ASMR – co to jest i na czym polega?
Samoistna odpowiedź meridianów czuciowych. Tak po polsku brzmi rozwinięcie skrótu ASMR. Co to jest? Zjawisko to opisuje bodźce sensoryczne, które aktywują w mózgu reakcje odpowiedzialne za relaks i poczucie komfortu. Bodźce te mogą być wizualne, dźwiękowe lub dotykowe, a ich odbiór różni się w zależności od indywidualnej wrażliwości każdej osoby.
Do najczęstszych wyzwalaczy zalicza się:
– dźwięki – delikatne szepty, stukanie paznokciami, szelest papieru, szum wody, a także skrobanie, czy bębnienie palcami lub pukanie w mikrofon;
– gesty – powolne ruchy dłoni, malowanie, układanie klocków, a także puszczanie latawcy i dysków;
dźwięki wydobywające się ust – mlaskanie, a nawet delikatne cmokanie;
– sport – ćwiczenie relaksacyjne, medytacja;
– określone sytuacje – wizyta u fryzjera, kosmetyczki czy w SPA, które wprowadzają w stan głębokiego odprężenia.
To tylko niektóre bodźce zewnętrzne wywołujące ASMR. Jest ich o wiele więcej. Może to być wieczorne oglądanie filmów z ukochaną osobą, spacer, joga, a nawet bieganie. Przyjemne uczucie mrowienia pojawia się w sytuacjach, gdy zadziała jeden lub kilka wyzwalaczy wizualnych, zapachowych, głosowych bądź dotykowych. Warto zauważyć, że odczuwanie ASMR nie jest uniwersalne. Niektóre osoby reagują na określone bodźce bardzo intensywnie, podczas gdy inni nie doświadczają żadnych reakcji.
Choć zjawisko ASMR istniało od dawna, jego naukowe badanie i powszechne zainteresowanie to stosunkowo nowe zjawiska. Termin „ASMR” został po raz pierwszy użyty w 2010 roku przez Jennifer Allen, która stworzyła forum internetowe poświęcone temu doświadczeniu. Wcześniej wiele osób opisywało uczucie przyjemnych mrowień, ale brakowało języka, który pozwoliłby dokładnie to zjawisko nazwać.