Mężczyzna w kasku i odzieży narciarskiej szusujący na nartach po wjechaniu na stok wyciągiem orczykowym

Wyciąg orczykowy – jak korzystać z tego urządzenia? Jak na nie wsiadać i zsiadać na nartach i desce?

Narciarski wyciąg orczykowy może nieco przerażać początkujących narciarzy. Sprawdź, jak z niego korzystać, wsiadać i wysiadać na nartach i desce?

Miłośnicy białego szaleństwa bardzo często spotykają się z wyciągiem orczykowym. Służy on do transportowania narciarzy i snowboardzistów w górną część stoku. Korzystanie z tego urządzenia może sprawiać pewne trudności zwłaszcza początkującym amatorom sportów zimowych. Żeby móc bezpiecznie korzystać z tego sprzętu, warto wcześniej zapoznać się z instrukcją jego użytkowania. Jak wsiadać i zsiadać na wyciąg orczykowy na nartach lub desce?

Co to jest wyciąg orczykowy?

Wyciąg orczykowy to jeden z najstarszych typów wyciągu. Powstał on już w latach 30. XX wieku i do dzisiaj często wykorzystywany jest na stokach na całym świecie. Zazwyczaj urządzenia te zlokalizowane są na stokach o mniejszym nachyleniu, jednak mogą być wykorzystywane również w miejscach o większych nachyleniach. W takim przypadku jednak zazwyczaj stosowane są dodatkowo wyciągi pomocnicze, które przewożą narciarzy z dolnych na wyższe części stoków. Ze względu na to, że wyciągi orczykowe są proste w budowie i łatwe w obsłudze, można je spotkać w wielu różnych miejscach.

W przypadku wyciągów orczykowych narciarze i snowboardziści są popychani w górę za pomocą specjalnej konstrukcji łukowej, a ich stopy są na ziemi. Na stokach można zaobserwować dwa typy wyciągów orczykowych:

– z wysoką prowadnicą linową,
– z niską prowadnicą linową.

Ta pierwsza wyposażona jest w strzemiona lub płytkie, okrągłe skrzydła. Dlatego narciarze używają ich jako podpór. Niska prowadnica liny z kolei wymusza trzymanie się bezpośrednio liny lub konstrukcji pomocniczej.

Kobieta w odzieży narciarskiej zjeżdżająca ze stoku na nartach po dostaniu się na niego wyciągiem orczykowym

Wyciąg orczykowy – jak wsiadać na nartach i desce?

Już ustawiając się w kolejce do wyciągu w kształcie kotwicy, warto zwrócić uwagę na to, iż zazwyczaj czeka się do niego parami. Dlatego warto wcześniej uzgodnić między sobą, kto wejdzie na wyciąg, po której stronie taśmy. Wsiadanie na nartach na wyciąg orczykowy może być na początku nieco stresujące. Jak krok po kroku wsiąść na taki wyciąg?

– Należy oba kijki narciarskie umieścić w jednej ręce, aby druga była wolna.

– Tą ręką, która zostaje wolna złapać drążek i trzymać się go mocno.

– W przypadku wyciągu w kształcie kotwicy, kije należy umieścić w zewnętrznej ręce, a wewnętrzną trzymać się uchwytu.

– Żeby szybko wsiąść na wyciąg i nie zablokować jego działania, należy wejść na pas do wsiadania przy punkcie wejścia.

– Do punktu wejściowego wchodzi się z lewej lub prawej strony i od tego momentu należy uważnie obserwować zbliżający się drążek.

Kiedy drążek zbliży się, wówczas skręca on do środka, a pracownicy mogą pomóc narciarzowi chwycić drążek, a także ustawić się w linii. Jeżeli przy wyciągu nie ma pomocnika lub mamy pewne doświadczenie w korzystaniu z takich urządzeń, wówczas sami możemy wsiąść na wyciąg. Jako początkująca osoba nie musimy obawiać się sytuacji kiedy nie zdążymy złapać drążka. Wówczas należy zachować spokój i poczekać na następny.

