Widmo Brockenu występujące w górach

Co to jest widmo Brockenu? Jak powstaje to tajemnicze zjawisko?

Widmo Brockenu rzadko można zobaczyć na górskich szczytach. Czym jest to zjawisko? Jakie przesądy stworzyło? Wszystko o zjawisku Brockenu.

Jeśli zdarza Ci się bywać w wyższych górach lub na szlakach, być może udało Ci się usłyszeć co nieco na ten temat lub zobaczyć na własne oczy widmo Brockenu. Czym ono jest i jakie przesądy są z nim związane? Oto najważniejsze informacje!

Czym jest widmo Brockenu?

Widmo Brockenu to zjawisko optyczne spotykane najczęściej w górach, które charakteryzuje się wytworzeniem ogromnego, często zdeformowanego cienia obserwatora lub obiektu na powierzchni chmur albo warstwach mgły. Zazwyczaj jest on otoczony wielobarwnym halo. Mimo iż termin widmo może kojarzyć się z elementami nadprzyrodzonymi, nie ma w tym zjawisku niczego nienaturalnego. Jest to szereg naturalnych procesów zachodzących w precyzyjnie określonych warunkach.

Proces tworzenia się widma Brockenu jest efektem interakcji dwóch zjawisk optycznych: cienia i efektu gloria. Ten pierwszy pojawia się, kiedy obserwujący znajduje się pomiędzy słońcem a mgłą. Rzucany na nie cień sprawia, że pojawia się "duchowy" obraz obserwatora. Jeśli znajduje się on powyżej chmur lub mgły, wydaje się dodatkowo powiększony i zniekształcony, co przyczynia się do stworzenia efektu widma. 

Efekt gloria z kolei to wielobarwne aureole otaczające cień. Wynika on z dyfrakcji, refleksji oraz rozpraszania promieni słonecznych przez małe krople wody znajdujące się w chmurach lub mgłach. Efekt ten jest analogiczny do zjawiska tęczy, ale w tym przypadku skupia się wokół miejsca dokładnie na przeciwko słońca względem pozycji obserwatora.

Kluczową rolę odgrywa tutaj niska pozycja naszej gwiazdy na niebie, najczęściej po wschodzie lub krótko przed zachodem słońca. Dla zaistnienia tęczowej obwódki zwanej glorią i cienia niezbędne są określone warunki atmosferyczne. Musi zaistnieć wystarczająca ilość mgły lub chmur poniżej poziomu obserwatora, które mogą odbijać i rozpraszać światło słoneczne. 

Zjawisko widma Brockenu pojawiające się w górach  podczas mgły

Skąd pochodzi nazwa widmo Brockenu?

Zjawisko po raz pierwszy opisał Johann Esaias Silberschlag w 1780 roku, acz było ono znane już wcześniej – opowiadali o nim miejscowi oraz podróżnicy. W Polsce pojawiło się dopiero w 1925 roku. Jego nazwa wywodzi się od szczytu Brocken w niemieckich górach Harz. Jest on najwyższy w tym paśmie – jego wysokość to 1141 metrów n.p.m. Charakterystyczne dla tego regionu są częste i gęste mgły oraz niskie chmury, szczególnie na szczytach górskich, co sprzyja powstawaniu tego zjawiska optycznego.

Samo Brocken oraz okoliczne tereny Harz obrosły wieloma legendami i mitami, a widmo Brockenu tylko wzmocniło tę mistyczną aurę, stając się częścią lokalnego folkloru oraz atrakcją dla turystów i entuzjastów zjawisk naturalnych. Przykładowo, wiele osób wierzyło w XV-XVII wieku, że na górze Brocken odbywały się sabaty czarownic w nocy z 30 kwietnia na 1 maja. Legenda mówi, że tego dnia można było spotkać także inne nietypowe stworzenia z magicznego świata. 

Kobieta w odzieży trekkingowej stojąca w górach patrząc w słońce z kijami trekkingowymi w rękach

Przesądy związane z widmem Brockenu

Istnieje wiele legend i przesądów, które wiążą Widmo Brockenu ze śmiercią. Wynika to z niesamowitego charakteru tego mało spopularyzowanego zjawiska. Dla wielu ludzi, bez współczesnej wiedzy optycznej, było ono łączone z oznaką nadnaturalnej lub nawet boskiej interwencji. Teraz już wiemy, że zjawisko Brockenu niewiele ma wspólnego z tymi wierzeniami.

