Jak zachować się podczas sztormu? Środki ostrożności na lądzie
Mimo że sztorm jest niebezpieczny, to jednak nie jest całkowicie nieprzewidywalny. Rozwój technologii meteorologicznych, a także systemów wczesnego ostrzegania, pozwala na prognozowanie takich zjawisk ze sporym wyprzedzeniem. Dlatego wiedząc, że one nadchodzą, nawet przebywając na lądzie, warto podjąć pewne środki ostrożności. Zalicza się do nich:
– unikanie przebywania w pobliżu wybrzeża – morze lub ocean stają się wyjątkowo niebezpieczne, a fale nierzadko zalewają plaże i nabrzeża. Silne prądy zaś mogą być zagrożeniem dla osób znajdujących się w okolicy brzegu;
– zabezpieczenie domu – jeśli nasze miejsce zamieszkania znajduje się w obszarze narażonym na skutki tego żywiołu, wówczas warto sprawdzić, czy okna i drzwi są dobrze zamknięte. Trzeba też usunąć z balkonów i ogrodów wszelkie wolnostojące przedmioty, które mogą zostać porwane przez wiatr i spowodować szkody;
– unikanie wychodzenia na zewnątrz – podczas tego gwałtownego zjawiska, zwłaszcza mieszkańcy nadbrzeżnych miejscowości, powinni starać się pozostać w schronieniu, ze względu na to, że silny wiatr może unosić pewne przedmioty, stanowiąc problem również na lądzie.
Warto też regularnie śledzić lokalne komunikaty pogodowe, a w razie konieczności przestrzegać zaleceń służb. Pamiętajmy jednak, że w celu zapobiegania niszczenia wybrzeża morskiego przez sztormowe fale czyli abrazji, budowane są specjalne umocnienia. Dlatego obecnie stosunkowo rzadko notowane są poważne szkody na lądzie.