Mężczyzna w odzieży sportowej wyciskający sztangę

Wyciskanie sztangi – zwiększ siłę i pobij swój rekord! Sprawdź, jak wyciskać więcej na klatę

Wyciskanie sztangi na ławce to jedno z ćwiczeń na mięśnie klatki piersiowej. Chcesz zwiększyć siłę? Sprawdź, jak wycisnąć więcej na klatę.

Wyciskanie sztangi to jedno z najchętniej wykonywanych ćwiczeń na rozwój mięśni klatki piersiowej. Nic w tym dziwnego – poprawnie wykonywane może dawać naprawdę spektakularne efekty. Co jednak zrobić, by pobić swój rekord na klatę? Sprawdź, jak progresować w wyciskaniu, na co zwrócić uwagę i poznaj przykładowy plan treningowy, który może pomóc Ci w osiągnięciu Twojego celu.

Jak zwiększyć siłę w wyciskaniu sztangi? Na co zwrócić uwagę?

Jak poprawić wynik w wyciskaniu na klatę – to pytanie zadaje sobie wielu bywalców siłowni, którzy już sporo kilogramów w życiu przerzucili. Stagnacja w treningach nie jest niczym przyjemnym, ale może dać niezłego motywacyjnego kopa do działania i osiągania lepszych wyników. Jeśli zależy Ci na tym, by wyciskać więcej na klatę, musisz wziąć pod uwagę kilka istotnych aspektów:

zwiększenie podaży kalorii – by osiągać lepsze wyniki, Twoje mięśnie muszą mieć do tego energię, a tę dostarczasz wraz z pożywieniem. Jeśli więc głowisz się, jak zwiększyć wyciskanie na klatę, daj swoim mięśniom więcej kcal, niż potrzebują do osiągania obecnych wyników,

nie zaniedbuj innych partii – zadbaj o to, by Twoje ciało rozwijało się równomiernie. Słabo rozwinięte barki czy plecy mogą być powodem, dla którego nie udaje Ci się poprawić swoich osiągów w wyciskaniu,

stawiaj na regularność – nie odpuszczaj treningów! W końcu to praktyka czyni mistrza – regularne wykonywanie treningu. Pamiętaj, by trenować wyciskanie maksymalnie 2-3 razy w tygodniu. To umożliwi konieczną regenerację Twoim mięśniom, a także ich wzrost. Z kolei zbyt częste wykonywanie treningu może narazić Cię na kontuzje,

postaw na technikę – wyciskanie jest bardzo technicznym ćwiczeniem, które wymaga skupienia, świadomości wykonywanych ruchów i prawidłowego chwytu. Przyłóż się, by oddziaływać na mięśnie klatki piersiowej,

ułóż odpowiedni plan treningowy – nowy cel wymaga nowej drogi, czyli zmiany w planie treningowym. Ustal swoje priorytety i uwzględnij je w rozpisce,

zadbaj o właściwe nastawienie – uwierz w to, że Ci się uda, a taka postawa z pewnością pomoże Ci pokonać swój rekord. Pamiętaj, że do sukcesu potrzeba cierpliwości, ale niech to nie odbiera Ci radości z trenowania, bo przecież głównie o to chodzi.

Mężczyzna wyciskający sztangę na ławce w pokoju

Wyciskanie sztangi na klatkę piersiową – prawidłowa technika

Jak już wspomnieliśmy wyżej, prawidłowa technika wyciskania sztangi leżąc, jest kluczowa dla progresji. Upewnij się, czy wykonujesz bench press prawidłowo.

1. Usiądź na ławce do ćwiczeń, a stopy postaw swobodnie na ziemi w lekkim rozkroku.
2. Połóż się na ławce ze ściągniętymi łopatkami tak, by sztanga znajdowała się na wysokości Twojego czoła. Pamiętaj, by lekko unieść odcinek lędźwiowy kręgosłupa.
3. Wypnij lekko klatkę i chwyć sztangę odrobinę szerzej niż szerokość barków.
4. Weź wdech, opuść sztangę do klatki piersiowej, a łokcie utrzymuj w odległości o 45 stopni od ciała.
5. Wraz z wydechem, wypchnij sztangę do góry.
6. Powróć do pozycji wyjściowej i powtórz całe ćwiczenie.

Częstym błędem, który należy wyeliminować, jest odbijanie sztangi od klatki piersiowej. To nie tylko nieskuteczne, ale też może być niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Staraj się cały czas utrzymywać ciało w spięciu, nie odrywać pośladków od ławeczki i prowadzić prawidłowo łokcie przy tułowiu.

Co w przypadku przerw? Czy mają one realny wpływ na poprawę wyników w treningu klatki piersiowej? Pauza po zdjęciu sztangi ze stojaka na początku treningu pozwala na wprowadzenie ciała w stan stabilizacji, który z kolei jest bardzo istotny dla skuteczności całego ćwiczenia. Przerwy pomiędzy seriami powinny dać nam czas na psychiczne przygotowanie się do kolejnej serii. Nie bagatelizuj pauz i odpowiedniej rozgrzewki przed treningiem – sukces składa się z małych zwycięstw, którymi będą między innymi poprawki w technice.

