ludzie wędrujący po górach

Aplikacje w góry - wzywanie pomocy, pogoda, szlaki, mapy turystyczne i nawigacja w górach w Twoim smartfonie

Poznaj najlepsze aplikacje na wycieczkę górską. Planowanie tras i nawigacja, mapa i lokalizacja szlaków turystycznych, wzywanie pomocy. Sprawdź sam/a

Planujesz wyjazd w góry? Zastanawiasz się, jakie apki warto pobrać na telefon? Szukasz możliwości sprawdzenia wiarygodnej prognozy pogody? Interesuje Cię mapa, służąca do wyznaczenia szlaków? A może poszukujesz czegoś jeszcze? Bez względu na to, jaka jest Twoja odpowiedź, zapraszamy do zapoznania się z naszym poradnikiem "Aplikacje w góry". Poznasz w nim:

najbardziej wiarygodne aplikacje pogodowe,
najbardziej szczegółowe aplikacje do planowania trasy,
aplikacje do wzywania pomocy,
aplikacje dodatkowe, które poprawią jakość Twojej wędrówki.

kobieta na szczycie góry z kijami trekkingowymi i plecakiem turystycznym  na plecach

Najlepsze aplikacje pogodowe - prognoza pogody w górach

Sprawdzanie prognozy pogody to przed wyjściem w góry absolutna konieczność. Obecnie aplikacji pogodowych jest tyle, że ciężko zdecydować się na jedną. Aby wędrówka odbywała się w warunkach bezpiecznych i komfortowych, warto mieć w swoim smartfonie taką, która cechuje się dużą wiarygodnością. 

Jeżeli nie masz jeszcze sprawdzonej aplikacji w góry, dzięki której nie tylko sprawdzisz prognozowaną temperaturę i występowanie opadów, ale również otrzymasz w razie czego alert burzowy, jesteś w odpowiednim miejscu. Poniżej znajdziesz bowiem listę aplikacji pogodowych, które sprawdzą się rewelacyjnie podczas wypadu w góry.

Pogoda i alert ostrzegający przed burzą - IMGW

IMGW to skrót od Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Któż miałby mieć bardziej wiarygodne informacje niż wspomniany Instytut? No, właśnie. Dlatego polecamy z czystym sercem ściągnięcie aplikacji IMGW na swój smartfon. Aplikacja umożliwia sprawdzenie prognozy krótkoterminowej (godzina po godzinie), ponieważ tylko taka jest naprawdę wiarygodna. Ponadto, po zaznaczeniu odpowiednich zezwoleń, wysyła ona także alerty pogodowe, m.in. informacje o burzach.

Precyzyjna prognoza pogody nawet na szczytach - YR

YR to apka Norweskiego Instytutu Meteorologicznego. Jest czytelna i łatwa w obsłudze. Aplikacja oferuje możliwość sprawdzenia pogody w miastach, na różnych pasmach górskich a nawet na szczytach gór, co w czasie wędrówki jest niezwykle istotnym elementem. Sprawdzisz w niej temperaturę odczuwalną i realną, kierunek i prędkość wiatru oraz poziom zachmurzenia i prawdopodobieństwo występowania opadów.

Radar burzowy - Monitor Burz

Wśród aplikacji górskich, Monitor Burz jest tą, którą absolutnie powinno się mieć. Burza w górach bywa naprawdę niebezpieczna, dlatego warto wiedzieć czy nie występuje ryzyko pojawienia się jej, gdy będzie się akurat na szlaku. Informacje o burzach pokazywane są w tej aplikacji w czasie rzeczywistym, co znacznie ułatwia planowanie wycieczek.

ludzie wędrujący po górach w odzieży trekkingowej z plecakami turystycznymi na plecach i kijami trekkingowymi w rękach

Nawigacja w górach - dokładne mapy tras górskich wędrówek

Jeżeli szukasz aplikacji w góry, dzięki której można w prosty i szybki sposób zaplanować trasę, poniżej znajdziesz nasze propozycje. Niektóre z opisanych tam aplikacji mobilnych wymagają dostępu do internetu podczas korzystania, inne działają także offline. Część proponowanych przez nas aplikacji jest w pełni bezpłatna, druga część posiada dodatkowo płatną opcję premium. Wszystkie jednak warte są choćby wzięcia ich pod uwagę, ponieważ cechuje je duża dokładność i intuicyjna obsługa. Jeśli wybierasz się w góry, ściągnij co najmniej jedną z proponowanych przez nas aplikacji w góry a planowanie tras będzie dla Ciebie pestką.

