Dzieci szykujące się do wspinaczki

Wspinaczka dla dzieci – od jakiego wieku zabrać dziecko na ściankę wspinaczkową?

Czy wspinaczka dla dzieci na sztucznej ściance wspinaczkowej to dobry pomysł? Od jakiego wieku uczyć dziecko wspinać się na ściance?

Wspinaczka na sztucznej ściance to sport pełen adrenaliny i pokonywania własnych słabości. Coraz częściej swoich sił w tej aktywności próbują młodzi adepci, którzy pragną zasmakować wysokości i postawić swoje pierwsze kroki na ściance. Sprawdź, od jakiego wieku zajęcia na ściance wspinaczkowej dla dzieci będą dobrym pomysłem, jak zachęcić dziecko do tej aktywności i jakie korzyści może z tego mieć.

Wspinaczka dla dzieci – czy to dobry pomysł? Zalety i korzyści

Wspinaczka dla wielu kojarzy się z górami, dużymi wysokościami i niebezpieczeństwem. Fakt, jeśli wybiera się alpinizm, trzeba być przygotowanym, że to sport pełen niebezpieczeństw. Inaczej jednak jest, gdy mówimy o wspinaczce na sztucznej ściance. Jest ona sportem bezpiecznym, przeznaczonym także dla dzieci. Co więcej, niesie ona ze sobą szereg korzyści dla małych wspinaczy. Oto kilka z nich:

– Podczas wspinaczki dziecko trenuje całe swoje ciało. Poprawia się jego gibkość, a konieczność skoordynowania ruchów i angażowania większości mięśni sprawia, że wspinaczka skutecznie wpływa na jego rozwój. Dodatkowo uaktywniane są mięśnie odpowiedzialne za stabilizację kręgosłupa, co zapobiega wadom postawy u najmłodszych.

– Poprawia się także koordynacja wzrokowo-ruchowa, co nie pozostaje bez znaczenia dla rozwoju dziecka i jego postępów w szkole. Wyćwiczenie tej umiejętności przyda się w takich aktywnościach jak pisanie czy rysowanie.

Wspinaczka pozwala dziecku nabrać pewności siebie i przełamywać swoje wewnętrzne bariery. Gdy maluch dosięgnie upragnionego schodka na ściance, będzie czuł się o wiele pewniej w swoich działaniach.

Nauka wspinaczki dla dzieci przekłada się również na trenowanie umiejętności samodzielnego podejmowania decyzji oraz planowania przestrzennego. To umiejętności, które przydadzą się nie tylko podczas późniejszej wspinaczki czy nauki w szkole, ale także w codziennym życiu.

– Dzieciaki na wspinaczce uczą się konsekwencji swoich działań i systematyczności. To także nie pozostaje bez wpływu na kształtowanie ich charakteru.

– To po prostu także dobra zabawa, która daje dzieciom mnóstwo frajdy. Na zajęciach z instruktorem w swojej grupie wiekowej mogą także poznać wielu znajomych, z którymi będzie łączyć je wspólna pasja. Podczas wspinania się z partnerem dziecko uczy się także odpowiedzialności i skupienia koncentracji.

Dziewczyna szykująca się do wspinaczki

Wspinaczka dla dzieci – od jakiego wieku zacząć? Zasady bezpieczeństwa

Tak naprawdę nie ma jasnej odpowiedzi na to pytanie. Każde dziecko jest inne i rozwija się w swoim tempie. Pierwsze próby na ściance może podejmować już nawet 2-3 latek. Wówczas nie będzie jeszcze mowy o prawdziwym wspinaniu się, a czas na salce treningowej będzie sprowadzał się do bujania na linie i oswajania z wysokością. Jeśli dziecko wykazuje zainteresowanie wspinaczką, warto pozwolić mu spróbować tego sportu.

Jeśli chodzi o sekcje wspinaczkowe, zwykle przyjmują one młodych wspinaczy w wieku 5-6 lat.
Warto jednak upewnić się co do tej kwestii u źródła i sprawdzić regulamin szkółki, do której chcemy się wybrać. 

By odpowiednio zadbać o bezpieczeństwo swojego dziecka podczas wspinaczki, należy przestrzegać kilku podstawowych zasad:

– Dziecko należy wyposażyć w specjalistyczny, odpowiednio dopasowany do jego warunków kask wspinaczkowy, uprzęże i taśmy wspinaczkowe. To bardzo ważne elementy wyposażenia, które konieczne będzie nawet w przypadku małych dzieci. Na samym początku można je wypożyczyć.

