Przyczyną dolegliwości mogą być również urazy bezpośrednie lub przeciążeniowe. W przypadku tego pierwszego jest poprzedzony upadkiem, uderzeniem lub kolizją. Trudno przeoczyć taki uraz. Inaczej jest z urazem przeciążeniowym.
– Urazy przeciążeniowe są spowodowane najczęściej przez licznymi i częstymi mikrourazami. Chociaż przeciążenia mogą kojarzyć się wyłącznie z dużymi obciążeniami, wynikającymi z treningów i niewystarczającą regeneracją, to okazuje się, że urazy przeciążeniowe mogą pojawiać się również z powodu niewystarczającej aktywności fizycznej.
– Diagnostyką i leczeniem urazów tego stawu zajmuje się ortopeda oraz fizjoterapeuta. Niekiedy lekarz może zalecić doustne leki lub suplementy, które mają pomóc w odbudowie chrząstki stawowej. Stosuje się także zastrzyki z kwasu hialuronowego, osocza lub kolagenu. Jeżeli ból uniemożliwia chodzenie, lekarz lub farmaceuta poleca środki przeciwbólowe i przeciwzapalne.
– Fizjoterapia i rehabilitacja to nieodłączne elementy leczenia. Właściwie dobrana fizykoterapia jest w stanie zmniejszyć dolegliwości bólowe. Dzięki niej ból pojawia się rzadziej lub jest mniej dokuczliwy.
Inne przyczyny pojawienia się dyskomfortu w dużym stawie nogi to niewłaściwie buty i brak przygotowania fizycznego.
Podsumowując, podczas schodzenia z góry lub po schodach dochodzi do nacisku na stawy. Silny dyskomfort stawu nogi może wynikać z urazu, jaki wystąpił podczas chodzenia po górach lub być objawem toczącej się już wcześniej choroby reumatycznej. Jednak zanim pójdziesz do lekarza i zaczniesz martwić się o poważne schorzenie, podejdź do tej dolegliwości jak do przeciążenia, a do wędrówek górskich jak do treningu.