osoby w odzieży i kaskach wspinaczkowych wędrujący po szczytach gór z uprzężami

Wspinaczka wysokogórska - jak rozpocząć przygodę z tym sportem?

Wspinaczka wysokogórska ➡️ dowiedz się wszystkiego na temat tego sportu ➡️ sprawdź informacje, niezbędny sprzęt i warunki wspinania się

Wspinaczka wysokogórska to niewątpliwie pociągający sport ekstremalny. O zdobywaniu kolejnych szczytów marzy wielu z nas. Warto jednak pamiętać o tym, że jest to aktywność niezwykle wymagająca, do której uprawiania potrzeba nie tylko umiejętności, ale także dobrego sprzętu wspinaczkowego.

Co to jest wspinaczka wysokogórska?

Jak zdefiniować ten sport? W ten sposób określamy wielowyciągowe wspinanie się, które odbywa się w warunkach wysokogórskich. Ze względu na dużą dostępność wysokiej jakości sprzętu oraz kursów wspinaczkowych, coraz więcej porywa na wysokie szczyty gór. Warto jednak zaznaczyć, że jest to sport niezwykle wymagający i przeznaczony raczej dla osób, które mają już za sobą miesiące – jeżeli nie lata, nauki wspinania. W wysokich górach potrzeba bowiem nie tylko siły, doświadczenia i dobrego sprzętu, ale także wiedzy o tym jak poprawnie z niego korzystać.

kobieta i mężczyzna w kaskach i odzieży wspinaczkowej uprawiający wspinaczkę wysokogórską

Wspinaczka wysokogórska – jak zacząć?

Jeżeli marzysz o koronie Himalajów i Karakorum lub o zdobywaniu tatrzańskich szczytów, ale nie masz jeszcze doświadczenia, zdecydowanie zacznij od podstawowego kursu wspinaczkowego. Obecnie niemal w każdym dużym i średnim mieście można zapisać się na kurs wspinaczki na panelu, czyli sztucznej ścianie.

W ten sposób oswoisz wysokość, nabierzesz umiejętności związanych z przemieszczaniem się po powierzchni pionowej i korzystaniem ze sprzętu asekuracyjnego. 

Wspinaczka wysokogórska – kurs

Kursy wspinaczki wysokogórskiej w Polsce organizowane są przede wszystkim w Tatrach i zazwyczaj skierowane są do zaawansowanych uczestników, którzy mieli już do czynienia ze wspinaczką skałkową i górską.

Warto wybrać się na kurs zimowy, który przygotowuje do samodzielnego poruszania się w różnorodnym terenie – skalnym, ale także śnieżnym i lodowym. Bardzo ważne jest to, aby korzystać wyłącznie z usług certyfikowanych instruktorów wspinaczki, którzy będą w stanie przekazać nam lata swoich doświadczeń.

Wspinaczka wysokogórska dla początkujących

Pierwszym krokiem do rozpoczęcia wspinaczki wysokogórskiej jest oczywiście zapisanie się na kurs i  znalezienie odpowiedniego instruktora.

Czasami dla początkujących dobrym rozwiązaniem może okazać się wyprawa w góry. Oczywiście tylko i wyłącznie pod okiem doświadczonej osoby, która posiada kompetentną wiedzę i umiejętności. Tylko taka osoba zapewni nam odpowiednią asekurację.

Wybierając trasę koniecznie trzeba także dostosować ją do naszych umiejętności. Właśnie dlatego nie bez znaczenia jest wybór odpowiedniego przewodnika i trenera. W góry wybieraj się wyłącznie z doświadczoną osobą i wysokiej klasy sprzętem.

Na koniec warto wspomnieć o tym, że wspinaczka wysokogórska jest nieustannym obcowaniem z naturą. Na górskich szczytach, skałach i szlakach jesteś gościem. Nie przyczyniaj się do zaśmiecania i niszczenia środowiska. Niestety, wzrost popularności turystyki wspinaczkowej doprowadził do znacznego wzrostu zanieczyszczeń na tatrzańskich szlakach (i nie tylko).

Wspinaczka wysokogórska – jaki sprzęt?

Wspinaczka wysokogórska wymaga stosunkowo dużej siły fizycznej oraz umiejętności zdobytych wcześniej na ściankach i panelach. Wysoko w górach nie poradzimy sobie jednak bez odpowiedniego sprzętu. Buty wspinaczkowe to nie wszystko. Co jeszcze trzeba koniecznie zabrać ze sobą w drodze na szczyt?

