Para siedząca na łodzi patrząca przed siebie by uniknąć choroby morskiej

Choroba morska – jakie są przyczyny, jakie są objawy, jak leczyć? Jak pokonać chorobę morską?

Choroba morska to odmiana choroby lokomocyjnej. Skutecznie odbiera przyjemność z rejsu. Czy można pozbyć się choroby morskiej na stałe?

Co to jest choroba morska? O chorobie morska można powiedzieć, że jest wszystkim znaną chorobą lokomocyjną, tylko, że ujawnia się w innych okolicznościach. Jest to zespół objawów występujących podczas rejsu jachtem lub statkiem. Wspólnie z chorobą lokomocyjną należą do grupy kinetoz, czyli zaburzeń równowagi. Przyczyny na choroby morskiej spowodowane są ruchem statku kołyszącego się na falach.

Przyczyny choroby morskiej

Przyczyną choroby jest niezgodność bodźców pochodzących z narządu wzroku i błędnika, którego trafiają do mózgu. Dokładniej rzecz ujmując, wzrok nie obserwuje kołysania, jednak błędnik znajdujący się w uchu wewnętrznym odbiera sygnały związane z przeciążeniami wywołanymi kołysaniem statku. Niezgodność tych bodźców układ nerwowy interpretuje jako zatrucie i wywołuje objawy choroby podczas podróży statkiem. Badania dowiodły, że choroba morska (a także lokomocyjna) dotyka głównie dzieci między 2., a 12. rokiem życia, a później dotyka częściej kobiety niż mężczyzn. Za wystąpienie choroby lokomocyjnej odpowiadają głównie uwarunkowania genetyczne.

Co ciekawe, choroba żeglarza pojawia się znienacka i może dotknąć nawet żeglarzy pływających po morzach i oceanach od wielu, wielu lat.

Objawy choroby morskiej

Przykre objawy są generalnie identyczne jak w przypadku standardowej choroby lokomocyjnej, choć mogą różnić się poziomem nasilenia. Do najczęstszych objawów choroby zaliczyć można:

– nudności i wymioty,
– zawroty głowy,
– złe samopoczucie,
– brak apetytu,
– bladość powłok skórnych, 
– zlewne, zimne poty lub uderzenia gorąca,
– senność,
– suchość w ustach lub wręcz przeciwnie – ślinotok,
– w przypadku uporczywych wymiotów możliwe również odwodnienie.

Bardzo często epizod wymiotów poprawia samopoczucie osoby chorej, jednak nie trwa to zbyt długo i po niedługim czasie nieprzyjemne doznania pojawiają się na nowo.

Ludzie pływający łódką, jeden mężczyzna cierpi na chorobę morską i idzie oprzeć się o poręcz

Choroba morska – leczenie i zapobieganie

Przeważnie choroba morska znika samoistnie w miarę dorastania lub w trakcie kolejnych rejsów, gdy organizm przyzwyczai się do podróżowania transportem wodnym. Jeżeli cierpimy na tego rodzaju kinetozę warto odpowiednio przygotować się do żeglowania. Nie ma konkretnego leku przeciwko chorobie morskiej, ale można zastosować preparaty dostępne w każdej aptece – bez recepty. 

Najbardziej popularne są środki zawierające w swym składzie imbir i wyciąg z korzenia imbiru. Są dostępne w każdej formie, od syropu, przez lizaki, po tabletki, aby w razie potrzeby zażyć go mogły dzieci oraz dorośli. Na rynku też można znaleźć środek do stosowania zewnętrznego w formie plastra na nadgarstki, który działa na zasadzie akupunktury uciskając odpowiednie obszary. Nieprzyjemne dolegliwości można również próbować łagodzić dostępnymi w aptekach środkami homeopatycznymi, które w swoim składzie zawierają różna wyciągi roślinne oraz dimenhydraminę. Przy znacznie nasilonych dolegliwości można zastosować środki farmakologiczne, w których substancją czynną jest prometazyna, jednak są one dostępny tylko na receptę. 

Należy pamiętać, że w przypadku problemów z chorobą morską, preparaty najlepiej przyjąć na około 30 minut przed rejsem.

