Przepychanki przeciwników podczas gry prowokujące do bójki w hokeju

Bójki w hokeju na lodzie – integralna część tego sportu?

Nieodłącznym elementem dyscypliny, jaką jest hokej, są bójki na lodzie. Czy bójki w hokeju na lodzie to integralna część tego sportu? Sprawdź!

Kompilacje pokazujące bójki podczas meczów hokejowych NHL cieszą się w Internecie dosyć dużą popularnością. Osoby, które na co dzień nie interesują się hokejem, może zdziwić skala tego zjawiska. Bijatyka w sporcie drużynowym nie jest przecież czymś standardowym. W przypadku hokeja jest jednak nieco inaczej. Niektórych może zszokować, że bijatyki na tafli mają swoją długą historię, a nawet są regulowane przez przepisy jako element gry. 

Bójki w hokeju – czy są dozwolone?

Bijatyki podczas meczów hokejowych to temat kontrowersyjny i niejednoznaczny. Dla postronnego obserwatora, który nie jest zaznajomiony ze światem hokeja, bójka podczas meczu może wydawać karygodnym i nieakceptowalnym aktem przemocy. Dla takiej osoby jest to zaprzeczenie idei sportowej rywalizacji. Warto jednak wiedzieć, że bójki w profesjonalnym hokeju są w pewnym stopniu tolerowane i regulowane przepisami sportowymi.

Co może zaskakiwać, w takich profesjonalnych ligach jak NHL (Narodowa Liga Hokeja) bijatyki są akceptowalną częścią gry, a sędziowie często interweniują dopiero po jakimś czasie od ich rozpoczęcia. Nie oznacza to jednak, że są całkowicie legalne. Uczestniczący w bójkach hokeiści otrzymują kary, jednak sam fakt użycia siły nie jest traktowany na równi z faulem.

W tym momencie warto wyjaśnić jedną rzecz. Z punktu widzenia regulaminu, bójki nie są oficjalną częścią gry. Są one raczej traktowane jako „zło konieczne”, którego zadaniem jest rozładowanie napięć, które powstają w trakcie gry pomiędzy zawodnikami. W większości lig za zainicjowanie bójki zawodnik otrzymuje karę 5 minut spędzonych w boksie kar. W tym czasie drużyna jest zmuszona grać w osłabieniu. Czasem taka sytuacja kończy się całkowitym wykluczeniem z meczu.

Hokeista trzymajacy kijek w ręku pilnujący krążka hokejowego

Czy bijatyki w rozgrywkach międzynarodowych uchodzą na sucho?

Nieco inaczej wygląda sytuacja w rozgrywkach międzynarodowych, niższych ligach oraz meczach juniorskich. Tam przepisy dotyczące bójek są zdecydowanie bardziej rygorystyczne, a tego typu incydenty są surowo karane. Trzeba jednak pamiętać, że każda federacja posiada swoje własne zasady. W praktyce oznacza to, że tolerancja na bójki może różnić się w zależności od kraju oraz ligi.

Bójki na lodowisku to głównie część kultury wywodzącej się z amerykańskiej NHL. W ligach europejskich oraz meczach rozgrywanych pod egidą IIHF (International Ice Hockey Federation) bijatyki są surowo zabronione. Zawodnicy, którzy je prowokują, ryzykują natychmiastowym usunięciem z lodowiska oraz możliwym zawieszeniem na kolejne mecze.

Hokeista wracający do gry po odbyciu kary

Historia bójek w NHL

Hokej jako dyscyplina sportu na poważnie zaistniał w XIX wieku. Początki były niestety bardzo brutalne. Brak formalnych zasad sprawiał, że na lodowisku często dochodziło do spięć pomiędzy zawodnikami, a w ruch szły kije hokejowe. Takie starcia kończyły się poważnymi obrażeniami zawodników, a nawet śmiercią. Ze względu na rosnącą liczbę niebezpiecznych zdarzeń władze hokeja zaproponowały rozwiązanie w postaci bójek na pięści.

Do 1915 roku bijatyki w hokeju nie były w żaden sposób regulowane ani karane. Dopiero w 1922 roku NHL wprowadziła pierwszą formalną karę za udział w bójce, która wynosiła 5 minut. Nie oznacza to jednak, że bijatyki zniknęły z lodowisk. Wręcz przeciwnie – ich kultura cały czas kwitła, a niektóre drużyny budowały swoją reputację na agresywnym podejściu do przeciwnika.

Jako przykład mogą tutaj posłużyć ekipy Boston Bruins oraz Philadelphia Flyers. W ich składach znajdowali się tak zwani „enforcerzy”. Byli to zawodnicy specjalizujący się w chronieniu gwiazd drużyny, a także zastraszaniu rywali. Jednym z najpopularniejszych tego typu hokeistów był Stu Grimson, który podczas swojej kariery uczestniczył w aż 268 walkach.

Zmiany przepisów, czyli koniec epoki „enforcerów”

Na pierwsze poważne zmiany w sprawie bójek hokeistów trzeba było poczekać do początków XXI wieku. W 2011 roku nastąpiła seria tragicznych zgonów młodych „enforcerów”. Śmierć takich hokeistów jak Wade Belak, Derek Boogaard oraz Rick Rypien zwróciła uwagę na problemy wynikające z urazów głowy i stresu psychicznego. Sprowokowało to NHL do walki z bójkami na lodzie poprzez zaostrzenie kar. Statystyki pokazują, że w latach 2008-2019 liczba bójek w NHL spadła.