Kobieta z nartami w ręku kierująca się na stok z wyciągu orczykowego

Wyciąg orczykowy – podjazd i wyjazd

Warto wiedzieć również, jak zachować się podczas podjazdu. Pamiętajmy o tym, by nie siadać na drążku, lecz oprzeć się o niego lekko tylną częścią ud i dać się popychać maszynie. Podczas samego startu wyciągu, będziemy mogli odczuć krótkie szarpnięcie. Należy być na nie przygotowanym i trzymać się mocno, aby uniknąć upadku. Pamiętajmy, że na początku jazda wyciągiem orczykowym może być dla nas niekomfortowa. Wiele zależy jednak od naszego doświadczenia, a także konkretnego modelu urządzenia.

Wyjazd również wymaga zastosowania się do pewnych zasad. Pamiętajmy, by obie narty trzymać równo obciążone podczas jazdy i unikać przechylania się do przodu i do tyłu. Dzięki temu uda nam się utrzymać równowagę. Podczas jazdy musimy zostać na torze z nartami. To znaczy, że nie powinniśmy próbować na przykład jazdy slalomem czy też podnoszenia jednej z nart podczas wyjazdu wyciągiem orczykowym. Dodatkowo przez całą trasę zachowajmy uważność i ostrożność, ponieważ ktoś może na przykład zgubić kijek narciarski czy też rękawicę, abyśmy w odpowiednim momencie ominęli taką przeszkodę.

Wyciąg orczykowy podwójny – jak zsiadać na nartach i desce?

Wysiadanie z wyciągu orczykowego wymaga pewnej praktyki i umiejętności. Warto być świadomym tego, że 60% wypadków na wyciągach narciarskich zdarza się właśnie przy wysiadaniu ze względu na to, że ich użytkownicy zapominają o zasadach postępowania podczas takiej czynności.

Najważniejsze, o czym należy pamiętać i dotyczy to wszystkich rodzajów wyciągów narciarskich, jest to, aby nie robić tego przedwcześnie. Jeśli za szybko wstaniemy, możemy upaść. Dlatego zawsze należy poczekać, aż orczyk dojedzie do płaskiego punktu wyjścia na szczycie. Można zacząć wcześniej przygotowywać się, upewniając się, że ubrania lub plecak nie zaczepiły się o drążek. Jak bezpiecznie wydostać się z wyciągu?

Jeśli podróżujemy wyciągiem z uchwytem w kształcie kotwicy w dwie osoby, wówczas mniej doświadczony narciarz powinien wysiąść pierwszy, a bardziej doświadczony przytrzymywać drążek, a następnie odsuwając go od siebie, również wysiąść. Należy pamiętać, by szybko opuścić tor i zrobić miejsce dla kolejnego narciarza. Ważne jest to również, aby szybko wysiadać z wyciągu, by uniknąć uderzenia przez następny drążek.

Wyciąg talerzykowy – jak korzystać?

Do transportu narciarzy wykorzystuje się wiele różnych wyciągów. Obok wyciągu orczykowego niezwykle popularny jest także talerzykowy czy wyciąg krzesełkowy wyposażony w kanapę. To świetna opcja zwłaszcza dla początkujących narciarzy. Koleje linowe udostępniają także wyciągi z gondolą oraz wyciągi taśmowe. Miłośnicy białego szaleństwa najprawdopodobniej spotkają się z wyciągiem talerzykowym. Jak korzystać z takiego urządzenia?

– Najpierw należy ustawić się w kolejce pojedynczo, a więc jedna osoba za drugą i czekać na swoją kolej. 

– Podobnie jak w przypadku wyciągu orczykowego, należy oba kijki umieścić w jednej ręce. W przypadku wyciągu talerzykowego nie ma jednak znaczenia, która ręka pozostaje wolna. 