Jak zapobiegać chorobie morskiej? Domowe sposoby

Nie ma sprawdzonych sposobów jak uniknąć choroby morskiej, ale warto zastosować się do podanych niżej wskazówek, aby złagodzić i zminimalizować wystąpienie objawów po wejściu na pokład:

– zanim wyruszysz w rejs, przed planowaną podróżą zjedz lekkostrawny posiłek, unikaj alkoholu, kawy i napojów gazowanych,
– w trakcie rejsu nie obserwuj fal, skup się na horyzoncie, wybierz na nim odległy punkt i wpatruj się w niego,
– oddychaj głęboko – wdychaj świeże powietrze nosem, a wypuszczaj ustami,
– zrezygnuj z czytania książek lub korzystania ze smartfonakomputera,
– możesz zastosować zimne okłady na kark,
– przyjąć pozycję półleżącą lub leżącą,
– wykonać masaż skroni,
– jeśli zauważysz innego pasażera cierpiącego z powodu choroby morskiej – nie obserwuj go.

Jeśli jednak doszło już do ataku choroby należy przede wszystkim zachować spokój, gdyż stres może nasilić dolegliwości. Można walczyć z nudnościami poprzez stosowanie odpowiednich technik oddechowych lub świadome oddychanie (świadomy długi wdech i wydech) i popijanie niegazowanej wody (niektórzy polecają również napra z mięty). Uczucie kołysania natomiast można zmniejszyć poprzez położenie się na podłodze wzdłuż kadłuba.

Grupa ludzi płynąca w rejs kobieta oparta o poręcz cierpiąca na chorobę morską

Choroba morska – jak długo trwa?

Dolegliwości najczęściej nie trwają zbyt długo. Objawy ustępują zazwyczaj w ciągu około 2 godzin do dwóch dni, jednakże zależy to od każdego indywidualnie. Najważniejsze jest, aby w trakcie napadu i towarzyszącym temu wymiotom, nie dopuścić do odwodnienia.

Fizjoterapeuta Jakub Turkowski

Autor Jakub Turkowski

Fizjoterapeuta, strateg komunikacji i copywriter w jednym. Nauki pobierałem od najlepszych – kadry warszawskiego AWF, lubelskiego Uniwersytetu Medycznego, czołowych ekspertów polskiej i zagranicznej sceny marketingu. W każdej z uprawianych dziedzin kieruję się jednym — moja praca musi dawać wartość ludziom. Zajęcia i praktyki odbywałem w znanych i renomowanych placówkach — warszawskim Wojskowym Instytucie Medycznym, Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie, Instytucie Psychiatrii i Neurologii, a także w Szpitalu Klinicznym nr 4 w Lublinie. W wolnym czasie podróżuję i trenuję boks.

Przeczytaj także:

mężczyzna sterujący łodzią

Porady dla początkujących żeglarzy i miłośników żeglarstwa.

Żeglarstwo dla początkujących - najważniejsze zasady bezpieczeństwa, planowanie rejsu, wybór terminu do żeglowania jachtem. Poradnik żeglarza.

osoby trzymające torbę żeglarską

Co zabrać na żagle? Wskazówki, co spakować

Wybierasz się na żagle? Nie wiesz, co spakować? Czego nie zapomnieć? Pewien ekwipunek jest niezbędny. Oto wskazówki, co zabrać na żagle.

Grupa osób pływająca kajakami dmuchanymi po rzece

Jaki kajak dmuchany czy sztywny wybrać? Rodzaje kajaków

Nie wiesz, jaki kajak wybrać? Jaki będzie odpowiedni dla początkujących? Kajak pneumatyczny czy sztywny? Oto porady, jaki kajak kupić.

Jak się ubrać na żagle? Jaka odzież żeglarska będzie potrzebna?

Jak się ubrać na żagle? Jaka odzież żeglarska będzie potrzebna?

Jak ubrać się na pierwszy rejs? Sprawdź odzież żeglarską od Decathlon. Ubrania dla żeglarzy na jacht, aby wiatr nie był straszny

mężczyzna trzymający torbę żeglarską

Co zabrać na rejs morski a co na czarter jachtu na Mazurach

Planujesz czarter jachtu na Mazurach i nie wiesz co zabrać na rejs? A może zastanawiasz się co zabrać ze sobą na rejs morski? Chętnie Ci pomożemy!