Wygodne buty – na początku może to być zwykłe, wygodne obuwie. Z czasem jednak warto będzie wyposażyć je w specjalistyczne buty wspinaczkowe.

Odzież wspinaczkowa – nie może krępować ruchów dziecka ani powodować nieprzyjemnych otarć. Na początek dobrze sprawdzi się koszulka i dresowe spodnie albo krótkie spodenki.

Jak zachęcić dziecko do wspinania się?

Odpowiednia motywacja to w większości podejmowanych działań dobra droga do sukcesu. Tak też jest w przypadku wspinaczki. W jaki sposób skutecznie zachęcić dziecko do działania, rozpoczęcia tej aktywności i regularnych zajęć? Przede wszystkim nie można dziecka wystraszyć ani w żaden sposób nakładać na nie presji. Takie działania będą miały tylko skutek odwrotny, a dziecko z pewnością nie będzie chciało chodzić na ściankę. Warto dać dziecku przestrzeń, by samo mogło zapoznać się z tym sportem tak, jak tego potrzebuje, bez zbędnego naciskania.

Ważne będzie uprzednie porozumienie z instruktorem i pewność w możliwości swojej pociechy.
Doświadczony instruktor wspinaczki skalnej z pewnością będzie wiedział w jaki sposób zmotywować małego wspinacza. Można więc zapisać dziecko na kurs wspinaczkowy, by mogło pracować z doświadczonymi specjalistami. Obecność instruktora pozwoli dziecku poczuć się pewniej, wyćwiczyć odpowiedni chwyt i odkryć swoje możliwości.

Dobrym pomysłem jest zaszczepienie w dziecku miłości do sportu już od najmłodszych lat.
Warto wybierać się na pływanie czy rower. Gdy maluch nauczy się aktywnego trybu życia, z większą chęcią i motywacją będzie podchodzić do nowych sportów.

Ścianka wspinaczkowa dla dzieci – przeciwwskazania do tej aktywności

Podobnie jak w przypadku innych sportów, wspinaczka skałkowa dla dzieci również posiada szereg przeciwwskazań uniemożliwiających tę aktywność. Należą do nich:

– Urazy kręgosłupa;
– Choroby serca;
– Nieleczone nadciśnienie tętnicze;
– Epilepsja;
– Znaczny lęk wysokości, który może doprowadzić do ataków paniki;
– Zawroty głowy i zaburzenia równowagi;
– Znaczna krótkowzroczność.


Wspinaczka skałkowa na ściance to bardzo ciekawa aktywność dla dzieci. Daje możliwość spróbowania czegoś nowego, wspomaga ogólny rozwój i stanowi świetną zabawę dla najmłodszych. 

Przeczytaj także:

chłopiec w stroju piłkarskim trzymający piłkę do piłki nożnej

Zajęcia sportowe dla dzieci - jakie wybrać?

Szukasz zajęć sportowych dla dzieci? Chcesz zachęcić dziecko do sportu? Sprawdź nasze propozycje aktywności i zadbaj o rozwój fizyczny pociechy.

dzieci siedzące  na piłce gimnastycznej

Ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci, czyli uczysz się - ruszaj się!

Metody relaksacyjne przydają się nie tylko dorosłym. Poznaj ćwiczenia relaksacyjne dla dzieci. Techniki relaksacyjne zwiększają skuteczność nauki

Ludzie rozpoczynający survival race wrocław biegnący na tor przeszkód

Survival Race Wrocław – poznaj wyjątkowy ekstremalny bieg!

Podejmij wyzwanie Survival Race Wrocław! To wyjątkowy bieg ekstremalny, który oferuje także Survival Race Kids, czyli bieg z przeszkodami dla dzieci!

chłopiec stojący na deskorolce

Jaką deskorolkę do 100 zł wybrać - fiszka, czy klasyczna deska

Jazda na deskorolce to aktywność bardzo popularna w miastach wśród dzieci i dorosłych. Sprawdź jaką deskorolkę do 100 zł wybrać dla początkującego

chłopiec z ochraniaczami i piłką do siatkówki na boisku

Ćwiczenia ruchowe dla dzieci - ćwiczenia, zalety i zasady

Gry i zabawy ruchowe to sposób na zarażenie dziecka miłością do sportu. Jakie ćwiczenia ruchowe dla dzieci są dobre? Jakie zabawy dla dzieci wybrać?