Czym jest brzuch insulinowy?
Brzuch insulinowy (otyłość brzuszna) to jedna z chorób cywilizacyjnych. Jest to nie tylko kwestia stricte kosmetyczna, ale także istotny problem zdrowotny. Ten rodzaj otyłości często zwany jest brzuchem insulinowym, bo zwykle związany jest z insulinoopornością, która może być przyczyną, ale także objawem tego schorzenia.
Brzuch insulinowy to problem obojga płci, chociaż częściej spotkać go można u mężczyzn niż kobiet. Prawdopodobieństwo wystąpienia tej dolegliwości rośnie z wiekiem, ale na otyłość wokół brzucha narażone są osoby żyjące w przewlekłym stresie. Taki stan powoduje szereg zmian w organizmie, a nieustannie podwyższony poziom kortyzolu i duży wyrzut glikokortykoidów sprzyja odkładaniu się tkanki tłuszczowej wokół brzucha.
Otyłości brzusznej będą sprzyjać także inne jednostki chorobowe, najczęściej związane z zaburzeniami hormonalnymi:
– niedoczynność tarczycy,
– zespół policystycznych jajników,
– cukrzyca typu 2,
– niedoczynność przysadki mózgowej.
W wielu przypadkach również leki sprzyjać będą rozwojowi brzucha insulinowego i zaburzeń metabolicznych. To przede wszystkim antydepresanty i sterydy. Otyłość wokół brzucha z czasem może powodować także mniej oczywiste objawy. Choćby kamica żółciowa i refluks wynikać mogą z nadmiaru tłuszczu w okolicach brzucha. Mniej oczywistymi skutkami tej choroby cywilizacyjnej będzie także nietrzymanie moczu, nadciśnienie tętnicze i bezdech senny oraz wszystkie skutki brzucha stresowego, w tym depresja i nerwica.