Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Tętno podczas biegu – sprawdź, jakie powinno być prawidłowe tętno podczas biegania

Jakie powinno być prawidłowe tętno podczas biegu? Sprawdź, jak wyznaczać strefy tętna, jak je mierzyć i dowiedz się, jakie jest właściwe tętno.

Istnieją dwa typy biegaczy: jedni biegają na tempo, drudzy biegają na tętno. W przypadku tych drugich konieczne jest określenie własnego tętna maksymalnego oraz konkretnych celów treningowych. Przyda się więc znajomość stref tętna i wiedza o tym, jak obliczyć swoje maksymalne tętno. Czy wysokie tętno podczas biegania jest właściwe? Jakie powinno być maksymalne tętno podczas treningu? Jak się liczy tętno i wreszcie na jakim tętnie biegać, by trening był najbardziej efektywny? 

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Tętno – czym jest i jak wyliczyć je ręcznie, a jak za pomocą pulsometru?

Tętno to liczba uderzeń serca na minutę, czyli tak zwane BPM (z języka angielskiego Beats Per Minute). Aby je obliczyć, warto skorzystać z pomocy urządzenia do mierzenia tętna podczas biegu – pulsometru. Wystarczy użyć urządzenia do mierzenia ciśnienia lub pulsometru zakładanego na wysokości klatki piersiowej, który dane z pomiaru przesyła do smartwatcha lub zegarka dołączonego do zestawu. Akcesoria te wyczuwają sygnały elektryczne serca i monitorują je. Pomiar tętna jest dokładny i można mu zaufać.

Jeśli jednak nie posiadasz tego rodzaju sprzętu, tętno możesz obliczyć ręcznie, poprzez odczyt bezpośrednio z nadgarstka lub tętnicy szyjnej. Wystarczy, że położysz w jednym z tych miejsc dwa palce i zmierzysz, ile uderzeń serca udało Ci się wyczuć w czasie 10 sekund. Następnie wynik pomnóż przez 6. Dzięki temu otrzymasz informacje na temat tego, ile uderzeń serca zanotować można podczas jednej minuty.

Tętno maksymalne – jak określić HRmax?

Aby móc mówić o obszarach tętna, należy wyjaśnić pojęcie tętna maksymalnego, czyli HR max. Jest to wskaźnik maksymalnego tempa bicia serca dla danego organizmu. To wartość indywidualna, przypisana do każdego osobno. Można oszacować je za pomocą prostych wzorów. Naukowcy i trenerzy spierają się co do tego, który jest najbardziej adekwatny, dlatego wymienimy tutaj aż trzy z najczęstszych.

– Pierwszym z nich jest: 220 – wiek badanego. Wzór ten do niedawna był powszechnie stosowany, jednak od jakiegoś czasu coraz częściej krytykuje się go za brak dostosowania do formy osób wytrenowanych.
– Drugi wzór to: 208 – (0,7 x wiek badanego),
– Trzeci natomiast to: 205 – (0,5 x wiek badanego). Ostatni wzór sprawdza się wśród osób po czterdziestym roku życia.

Obliczenie tętna maksymalnego może być również wynikiem praktyki. Możesz więc zmierzyć swoje realne tętno na przykład po biegu z najwyższą dla siebie prędkością przez 2-3 minuty lub wbieganiu na wniesienie o dużym nachyleniu aż do odczucia mdłości.

Tętno spoczynkowe – czym jest i jak je obliczyć?

Tętno spoczynkowe to takie, które można zaobserwować podczas tak zwanego nicnierobienia. Pomiary należy przeprowadzać rano, jeszcze przed wyjściem z łóżka. Można ewentualnie zmierzyć tętno także po kilkunastu minutach leżenia lub siedzenia bez ruchu. Warto robić to przez kilka dni, a następnie uśrednić wynik. Będzie on wtedy najbardziej wiarygodny.

U przeciętnego człowieka tętno spoczynkowe wynosi około 60 uderzeń na minutę. Wśród sportowców zawodowych utrzymuje się ono na poziomie około 30 uderzeń na minutę, natomiast osoby regularnie uprawiające sport o dość dużej intensywności powinny mieścić się w przedziale 40 – 50 uderzeń na minutę.

Bieganie a tętno. Jakie tętno przy bieganiu?

Strefy tętna w bieganiu – jak wyznaczyć intensywność treningu na podstawie tętna?

Po obliczeniu wartości tętna maksymalnego można przejść do ustalenia obszarów treningowych. Jest ich 5 i oznaczają one poziom intensywności poszczególnych biegów treningowych. Każda z nich oznacza inny wpływ, jaki wywierany jest na organizm podczas wysiłku. Jakie tętno podczas biegania jest właściwe? Wyznaczenie obszarów treningowych pozwala na osiąganie postawionych sobie wcześniej celów przez realizację planu treningowego.

