Grafika przedstawiająca kobietę trzymającą się za brzuch cierpiącą na sibo

Co to jest SIBO? Jakie są objawy, jak leczyć, jaka dieta najlepsza?

Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego (SIBO) to nie tylko ból brzucha i biegunka. Sprawdź jakie są jeszcze objawy!

Wzdęcia, biegunki, przewlekły ból brzucha, a w konsekwencji niedobory i niedożywienie. To główne objawy SIBO. Co to za choroba? Czy da się z nią wygrać i jaka dieta najlepiej sprawdzi się, gdy SIBO jest tylko skutkiem innych niedomagań? Zbieramy najważniejsze informacje na temat zespołu rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego.

Co to jest SIBO? Przyczyny

Zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego – SIBO to patologiczny stan, w którym w jelicie cienkim pojawia się znacznie więcej bakterii różnego typu, niż w normalnych warunkach. Wówczas ilość bakterii w jelicie cienkim rośnie, ale pojawiają się tutaj także bakterie charakterystyczne dla jelita grubego. Najczęściej ten stan prowadzi do nieprawidłowej pracy układu pokarmowego: biegunek lub zaparć i zaburzonego wchłaniania składników odżywczych.

To poważne zaburzenie mikrobioty jelit, które zawsze wymaga antybiotykoterapii oraz odpowiedniej diety, jednak nadal często pojawiania się zespół SIBO jest dosyć niska.

Wśród przyczyn występowania SIBO wymienić należy przede wszystkim nieprawidłowości w budowie oraz długotrwałe zaburzenia trawienia i perystaltyki jelit, ale ten zespół może pojawić się także w przebiegu innych schorzeń. Czynniki ryzyka rozwoju SIBO to także:

– cukrzyca;

– marskość wątroby;

– przewlekła choroba nerek;

– mukowiscydoza;

– niedobory odporności;

– uchyłki jelita cienkiego i inne zmiany anatomiczne.

Zespół rozrostu flory bakteryjnej jelita jest jednak najczęstszy u osób z zespołem jelita drażliwego (IBS), celiakią i przewlekłym zapaleniem trzustki, a także wśród chorych na chorobę Parkinsona. Z kolei częstość występowania SIBO u dzieci to 0-35 procent zdrowej populacji. 

Kobieta trzymająca się za brzuch w stroju sportowym

Co to jest SIBO? Objawy w praktyce

Pierwsze objawy zespoły rozrostu bakteryjnego mogą być bardzo niecharakterystyczne. Pojawiają się wzdęcia, uczucie pełności w jamie brzusznej, biegunki lub zaparcia

SIBO może prowadzić do przewlekłych biegunek. Mogą to być wypróżnienia wodniste lub tłuszczowe. W drugim z przypadków stolec staje się gliniasty, zwykle żółty i trudny do spłukania. Dosyć częsty w przebiegu SIBO jest także ból brzucha. W przypadku braku leczenia przerostu bakteryjnego lub zaawansowanego stanu objawy mogą być także dalej idące. To m.in.:

– niedożywienie z utratą masy ciała;

– niedobory witamin D i A, a także B12;

– obrzęki;

– zmiany skórne;

– zaburzenia neurologiczne.

Co ciekawe, część pacjentów SIBO w ogóle nie odczuwa objawów chorobowych. Nie warto jednak ignorować nawet mało uciążliwych dolegliwości. Choć schorzenie to ma charakter jelitowy, to w zespole przerostu bakteryjnego (SIBO) symptomy mogą znacznie obniżyć komfort życia, a z czasem prowadzić do objawów, które z pracą przewodu pokarmowego ciężko połączyć: do zaburzeń koncentracji czy przewlekłego zmęczenia. 

Kobieta trzymająca w rękach zieleninę na zupę

Jakie badania na SIBO?

Nie ma jednego testu w kierunku SIBO, który pozwoliłby rozpoznać zespół rozrostu bakteryjnego jelita cienkiego. Konieczne jest spojrzenie holistyczne na obraz kliniczny i wyniki badań. Lekarz podejrzewający SIBO zleci z pewnością morfologię krwi wraz z oznaczeniem poziomu choćby witaminy B12 czy albuminy. Dosyć często medycy posługują się także obrazem z endoskopii, a nierzadko w jej trakcie pobierają także treść pokarmową z jelit do oceny bakteriologicznej.

