Jak jeździć, aby uniknąć bólu kolan na rowerze?
Wbrew pozorom urazy i kontuzje u rowerzystów zdarzają się równie często, jak urazy przeciążeniowe u biegaczy. Jak więc jeździć, aby zminimalizować ryzyko przeciążeń? Przede wszystkim jeśli dopiero zaczynamy sezon rowerowy, to jeździmy tylko na niskiej kadencji i używając niskich przełożeń. Unikamy forsownych podjazdów, gwałtownych zjazdów oraz szybkiego tempa. Niewskazana jest też jazda w trudnym terenie i w trudnych warunkach atmosferycznych.
Osoby, które często zmagają się z bólem kolan na rowerze, mogą pomyśleć o rozpoczęciu fizjoterapii albo kompleksowym zbadaniu kolan u ortopedy. Przed każdym treningiem rozgrzejmy nogi, wykonując proste ćwiczenia, takie jak rozciąganie.
Podczas jazdy na rowerze pracuje wiele mięśni, nie tylko nogi. Dlatego pamiętajmy, że urazy przeciążeniowe mogą nam się zdarzyć nawet w stawach łokciowych (prawidłowa pozycja na rowerze MTB mocno angażuje ręce rąk w trudnym terenie, np. w górach). Uprawiając sport dbajmy o swoje ciało nie tylko poprzez ćwiczenie mięśni, ale też mądrą regenerację.