- kask wspinaczkowy – chroni nie tylko przed upadkami, ale także przed kruszącymi się skałami

- czekany wspinaczkowe – w turystyce wysokogórskiej najlepiej sprawdzą się te wygięte, które pomagają pokonać drogę obłożona lodem i śniegiem

- raki wspinaczkowe – zwiększają przyczepność do podłoża

- uprzęże wspinaczkowe – zapewniają komfort i bezpieczeństwo

- karabinki wspinaczkowe

- ekspresy wspinaczkowe

- liny wspinaczkowe – dobrane do rodzaju aktywności

- kości i friendy wspinaczkowe

- magnezja – specjalny proszek, który sprawia, że ręce nie pocą się i tym samym nie ześlizgują ze skały

- przyrząd asekuracyjno-wspinaczkowy

mężczyzna w kasku wspinaczkowym stojący w górach trzymając czekan

Wspinaczka wysokogórska a ciśnienie

Wysoko w górach ciśnienie spada. Jeżeli wspinaczka wysokogórska będzie odbywała się na wysokości powyżej dwóch i pół tysiąca metrów nad poziomem morza, konieczna jest wcześniejsza aklimatyzacja. Szczególnie osoby, które nigdy wcześniej nie przebywały dłużej na takich wysokościach powinny uważać, ponieważ mogą zapaść na chorobę wysokościową.

Na wysokości 3 000 metrów nad poziomem morza zawartość tlenu w powietrzu jest o wiele niższa od tej, którą znamy. Co prawda to jak bardzo jesteśmy wrażliwi na niedotlenienie jest zależne od cech osobniczych, jednak choroby wysokościowej nie należy lekceważyć. Jej objawy mogą ograniczać się do migrenowych bólów głowy, jednak w cięższych przypadkach może dojść nawet do obrzęku mózgu, który stanowi śmiertelne niebezpieczeństwo.

Oczywiście choroba wysokościowa w polskich górach raczej nam nie grozi, warto jednak mieć świadomość, że wspinaczka wysokogórska łączy się z całym szeregiem potencjalnych problemów, dlatego należy dobrze się do niej przygotować – technicznie i merytorycznie

Wspinaczka wysokogórska – podsumowanie

Wspinaczka wysokogórska pozwala pokonywać własne słabości i z pewnością jest sportem, który przynosi wiele satysfakcji. Jest ona jednak także bardzo wymagająca. Przed wyruszeniem na wspinaczkę, zawsze warto sprawdzić warunki pogodowe i ostrzeżenia. W polskich tatrach, można to zrobić na stronie TOPR – Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Wspinaczkę wysokogórską wybierają osoby najbardziej doświadczone, które chcą się rozwijać i ciągle stawiają sobie nowe wyzwania. Nie obędzie się także bez doskonałego sprzętu, który nie tylko ułatwi komfortowe wspinanie się, ale w razie potrzeby zapewni bezpieczeństwo nie tylko naszego zdrowia, ale przede wszystkim życia.

Przeczytaj także

kobieta w kasku z przypiętą uprzężą wspinaczkową

Uprząż wspinaczkowa – jaką wybrać i czym się kierować?

Uprząż wspinaczkowa to ważny element sprzętu wspinaczkowego. Sprawdź, jaka uprząż będzie najlepsza. Jaką wybrać uprząż do wspinaczki górskiej?

mężczyzna w stroju alpinistycznym wspinający się po górach zimą

Jak się ubrać w wysokie góry? Oto strój alpinisty

Marzy ci się wspinaczka górska w Alpach? Sprawdź, jak się ubrać w wysokie góry. Strój w góry takie jak Alpy jest inny niż strój do chodzenia po górach

osoby w kaskach i odzieży wspinaczkowej wędrujący po górach z przypiętymi uprzężami

Wspinaczka górska - jak zacząć ⛰️ co trzeba wiedzieć?

Wspinaczka górska ⛰️ Dowiedz się jak zacząć przygodę ze wspinaczką górską ???? Sprawdź co musisz wiedzieć na temat tego sportu

mężczyźni w kaskach i strojach wspinaczkowych na szczycie góry

Jak zacząć się wspinać? Podstawy wspinaczki

Wyprawy wysokogórskie popularnie nazywane alpinizmem wymagają przygotowania - fizycznego i sprzętowego. Jak zacząć się wspinać i co ze sobą zabrać?