Zwiększoną liczbę bakterii w jelicie cienkim można stwierdzić także poprzez wodorowy test oddechowy. Wodór jest w organizmie człowieka wytwarzany przede wszystkim na skutek fermentacji węglowodanów w przewodzie pokarmowym. Test polega na pomiarze ilości wodoru w wydychanym powietrzu przed i po podaniu glukozy lub 10 g laktulozy. Wodór powstający w jelitach trafia następne do krwi i do płuc, skąd jest wydalany drogami oddechowymi na zewnątrz. 

Wykonanie testu wodorowego wymaga od pacjenta odpowiedniego przygotowania. Już na cztery tygodnie przed badaniem pacjent nie powinien przyjmować antybiotyków, tydzień wcześniej niektórych leków, a na dzień przed badaniem także węglowodanów złożonych, które mogą w jelitach fermentować. Konieczne jest zgłoszenie się na badanie na czczo po dniu bez picia alkoholu.

Jak leczyć SIBO dietą?

Często już wyrównanie cukrzycy, odstawienie szkodzących leków czy udrożnienie jelit jest już połową sukcesu w leczeniu choroby SIBO. Bakterie w jelicie cienkim przestaną się namnażać i przemieszczać, a objawy SIBO stracą na nasileniu także dzięki odpowiedniej diecie.

Leczenie żywieniowe ma na celu poprawę wchłaniania podstawowy składników odżywczych i wykluczenie ryzyka niedożywienia u chorego. Sprawdzonym rozwiązaniem jest przejście na dietę FODMAP, która zakłada znaczne ograniczenie spożycia fermentujących węglowodanów. To jadłospis, w którym z diety wykluczamy mono-, di-, oligosacharydy oraz poliole, a więc fruktozę, laktozę czy sorbitol i ksylitol. Dieta z wykluczeniem produktów, które fermentują w jelitach, jest coraz częściej wykorzystywana w objawach zespołu jelita drażliwego, ale najlepiej sprawdza się właśnie u chorych z SIBO. 

Sama dieta low FODMAP jest ściśle związana z aktywnością bakterii jelitowych fermentujących cukry i składa się z trzech etapów. Najbardziej restrykcyjny i surowy jest pierwszy etap, gdy przez najczęściej 6-8 tygodni z diety pacjenta wyklucza się produkty zawierające duże ilości FODMAP. W drugim etapie powoli rozszerza się dietę, zwracając pilną uwagę na produkty, które wywołują objawy choroby. Ostatni etap to powrót do normalnej diety, która wykluczać będzie tylko produkty powodujące nasilenie objawów chorobowych. W większości przypadków oznacza to wyeliminowanie tylko pojedynczych produktów. Produkty o najwyżej zawartości FODMAP to m.in.:

– jabłka, gruszki, owoce z puszki i suszone;
– mleko i przetwory mleczne;
– pszenica, jęczmień
– awokado, kalafior, burak, kapusta, cebula;
– nasiona roślin strączkowych, grzyby i orzechy nerkowca i pistacje.

Na drugim biegunie są także popularne produkty o niskiej zawartości FODMAP, które dieta w SIBO przyjmie jako nieprowadzące do zaburzeń trawienia i wchłaniania: banany, truskawki, pomarańcze, pomidor, dynia, papryka, ogórek, orzechy włoskie, migdały, ryż, kasza gryczana, mleko migdałowe, mozzarella, parmezan, nasiona słonecznika i dyni. 

Mężczyzna wysypujący na rękę suplementy z opakowania

Jak leczyć SIBO?

Choć leczenie i dieta w przypadku tego schorzenia muszą się łączyć, to należy pamiętać, że podstawą leczenia SIBO jest antybiotykoterapia, która powinna być zaplanowana przez lekarza. Koniecznie może być także wdrożenie przyjmowanie suplementów diety, która pozwoli na eliminację objawów niedoborów i uzupełnienie w organizmie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz witaminy B12. Doraźnie lekarz może wdrożyć także leki zmniejszające częstość biegunek lub na zaparcia. Także probiotyki w leczeniu SIBO powinny być stosowane pod ścisłym nadzorem lekarza, ponieważ tylko wybrane szczepy będą służyć osobom z chorobą SIBO.

Do jakiego lekarza iść z podejrzeniem SIBO?

