Gdzie w Polsce uprawiać wspinaczkę tradową?
Najwięcej możliwości przejścia drogi wspinaczką tradową jest na Jurze Środkowej oraz Północnej. Warto pamiętać, że jest to tam dość wymagające. Wapień jest dość śliski i niekiedy bywa kruchy, przez co wspinanie na własnej asekuracji może być zdanie mniej komfortowe niż na granicie.
Innym obszarem w Polsce, gdzie możliwe jest pokonywanie drogi przy pomocy technik tradowych, są Rudawy Janowickie, zlokalizowane w Sudetach. Najbardziej znanym regionem są Sokoliki. Oferują dużą ilość dróg tradowych z dobrą asekuracją. Warto też sprawdzić formację skałek podkieleckich: Ciosową, Tumlin i Wykień. Piaskowiec, z którego powstały, jest bardzo twardy. Dzięki takiej specyfice można używać kości i friendów.
Kolejnym obszarem, który warto zwiedzić, jest Hejszowina, czyli piaskowcowy rejon w Sudetach. Większość tamtejszych dróg ma asekurację z tak zwanych kruhów, czyli tutejszych ringów. Ze względu na duże odległości między nimi, należy zakładać asekurację. Warto pamiętać, by nie wspinać się tam po opadzie deszczu, by uniknąć pourywania chwytów.
Wspinanie tradycyjne, czyli tradowe, to nie tylko fizyczne wyzwanie, ale także forma aktywności, która uczy pokory i odpowiedzialności za siebie i swoje działania. Aby każda przygoda była bezpieczna i satysfakcjonująca, niezwykle ważne jest solidne przygotowanie, ciągłe kształcenie umiejętności i poszanowanie zasad bezpieczeństwa.
Przed wyprawą w skały warto sprawdzić ofertę Decathlon, gdzie znajdziesz szeroki wybór butów wspinaczkowych oraz lin wspinaczkowych, idealnych na każdą przygodę.