Kobieta jeżdżąca na rowerze by spalić tłuszczyk z brzucha tarczycowego

Brzuch tarczycowy – jak wygląda i jak pozbyć się otyłości związanej z chorobami tarczycy?

Brzuch tarczycowy to częsta konsekwencja otyłości brzusznej. Niedoczynność tarczycy wymaga odpowiedniej diety, a jak zlikwidować brzuch tarczycowy?

Brzuch tarczycowy to potoczne określenie otyłości brzusznej, w której tkanka tłuszczowa w specyficzny sposób gromadzi się w okolicach brzucha. Jak choroby tarczycy mogą wpływać na powiększający się brzuch? Jak pozbyć się nadmiernych kilogramów, gdy hormony temu nie sprzyjają? Ważne będzie nie tylko leczenie farmakologiczne i dieta.

Co to jest brzuch tarczycowy?

Brzuch tarczycowy (otyłość brzuszna, hormonalna) to problem zdrowotny dosyć często związany z zaburzeniami pracy tarczycy, nadprodukcją tyroksyny czy inną wadą gruczołu tarczowego. 

Otyłość brzuszna sama w sobie może prowadzić do zaburzeń hormonalnych, ale choroby tarczycy są często również przyczyną otyłości. Niedoczynność tarczycy i choroba Hashimoto powodują problemy z redukcją wagi, a często także przyrost masy ciała. Niedoczynność tarczycy prowadzi do spowolnienia metabolizmu, co związane jest z podwyższonym stężeniem hormonów tarczycy (TSH, FT3, FT4) i obniżoną aktywnością samej tarczycy. Nadmiar tkanki tłuszczowej nie jest tutaj zaskoczeniem, bo zakłócone wydzielanie hormonów tarczycy powoduje spowolnienie podstawowej przemiany materii o nawet blisko 50 proc. Wówczas zlikwidowanie brzucha tarczycowego może nie być łatwe.

Kobieta z brzuchem tarczycowym siedząca na macie w legginsach

Brzuch tarczycowy – objawy

Brzuch tarczycowy to jedna z potocznych nazw otyłości brzusznej. To schorzenie, w którym w centralnej części ciała gromadzić się może tkanka tłuszczowa. A precyzyjnie, jak wygląda brzuch tarczycowy? Wówczas brzuch przypomina spłaszczoną piłkę i jest raczej miękki. Taki brzuch można pomylić z brzuszkiem ciążowym, bo zwykle zaczyna się tuż pod mostkiem i kończy w podbrzuszu, a obwód brzucha jest większy niż obwód bioder. Charakterystyczne są też fałdy tłuszczowe, głównie w dolnej części brzucha, gdzie tworzą one tak zwaną oponkę. Pojawia się także wzdęty brzuch tarczycowy.

W rozpoznaniu brzucha tarczycowego, wywołanego problemami hormonalnymi, niezbędne może okazać właściwe zdiagnozowanie tych niedomagań. W przypadku tarczycy objawy są dosyć charakterystyczne, co przyspiesza diagnostykę. Pojawia się przyrost masy ciała, ale towarzyszą mu też zaparcia, obrzęki, zmęczenie. Pacjenci często skarżą się na uczucie zimna, kobiety na zaburzenia cyklu miesiączkowego, a mężczyźni na erekcji. Ponadto rozregulowanie hormonalne organizmu i wzrost masy ciała najczęściej powoduje także objawy związane ze stanem zapalnym: senność, problemy z koncentracją, drażliwość, zaparcia.

Otyły młody mężczyzna z brzuchem tarczycowym stojący przy rowerze ubrany w kurtke

Brzuch tarczycowy u mężczyzn i u kobiet

Nadal dosyć powszechne jest twierdzenie, że choroby tarczycy dotyczą głównie kobiet. To one chorują oczywiście częściej, jednak coraz częściej osoby z niedoczynnością tarczycy to teraz także mężczyźni. 

U panów niedoczynność tarczycy związana jest z chorobą Hashimoto, czego efektem jest często bezpłodność (przy braku lub nieprawidłowym leczeniu), wzrost ciśnienia krwi i podwyższony poziom cholesterolu. Charakterystycznym objawem tego typu schorzeń u mężczyzn są także powiększone piersi w wyniku nadmiernego rozrostu tkanek gruczołu piersiowego. Mniej oczywistymi objawami otyłości brzusznej połączonej z chorobami tarczycy będą u mężczyzn: 

– problemy z pamięcią i koncentracją,
– przewlekłe zmęczenie,
– wypadanie włosów,
– zaparcia.