Jeden z przesądów, które pojawiają się najczęściej, jest przekonanie, że pojawienie się widma na górze to zły omen, który zwiastuje nieszczęście lub śmierć. Zniekształcony cień mógł dla obserwujących wyglądać niczym figura ducha. Aby odczarować zły urok i zapewnić sobie długie i szczęśliwe życie, należało zobaczyć je jeszcze dwa razy. Dopiero ujrzenie zjawiska po raz trzeci powinno sprawić, że będziesz czuć się w górach bezpieczny już na zawsze.

W powyższą legendę wierzą niektórzy taternicy. Została ona ponoć wymyślona przez Jana Alfreda Szczepańskiego. Był on taternikiem oraz publicystą. Dla niektórych osób potwierdzeniem tego, że kto zobaczy widmo Brockenu niechybnie umrze, może być śmierć kompozytora Mieczysława Karłowicza, który słynął ze swojego zamiłowania do gór i ujrzał na własne oczy tą nietypową ułudę. Dwa lata później zginął w górach, zasypany lawiną pod Małym Kościelcem.

Gdzie można zobaczyć zjawisko widma Brockenu?

Jak było już wcześniej wspomniane najczęściej obserwowane jest na szczytach gór, jednak nie tylko. Możesz ujrzeć je także z samolotu, balonu czy z wysokich budynków, jeśli oczywiście warunki atmosferyczne na to pozwalają. Najważniejsze jest to, aby poniżej obserwatora były chmury lub cień.

Zjawisko Brockenu można zobaczyć na przykład w Tatrach. Przy dobrych warunkach możliwe jest też natknięcie się na nie na Śnieżce w Karkonoszach czy Babiej Górze w Beskidzie Żywieckim. Poza Polską to rzadkie zjawisko można zobaczyć na najwyższych szczytach Góry Świętej Katarzyny w Egipcie, Górach Rila w Bułgarii czy Mount Victoria w Nowej Zelandii.

Jeśli chcesz zaobserwować widmo Brockenu podczas trekkingu górskiego, pamiętaj by się do tego odpowiednio przygotować. Zaopatrz się w odpowiedni sprzęt, wygodne buty trekkingowe oraz cierpliwość. Na to fascynujące zjawisko nie jest tak łatwo trafić!

Przeczytaj także:

mężczyzna i kobieta z plecakami wędrujący po górach

Co zabrać w góry latem i zimą? Lista rzeczy do zabrania

Co warto zabrać w góry latem, a co zimą? Jak się ubrać w góry? Przygotowaliśmy listę rzeczy, które mogą się przydać na szlaku. Co spakować do plecaka?

mężczyzna z plecakiem na plecach rozglądający się w lesie

Burza w lesie - o czym trzeba pamiętać, gdy nas złapie

Burza w lesie: poradnik. Jak zachować się w lesie w czasie burzy? Jak unikać porażenia piorunem? Jak schować się przed spadającymi z drzew gałęziami?

mężczyzna podpisujący ubezpieczenie górskie

Ubezpieczenie w Tatry Słowackie – jakie wybrać?

Słowacja to raj zimowych sportów i okazja do planowania górskich wycieczek. Uniknij kosztów ratownictwa i wybierz ubezpieczenie w Tatry Słowackie.

ludzie siedzący na ziemi z latarkami czołowymi i torebkami z prowiantem

Co jeść w górach? Jaki posiłek będzie najlepszy na górskim szlaku?

Jakie przekąski zabrać do jedzenia w górach? Jak kaloryczny musi być prowiant na wędrówkę po górskich szlakach? Jakie posiłki na wyprawę trzeba mieć?

kobieta patrząca przez lornetkę w lesie

Jaka lornetka w góry będzie najlepsza? Jaką wybrać?

Dowiedz się jaką lornetkę w góry wybrać do obserwacji ptaków i przyrody. Zwróć uwagę na odpowiednie parametry takie jak obiektyw, waga, wodoodporność