Strefa I: 50-60% tętna maksymalnego – rozgrzewka

Na podstawie tętna maksymalnego obszar I wyznacza się na poziomie 50-60%. Jest to najbezpieczniejsza strefa wysiłku. Odpowiada energicznemu marszowi, więc mogą z niej korzystać biegacze na każdym poziomie wytrenowania, w tym osoby początkujące. Sprawdza się podczas pierwszych treningów, ponieważ nie wymaga wytrenowania. Pierwszy zakres wzmacnia pracę serca, pozwala spalać tkankę tłuszczową i pozytywnie wpływa na samopoczucie człowieka. Jeśli chcesz trenować wydolność i wytrzymałość, nie jest to wystarczający środek treningowy. Może jednak stanowić rodzaj rozgrzewki dla doświadczonych biegaczy.

Grupa sportowców biegających w II strefie tętna maksymalnego

Strefa II: 60-70% tętna maksymalnego – spalanie tłuszczu

Średnie tętno podczas biegu w tej strefie mieści się w 60-70% HRmax, organizm spala więcej kalorii niż w poprzedniej strefie. Tempo oznacza w większości przypadków standardowy trucht. Trening w tej strefie zapewnia spalanie aż 85 procent kalorii pochodzących z tłuszczu, dlatego jeśli zależy Ci na utracie wagi, rozważ ten zakres treningu. Wydolność tlenowa biegu idzie w górę, podobnie jak ogólna kondycja biegacza. Treningi biegowe o tej intensywności adresowane są dla początkujących entuzjastów biegania.

Strefa III: 70-80% tętna maksymalnego – trening aerobowy

Jeśli zależy Ci na wzmocnieniu pracy układu oddechowego i układu krwionośnego, w tym samego serca, warto wykorzystać strefę III. Energia niezbędna mięśniom do poruszania się w tym tempie, pochodzi z tlenu. Ciało uczy się więc sprawniej transportować tlen i pobierać go podczas wysiłku. Strefa aerobowa oznacza biegi o średniej intensywności. Polecana jest osobom, które szykują się do biegania na długich dystansach.

Strefa IV: 80-90% tętna maksymalnego – trening anaerobowy

Nie jest to wysiłek, któremu stawi czoła przeciętny biegacz. Podczas wysiłku o tej intensywności maksymalna konsumpcja tlenu wzrasta do tego stopnia, że organizm nabiera odporności na zmęczenie. Układ krwionośny i oddechowy, a także kostno-szkieletowy pracują na naprawdę wysokich obrotach, dlatego maksymalnie wytrzymuje się w tej strefie godzinę. Trenowanie w tej strefie pozwala na podniesienie poziomu wydajności. Dzięki niemu uczucie zmęczenia pojawia się znacznie później, a Ty możesz biegać szybciej i dłużej. Spala się jednak znacznie mniej tłuszczu, ponieważ do wysiłku o tej intensywności, praca mięśni nie opiera się o nie. Mięśnie wykorzystują glikogen, co oznacza, że w organizmie uruchamia się produkcja kwasu mlekowego. Kwas ten również odpowiada za uczucie zmęczenia podczas wysiłku o dużej intensywności.

Strefa V: 90-100% tętna maksymalnego – wysiłek maksymalny

Jak łatwo się domyślić, jest to najcięższa możliwa praca dla Twojego organizmu, czyli najwyższe dopuszczalne tętno podczas biegu. Maksymalne tętno na tym poziomie może być niebezpieczne dla zdrowia, dlatego zanim zaczniesz trenować z taką intensywnością, skonsultuj się z lekarzem. Bieganie z myślą o tej strefie to interwały lub podbiegi pod strome wzniesienia. Pozwalają one na rozwój wydajności biegowej.

Treningowe strefy tętna – bieganie, pływanie, jazda na rowerze

Mimo że może się to zdawać dziwne, obszary tętna dla różnych aktywności fizycznych różnią się pomiędzy sobą. Poszczególne treningi wymagają innego tempa pracy serca. Co więc ma wpływ na różnice w ilościach uderzeń serca na minutę podczas uprawiania biegania, pływania i jazdy na rowerze?

Przede wszystkim inna praca układu mięśniowego. Pływanie na przykład aktywuje praktycznie wszystkie grupy mięśniowe, czego nie można powiedzieć o jeździe na rowerze. Inne jest więc zapotrzebowanie organizmu na tlen i intensywność jego pracy, stąd wynikać mogą różnice w tempie bicia serca. Ponadto technika pracy, jej ekonomia i jakość również mogą skutkować stosownymi różnicami. Nie wspominając już o oporze powietrza i oporze wody oraz o posiadaniu sprzętu w postaci roweru lub jego braku. Która z tych dyscyplin generuje więc najwyższe wyniki pracy serca? Zdecydowanie bieganie. 

Mężczyzna biegający z pulsometrem

Jakie tętno podczas biegu jest właściwe?