Duży wpływ na zmiany w światowym hokeju miały również regulacje w niższych ligach. Amerykańska Liga Hokeja Juniorów wprowadziła surowe kary za bójki. Kanadyjska Liga Hokejowa Juniorów ograniczyła zasady do jednej bijatyki na mecz. Po niej następuje wykluczenie zawodnika. Sprawia to, że młodzi zawodnicy, którzy potem dołączają do NHL mają mniejsze skłonności do angażowania się w agresywne akty podczas meczów.

Bramkarz hokejowy broniący bramkę przed zawodnikiem przeciwnego zespołu

Przepisy dotyczące bójek w NHL

Warto wiedzieć, że bójki w NHL są uregulowane w oficjalnych przepisach. Takie zapisy można znaleźć w dokumencie NHL OFFICIAL RULES 2019-2020. Walki hokeistów zostały tam opisane w paragrafie 46. Obecnie obowiązujące zasady są nieco bardziej rygorystyczne, niż miało to miejsce w poprzednich latach. Co dokładnie mówią na temat bijatyk podczas meczu?

Ciekawa zasada dotyczy tego, że ten, który bije rywala, choć już wygrał, może dostać dwa razy dłuższą karę. Regulamin zabrania również prowadzenia bójki w założonych kaskach. Taka sytuacja jest uznawana za niesportowe zachowanie i grożą za nią dwie minuty kary. Zadaniem sędziego jest natomiast przerwać walkę w momencie, kiedy hokeiści padają na lód.

Bardzo ważny zapis dotyczy tego, że zakazuje się jednostronnego prowokowania do bójki. Obaj hokeiści muszą wyrazić na nią zgodę. Jeżeli ktoś złamie tę regułę, jest automatycznie wykluczany z meczu. Oprócz tego drużyna musi grać w osłabieniu przez 5 minut. Przepisy zakazują również dołączania się do bójki przez osoby trzecie. Dzięki temu unika się masowych bijatyk podczas meczu.

Jaka jest przyszłość bójek w hokeju?

Działania podejmowane przez NHL oraz inne federacje hokeja rysują nam pewien obraz przyszłości. Można zauważyć, że sport ten coraz bardziej zmienia się w stronę gry nastawionej na szybkość oraz umiejętności techniczne, a nie fizyczną dominację. Oczywiście bójki nadal mają swoich zwolenników pośród kibiców i zawodników. Obserwując jednak zmiany w przepisach i wzrost świadomości na temat potencjalnych konsekwencji zdrowotnych, można dojść do wniosku, że era bójek w hokeju powoli dobiega końca.

Zwiększenie kar za bójki w NHL skutecznie ograniczyło ich liczbę. Oprócz tego ogromny wpływ na tę zmianę mają regulacje wprowadzane w ligach juniorskich. Zakazy bójek sprawiają, że młodzi zawodnicy są uczeni innej kultury sportu i nie angażują się tak chętnie w starcia fizyczne. Dzięki temu hokejowe bijatyki zaczynają samoistnie wymierać.

Cały czas zwiększa się świadomość na temat długoterminowych skutków urazów głowy. Powszechnie znane są również przypadki depresji i samobójstw byłych „enforcerów”. Te wszystkie doświadczenia wyznaczyły kierunek, zgodnie z którym liga prawdopodobnie będzie kontynuować politykę ograniczania przemocy na lodowiskach. Współczesny hokej zdecydowanie zmierza w kierunku poprawy bezpieczeństwa graczy i jest to w pełni słuszna decyzja.

Przeczytaj także:

Sędzia trzymający krążek hokejowy w ręku obok zawodnicy  z kijakami w rękach

Krążek hokejowy – z czego wykonany jest krążek do gry w hokeja?

Krążek hokejowy musi być wytrzymały, aby znosić obciążenia tego sportu. Z czego wykonany jest profesjonalny krążek do hokeja? Sprawdź!

Krążek leżący na lodowisku hokeiści wznawiający grę po bramce czyli buliku w hokeju

Bulik w hokeju, czyli gdzie przejść po zdobyciu bramki

W hokeju podobnie jak w piłce nożnej gra jest wznawiana w konkretnym z 9-ciu miejsc. Czym jest bulik w hokeju? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Zawodnicy hokeja na lodzie ubrani w akcesoria ochronne by uniknąć kontuzji podczas gry

Jakie kontuzje w hokeju na lodzie zdarzają się najczęściej?

Hokej na lodzie to sport drużynowy, w którym kontuzje zdarzają się dość często. Jakich urazów zawodnicy doznają najczęściej?

Drużyna kobiet w kaskach hokejowych dopingująca się w okręgu przed meczem

Jaki kask hokejowy wybrać? Rozmiary kasków dla graczy

Hokej na lodzie to sport, który wymaga odpowiedniej ochrony wielu części ciała, w szczególności jednak głowy. Sprawdź, jaki kask hokejowy wybrać.

Kobieta w kasku i ochraniaczach hokejowych grająca w hokeja na lodzie według zasad

Zasady gry w hokeja na lodzie – jak przebiega mecz hokeja?

Hokej na lodzie to bardzo dynamiczna dyscyplina. Poznaj zasady gry w hokeja, dowiedz się, ile trwa mecz hokeja i z ilu zawodników składa się drużyna.