Mężczyzna wykonujący pompki na poręczach

Jakie ćwiczenia mogą pomóc? Przykładowy plan treningowy

Jak wyciskać więcej na ławce? Odpowiednio trenować! Z dobrze ułożonym planem treningowym będziesz w stanie po pewnym czasie znacząco poprawić swoje osiągi. By tego dokonać, uwzględnij w treningu ćwiczenia, które aktywują mięsień piersiowy większy, a także grupy mięśniowe ramion: trójgłowy ramienia (tricepsy) i dwugłowy (bicepsy).

Zastanawiasz się, jakie ćwiczenia mogą Ci pomóc? Oto przykładowe z nich:

– pompki (klasyczne lub na poręczach),
– rozpiętki,
– przenoszenie hantli za głowę,
– wyciskanie w siadzie na maszynie.

Możesz wprowadzać także inne ćwiczenia, które akurat u Ciebie zdają egzamin i czujesz mięśnie podczas ich wykonywania. Pora przejść do ułożenia swojego planu treningowego.

Jeśli zależy Ci na poprawie siły w wyciskaniu, leżąc, powinieneś trenować około 2-3 razy w tygodniu na te partie mięśni, które są odpowiedzialne za unoszenie ciężaru. Liczby powtórzeń i serii wyciskania zależą od tego, co właściwie chcesz osiągnąć – inaczej będzie to wyglądało na przykład przy rozbudowywaniu masy mięśniowej, a inaczej przy jej rzeźbieniu. Jeśli chcesz pobić swój rekord w wyciskaniu, czyli zbudować siłę mięśniową, wykonuj około 3 serie każdego ćwiczenia po 8-10 powtórzeń w serii. Nie zapominaj o rozgrzewce przed, czyli 1-2 seriach z małym obciążeniem, by lepiej przygotować ciało do dźwigania dużych ciężarów.

Poniżej prezentujemy przykładowy plan, który zawiera dwa treningi: A i B. Wykonuj je naprzemiennie, by dawać mięśniom zróżnicowane bodźce. Po około 8 tygodniach powinieneś zauważyć znaczną różnicę w swoich możliwościach.

Zacznij od określenia swojego ciężaru maksymalnego – na jego podstawie będziesz wyliczać, z jakim ciężarem powinieneś wykonywać swoje treningi.

Trening A:

– wiosłowanie sztangą,
– wyciskanie hantli siedząc,
– podciąganie podchwytem,
– odwodzenie sztangielek leżąc na ławce,
– wyciskanie sztangą.

Trening B:

– martwy ciąg ze sztangą,
– rozpiętki na linkach wyciągu dolnego,
– pompki na poręczach,
– uginanie ramion ze sztangą prostą stojąc,
– wyciskanie sztangą.

W pierwszym tygodniu rozpocznij trening z obciążeniem liczącym 35% Twojego maksymalnego ciężaru, a kończ je seriami z ciężarem na poziomie 65-70%. Co trening zwiększaj górną granicę o 5%. Ostatnią serię ćwiczenia wykonuj do momentu, aż poczujesz, że kolejne powtórzenie będzie nieudane z powodu zmęczenia. To pozwoli zwiększyć siłę klatki.

Wyciskanie na ławce to dobre ćwiczenie w treningu siłowym na klatkę piersiową. Spróbuj powyższego planu i zastosuj się do wskazówek, a z pewnością dostrzeżesz pozytywną zmianę.

Przeczytaj także:

mężczyzna w odzież sportowej trenujący na siłowni

Siłownia - suplementy. Jakie suplementy przed i po treningu?

Jeśli wykonujesz trening siłowy, przyda ci się także odpowiednia suplementacja. Jakie suplementy należy spożywać przed i po treningu?

Mężczyzna w stroju sportowym trenujący przysiad ze sztangą wg metody jima wendlera 5 3 1

Trening siłowy – trener Jim Wendler i trening na siłę 5 3 1

Trening siłowy metodą 5/3/1 wymyślił Jim Wendler. Zastanawiasz się, na czym polega ten system treningowy? Sprawdź, jak zwiększać masę mięśniową.

Budowa masy mięśniowej po 40 roku życia – trening siłowy

Budowa masy mięśniowej po 40 roku życia – trening siłowy

Aktywność fizyczna to dobry wybór niezależnie od wieku. Sprawdź, jak budować mięśnie po 40 roku życia i jak powinien wyglądać trening siłowy.

Jak spalić 1000 kalorii dziennie? Wskazówki treningowe

Kompleks sztangowy – na czym polega? Plan treningowy

Zastanawiasz się, czy to możliwe spalić 1000 kalorii dziennie? Jak powinien wyglądać trening siłowy lub cardio? Oto wskazówki jak spalić 1000 kcal.

Mężczyzna wyciskający sztangę na ławeczce do ćwiczeń

Jaka ławeczka do ćwiczeń będzie odpowiednia? Ławki treningowe

Jaka ławeczka do ćwiczeń to dobry wybór na domową siłownię? Sprawdź, jaka ławka do ćwiczeń sprawdzi się jako siłowy sprzęt treningowy.