Jak wygląda terapia tego zespołu? Celem leczenia SIBO jest przywrócenie prawidłowej flory bakteryjnej jelita cienkiego, co jednak będzie niemożliwe bez ustalenia i leczenia choroby podstawowej. 

Do wizyty u lekarza i ewentualnej diagnostyki SIBO powinny skłonić przede wszystkim przewlekłe biegunki, utrata masy ciała lub objawy niedokrwistości. Pierwszym kierunkiem przy tego typu objawach powinien być oczywiście lekarz podstawowej opieki zdrowotnej. Jeśli lekarz rodzinny sam zdecyduje się na pogłębienie diagnostyki choroby jelit SIBO, to warto z niej skorzystać. W przypadku bardziej skomplikowanych objawów przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego można spodziewać się także skierowania do internisty, gastrologa czy gastroenterologa.

Najczęściej konieczne będzie zastosowanie antybiotykoterapii przez czas co najmniej dwóch tygodni, jednak podstawą będzie zawsze wywiad medyczny. Lekarz przeanalizuje dotychczasowe objawy, zapyta o ich charakter i intensywność oraz czas trwania. Będzie chciał dowiedzieć się, na jakie choroby towarzyszące cierpi pacjent i jakie badania wykonał on dotychczas. Dopiero ten komplet informacji może skierować podejrzenia w stronę SIBO.

Podsumowanie

Zespół przerostu flory bakteryjnej jelita cienkiego to poważne schorzenie, a symptomy SIBO nie są charakterystyczne i łatwo je pomylić. Warto pamiętać, że objawami mogącymi wskazywać na SIBO są zarówno biegunka i zaparcia, jak i zmiany skórne i obrzęki. Jeśli zastanawiasz się czym jest SIBO, być może już powinieneś zastanowić się nad wizytą u lekarza. Ten powinien rozpoznać nie tylko przyczyny SIBO, ale także odpowiednio zaplanować leczenie tego schorzenia i eliminację z diety produktów, które nasilają objawy.

Dietetyk Agnieszka Maciuła–Ziomek

Autor: Agnieszka Maciuła–Ziomek

Z wykształcenia jestem dietetykiem klinicznym. Ukończyłam studia z tytułem magistra na Uniwersytecie Rzeszowski. Już w czasie studiów byłam stałym bywalcem oddziałów szpitalnych, a swoją karierę zawodową w pierwszy latach związałam z edukacją żywieniową w rzeszowskich przychodniach. Pracowałam też w najpopularniejszych sieciach gabinetów dietetycznych i współpracowałam z holistycznym centrum zdrowia w Rzeszowie. Wkrótce połączyłam swoją wiedzę dietetyczną z pasją do pracy z tekstem. Jako copywriter piszę obecnie także na tematy związane z medycyną. W wolnych chwilach biegam, fotografuję, piszę książki i pielę ogródek.

Przeczytaj także:

kobieta trzymająca się za brzuch z powodu objawów zespołu jelita drażliwego

Zespół jelita drażliwego - czym jest i jak sobie z nim poradzić

Nadwrażliwe jelito to jedna z najczęściej występujących chorób układu pokarmowego, ponieważ dotyka blisko 20-30% populacji. Dowiedz się więcej!

Kobieta trzymająca dłoń na brzuchu odczuwająca dyskomfort jelit po bieganiu

Bieganie a jelita. Problemy żołądkowo-jelitowe podczas treningu

Dolegliwości żołądkowo-jelitowe to dosyć częsta przypadłość biegacza podczas treningu. Bieganie a jelita, czyli o problemach z przewodem pokarmowym

chora osoba na podłodze

Sport podczas choroby – czy to dobry pomysł?

Z jakimi dolegliwościami nie należy uprawiać sportu? Czy przy osłabieniu organizmu można kontynuować treningi? Kiedy wrócić do aktywności? Poradnik

produkty spożywcze leżące na kuchence turystycznej

Dieta niskowęglowodanowa – na czym polega?

Zdarza się, że ze względu na różnego rodzaju choroby jak cukrzyca czy otyłość, konieczne jest wprowadzenie diety niskowęglowodanowej. Sprawdź!

mężczyzna pijący napój z bidonu na siłowni

Nietolerancja laktozy - objawy, leczenie, dieta | Blog Dectahlon

Czym jest laktoza? Jakie objawy towarzyszą nietolerancji laktozy? Jak zdiagnozować nietolerancję laktozy? Dowiedz się tego czytając artykuł!