Podobnie jak u kobiet, także u panów walka z tymi objawami, jak i redukcja masy ciała wymagają kompleksowego leczenia. 

Brzuch tarczycowy – jak leczyć?

Otyłość brzuszna wywołana zaburzeniami pracy tarczycy wymaga kompleksowego działania. Do przywrócenia równowagi organizmu konieczne jest wspólne działanie lekarzy, dietetyków i samego chorego, którzy ostatecznie będą w stanie odpowiedzieć na pytanie: jak zgubić brzuch tarczycowy? Dojście do właściwego rozpoznania to już połowa drogi do sukcesu, bo otyłość sama w sobie bardzo często jest tylko skutkiem innych problemów z organizmem. Otyłość może prowadzić do trwałych zmian w organizmie i powodować szereg powikłań. Wśród nich oczywiste wydają się powikłania sercowo-naczyniowe: nadciśnienie tętnicze, wysoki poziom cholesterolu, zawały serca i udary mózgu. Może dojść także do niewydolności serca, niealkoholowego stłuszczenia wątroby, cukrzycy typu 2 oraz bezdechu sennego. Te skutki będą efektem także tkanki tłuszczowej okalającej narządy, a więc tłuszczu trzewnego. Ostatecznie to jego wyeliminowanie pomoże ochronić organizm przed tak poważnymi konsekwencjami.

Niedoczynność tarczycy wiąże się z koniecznością suplementacji lewotyroksyny. Bywa, że lekarze zalecają także suplementację jodem, selen lub cynkiem. Ważne pozostaje jednak nadal pytanie o brzuch hormonalny - jak się go pozbyć? Skuteczne leczenie ciężko sobie wyobrazić bez zmiany stylu życia chorego.

Kobieta z brzuchem tarczycowym w staniku i legginsach do ćwiczeń

Dieta na brzuch tarczycowy

Oczywiście do pozbycia się brzucha tarczycowego potrzebne będzie leczenie niedoczynności tarczycy – głównie leczenie farmakologiczne – jednak utrzymanie właściwej diety i ćwiczeń może okazać się kluczowe dla trwałego wyrównania gospodarki hormonalnej i skutecznej redukcji tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha. Każda osoba zmagająca się z otyłością powinna stosować zasady diety przeciwzapalnej. Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej zaleca, aby w codziennej diecie zjadać nie mniej niż 400 g warzyw i owoców, dbając o różnorodność i sezonowość w ich wyborze.

Także porcje białka powinny pojawiać się w każdym lub niemal każdym posiłku. To nie tylko chude mięso, nabiał (tutaj warto skupić się głównie na fermentowanych napojach mlecznych, jak jogurt czy kefir) i jaja, ale także strączki, jak ciecierzyca, fasola, soczewica i groch.

Ważnym źródłem białka mogą być także ryby. Włączone do diety jeden czy dwa razy w tygodniu mogą stać się ważnym źródłem kwasów Omega-3 (przede wszystkim EPA i DHA). Chodzi przede wszystkim o tłuste ryby: śledź, makrelę, łososia, sardynki.

Warto pamiętać, że niedobór błonnika (rozpuszczalnego i nierozpuszczalnego) powodować będzie zaparcia. Błonnik to nie tylko ciemne, żytnie pieczywo, ale także płatki owsiane, rośliny strączkowe, orzechy i pestki oraz warzywa i owoce. Ponadto chorzy z niedoczynnością tarczycy mogą wymagać głębszej interwencji w dietę. Chodzi głównie o ograniczenie produktów, które są źródłem goitrogenów:

– warzywa kapustne,
– kalafior,
– brokuły,
– soja,
– szpinak,
– orzeszki ziemne.

