Kobieta w odzieży sporotowej rolująca bolące biodra po bieganiu na macie

Ból biodra po bieganiu – co może powodować ból bioder u biegaczy?

Ból biodra po bieganiu to jedna z najczęstszych dolegliwości. Sprawdź, co powoduje ból stawu biodrowego i jak mu zapobiegać.

Ruch to zdrowie – niemal każdy przyzna temu powiedzeniu słuszność. Aktywność fizyczna bez wątpienia przekłada się na dobry stan organizmu, sprawność ciała i umysłu. Niestety, zdarzają się jednak sytuacje, w których wysiłek fizyczny, jak na przykład bieganie, może być powodem, dla którego zmagamy się z różnego rodzaju dolegliwościami czy bólem. Sprawdź, o czym świadczy ból biodra przy bieganiu. Ból stawu biodrowego – jak go złagodzić i w jaki sposób mu zapobiegać?

Ból bioder po bieganiu – o czym świadczy? Przyczyny bólu bioder

Staw biodrowy to zaraz po kolanie największy staw ludzkiego organizmu. Spoczywa na nim spore obciążenie i każdego dnia wykonuje naprawdę dużą pracę. Jeśli dodatkowo jesteśmy osobami aktywnymi fizycznie, które kochają przemierzać dziesiątki kilometrów biegiem, biodra stają się jeszcze bardziej narażone na obciążenia. Czym objawia się przeciążenie tej części ciała? Przede wszystkim bólem w okolicy bioder i pachwin, trudnością z poruszaniem się i wyczuwaniem w stawie pewnego oporu.

Co można uznać za przyczynę takiego stanu? Oto kilka najczęstszych:

brak rozgrzewki przed treningiem – częstą przyczyną bólu jest brak właściwego rozgrzania ciała. Odpowiednie przygotowanie do wysiłku jest konieczne dla uniknięcia bolesnych urazów i kontuzji. Jeśli nie robisz ćwiczeń rozciągających przed swoim treningiem biegowym, jest to najprawdopodobniej powód Twoich dolegliwości bólowych w okolicach bioder,

brak rozciągania po treningu – podobnie jak rozgrzewka przed, tak samo rozciąganie mięśni po jest bardzo istotne dla zachowania zdrowia i pełnej sprawności. Mięśnie po wysiłku należy rozciągać, aby mogły się rozluźnić. Pozostawienie ich spiętych może skutkować między innymi bólem w biodrze po bieganiu,

zbyt intensywny trening – przeciążenie mięśni to kolejny powód, dla którego możesz borykać się z bólem biodra. Bieganie również może do tego doprowadzić, dlatego tak ważne są dwa wymienione wcześniej punkty,

uraz – najbardziej oczywistym powodem jest uraz mechaniczny, czyli na przykład złamanie, spowodowany na przykład upadkiem czy uderzeniem,

zapalenie stawów, choroba zwyrodnieniowa stawów – to choroba, która związana jest z obumieraniem głowy kości udowej, co może skutkować bólem w okolicy stawu biodrowego. Powodem może być także inna choroba, a mianowicie zapalenie kaletki maziowej – rodzaju „torebki” między stawami wypełnionej płynem. Z każdą z tych dolegliwości należy zgłosić się do lekarza.

Mężczyzna leżący na macie rolujący rollerem bolące biodro po bieganiu

Jak pozbyć się bólu stawu biodrowego? Kiedy udać się do fizjoterapeuty?

Leczenie bólu bioder nie zawsze może okazać się proste. Czasami niezbędna może okazać się wizyta u specjalisty – lekarza ortopedy bądź fizjoterapeuty. Bardzo ważne jest, by nie bagatelizować swojego stanu i uważnie przyglądać się temu, co sygnalizuje nam ciało. Jak można spróbować poradzić sobie z bólem w okolicy bioder? Oto kilka metod leczenia, których możesz spróbować:

rozluźnianie mięśni wokół bioder – sprawdzi się to głównie w przypadku bólu okołostawowego, który promieniuje z innych części ciała. Skup się na zginaczach bioder, mięśniach ud, pośladków i dolnej części pleców. Wykonuj ćwiczenia rozciągające, możesz także wspomóc się akcesoriami do rolowania ciała. Dobrym wyborem będą też masaże u specjalisty,

terapia ciepłem – mogą to być gorące kąpiele lub kompresy. Ciepło rozgrzeje tkanki i załagodzi dolegliwości bólowe,

maści i leki przeciwzapalne – warto ich przyjmowanie skonsultować najpierw z lekarzem. Mają możliwość zlikwidować stan zapalny w organizmie i nieco zmniejszyć ból,

zmniejszenie intensywności treningów – czasami warto nieco odpuścić i zmienić plan treningowy, zwłaszcza gdy ból daje powody do niepokoju. Nie oznacza to jednak, że musisz całkowicie rezygnować z aktywności. Możesz wybrać sporty, które nieco mniej obciążają stawy – świetnym wyborem będzie na przykład pływanie. Nie szczędź sobie jednak odpoczynku, jeśli tego właśnie wymaga Twój stan.

