kobieta biegnąca w odzieży i butach do biegania z czapką na głowie

Bieganie po porodzie i cesarce. Jak wrócić do biegania po ciąży?

Kiedy można zacząć bieganie po porodzie? Na co uważać podczas biegania po cesarce? Dowiedz się więcej na temat biegania po ciąży!

Każda kobieta, która kocha biegać, chciałaby jak najszybciej wrócić do treningów biegowych po porodzie. Z reguły można zacząć biegać nawet już po 6 tygodniach (po okresie połogowym), jednak pamiętajmy, że każdy organizm jest inny. Powrót do biegania po ciąży to decyzja lekarza oraz kwestia naszego samopoczucia. Sprawdź, jak wrócić do biegania po porodzie oraz na co uważać podczas biegania po cesarce.

Kiedy można wrócić do biegania po porodzie?

Podobnie jak bieganie w ciąży, powrót do formy po porodzie to temat mocno indywidualny. Wszystko zależy od tego, jak przebiegała ciąża, czy poród był naturalny czy też było to cesarskie cięcie oraz od tego, jak szybko regeneruje się organizm. Niektóre młode mamy, tak jak trenerka Anna Lewandowska, wracają do ćwiczeń zaledwie miesiąc po porodzie. Inne potrzebują kilku miesięcy, aby dać sobie radę z wysiłkiem treningowym.

Kobiety, które mogą i chcą jak najszybciej zacząć biegać po porodzie, wracają do treningów po upływie od 6 do 12 tygodni (musimy przetrwać bez treningów przynajmniej okres połogu). Nie powinno się tego jednak traktować jak wyznacznik, ponieważ każdy organizm inaczej się regeneruje!

Wszystko zależy od naszego samopoczucia i decyzji lekarza. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, w których było wykonane cesarskie cięcie albo doszło do pęknięcia trzeciego stopnia podczas porodu naturalnego. Lekarz musi oceniać stan gojenia się ran/blizn, stan mięśni brzucha: prostych i poprzecznych i dopiero wtedy może podjąć decyzję o powrocie do biegania po porodzie.

kobiety w bluzach sportowych

Jak zacząć bieganie po ciąży?

Jeśli lekarz dał nam zielone światło, powinnyśmy zacząć od spokojnych i krótkich wybiegań. Nie staramy się od razu pokonać dystansu półmaratonu. Na powrót do formy wystarczą wybiegania o długości 5 km lub nawet mniej. Pamiętajmy, że organizm ciągle dochodzi do siebie – w końcu wysiłek podjęty podczas porodu porównywany jest do przebiegnięcia maratonu!

Nie starajmy się ze wszystkich sił walczyć o redukcję wagi. Najważniejsze to wrócić do formy, czyli możliwości przebiegnięcia czasu 15 minut bez zadyszki i zatrzymywania się. Świetnym sposobem na początek są marszobiegi albo technika slow jogging. Przez pierwsze trzy miesiące treningi nie powinny trwać dłużej niż godzinę, nie mogą też być mocno intensywne. Po porodzie nie powinno się też biegać codziennie.

Na co uważać, jeśli zaczynamy bieganie po cesarce?

Podstawą jest kontrola blizny. Z wierzchu może wyglądać dobrze, jednak to lekarz za pomocą specjalistycznego sprzętu oceni, czy rana wewnątrz goi się prawidłowo. Wszelkie mocne podskoki i wstrząśnięcia mogą opóźnić proces leczenia. Dlatego wracając do lekkich treningów koniecznie musimy biegać po raczej miękkich powierzchniach (np. bieżnia, leśne, niewymagające ścieżki) oraz w dobrych butach do biegania z amortyzacją.

Młoda mama szczególnie powinna uważać na dietę biegacza. Organizm kobiety po ciąży jest wykończony. Pełny powrót do zdrowia może zająć od kilku tygodni do kilku miesięcy – jeśli ciąża i poród przebiegały prawidłowo. Na szczęście z reguły jeśli kobieta była aktywna przed ciążą, to jej powrót do zdrowia przebiega prawidłowo i w miarę szybko.

Przeczytaj także

kobieta w stroju do biegania stojąca na jezdni

Bieganie a odchudzanie - jak bieganie pomaga schudnąć

Bieganie pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Ten rodzaj treningu to świetny sposób na odchudzanie i poprawę sylwetki. Dowiedz się więcej na ten temat!

mężczyzna w stroju do biegania

Ból głowy po wysiłku fizycznym - przyczyny, objawy, leczenie

Czy odwodnienie i niskie ciśnienie może być przyczyną bólu głowy po wysiłku fizycznym? Jak leczyć pulsujący ból głowy? A migrenę? Kiedy iść do lekarza

mężczyzna biegnący na bieżni elektrycznej w stroju do biegania

Jakie efekty daje bieganie na bieżni i ile można schudnąć?

Trening na bieżni elektrycznej przynosi zaskakujące efekty osobom, które planują schudnąć. Sprawdź, jakie zalety dają regularne ćwiczenia na bieżni!

kobieta biegnąca w legginsach i staniku sportowym

Jaka bielizna do biegania będzie najlepsza? Jaką wybrać?

Jaka bielizna do biegania będzie najlepsza? Dobrze dobrana zapewnia komfort podczas aktywności fizycznej, "oddycha" i odprowadza wilgoć biegacza.