Mężczyźni udoskonalający technikę biegania chcące biegać szybciej

Trening biegacza – jak trenować, by biegać szybciej?

Zastanawiasz się, jak zwiększyć tempo swojego treningu i jak biegać szybciej? Poznaj sposoby treningowe dla biegaczy, które pomogą Ci osiągnąć cel.

Jesteś zapalonym biegaczem i zastanawiasz się, co możesz zrobić, by poprawić swoje wyniki? Zależy Ci na tym, by biegać szybciej i pobijać swoje rekordy życiowe na różnych dystansach? W takim razie sprawdź, co zrobić, żeby szybciej biegać, jak dostosować trening, by osiągać czasowy progres. Jak biegać szybciej na 3 km i więcej? Dowiesz się z tego artykułu.

Jak biegać szybciej? Wytrzymałość i regularność

Bieganie to sport, który potrafi naprawdę wciągnąć. Pokonywanie kolejnych kilometrów i własnych ograniczeń sprawia, że wysiłek łączy się tu z przyjemnością i dużą dozą satysfakcji. Co jednak zrobić, gdy prędkość naszego biegu już nas nie zadowala i chcemy pokonywać trasy jeszcze szybciej, niż do tej pory?

Kluczem do sukcesu są przede wszystkim regularność treningowa i budowa odpowiedniej wytrzymałości organizmu. Jeśli chodzi o pierwsze z nich – nie od dziś wiadomo, że trening czyni mistrza! By poprawić swoje osiągi, należy dbać o systematykę treningów i nie odpuszczać, nawet jeśli za oknem deszcz i plucha. Jeśli dopiero rozpoczynasz przygodę z joggingiem, zacznij od spacerów, potem przeplataj je biegiem, by w ostateczności móc już całą trasę przebiegać. Optymalną liczbą treningów w tygodniu, które mogą dać oczekiwany rezultat, to od 3 do 4 jednostek. Biegaj przynajmniej raz w tygodniu w komfortowym tempie na nieco dalej niż zwykle, a z pewnością dostrzeżesz różnicę.

Jeśli chodzi o drugą składową sukcesu i odpowiedź na pytanie „jak szybciej biegać?” jest wytrzymałość. Choć może się to wydawać zaskoczeniem, na początku warto... biegać wolniej, ale dłużej. Takie rozwiązanie pomoże zbudować odpowiednią bazę wytrzymałościową organizmu i rozbudować jego wydolność tlenową. Wykonując biegi o niższej intensywności, przygotowujesz swój organizm do większych wysiłków, poprawiasz pracę układu oddechowego i układu krążenia. Dzięki temu będziesz w stanie znacznie podnieść swoją prędkość podczas dalszych treningów.

Mężczyzna w stroju sportowym trenujący bieganie na dworze

Technika biegu – na co zwrócić uwagę?

Jak poprawić czas w bieganiu? Z czysto technicznego punktu widzenia w przypadku tempa biegu najbardziej liczy się długość kroku i kadencja, czyli liczba kroków na minutę. Im dłuższy krok, tym szybciej pokonujemy dystans. By go wydłużyć, trzeba popracować nad swoją siłą i odpowiednim wybiciem. Choć może wydawać się to banalne, nie jest wcale tak proste. Dużą pracę podczas wydłużania kroku wykonują mięśnie ud, łydek i pośladków, a ważną rolę odgrywa także właściwe ustawienie miednicy czy praca ramion. Trzeba też pamiętać, że nie chodzi nam o bieg przypominający podskakiwanie – należy właściwie wyczuć swoje ciało i jego możliwości, by jak najbardziej zoptymalizować długość i liczbę kroków.

Niezwykle ważne jest także właściwe przenoszenie środka ciężkości naszego ciała. Nie powinien on znajdować się na przykład w piętach, a na środku stóp. To niezwykle ważne, by ograniczyć do minimum ryzyko kontuzji. 

Kobieta w stroju sportowym rozciągająca się przed bieganiem

Trening biegacza – interwały, trening siłowy i regeneracja

Jak biegać szybko i się nie męczyć? Każdy z nas zadał sobie zapewne to pytanie choć raz. Bieganie to jeden ze sportów wytrzymałościowych, który skutecznie podnosi tętno i nietrudno się przy nim zmęczyć. Jak więc zadbać o satysfakcjonujące parametry i zwyczajnie biegać szybciej?

Trening interwałowy – to coś, co pomoże Ci wypracować właściwą wytrzymałość i szybkość. Polegają na pokonywaniu określonego dystansu bardzo szybkim tempem przeplatanych odcinkami pokonywanymi truchtem. Możesz także spróbować biegów interwałowych pod górę. Zrób trening na pobliskich stromych zboczach, wykonuj podbieg w szybciej, a odpoczywaj na wyrównanym terenie. Trening na pochyłościach pomoże Ci poznać opór Twojego ciała, przyzwyczaić je do działania na najwyższych obrotach. Mięśnie muszą pracować ciężej, co wymusza na nich podłoże. Bez wątpienia poczujesz większą szybkość, pamiętaj jednak o zachowaniu bezpieczeństwa ćwiczeń i słuchaj swojego ciała.