Wyznaczanie szlaków - Mapa Turystyczna

Jeśli korzystasz z Map Google, rozważ ściągnięcie polskiej aplikacji Mapa Turystyczna. Jest to nakładka na wspomnianą apkę. Dzięki niej wyznaczysz trasę po istniejących szlakach górskich, sprawdzisz czas przejścia, przewyższenia i tego typu informacje. Możesz planować trasy w górach Polski, Słowacji i Czech. Zapisaną w aplikacji trasę można w każdym momencie odpalić, aby skorygować plany. Jest ona płatna na urządzenia z systemem iOS oraz w wersji Premium na systemy Android. Wersja Premium oznacza możliwość korzystania z aplikacji offline.

Planowanie wycieczek i medium społecznościowe - Traseo

Wśród podstawowych funkcji tej apki znajdziesz silny aspekt społecznościowy. Można dzielić się w niej z innymi uczestnikami swoimi wycieczkami, zarówno pieszymi jak i rowerowymi, skiturowymi i biegowymi, w tym także na nartach biegowych. Po uiszczeniu opłaty, można także korzystać z map kartograficznych. Wyświetlają się one także offline.

Drogi i dróżki dla bardziej wymagających - Locus

Planowanie wędrówki po górach z aplikacją Locus Maps jest łatwe i przyjemne. Apka wskazuje nie tylko szlaki piesze, ale i rowerowe a także drobne drogi i dróżki, dlatego zawsze znajdziesz z nią możliwość skorygowania swoich założeń. Aby ułatwić sobie korzystanie z apki, należy zmienić ustawienia domyślne na Hike&Bike. W przeciwnym razie, otrzymasz przekłamane kolory tras. Ponadto, pokazuje szlaki jako kropki, co utrudnia ich odczytywanie.

Mapy dostępne offline - Polskie Szlaki

Wspaniała apka, która w wersji bezpłatnej pozwala na zapisywanie map i odczytywanie ich bez dostępu do internetu. Dzięki niej poznasz najbliższą okolicę danej lokalizacji, zobaczysz jakie atrakcje turystyczne znajdują się w pobliżu a także obejrzysz szlaki górskie. Aplikacja pozwala więc nie tylko wyznaczyć przebieg trasy, ale również zobaczyć, co ciekawego znajduje się w jej okolicy.

Czechy i nie tylko - Mapy.cz

Czeska aplikacja Mapy.cz posiada mapy w wersji letniej i zimowej. Najdokładniejsze informacje dotyczą gór, leżących po stronie czeskiej, ale można korzystać z niej także na szlakach gór Polski i Europy. Jeśli planujesz wyprawę w góry uwzględnione przez apkę, warto ściągnąć ją na swój smartfon. Można bowiem korzystać w niej bezpłatnie z pobranych wcześniej map offline.

kobieta w kurtce trekkingowej z plecakiem na plecach wędrująca po górach

Aplikacje ratunkowe - jak najszybciej i najłatwiej wezwać pomoc w górach

Poza informacjami pogodowymi oraz aplikacjami ze szlakami turystycznymi, warto pobrać na swój telefon dobrą aplikacją ratunkową. Poniżej przeczytać możesz o dwóch z nich. Jedna działa na terytorium Polski, druga na obszarze Słowacji. Jeśli wybierasz się w góry, koniecznie ściągnij jedną z nich!

