Unselected
Kobieta z plecakiem trekkingowym na plecach schodząca z gór z bolącym kolanem

Bolące kolano przy schodzeniu z gór – przyczyny i leczenie stawu kolanowego

Bolą Cię kolana przy schodzeniu z góry? Ból w kolanie nasila się przy zginaniu? Poznaj przyczyny bólu i dolegliwości kolana przy chodzeniu po górach.

Unselected

Nadszedł Twój upragniony urlop, na który wybierasz się w góry. Meldujesz się w pensjonacie, rozpakowujesz walizki i z niecierpliwością szykujesz do pieszej wędrówki. Przemierzasz trasę, podziwiasz widoki... jednak w drodze powrotnej odczuwasz ból kolana przy schodzeniu z gór. Wracasz do pokoju i zaczynasz martwić się o dalszy przebieg urlopu i Twoich górskich wędrówek. Zastanawiasz się, czy ból był przejściowy i jutro bez problemu pokonasz kolejne kilometry. Poznaj najczęstsze przyczyny bólu kolana i sposoby na zapobieganie tej nieprzyjemnej dolegliwości.

Unselected

Przyczyny bólu kolana przy schodzeniu z gór

Jeżeli kolano rozbolało Cię dopiero przy schodzeniu z góry, możesz zastanawiać się nad przyczyną wystąpienia dolegliwości dopiero na tym etapie wędrówki. Czy przyczyny bólu stawu kolanowego podczas schodzenia w dół mogą być inne niż podczas spacerowania po płaskiej powierzchni? Niekoniecznie. Poznaj najczęstsze powody boleści w kolanie.

Unselected

Nacisk wynikający nie tylko z nadwagi

Bezpośrednim powodem jest nacisk na staw. Podczas chodzenia po płaskim terenie lub wchodzenie pod górę nie występuje tak silny nacisk jak przy schodzeniu z góry. Występująca nadwaga lub otyłość powodują jeszcze większy nacisk i nasilenie dyskomfortu i bolesności.

Unselected

Podrażniona błona maziowa

Inna możliwa przyczyna to obrzęk fałdu błony maziowej, jaki pojawia się po dłuższym wysiłku. Podczas schodzenia prostujące się kolano może podrażniać błonę maziową, co powoduje obrzęk i ból.

Unselected

Objaw toczącej się choroby

Problemy stawu kolanowego objawiające się bolesnością rzepki lub jej okolic mogą wynikać ze stanu chorobowego, jaki od dłuższego czasu toczy się w organizmie. Do takich stanów zalicza się chorobę zwyrodnieniową stawów, reumatoidalne zapalenie stawów i dnę moczanową.

Unselected
Mężczyzna zakładający opaskę uciskową na bolące kolano siedząc na schodach

Uraz przeciążeniowy

Przyczyną dolegliwości mogą być również urazy bezpośrednie lub przeciążeniowe. W przypadku tego pierwszego jest poprzedzony upadkiem, uderzeniem lub kolizją. Trudno przeoczyć taki uraz. Inaczej jest z urazem przeciążeniowym.

Urazy przeciążeniowe są spowodowane najczęściej przez licznymi i częstymi mikrourazami. Chociaż przeciążenia mogą kojarzyć się wyłącznie z dużymi obciążeniami, wynikającymi z treningów i niewystarczającą regeneracją, to okazuje się, że urazy przeciążeniowe mogą pojawiać się również z powodu niewystarczającej aktywności fizycznej.

– Diagnostyką i leczeniem urazów tego stawu zajmuje się ortopeda oraz fizjoterapeuta. Niekiedy lekarz może zalecić doustne leki lub suplementy, które mają pomóc w odbudowie chrząstki stawowej. Stosuje się także zastrzyki z kwasu hialuronowego, osocza lub kolagenu. Jeżeli ból uniemożliwia chodzenie, lekarz lub farmaceuta poleca środki przeciwbólowe i przeciwzapalne.

– Fizjoterapia i rehabilitacja to nieodłączne elementy leczenia. Właściwie dobrana fizykoterapia jest w stanie zmniejszyć dolegliwości bólowe. Dzięki niej ból pojawia się rzadziej lub jest mniej dokuczliwy.

Inne przyczyny pojawienia się dyskomfortu w dużym stawie nogi to niewłaściwie buty i brak przygotowania fizycznego.

Podsumowując, podczas schodzenia z góry lub po schodach dochodzi do nacisku na stawy. Silny dyskomfort stawu nogi może wynikać z urazu, jaki wystąpił podczas chodzenia po górach lub być objawem toczącej się już wcześniej choroby reumatycznej. Jednak zanim pójdziesz do lekarza i zaczniesz martwić się o poważne schorzenie, podejdź do tej dolegliwości jak do przeciążenia, a do wędrówek górskich jak do treningu.

Unselected

Jak zapobiegać bólowi w kolanie przy schodzeniu z góry?