Trening siłowy – bez zbudowania właściwej siły mięśni trudno byłoby przebiec maraton czy inny, znaczny biegowy dystans. By cieszyć się szybkością biegu, skup się także na ćwiczeniach siłowych przede wszystkim dolnych partii. Zbuduj siłę łydek, ud i pośladków, ale nie zapominaj także o mięśniach całego ciała – tylko zrównoważony rozwój pozwoli zadowalająco zwiększyć tempo biegu.

Rozciąganie i regeneracja – to dwa kluczowe składniki treningu, które pozwolą ograniczyć możliwość kontuzji i bolesnych urazów. Pamiętaj o kilkunastominutowym rozciąganiu po przebieżce i daj sobie jeden-dwa dni przerwy, czyli aktywnego odpoczynku pomiędzy dniami treningowymi. Możesz wtedy oddać się lekkiej aktywności fizycznej, pójść na masaż lub saunę. Dobrze może sprawdzić się także rolowanie mięśni.

Plan treningowy na szybkość – o czym jeszcze pamiętać?

Jak biegać szybciej na 5 km, a jak sprawić, że nasz życiowy rekord ulegnie pozytywnej zmianie? Co jeszcze można zrobić w kierunku zwiększenia swojej szybkości?

Właściwa dieta – to, co jemy, przekłada się na energię, którą mamy później do dyspozycji na treningu. Jak dostać zastrzyk energii przed treningiem? Postaw na zbilansowaną dietę, odstaw wysoko przetworzone produkty i wprowadź do swojego jadłospisu odpowiednią ilość białka, bez nadmiaru węglowodanów i tłuszczy. Nie zapominaj także o nawodnieniu. To nie tylko przyspieszy regenerację organizmu, ale też przełoży się na efektywność zwiększania szybkości.

Różnorodność tras – sprawdza się to podczas przygotowań do wymagających biegów ultra, jednak będzie ciekawym rozwiązaniem nawet dla osób, które chcą poprawić osiągi jedynie dla własnej satysfakcji. Wybieraj treningi w terenie o różnym nachyleniu, zmieniaj trasy, a nie będziesz także narzekać na nudę podczas długiego wybiegania.

Czerpanie przyjemności z wysiłku – nie zapominaj o tym, że jogging ma przynosić Ci przyjemność! Ciesz się tym, co robisz i doceniaj każdy pokonany kilometr. Właściwe nastawienie z pewnością pozwoli Ci pobiec szybciej!

Niezależnie od tego, czy marzysz o pobiciu swojego rekordu w sprincie, czy chcesz pokonać szybciej swoją stałą trasę, czy nawet jeśli przygotowujesz się do startu w zawodach – pamiętaj, że konsekwentne wykonywanie treningów będzie Twoją drogą do sukcesu. Włóż więc swoje buty do biegania i ruszaj na trasę!

Przeczytaj także:

Mężczyzna w odzieży sportowej siedzący na ziemi z ugiętą nogą cierpiąc na kolano biegacza

Ćwiczenia na kolano biegacza – kilka sprawdzonych porad

Lubisz biegać, ale doskwiera Ci kolano biegacza? Zadbaj o swoje zdrowie, aby nie przytrafił Ci się niepotrzebny uraz!

Alternatywny trening zastępczy biegacza. Jak biegać po kontuzji?

Alternatywny trening zastępczy biegacza. Jak biegać po kontuzji?

Jak efektywnie trenować wydolność i spalać kalorie bez biegania? Sprawdź sposoby na alternatywny trening cardio, czyli biegowy trening zastępczy.

Jak biegać przez cały rok? Sprawdź wskazówki dla biegaczy

Jak biegać przez cały rok? Sprawdź wskazówki dla biegaczy

Trening biegowy można przeprowadzać przez cały rok. Jak zmotywować się do wyjścia nawet zimą? Sprawdź nasze wskazówki!

Początkujący biegacze ćwiczący marszobieg według rozpisanego treningu

Czym jest marszobieg? Efekty i plan treningowy

Marszobieg to inaczej bieg przeplatany marszem. To wspaniała forma aktywności, aby zacząć biegać. Co warto o niej wiedzieć? Sprawdź!

mężczyzna biegnący w nocy w kamizelce biegowej z latarką czołową na głowie

Czy warto biegać nocą? Bezpieczeństwo a bieganie wieczorem

Bieganie nocą to ciekawa forma treningu, na którą decyduje się wielu biegaczy. Sprawdź, jak biegać po zmroku, by być bezpiecznym.