są strefy tętna? Są to zakresy, które określają natężenie intensywności Twoich treningów przy równoczesnej chęci określenia swojego zamierzonego celu treningowego. Aby je określić, wykorzystuje się wartość tętna maksymalnego.

Rozgrzewka/Regeneracja: od 50 do 60% HR
To bardzo umiarkowany wysiłek, który doskonale nadaje się na początek treningu dla delikatnego rozgrzania organizmu oraz pod koniec sesji dla aktywnej regeneracji, która usuwa produkty przemiany materii, wytworzone w mięśniach podczas wysiłku.

Wytrzymałość bazowa: od 60 do 70% HR
Po 20-40 minutach ćwiczeń w tej strefie Twoje mięśnie zaczynają rozkładać tkankę tłuszczową. Ten umiarkowany wysiłek pozwala wyostrzyć formę, ale również poprawić wytrzymałość na dłuższych treningach (powyżej półtorej godziny). W tej strefie można biegać (prawie) bez końca!

Wytrzymałość aktywna: od 70 do 80% HR
Mimo że utrzymuje się wyższy poziom wysiłku, Twój organizm może dostarczyć dość tlenu, by wytrzymać tę intensywność przez długi czas. Mięśnie przyzwyczajają się do bardziej wydajnego przyswajania cukru dostępnego we włóknach mięśniowych. Dzięki treningowi tego rodzaju będziesz zdolny dłużej wytrzymać szybkie tempo (np. wyścigu na 10 kilometrów). Niemniej nie powinno się kontynuować takich sesji powyżej 45 minut.

Interwały: od 80 do 90% HR
W tej strefie organizm nie jest już w stanie dostarczać dostatecznie dużo tlenu, żeby sprostać zapotrzebowaniu mięśni: nazywamy to progiem anaerobowym. Trenowanie na tym poziomie obejmuje krótki, powtarzany wysiłek i pozwala poprawić wyniki na danym dystansie (np. rekord życiowy na 10 kilometrów). Nauczysz się również lepiej regenerować siły po intensywnych ćwiczeniach. Każde powtórzenie treningu interwałowego powinno trwać nie dłużej niż 5 minut, a całkowity czas szybkich odcinków nie może przekroczyć 45 minut.

Krótkie interwały: > 90% HR
Ta strefa to bardzo ciężki wysiłek. Powinieneś w niej pracować wyłącznie w krótkich powtórzeniach trwających od 15 sekund do 2 minut i rozdzielonych przerwą. Korzyści przypominają te, które przynoszą ćwiczenia w strefie pomarańczowej. Ten rodzaj treningu dodatkowo pozwala skrócić odcinki intensywnej pracy, co ułatwia zadanie osobom początkującym.

Strefy tętna - dlaczego są ważne w treningach?

%MHR czy %HR?

Większość planów treningowych wciąż opisuje intensywność za pomocą procentowych wartości tętna maksymalnego (%MHR). Ta metoda obliczeń nie jest jednak wystarczająco dokładna, ponieważ tętno maksymalne obniża się tylko wraz z wiekiem, podczas gdy tętno spoczynkowe spada wraz z wytrenowaniem. Tak naprawdę powinno się uwzględniać oba parametry, co stanowi zaletę metody Karvonena:

%HR = %(tętno maksymalne – tętno spoczynkowe) + tętno spoczynkowe

Aby trening przynosił efekty, należy przede wszystkim rozumieć, co w danym momencie dzieje się z naszym organizmem. Dzięki powyższym informacjom posiadasz już dość wiedzy, by zrozumieć, co tak naprawdę oznaczają procentowe zakresy tętna, używane w opisie planów treningowych, które szczególnie dla początkujących osób często pozostają niezrozumiałe.

Jak trenować świadomie?

Po zapoznaniu się z poszczególnymi strefami tętna z pewnością zdajesz już sobie sprawę, że każdy przeprowadzony przez Ciebie trening może przebiegać w inny sposób i często wykorzystywać więcej niż jedną strefę tętna – już sama rozgrzewka, która jest obowiązkowym elementem każdego treningu, znajduje się w strefie 1. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku interwałów, kiedy intensywność wykonywania poszczególnych sekcji ćwiczeń wzrasta, przez co zaangażowane zostają różne strefy.

Trenując przy pomocy stref tętna, warto zawsze mieć na uwadze, aby niższym strefom poświęcać większą część treningu niż wyższym. Najmniej czasu w trakcie treningu powinny zajmować najbardziej wyczerpujące elementy, a podstawę aktywności fizycznej powinna stanowić aktywna regeneracja oraz praca tlenowa.

Co równie ważne, efektywność każdego treningu jest kwestią bardzo indywidualną. Wpływ na jego przebieg może mieć nasz wiek, aktualna forma, a także cel, jaki chcemy osiągnąć. Aby realizować go w sposób skuteczny i systematyczny, a do tego nie przeforsowywać swojego organizmu i zaoszczędzić swoim mięśniom bolesnych i nieprzyjemnych zakwasów, warto zwracać uwagę na strefy tętna i pracę swojego serca.

mężczyzna w czapce z daszkiem biegnący drogą

Czym jest I zakres biegowy? Jakie jest prawidłowe tętno?

I zakres biegowy to inaczej wybieganie. Jest to trening o niewielkiej intensywności, w którym jednak powinniśmy kontrolować odpowiednie zakresy tętna.

mężczyzna biegnący po drodze asfaltowej w butach i odzieży do biegania

Co zjeść przed bieganiem? Co wolno a czego nie wolno jeść?

Odpowiednie jedzenie przed bieganiem to element strategii w zawodach. Co jeść przed bieganiem? Na co zwracać uwagę, wybierając posiłek przed bieganiem

kobieta i mężczyzna biegnący w odzieży do biegania

Jak budować siłę biegową- przykładowe ćwiczenia dla biegaczy.

Budowanie siły biegowej można rozpocząć od prostych ćwiczeń w domu lub na siłowni. Poznaj przykładowy trening siły biegowej i popraw swoje wyniki!