Zastanawiasz się, kiedy należy pójść do lekarza? Tak naprawdę warto konsultować każdy niepokojący sygnał ze strony organizmu, zwłaszcza gdy utrzymuje się od dłuższego czasu, a Tobie trudno jest znaleźć jego przyczynę.

Jak wzmocnić biodra? Porady dla biegaczy i nie tylko

Mawia się, że lepiej jest zapobiegać, niż leczyć – jak najbardziej się z tym zgadzamy! Co więc warto rozważyć, by uniknąć bólów w okolicach bioder po treningu biegowym? Jak je wzmocnić, by nie odczuwać więcej nieprzyjemnych dolegliwości?

Zadbaj o prawidłową masę ciała – osoby cierpiące na nadwagę są bardziej narażone na urazy stawów, co może wynikać z nadmiernego i stałego obciążenia stawów. Warto zastanowić się nad redukcją masy ciała, by odciążyć biodra.

Wykonuj ćwiczenia powięzi – to pozwoli regularnie rozluźniać mięśnie i redukować nieprawidłowości w napięciu.

Unikaj pozostawania w jednej pozycji zbyt długo – nie stój i nie siedź w jednym miejscu. Staraj się robić sobie przerwy na zmianę pozycji ciała. Jeśli stoisz, rozłóż równomiernie ciężar całego ciała.

Noś buty na płaskiej podeszwie – nie tylko zapewnią ciału lepszą stabilność, ale nie będą także wywierać zbyt dużego obciążenia stawów biodrowych, pozwoli na ich naturalne położenie. Na trening zakładaj dobre buty do biegania z odpowiednim poziomem amortyzacji i stabilizowania stawów oraz ścięgien (między innymi Achillesa).

Postaw na zdrową i zbilansowaną dietę – w diecie wspomagającej chrząstki stawowe nie powinno zabraknąć pełnoziarnistych produktów, zdrowych tłuszczy, a także kolagenu.

Ból stawowy w biodrach, promieniujący z innych części kończyny, umiejscowiony po zewnętrznej stronie czy wywołany upadkiem – każdy z nich jest uporczywy i sprawia, że bieganie może okazać się niemożliwe. Nie bagatelizuj swojego stanu, pamiętaj o rozgrzewce i nieprzeciążaniu mięśni.

Przeczytaj także:

Kobieta w stroju sportowym masująca masażerem bolącą łydkę po bieganiu

Bolące łydki po bieganiu – co oznaczają i jak im zaradzić?

Przyczyną bólu łydek po bieganiu może być naderwany mięsień, uszkodzone ścięgno lub inny uraz. Wiemy, jak zapobiegać i jak leczyć. Sprawdź!

Mężczyzna robiący trening biegowy

Rozciąganie po bieganiu. Ćwiczenia rozciągające po treningu

Rozciąganie mięśni powinno być stałym elementem treningu każdego biegacza, gdyż pomaga ono zapobiegać kontuzjom. Jak się rozciągać po bieganiu?

Kobieta trzymająca w ręku masażer przygotowująca się do masażu brzucha z uwagi na ból po bieganiu

Ból brzucha podczas biegania i po bieganiu – jak temu zaradzić?

Ból brzucha po bieganiu to częsta dolegliwość u biegaczy. Sprawdź przyczyny tego stanu i dowiedz się, jak zapobiegać problemom jelitowym po wysiłku.

Kobieta w stroju sportowym siedząca na podłodze regenerująca po bieganiu swoje nogi rollerem

Regeneracja po bieganiu – jak zregenerować mięśnie po treningu?

Regeneracja po bieganiu to czas, gdy organizm odbudowuje mięśnie. Sprawdź, jak regenerować się treningu biegowym i ograniczyć ryzyko kontuzji.

Kobieta i mężczyzna w odzieży do biegania wykonujacy trening biegowy w terenie

Zakwasy po bieganiu – jak się ich pozbyć po treningu?

Bieganie może wiązać się z niedogodnościami. Intensywny trening powinien zakładać również rozciągnie i rozgrzewkę. Oto nasze sposoby na zakwasy.