– Następnie należy wejść na pas do wsiadania przy punkcie wejścia i nie opuszczać swojego toru jazdy i zacząć uważnie obserwować zbliżający się drążek. 

– Kiedy drążek się zbliży, wówczas należy go chwycić i ustawić się w linii. Na tym etapie mogą pomóc nam również pracownicy.

– O drążek należy oprzeć się tylną częścią ud i unikać przechylania zarówno do przodu, jak i tyłu, narty z kolei powinny być po równo obciążone podczas jazdy. 

– Żeby bezpiecznie opuścić wyciąg, należy szybko wysunąć się na przepisową stronę i zwolnić drążek w kierunku jazdy, a następnie opuścić tor tak, by uniknąć zderzenia z kolejnym narciarzem lub drążkiem.

Jazda na wyciągu wymaga odpowiedniej koordynacji ruchowej, a także obserwowania otoczenia. Należy spokojnie, jednak szybko zarówno wsiadać, jak i zsiadać z tego urządzenia. W przypadku upadku również należy jak najszybciej opuścić tor jazdy, ponieważ inni narciarze będą mieli problem z tym, aby bezpiecznie wysiąść, kiedy tor nie będzie pusty.

Kobieta pozująca do zdjęcia przy wyciągu orczykowym

Wyciąg orczykowy podwójny – czy może z niego korzystać jedna osoba?

Wyciąg orczykowy ma służyć narciarzowi jako podpórka. Dlatego różni się zasadą działania od wyciągu krzesełkowego. Należy pamiętać o tym, że na orczyku nie siadamy. Należy jechać spokojnie i unikać niepotrzebnych skrętów. Jeśli korzystamy z orczyka podwójnego, wówczas najlepiej jeżeli nasz partner jest podobnego wzrostu i kategorii wagowej. Jazda lżejszego narciarza obok cięższej osoby może być nieco trudniejsza ze względu na to, że osoba o większych gabarytach będzie ściągała w bok tą lżejszą. Dlatego jeśli nie czujemy się komfortowo, jadąc z inną osobą, możemy zdecydować się na samodzielny przejazd.

Przeczytaj także:

kobieta z dziećmi w strojach narciarskich poruszający się na nartach biegowych

Biegi narciarskie dla dzieci - w jakim wieku rozpocząć treningi?

Dowiedz się kiedy dzieci mogą rozpocząć treningi, aby towarzyszyć rodzicom na szlakach lub zacząć uprawiać narty biegowe dla własnej przyjemności.

ludzie trenujący na nartach biegowych

Co zabrać na narty? Lista niezbędnych rzeczy na wyjazd

Co zabrać na narty? ⭐ Sprawdź listę rzeczy niezbędnych na stok narciarski ⭐Czego nie może zabraknąć a które akcesoria można sobie podarować?

mężczyzna zjeżdżający ze stoku na desce snowboardowej

Narty czy snowboard – co jest łatwiejsze? Który sport wybrać? ⭐

Rozpocznij swoją przygodę ze sportami zimowymi! Sprawdź, snowboard czy narty? Która dyscyplina jest łatwiejsza i którą lepiej wybrać?

Kobieta i mężczyzna w goglach i odzieży narciarskiej stojący na na stoku na Słowacji trzymając narty i kije narciarskie

Słowacja – gdzie na narty? Poznaj słowackie trasy narciarskie i stoki

Słowacja to idealne miejsce na zimową jazdę na nartach. Słowackie stoki, trasy, ośrodki narciarskie to dobry wybór. Gdzie na narty na Słowacji?

Mężczyźni zjeżdżający na nartach

Gdzie jechać na narty w Polsce – stoki i ośrodki narciarskie

Narty w Polsce to popularny sport zimowy. Gdzie wybrać się na narty? Jakie są najlepsze stoki narciarskie, kurorty i ośrodki narciarskie?