Kobieta pijąca wodę z kałuży uzdatniając ją przy pomocy pompki z filtrem

Jak uzdatnić wodę pitną w terenie? 

Jak uzdatnić wodę podczas survivalu? Sprawdź, jakie filtry do wody wykorzystać, by usunąć zanieczyszczenia i pozyskać czystą wodę.

Kilkudniowa wyprawa w teren to jedna z najlepszych przygód, jakie można sobie wyobrazić. By taki wypad należał do przyjemnych i udanych należy się jednak do niego odpowiednio przygotować. Jednym z elementów, o których musisz pamiętać, jest zaopatrzenie się w zapasy wody, bo nie zawsze będziesz mógł ją po prostu kupić. Jak pozyskać czystą wodę w terenie? Czy dobrym pomysłem może być oczyszczanie wody i jeśli tak, to jak się do tego zabrać? Sprawdzamy! 

Dlaczego woda podczas survivalu jest taka ważna? 

Survival opiera się na kilku filarach. Są to: woda, schronienie, ogień, pożywienie oraz orientacja w terenie. Nie bez przyczyny na pierwszym miejscu wymienia się wodę. Bez niej nie ma życia. Ciało dorosłego człowieka składa się w 70% z wody i każdego dnia powinien on wypijać 1,5-2 litrów, by cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem. Zapotrzebowanie to wzrasta jednak w upalne dni, a także podczas wysiłku fizycznego i może wtedy wynosić nawet 4,5-5 litrów na dobę. 

Bez tego organizm szybko może ulec odwodnieniu, czego objawami są: trudności z koncentracją, ból głowy, spadek ciśnienia, gorączka, nudności, drgawki, utrata przytomności, udar cieplny. Konsekwencją długotrwałego odwodnienia jest śmierć. 

Zwróć zatem uwagę na to, że powodzenie Twojej wyprawy bushcraftowej wcale nie zależy od jakości zabieranego sprzętu – on ma znaczenie dla komfortu, ale do przeżycia niezbędna jest Ci przede wszystkim woda, która pomoże utrzymać prawidłowe nawodnienie organizmu i dobre samopoczucie podczas wyprawy.

Osoba pozyskująca wodę do bidonu z filtrem z wodospadu w lesie

Jak pozyskać wodę w terenie? 

Planując kilkudniowy trekking, biwakowanie w lesie czy wypad survivalowy zadbaj zatem o zabranie ze sobą zapasu wody. Miej też plan awaryjny i bądź świadom tego, w jaki sposób pozyskasz wodę w terenie, kiedy butelkowanej wody już zabraknie. Oto kilka sprawdzonych sposobów, które warto przetestować:

– Zbieranie deszczówki: to jeden z najprostszych pomysłów na pozyskanie wody. Jeśli nocujesz pod namiotem lub tarpem, to wykorzystaj go do zebrania wody – odchyl płachtę w taki sposób, by stworzyła lejek, po którym krople spłyną do naczynia – może to być duża butelka. Pamiętaj, by zbieranie wody zacząć po 10-15 minutach od chwili, gdy zacznie padać. W pierwszych minutach deszczu razem z kroplami spływają z powietrza wszelkie zanieczyszczenia, poczekaj więc, aż one opadną i dopiero wtedy przystąp do działania.

– Zbieranie rosy: dobrym sposobem będzie też zebranie porannej rosy i możesz zrobić to dokładnie w taki sposób jak przy zbieraniu deszczówki.

– Roztapianie śniegu lub lodu: zimą wodę pozyskasz poprzez rozpuszczenie lodu lub śniegu, ale uwaga: nie wkładaj ich bezpośrednio do ust. Lepszym sposobem będzie umieszczenie śniegu czy lodu w kubku i rozpuszczenie, a następnie zagotowanie wody. W ten sposób od razu oczyścisz wodę i przygotujesz gorącą herbatę, która pomoże Ci się rozgrzać.

– Pozyskiwanie wody z gruntu: ta metoda posiada też inną nazwę, jaką jest: cygańska studnia. Możesz wykorzystać ją na wilgotnych terenach, by szybko zebrać wodę potrzebną do picia. Na glebach suchych i bardzo suchych metoda nie będzie przydatna. Do wykopania studni pomocna będzie saperka, którą należy wykopać dołek o takiej szerokości, żeby wygodnie można było włożyć do niego metalowy kubek. Dołek powinien mieć głębokość 50-70 cm. Jeśli podczas kopania na dnie studni zacznie pojawiać się woda, to świetnie – oznaczać to będzie, że wybrałeś doskonałe miejsce. Po wykopaniu studni należy zaczekać, aż wypełni się ona wodą. Podczas pierwszego wypełnienia woda będzie mętna, wtedy należy ją wybrać i wylać oraz zaczekać do kolejnego napełnienia. Klarowną wodę można wykorzystać do picia.

Kobieta uzdatniająca wodę podczas survivalu używając pompki do filtrowania wody

Uzdatnianie wody – dlaczego jest konieczne? 

Wiesz już, jak pozyskać wodę podczas wędrówki lub campingu, jednak to dopiero połowa sukcesu. Otrzymana opisanymi powyżej sposobami woda nie nadaje się jeszcze do picia, ponieważ może posiadać wiele zanieczyszczeń.

Zanieczyszczenia zawarte w wodzie dzielimy na: 

– Zanieczyszczenia mechaniczne: mikroplastik, muł, piasek, związki organiczne, zawiesiny.