Wartość tętna to jeden z parametrów, na który zwracamy uwagę podczas treningów biegowych. Bieganie z prawidłowym tętnem wpływa na jakość i komfort wybiegania. Jeśli dopiero zaczynamy przygodę z bieganiem, nie musimy aż tak bardzo zwracać uwagi na wszystkie parametry. Bieganie dla początkujących, a w zasadzie pierwsze treningi, powinny opierać się na dążeniu do przebiegnięcia w spokojnym tempie 15 minut bez zatrzymywania się. Jeśli osiągniemy ten próg, możemy iść dalej z bieganiem. 

Nie istnieje coś takiego, jak idealne tętno biegacza przy bieganiu. Każdy czuje się dobrze na innym tętnie, wszystko zależy od organizmu i indywidualnych celów treningowych. Oczywiście możemy ustalić, że naszym celem jest utrzymanie konkretnego tętna – ale wtedy nie ma mowy o utrzymaniu konkretnego tempa. 

Jak obniżyć tętno podczas biegu? Jedną z podstawowych metod jest spowolnienie biegu, co nie zawsze wpisuje się w nasz plan treningu i założenia. Można więc też w tym celu napić się chłodnej wody, wziąć kilka głębokich wdechów i skupić się na samej czynności oddychania. Czasem jednak konieczne jest po prostu zwolnienie lub zrobienie małej przerwy. Jak zmniejszyć tętno podczas biegania w inny sposób? Przemyśl zmianę swojej trasy biegowej na nieco łatwiejszą – być może potrzebujesz nieco więcej przygotowania do większych wyzwań.

Jak trenować świadomie?

Po zapoznaniu się z poszczególnymi obszarami tętna z pewnością zdajesz już sobie sprawę, że każdy przeprowadzony przez Ciebie trening może przebiegać w inny sposób i często wykorzystywać więcej niż jedną strefę tętna – już sama rozgrzewka, która jest obowiązkowym elementem każdego treningu, znajduje się w strefie 1. Sytuacja wygląda podobnie w przypadku interwałów, kiedy intensywność wykonywania poszczególnych sekcji ćwiczeń wzrasta, przez co zaangażowane zostają różne strefy.

Jaki puls do biegania jest najwłaściwszy? Trenując przy pomocy obszarów tętna, warto zawsze mieć na uwadze, aby niższym strefom poświęcać większą część treningu niż wyższym. Najmniej czasu w trakcie treningu powinny zajmować najbardziej wyczerpujące elementy, a podstawę aktywności fizycznej powinna stanowić aktywna regeneracja oraz praca tlenowa.

Co równie ważne, efektywność każdego treningu jest kwestią bardzo indywidualną. Wpływ na jego przebieg może mieć nasz wiek, aktualna forma, a także cel, jaki chcemy osiągnąć. Aby realizować go w sposób skuteczny i systematyczny, a do tego nie przeforsowywać swojego organizmu i zaoszczędzić swoim mięśniom bolesnych i nieprzyjemnych zakwasów, warto zwracać uwagę na tętno i pracę swojego serca.

Prawidłowy puls podczas biegania zależy od intensywności treningu i tego, co właściwie chcemy osiągnąć. Warto śledzić swoje parametry, by móc dopasować rodzaj treningu do swoich celów i jednocześnie nie doprowadzić do przetrenowania.

Przeczytaj także:

kobieta w stroju do biegania stojąca na jezdni

Bieganie a odchudzanie - jak bieganie pomaga schudnąć

Bieganie pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Ten rodzaj treningu to świetny sposób na odchudzanie i poprawę sylwetki. Dowiedz się więcej na ten temat!

mężczyzna biegający po górach

Jakie buty do biegania po górach? Wskazówki

Chcesz kupić buty do biegania po górach? Jakie wybrać? Co sprawdzić? Oto wskazówki, jak znaleźć buty do biegania w górach.

mężczyzna i kobieta biegnący zimą w czapkach i strojach do biegania

Jak się ubrać na bieganie zimą? Czy zimowy trening jest bezpieczny?

Czy bieganie zimą jest bezpieczne? Jak dobrać strój do biegania w zimę? Czy można biegać po śniegu? Sprawdź jak powinien wyglądać zimowy trening.

mężczyźni biegający w odzieży i butach do biegania

Buty na maraton - jak wybrać najlepsze buty do biegania?

Dobrze wybrane buty na maraton to klucz do sukcesu. Ułatwiają bieganie i pozwalają uniknąć wielu kontuzji. Dowiedz się jak wybrać buty do biegania.

Mężczyzna w odzieży i butach do biegania wykonujący trening biegowy dzięki wynalezieniu biegania

Kiedy wynaleziono bieganie? Historia biegania

Bieganie to jedna z podstawowych aktywności fizycznych człowieka. Poznaj historię biegania oraz dowiedz się jak przebiegał rozwój tej dyscypliny.