Mitem jest natomiast, że niedoczynność tarczycy wymaga wyeliminowania z diety warzyw psiankowatych. Owszem, papryka czy pomidory często nasilają objawy choroby, jednak nie jest to regułą i nie ma to potwierdzenia w badaniach naukowych. Co więcej, dla wielu pacjentów wyeliminowanie z diety papryki, pomidorów i ziemniaków oznaczałoby znaczne uszczuplenie gamy warzyw wykorzystywanych w diecie. Nie ma sensu narażać się na taką utratę witamin i minerałów bez powodu. Wykluczyć te produkty należy tylko, gdy faktycznie powodują problemy metaboliczne czy obrzęki.

Brzuch tarczycowy ćwiczenia

Prawidłowa dieta wspomoże regenerację organizmu i da niezbędne uregulowanie gospodarki hormonalnej, ale dopiero regularna aktywność fizyczna może przyspieszyć walkę z brzuchem tarczycowym. Aktywność fizyczna pobudza ruch układu limfatycznego, co przyspiesza także metabolizm i aktywuje pracę mięśni. Każdy kolejny trening eliminować będzie zatem takie objawy, jak zmęczenie, drażliwość czy bóle stawów.

Ćwiczenia na brzuch tarczycowy nie muszą oznaczać codziennych wizyt na siłowni. Można do codziennej aktywności włączyć spacery, czy choćby popularny z ostatnich latach nordic walking, jazdę na rowerze lub pływanie. Na początek także joga, proste zajęcia fitness czy ćwiczenia aerobowe to także ważny krok w stronę przywrócenia komfortu pracy organizmu.

Pocieszające jest to, że zrzucenie zbędnych kilogramów z brzucha jest z pewnością łatwiejsze niż pozbycie się nadmiaru kilogramów z ud czy ramion. Warto pamiętać jednak, by aktywność fizyczna dostosowana była do indywidualnych potrzeb i możliwości danej osoby, ale także wieku i kondycji fizycznej.

Dietetyk Agnieszka Maciuła–Ziomek

Autor: Agnieszka Maciuła–Ziomek

Z wykształcenia jestem dietetykiem klinicznym. Ukończyłam studia z tytułem magistra na Uniwersytecie Rzeszowski. Już w czasie studiów byłam stałym bywalcem oddziałów szpitalnych, a swoją karierę zawodową w pierwszy latach związałam z edukacją żywieniową w rzeszowskich przychodniach. Pracowałam też w najpopularniejszych sieciach gabinetów dietetycznych i współpracowałam z holistycznym centrum zdrowia w Rzeszowie. Wkrótce połączyłam swoją wiedzę dietetyczną z pasją do pracy z tekstem. Jako copywriter piszę obecnie także na tematy związane z medycyną. W wolnych chwilach biegam, fotografuję, piszę książki i pielę ogródek.

Przeczytaj także:

Mężczyzna ćwiczący na rowerze stacjonarnym próbujący schudnąć z brzucha po 50 tce

Jak schudnąć z brzucha po 50-tce? Sposób na płaski brzuch

Jak schudnąć z brzucha po 50-tce? Sprawdź sposób na utratę wagi w okolicach brzucha. Czy ważna jest tylko dieta?

Kobieta z brzuchem stresowym siedząca na macie

Brzuch stresowy (kortyzolowy) – jak wygląda i skąd się bierze?

Brzuch stresowy pojawia się pod wpływem stresu. Czym jest brzuch kortyzolowy? Jak długotrwały i przewlekły stres może prowadzić do otyłości?

Otyły młody mężczyzna z brzuchem insulinowym stojący przy rowerze ubrany w kurtke

Brzuch insulinowy – dieta i ćwiczenia na pozbycie się otyłości

Brzuch insulinowy to częsty objaw i przyczyna insulinooporności. Sprawdź, jak dieta i ćwiczenia mogą pomóc Ci osiągnąć płaski brzuch.

Kobieta stojąca przy rowerze chcąca zrzucić duży brzuch w okresie  menopauzy

Duży brzuch w okresie menopauzy. Jak zapobiec otyłości? Dieta

Duży brzuch w okresie menopauzy to nie tylko wzdęcia i nieestetyczny wygląd. Brzuch menopauzalny to dla kobiet w okresie klimakterium dyskomfort

kobieta na macie

Brzuch po porodzie - najlepsze ćwiczenia na brzuch po ciąży

Specjalne ćwiczenia na brzuch po ciąży. Kiedy można wykonywać ćwiczenia mięśni brzucha po porodzie? Jakie są ćwiczenia na brzuch jak sprzed ciąży?