Już Hipokrates mawiał, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Choć od tamtej pory minęło ponad 2000 lat, zasada ta jest nadal aktualna. Profilaktyka przeciwko silnemu dyskomfortowi nóg podczas górskich wędrówek to nie tylko poddawanie się kontrolnym badaniom, ale też podejmowanie działań, które zminimalizują ryzyko wystąpienia nieprzyjemnych stanów stawu kolanowego. Należy do nich między innymi wzmacnianie nóg poprzez ćwiczenia.

Co może pomóc w zapobieganiu bolesności nóg?

– rozgrzewka,
– rozciąganie przed i po wędrówce,
– kijki trekkingowe,
– odpowiednie obuwie,
– opaski uciskowe,
– dieta i suplementacja.

Unselected

Wzmacnianie nóg

Jeśli nie odczuwasz silnego bólu w stawie kolanowym, ale jest on częsty i dokuczliwy, pomyśl o wzmocnieniu nóg poprzez ćwiczenia i wprowadzenie kijków trekkingowych, które odciążą Twoje kolana.

Unselected
Kobieta w legginsach i topie wykonująca rozgrzewkę przed trekkingiem

Rozgrzewka

Rozgrzewka przed spacerem po górach to nie tylko ćwiczenia wykonywane bezpośrednio przed rozpoczęciem trasy. Przygotowania do górskich wycieczek powinny zacząć się już kilka miesięcy albo chociaż kilka tygodni przed urlopem. 

Odpowiednie ćwiczenia nie tylko wzmocnią nogi, ale też poprawią ogólną wydolność organizmu i ułatwią codzienne funkcjonowanie. Codzienna rozgrzewka to element zdrowego stylu życia i prewencja przed kontuzją.

Jakie ćwiczenia wykonywać przed górskimi wędrówkami?

– Ćwiczenia oddechowe (wdech nosem, wydech ustami).

– Stawanie naprzemienne na palcach i piętach.

– Kręcenie stopą opartą o podłoże.

– Kręcenie stawami kolanowymi do środka i na zewnątrz (w lekkim rozkroku).

– Złączenie stóp i kolan i krążenie na lekko zgiętych nogach.

– Powolne krążenie biodrami w obie strony.

– Skręty tułowia w lewo i w prawo, skłony w przód i w tył oraz skrętoskłony.

– Rozgrzanie nadgarstków i barków ruchami okrężnymi.

Unselected

Rozciąganie przed i po wędrówce

Poza opisanymi powyżej ćwiczeniami, które pomogą rozciągnąć mięśnie, nie można zapomnieć o rozciąganiu również po powrocie. Wystarczy kilka minut ćwiczeń rozciągających, by zminimalizować ryzyko pojawienia się bólu i dolegliwości w okolicach rzepki i torebki stawowej. Taką gimnastykę powinny wykonywać nie tylko osoby, które uprawiają sport lub chodzą po górach, ale każdy z nas!

Unselected

Kijki trekkingowe

Kijki trekkingowe, zwane też kijkami turystycznymi, dobrze absorbują wibracje, odciążają stawy, a schodzenie po górach staje się lżejsze i łatwiejsze.

Dzięki używaniu kijków można zapobiec silnemu dyskomfortowi i bolesności kostek i kolan. Istotna jest technika chodzenia z kijkami, dlatego przed rozpoczęciem wyprawy, zapoznaj się z zasadami treningu nordic walking.

Kijki trekkingowe różnią się między sobą długością, konstrukcją i materiałem, z jakiego są wykonane. Kijki dobrane do wzrostu i potrzeb będą ułatwiały chodzenie i odciążały stawy kończyn i kręgosłupa.

Unselected

Odpowiednie obuwie

Na rynku jest obecnie duży wybór butów trekkingowych, zwanych też turystycznymi. Dobrze dobrane buty nie tylko mogą zapobiec urazom, dzięki zastosowaniu podeszwy o wysokiej przyczepności. Systemy amortyzujące pomagają ograniczyć bóle kolan i kostek. Lżejsze modele ograniczają zmęczenie mięśni, co przekłada się na mniejsze ryzyko wystąpienia bólu i problemów ze zginaczem kolana. Warto zainwestować w komfort stóp, bo to one niosą całe nasze ciało.

Bolące kolana przy schodzeniu z gór – przyczyny i leczenie
Unselected

Opaski uciskowe

Opaski uciskowe i stabilizatory kolana są pomocne nie tylko w przypadku doznania urazu, ale także do noszenia profilaktycznie. Obecnie w sprzedaży są opaski i stabilizatory wykonywane z przewiewnych, komfortowych materiałów. Różni je poziom elastyczności i stabilizacji, dlatego przed kupnem opaski, przemyśl, na jakich parametrach zależy Ci najbardziej.

Unselected

Jak leczyć ból kolana przy schodzeniu z gór?

W zależności od tego, jaka jest przyczyna doskwierającego odczucia w stawach przy schodzeniu z gór, możemy początkowo zastosować domowe sposoby na bolesność. Jeżeli one nie przyniosą żadnej ulgi, po pomoc można udać się do fizjoterapeuty lub lekarza. W silnym bólu, który pojawił się nagle na przykład po upadku, pomoc medyczną można uzyskać na pobliskim SOR-ze.

