Kobieta starająca się trafić rakietą tenisową w sweet spot

Sweet spot rakiety tenisowej – jakie znaczenie ma w tenisie?

Na skuteczną grę w tenisa wpływa bardzo dużo czynników. Czym jest sweet spot rakiety tenisowej? Sprawdź, na czym polega ten parametr!

Dobór rakiety tenisowej ma bezpośrednie przełożenie na efektywność gry. Zawodnicy opierają go na wielu parametrach, które muszą być doskonale dopasowane do ich charakterystyki. Jednym z istotnych parametrów jest tak zwany sweet spot. Dla osób, które nie grają w tenisa, pojęcie to może brzmieć mocno tajemniczo. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że jest ono niesamowicie istotne. Czym jest sweet spot w rakiecie tenisowej i co warto o nim wiedzieć? Sprawdź!

Czym jest sweet spot w rakiecie tenisowej?

Sweet spot to anglojęzyczne pojęcie, które po polsku możemy określić jako punkt czystego odbicia. W praktyce oznacza ono konkretny punkt na rakiecie tenisowej, który zapewnia najbardziej efektywne odbicie piłki. Jest on zlokalizowany na naciągu rakiety, a jego wielkość jest uzależniona od jej rozmiarów. Im większą powierzchnię posiada główka rakiety, tym większy będzie sweet spot.

Na rynku dostępne są różne rodzaje rakiet, które posiadają odmienne powierzchnie główki. Wśród profesjonalnych rakiet dominują modele o powierzchni od 95 do 105 cali kwadratowych. Mniejsze rakiety posiadają mniejszy sweet spot, co sprawia, że trudniej jest w niego trafić. Z tego powodu takie modele są na ogół wykorzystywane przez profesjonalistów, którzy mają tę sztukę opanowaną do perfekcji.

Mężczyzna starający się trafić piłką w sweet spot podczas gry w tenisa

Co daje precyzyjne trafienie w sweet spot?

Dlaczego umiejętność trafiania w sweet spot jest tak istotna? Przede wszystkim zapewnia nam ona wyższy komfort gry. Odbicie piłki do tenisa tym konkretnym punktem rakiety minimalizuje drgania, co ma bezpośrednie przełożenie na precyzyjne uderzenie pomimo dużej prędkości, z jaką leci piłka oraz włożonej siły. Opanowanie odbijania piłki środkiem główki pozwala graczowi na kontrolowanie gry.

Jak wybrać rakietę do tenisa z dobrym sweet spotem?

Im bardziej poważnie traktuje się grę w tenisa, tym większą uwagę przywiązuje się do szczegółów. W momencie, kiedy doświadczony tenisista stoi przed wyborem pomiędzy dwoma rakietami o tej samej wielkości główki, pojawia się pytanie, jak ustalić, która z nich ma większy sweet spot. W takiej sytuacji wystarczy zwrócić uwagę na kilka czynników, aby poznać odpowiedź.

1. Układ strun. To pierwszy parametr, na który warto zwrócić uwagę. Zasada w tym przypadku jest dosyć prosta. Im mniejszy stosunek strun pionowych do poziomych, tym większa elastyczność strun, a tym samym punkt maksymalnego odbicia. Trzeba jednak pamiętać, że mniejsza ilość strun oznacza nieco mniejszą kontrolę nad rakietą.

2. Kształt i rozmiar ramy. Duże znaczenie w przypadku sweet spot ma także szerokość ramy rakiety. Im szersza rama, tym większa elastyczność zaciągu, co sprawia, że powierzchnia pola czystego trafienia jest dosyć spora.

3. Kształt grometów. Niewtajemniczonym warto wytłumaczyć, że gromet to miejsce, przez które przeprowadzany jest naciąg w ramie. Każdego roku producenci rakiet oferują nowe udogodnienia. Jednym z nich jest możliwość zwiększenia elastyczności naciągu przez modyfikacje grometów. Jeśli gromet jest elastyczny, uderzenie bliżej krańca ramy staje się bardzo efektywne.

Jak skutecznie trenować trafianie w sweet spot?

Dobra informacja jest taka, że umiejętność trafiania w sweet spot można wytrenować. Aby to zrobić, trzeba się jednak skupić na wyczuciu rakiety oraz piłki poprzez trening uderzenia w konkretne miejsca kortu. Podczas odbijania piłki trzeba zachować balans. Uderzenia nie mogą  być zbyt mocne, ale też nie mogą być zbyt słabe. Kluczową funkcję pełni tutaj cierpliwość i konsekwencja. Uderzenia należy powtarzać do momentu, aż będą one płynne i dynamiczne. Do treningu warto dodać ćwiczenia poprawiające koordynację.

Jeżeli szukasz rakiety z optymalnym sweet spotem, sprawdź, co przygotowaliśmy dla Ciebie w ofercie sklepu tenisowego Decathlon. Znajdziesz tam dużą liczbę rakiet zarówno dla zaawansowanych, jak i początkujących. Dzięki temu możesz wybrać taką, która będzie najlepiej pasować do Twojej charakterystyki.

Przeczytaj także:

Dwie pary przygotowujące się do gry mieszanej w tenisa ziemnego

Mikst, czyli co powinieneś wiedzieć o grze mieszanej w tenisie

Tenis ziemny cieszy się ogromną popularnością w naszym kraju. Jedną z odmian jest gra mieszana. Mikst w tenisie – co warto o nim wiedzieć?

Mężczyzna w odzieży tenisowej trzymający rakietę do tenisa ziemnego stojąc na korcie

Zasady gry w tenisa ziemnego

Jakie są podstawowe zasady gry w tenisa ziemnego? Ile trwa mecz, z ilu gemów się składa? Poznaj zasady tej dyscypliny.

Leworęczny tenisista biegnący po korcie z rakietą

Leworęczni tenisiści – czy mają trudniej?

Większość zawodników tenisa gra prawą ręką. Czy leworęczni tenisiści mają trudniej? Sprawdź, którzy gracze z czołówki grają lewą ręką i jak sobie radz

Ile trwał najdłuższy mecz w historii tenisa?

Ile trwał najdłuższy mecz w historii tenisa?

Od czasu do czasu zdarza się, że pojedynki tenisowe trwają naprawdę długo. Jesteś ciekawy, ile trwał najdłuższy mecz w historii tenisa? Sprawdź!

kobieta grająca w tenisa ziemnego na profesjonalnym korcie w odzieży sportowej

Squash a tenis – podobieństwa i różnice sportów rakietowych

Sporty rakietowe, jak squash czy tenis ziemny, to doskonały sposób na aktywność. Squash i tenis – czym różnią się te dyscypliny?