Wzywanie pomocy na terenie kraju - aplikacja Ratunek

Apkę Ratunek powinien mieć na swoim telefonie każdy, kto planuje wypoczynek w górach lub nad wodą. Aby skorzystać z pomocy ratowników, wystarczy zaznaczyć, czy potrzebna nam pomoc wymaga ratownictwa górskiego czy wodnego. Po wybraniu odpowiedniej kategorii, wystarczy trzy razy wcisnąć przycisk na ekranie telefonu. Apka nie tylko powiadomi ratowników o tym, że potrzebujesz pomocy, ale także wyśle wiadomość SMS z Twoją lokalizacją, z dokładnością do 3 metrów. Polecają ją ratownicy GOPR, TOPR, WOPR i MOPR. Apka automatycznie łączy też z numerem ratunkowym w przypadku zgłoszenia wypadku i tego typu sytuacji kryzysowych.

Pomoc słowackich służb ratowniczych - Horská záchranná služba

Tytułowa apka to słowacki odpowiednik naszego Ratunku. Warto zainstalować w telefonie apkę Horská záchranná služba, jeśli wybierasz się w Tatry Słowackie. Wciśnięcie guzika podczas górskich wycieczek po słowackiej stronie Tatr, oznaczać będzie powiadomienie służb ratunkowych tego kraju o Twojej lokalizacji GPS. Ponadto, połączy Cię ona ze Słowackim Górskim Pogotowiem Ratunkowym. Poza tym, dowiesz się z niej także jakie są aktualne warunki pogodowe oraz otrzymasz komunikaty alarmowe, np. te dotyczące zagrożenia lawinowego.

Pozostałe aplikacje w góry - zobacz co jeszcze warto mieć na swoim smartfonie

Aplikacji na telefon, które mogą przydać się podczas pobytu w górach jest cała masa. Niektóre z nich oferują szczegółowe informacje pogodowe, inne dokładne planowanie wędrówek i oznaczanie szlaków górskich. Są też aplikacje ratunkowe i takie, dzięki którym masz możliwość zapoznania się z otaczającymi Cię szczytami. O tej ostatniej przeczytasz w poniższym akapicie.

kobieta i mężczyzna stojący przed namiotem w górach

Informacja turystyczna - Polskie Góry

Jeśli kiedyś zdarzyło Ci się kiedyś patrzeć na panoramę górską i zastanawiać, jakie wierzchołki gór obserwujesz, apka Polskie Góry jest dla Ciebie idealnym rozwiązaniem. Używając aparatu w swoim telefonie, dowiesz się, które szczyty oglądasz i jaka jest ich wysokość nad poziomem morza. Wystarczy, że skierujesz smartfon na horyzont, a apka opisze Ci widziane nawet z daleka szczyty gór.


Jeśli jesteś fanem trekkingu górskiego i szukasz akcesoriów do uprawiania tej dyscypliny, sprawdź ofertę sklepu Decathlon. W asortymencie znajduje się odzież turystyczna, obuwie trekkingowe, plecaki oraz wiele innych ciekawych produktów.

Przeczytaj także

kobieta wkładająca apteczkę turystyczną do plecaka

Apteczka w górach – co powinna zawierać apteczka turystyczna

Sprawdź jak spakować apteczkę turystyczną na wyprawę górską, co skompletować, aby apteczka w górach umożliwiła udzielenie pierwszej pomocy.

mężczyzna i kobieta w butach trekkingowych z kijkami w rękach chodzą po górach

Jakie buty w góry wybrać? Najlepsze buty trekkingowe do chodzenia

Odpowiednio dobrane buty w góry ułatwią Ci poruszanie się po trudnym terenie, zapewnią komfort termiczny stopom i zwiększą Twoje bezpieczeństwo.

kobieta jedząca baton energetyczny w górach

Prowiant na wycieczkę – co zabrać do jedzenia w góry na wyprawę

Co warto ze sobą zabrać do jedzenia w góry? Jaki prowiant wybierać na kaloryczną przekąskę i posiłek główny? Czego potrzebuje organizm na wędrówce?

ludzie uprawiający trekking górski w odzieży trekkingowej

Czym jest trekking górski i gdzie można go uprawiać?

Sprawdź, czym jest trekking górski i czym różni się od hikingu i wspinaczki. Dowiedz się, gdzie warto wybrać się na wyprawę trekkingową. Zapraszamy!