Czym jest widmo Brockenu?
Widmo Brockenu to zjawisko optyczne spotykane najczęściej w górach, które charakteryzuje się wytworzeniem ogromnego, często zdeformowanego cienia obserwatora lub obiektu na powierzchni chmur albo warstwach mgły. Zazwyczaj jest on otoczony wielobarwnym halo. Mimo iż termin widmo może kojarzyć się z elementami nadprzyrodzonymi, nie ma w tym zjawisku niczego nienaturalnego. Jest to szereg naturalnych procesów zachodzących w precyzyjnie określonych warunkach.
Proces tworzenia się widma Brockenu jest efektem interakcji dwóch zjawisk optycznych: cienia i efektu gloria. Ten pierwszy pojawia się, kiedy obserwujący znajduje się pomiędzy słońcem a mgłą. Rzucany na nie cień sprawia, że pojawia się "duchowy" obraz obserwatora. Jeśli znajduje się on powyżej chmur lub mgły, wydaje się dodatkowo powiększony i zniekształcony, co przyczynia się do stworzenia efektu widma.
Efekt gloria z kolei to wielobarwne aureole otaczające cień. Wynika on z dyfrakcji, refleksji oraz rozpraszania promieni słonecznych przez małe krople wody znajdujące się w chmurach lub mgłach. Efekt ten jest analogiczny do zjawiska tęczy, ale w tym przypadku skupia się wokół miejsca dokładnie na przeciwko słońca względem pozycji obserwatora.
Kluczową rolę odgrywa tutaj niska pozycja naszej gwiazdy na niebie, najczęściej po wschodzie lub krótko przed zachodem słońca. Dla zaistnienia tęczowej obwódki zwanej glorią i cienia niezbędne są określone warunki atmosferyczne. Musi zaistnieć wystarczająca ilość mgły lub chmur poniżej poziomu obserwatora, które mogą odbijać i rozpraszać światło słoneczne.