Unselected

Leczenie zimnem

Ciepło pobudza, a zimno uspokaja. W fizykoterapii działanie zimna jest wykorzystywane podczas zabiegów miejscowej krioterapii lub całościowej krioterapii ogólnoustrojowej (zwanej kriokomorą).

Co można zrobić w domu? Chłodne okłady na kolano, skierowanie strumienia zimnej wody wprost ze słuchawki prysznicowej albo masaż kostkami lodu. Takimi sposobami można schłodzić okolicę i zmniejszyć stan zapalny. 

Unselected

Żel lub maść o działaniu przeciwzapalnym

Co do postaci to żel wchłania się szybciej w skórę, a maść pozostanie na niej dłużej. W aptekach i sklepach zielarskich są dostępne preparaty do smarowania bolesnej okolicy. Zawierają one m.in. wyciągi z żywokostu, kasztanowca, arniki lub mentol o działaniu chłodzącym.

Inna grupa żeli i maści to preparaty z zawartością ibuprofenu, diklofenaku i naproksenu. Nie mogą ich stosować dzieci, kobiety ciężarne i karmiące. Warto pamiętać, aby nie nakładać takich produktów na zranioną skórę.

Unselected

Kinesjotaping

Kinesjotaping to inaczej dynamiczne plastrowanie. Taśmy używane do tego celu są wykonane z bawełny, a ich elastyczność jest zbliżona do ludzkiej skóry. Prawidłowo naklejony plaster przyspiesza krążenie krwi i limfy. Zwiększa się przestrzeń dla tkanek, które są położona niżej, a regeneracja jest przyspieszona. Chociaż taśmy można kupić i nakleić samodzielnie, to tylko przeszkolona osoba zna różne techniki aplikacji i będzie potrafiła dobrać je do problemu.

Unselected

Wizyta u lekarza

Jeżeli ból pojawił się nagle i był tak silny, że przez chwilę zabrakło Ci tchu, możesz podejrzewać uraz stawu, łąkotki, zwichnięcie rzepki i wiele innych obrażeń. W takim przypadku lepiej nie podejmować żadnych działań i należy niezwłocznie skonsultować z lekarzem.

Zaczerwienienie i zwiększenie ciepłoty
w konkretnej okolicy to również wskazania do pilnej wizyty u specjalisty.

Podsumowując, na górskie wycieczki należy odpowiednio się przygotować i nie chodzi tylko o dobór właściwych butów i kijków, które odciążą stawy. Przygotowania do trekkingu górskiego powinny rozpocząć się już kilka miesięcy przed urlopem. Należą do nich ćwiczenia oddechowe i usprawniające oraz dieta bogata w kwasy tłuszczowe omega-3, witaminę C i naturalny kolagen.

Unselected
Kosmetolog Emilia Świątek-Serwach

Autor: Emilia Świątek-Serwach

Jestem dyplomowaną kosmetyczką z 18-letnim doświadczeniem w pracy w gabinecie. Podnoszę swoje kwalifikacje i uzupełniam wiedzę, zarówno z zakresu kosmetologii, jak i dietetyki i psychologii, które leżą w zakresie moich zainteresowań. Jestem absolwentką psychopedagogiki, oligofrenopedagogiki i terapii SI oraz autorką tekstów o tematyce kosmetycznej i medycznej. Prywatnie jestem mamą nastolatki, miłośniczką zwierząt i artystyczną duszą.

Unselected

Przeczytaj także:

mężczyzna obejmujący dłońmi swoje kolano

Kolano biegacza – czy można biegać gdy bolą kolana?

Jakie są przyczyny bólu kolana podczas biegania? Dowiedz się, czy mimo dolegliwości można nadal biegać i jak unikać kontuzji stawu kolanowego.

Rowerzyści jadący na rowerze po rozgrzewce

Ból kolan a jazda rowerem. Dlaczego kolana bolą po rowerze?

Cierpisz na ból kolan po rowerze? Możliwe, że doszło do przeciążenia stawów kolanowych. Jak poradzić sobie z bólem kolan podczas jazdy na rowerze?

mężczyzna z usztywniaczem na kolanie

Ćwiczenia na wzmocnienie kolan po kontuzji

Ból kolana oraz jego leczenie to nie wyrok. Istnieją ćwiczenia, które można wykonywać na wzmocnienie kolan po ich kontuzji. Sprawdź listę ćwiczeń.

osoba w odzieży sportowej z ochraniaczem na kolanie

Naciągnięte ścięgno pod kolanem - objawy i leczenie

Jakie są objawy nadwyrężenia kolana? Jak można je leczyć oraz w jaki sposób można zapobiegać kontuzjom i nie dopuścić do utraty zdrowia?

kobieta w legginsach uprawiająca sport na ból pleców na plaży

Jaki sport na ból pleców wybrać i jak utrzymać zdrowy kręgosłup?

Aktywność fizyczna i sport to najlepszy sposób na ból pleców. Poznaj najlepsze sporty na ból kręgosłupa i wspieraj eliminację wad postawy!