Dieta na brzuch tarczycowy
Oczywiście do pozbycia się brzucha tarczycowego potrzebne będzie leczenie niedoczynności tarczycy – głównie leczenie farmakologiczne – jednak utrzymanie właściwej diety i ćwiczeń może okazać się kluczowe dla trwałego wyrównania gospodarki hormonalnej i skutecznej redukcji tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Każda osoba zmagająca się z otyłością powinna stosować zasady diety przeciwzapalnej. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej zaleca, aby w codziennej diecie zjadać nie mniej niż 400 g warzyw i owoców, dbając o różnorodność i sezonowość w ich wyborze.
Także porcje białka powinny pojawiać się w każdym lub niemal każdym posiłku. To nie tylko chude mięso, nabiał (tutaj warto skupić się głównie na fermentowanych napojach mlecznych, jak jogurt czy kefir) i jaja, ale także strączki, jak ciecierzyca, fasola, soczewica i groch.
Ważnym źródłem białka mogą być także ryby. Włączone do diety jeden czy dwa razy w tygodniu mogą stać się ważnym źródłem kwasów Omega-3 (przede wszystkim EPA i DHA). Chodzi przede wszystkim o tłuste ryby: śledź, makrelę, łososia, sardynki.
Warto pamiętać, że niedobór błonnika (rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego) powodować będzie zaparcia. Błonnik to nie tylko ciemne, żytnie pieczywo, ale także płatki owsiane, rośliny strączkowe, orzechy i pestki oraz warzywa i owoce. Ponadto chorzy z niedoczynnością tarczycy mogą wymagać głębszej interwencji w dietę. Chodzi głównie o ograniczenie produktów, które są źródłem goitrogenów:
– warzywa kapustne,
– kalafior,
– brokuły,
– soja,
– szpinak,
– orzeszki ziemne.
Mitem jest natomiast, że niedoczynność tarczycy wymaga wyeliminowania z diety warzyw psiankowatych. Owszem, papryka czy pomidory często nasilają objawy choroby, jednak nie jest to regułą i nie ma to potwierdzenia w badaniach naukowych. Co więcej, dla wielu pacjentów wyeliminowanie z diety papryki, pomidorów i ziemniaków oznaczałoby znaczne uszczuplenie gamy warzyw wykorzystywanych w diecie. Nie ma sensu narażać się na taką utratę witamin i minerałów bez powodu. Wykluczyć te produkty należy tylko, gdy faktycznie powodują problemy metaboliczne czy obrzęki.