Co to jest SIBO? Przyczyny
Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego – SIBO to patologiczny stan, w którym w jelicie cienkim pojawia się znacznie więcej bakterii różnego typu, niż w normalnych warunkach. Wówczas ilość bakterii w jelicie cienkim rośnie, ale pojawiają się tutaj także bakterie charakterystyczne dla jelita grubego. Najczęściej ten stan prowadzi do nieprawidłowej pracy układu pokarmowego: biegunek lub zaparć i zaburzonego wchłaniania składników odżywczych.
To poważne zaburzenie mikrobioty jelit, które zawsze wymaga antybiotykoterapii oraz odpowiedniej diety, jednak nadal często pojawiania się zespół SIBO jest dosyć niska.
Wśród przyczyn występowania SIBO wymienić należy przede wszystkim nieprawidłowości w budowie oraz długotrwałe zaburzenia trawienia i perystaltyki jelit, ale ten zespół może pojawić się także w przebiegu innych schorzeń. Czynniki ryzyka rozwoju SIBO to także:
– cukrzyca;
– marskość wątroby;
– przewlekła choroba nerek;
– mukowiscydoza;
– niedobory odporności;
– uchyłki jelita cienkiego i inne zmiany anatomiczne.
Zespół rozrostu flory bakteryjnej jelita jest jednak najczęstszy u osób z zespołem jelita drażliwego (IBS), celiakią i przewlekłym zapaleniem trzustki, a także wśród chorych na chorobę Parkinsona. Z kolei częstość występowania SIBO u dzieci to 0-35 procent zdrowej populacji.