Mężczyzna rzucający palenie w stroju sportowym stojący zmęczony po bieganiu

Bieganie, a palenie – czy można uprawiać aktywność fizyczną, paląc papierosy?

Bieganie a palenie – czy możliwe jest, by pogodzić aktywność fizyczną z paleniem papierosów? Sprawdź, jak uprawianie sportu wpływa na palaczy.

Nie jest odkryciem fakt, że palenie papierosów jest bardzo niezdrowe dla naszego organizmu. Nietrudno także stwierdzić, że pożegnanie się z tym nałogiem nie należy do najprostszych, a wielu, których próbowało, często powracało do nikotyny po pewnym czasie. Jak więc wygląda kwestia aktywności fizycznej i palenia? Czy można biegać, będąc palaczem? Jak wpływa to na stan całego naszego organizmu? A może bieganie jest w stanie pomóc rzucić palenie raz na zawsze? Przekonaj się.

Jak palenie wpływa na aktywność fizyczną palacza?

Jesteś nałogowym palaczem? Zastanawiałeś się kiedyś, jak nikotyna wpływa na Twoją kondycję i ogólną sprawność Twojego ciała? Chcesz zacząć biegać, ale nie wiesz, czy to dobry pomysł? Zapewne spodziewasz się, że nie ma co liczyć na pozytywne skutki palenia, ale czy dokładnie wiesz, jak działają papierosy na Twój organizm? Postaramy się to nieco przybliżyć.

– Substancje smoliste zawarte w papierosach odkładają i magazynują się w płucach, przez co znacznie ograniczają ich objętość. To oczywiście znacznie zwiększa ryzyko chorób jak na przykład nowotwór płuc, ale także nie pozostaje obojętne dla wydolności – zmniejszona powierzchnia płuc ma bardzo ograniczone wchłanianie tlenu, przez co podczas wysiłku palacze dużo szybciej się męczą. Palenie a kondycja nie idą ze sobą w parze,

– Związki chemiczne papierosów ograniczają rozwój mięśni. Zwiększa się produkcja miostatyny, czyli białka blokującego wzrost mięśni. Dlatego też palaczom dużo trudniej jest zbudować masę mięśniową, nawet przy intensywnych treningach siłowych,

– Palenie tytoniu wpływa negatywnie na układ kostny człowieka poprzez zmniejszenie jego gęstości. Co z tego wynika? Palaczom-sportowcom dużo łatwiej ulec bolesnej kontuzji czy urazom,

– Dym papierosowy i nikotyna mają wpływ na układ krążenia. Tętno podnosi się, co mocniej obciąża serce, zwłaszcza podczas ćwiczeń, gdy tętno naturalnie wzrasta. Ponadto zmienia się skład krwi, a dokładniej jej czerwonych krwinek, czyli hemoglobiny. To właśnie ona odpowiedzialna jest za transportowanie tlenu, co w konsekwencji prowadzi do słabej wydolności organizmu. Staje się to uciążliwe zwłaszcza w przypadku sportów wytrzymałościowych, jakim bez wątpienia można określić bieganie.

To oczywiście nie wszystkie skutki palenia, które negatywnie wpływają na stan zdrowia człowieka. O innych nieprzyjemnych skutkach, takich jak zażółcone paznokcie czy nieprzyjemny zapach zdążyłeś się już pewnie przekonać, jednak o tym, jak palenie wyniszcza człowieka od środka, mało osób zdaje sobie sprawę.

Palenie i bieganie – czy sport może pomóc rzucić palenie?

Decyzja o podjęciu aktywności fizycznej i rozpoczęcie uprawiania jakiejś dyscypliny sportowej zazwyczaj zawsze wiąże się z dobrym wpływem na ogólny stan zdrowia. Uprawianie sportu ma szansę pomóc nam utrzymać pełną sprawność na długo. Czy tak jednak jest również z palaczami? Czy palenie a bieganie nie wykluczają się wzajemnie? Czy bieganie jest szkodliwe dla palaczy?

Trzeba przyznać, że początki z pewnością nie należą do najłatwiejszych. Jeśli jesteś palaczem od dobrych kilku lat, możesz spodziewać się, że Twoja kondycja nie jest w dobrej formie, a każdy bieg będzie kończył się porządną zadyszką. Może to być jednak bodziec, który ostatecznie przekona Cię do tego, że palenie Cię wyniszcza. Dużo w tym momencie będzie zależało od Twojego samozaparcia – łatwiej przecież przestać biegać, niż pozbyć się nałogu. Wielu jednak otwierają się oczy, gdy przez lata palenia nie są w stanie pokonać nawet krótkiego dystansu bez zmęczenia. Jeśli wykorzystasz tę szansę, może stać się tak, że bieganie wręcz pomoże Ci rzucić papierosy.