– Zanieczyszczenia chemiczne: metale ciężkie, nawozy sztuczne, herbicydy, pestycydy, substancje ropopochodne.
 
– Zanieczyszczenia biologiczne: bakterie, wirusy, pierwotniaki, drobnoustroje.

By pozbyć się z wody niepożądanych substancji, należy poddać ją procesowi uzdatniania. 

Metody uzdatniania wody

Wiesz już, że picie wody bezpośrednio ze strumyka lub takiej, którą właśnie zebrałeś po deszczu, nie jest dobrym pomysłem. Jakie rozwiązania zatem zastosować, by woda stała się zdatna do spożycia?

– Przegotowanie wody

Większość szkodliwych substancji, których nie widzisz gołym okiem, będziesz w stanie usunąć z wody po jej przegotowaniu. W terenie wodę przegotujesz przy użyciu kartusza gazowego, kuchenki turystycznej lub po prostu na ognisku. Pamiętaj, że samo zagotowanie wody nie wystarczy – musisz uzyskać wrzątek, by otrzymać wodę przeznaczoną do spożycia.

Kobieta uzdatniająca wodę z akwenu przy pomocy filtra  do wody

– Przefiltrowanie wody

Kolejnym skutecznym sposobem jest zastosowanie filtra do wody. Ciekawym rozwiązaniem może być osobisty filtr, czyli słomka życia. Lifestraw jest łatwy w obsłudze i niezwykle wydajny. Urządzenie pozwala filtrować wodę z naturalnych źródeł. Wystarczy zanurzyć słomkę w potoku, jeziorze, rzece, by móc bezpośrednio napić się wody z takiego zbiornika. Brzmi nieprawdopodobnie, a jednak! Będący sercem produktu filtr membranowy skutecznie usuwa wszelkie zanieczyszczenia, co sprawia, że jest to jeden z najlepszych turystycznych filtrów do wody, jakie możesz znaleźć na rynku!

Dobrym wyborem może być też butelka z wymiennym filtrem węglowym. W procesie filtracji węgiel pomoże usunąć z wody takie substancje jak chlor i jego pochodne, pestycydy czy związki organiczne. Wymienny wkład pozwala na przefiltrowanie 100 litrów wody, więc z powodzeniem wystarczy Ci nawet na kilka wypraw w teren.

Filtr do uzdatniania wody możesz też z powodzeniem wykonać sam. W tym celu będziesz potrzebował węgla aktywnego, plastikowej butelki, bawełnianej szmatki lub gazy, odrobiny piasku i żwiru. Dno butelki należy odciąć, a w szyjce umieścić kolejno: gazę, roztarty na proszek aktywny węgiel, piasek, a następnie żwir. Szyjkę trzeba umieścić w naczyniu i gotowe, można teraz przelać do filtra wodę i zaczekać aż się oczyści. Spożywanie wody na tym etapie nie jest jeszcze zalecane, warto ją dodatkowo przegotować, by mieć pewność, że jakość wody jest odpowiednia i że jej picie Ci nie zaszkodzi.

– Oczyszczenie wody

Jednym z najważniejszych elementów wyposażenia miłośnika bushcraftu są specjalne tabletki dezynfekujące, które pozwalają odkazić wodę zaczerpniętą z naturalnych źródeł. Tabletki są niewielkie, lekkie i bardzo wydajne, więc warto mieć je zawsze przy sobie, bo nigdy nie wiadomo, kiedy mogą się przydać.

Uzdatnianie wody nie jest taką skomplikowaną sprawą, jak mogłoby się na początku wydawać. Jesteśmy przekonani, że z naszym artykułem sprawnie poradzisz sobie z tym tematem. A jeśli szukasz akcesoriów, które pozwolą Ci cieszyć się świeżą i czystą wodą na biwaku, to zajrzyj do sklepu Decathlon i wybierz coś odpowiedniego dla siebie.

Przeczyta także:

Grupa ludzi pijąca napój izotoniczny po treningu

Zatrzymywanie wody w organizmie. Jak pozbyć się jej nadmiaru?

Nadmiar wody w organizmie to częsty problem osób trenujących. Zatrzymywanie wody w organizmie – co z tym zrobić? Podpowiadamy!

kobieta pijąca wodę z bidonu z filtrem

Bidon z filtrem – podstawa podróżniczego wyposażenia

Butelki i bidony z filtrem wody cieszą się dużą popularnością. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę przed zakupem i jakie będą najlepsze w czasie podróży

siekiera wbita w pień

Czym jest survival czyli sztuka przetrwania w trudnych warunkach?

Sztuka przetrwania w ekstremalnych warunkach z dala od cywilizacji cieszy się coraz większą popularnością. Co to jest survival? Odpowiadamy!

Jak zrobić palenisko na ognisko? Podpowiadamy, jak zbudować palenisko

Jak zrobić palenisko na ognisko? Podpowiadamy, jak zbudować palenisko

Jak zrobić palenisko na ognisko? To nie takie trudne. W naszym poradniku podpowiadamy, jak szybko zrobić palenisko ogrodowe - z cegły i kamienne. Spr

Jaką kuchenkę turystyczną wybrać? Na benzynę czy gaz

Jaką kuchenkę turystyczną wybrać? Na benzynę czy gaz

Jaką kuchenkę turystyczną wybrać? Czym się kierować? Lepsze są kuchenki na benzynę czy kuchenki na gaz? Sprawdzamy, jak wybrać kuchenkę turystyczną.