Warto w tym miejscu jednak wspomnieć o jeszcze jednej istotnej kwestii: nie licz na diametralną różnicę tuż po tym, jak zdecydujesz się więcej nie sięgać po papierosa. Twój organizm potrzebuje czasu na odbudowanie się, więc na początku możesz czuć się nawet nieco osłabiony, dlatego bieganie po rzuceniu palenia może na początku nie dawać Ci maksimum satysfakcji. Dopiero później nadejdzie okres poprawy.

Mawia się, że wyjątek potwierdza regułę. W przypadku niektórych biegaczy, którzy lubią zapach papierosowego dymu, palenie nie wpływa na osiągi. Dużo jednak zawdzięczają tu swoim predyspozycjom genetycznym, które często biorą w tym pojedynku górę. I choć faktem jest, że wielu biegaczy zwyczajnie pali i jest w stanie przebiec na przykład maraton, nie znaczy, że nikotynowy dym nie ma wpływu na ich zdrowie.

Mężczyzna odpoczywający opierający się o ogrodzenie

Bieganie, a palenie papierosów – jak można poprawić swoją kondycję?

Zdecydowałeś się na podjęcie wyzwania i wprowadzenie odrobiny sprawności fizycznej do swojego życia w postaci biegania? Nie jesteś jeszcze gotowy na rzucanie palenia, ale chcesz spróbować swoich sił w sporcie? Pierwszy krok już za Tobą, a jak wiadomo, do sukcesu dochodzi się małymi krokami! By ułatwić sobie nieco te trudne początki, pamiętaj o tym, by dużo się nawadniać – to właśnie woda może przyczynić się do sprawniejszego wypłukiwania toksyn z Twojego organizmu. Staraj się też dbać o dobre odżywianie, by dostarczać organizmowi jak najwięcej cennych składników, które pozwolą mu walczyć z nikotyną.

Można zostać biegaczem, paląc papierosy, jednak raczej rzadkim przypadkiem jest, że biegacz-palacz może osiągać tak dobre wyniki, jak osoba wolna od tego nałogu. Weź to pod uwagę i spróbuj swoich sił, by stawić czoła papierosom – poprawi się nie tylko Twoje zdrowie, ale także osiągi sportowe, a przyjemność z biegania sięgnie szczytów!

Przeczytaj także:

Mężczyzna masujący kolano i łydkę by zapobiec kontuzji stawów po bieganiu

Czy bieganie niszczy stawy?

Zastanawiasz się, czy bieganie prowadzi do urazów stawów, bólu kolan i zmian zwyrodnieniowych? Sprawdź i przekonaj się, czy bieganie niszczy stawy.

Kobieta w stroju sportowym biegnąca poboczem będąca na keto diecie

Bieganie na keto – czy można biegać bez węglowodanów?

Jesteś na diecie keto i zastanawiasz się, czy możesz biegać? Jaką intensywność treningów wybrać? Oto porady dla biegaczy na diecie ketogenicznej.

Trzy kobiety w strojach sportowych trenujące razem bieganie redukujące objawy depresji

Bieganie a depresja – czy bieganie wpływa na zdrowie psychiczne?

Bieganie przynosi korzyści związane z układem krążenia, ale i zdrowiem psychicznym. Sprawdź, co warto wiedzieć o zagadnieniu bieganie a depresja.

Kobieta trzymająca dłoń na brzuchu odczuwająca dyskomfort jelit po bieganiu

Bieganie a jelita. Problemy żołądkowo-jelitowe podczas treningu

Dolegliwości żołądkowo-jelitowe to dosyć częsta przypadłość biegacza podczas treningu. Bieganie a jelita, czyli o problemach z przewodem pokarmowym

Kobieta w odzieży do biegania zakładająca kamizelkę obciążeniową przed treningiem biegowym

Bieganie z obciążeniem – wady i zalety takiego rozwiązania

Czy bieganie z dodatkowym obciążeniem to sposób na szybsze wyniki? Sprawdź, jakie są wady i zalety tego rozwiązania dla biegaczy.