kobieta płynąca kajakiem w kapoku z wiosłem w rękach

Co zabrać na spływ kajakowy? Jak przygotować ekwipunek na kajaki?

Sprawdź, jak kajakarze się przygotowują i jaki ekwipunek radzą ze sobą zabrać na spływ kajakowy

Ludzie zaczynają pływać kajakiem z różnych powodów – dla utrzymania sprawności fizycznej, zdrowia psychicznego, lub chcą robić coś wspólnie z przyjaciółmi. Wiele osób lubi spędzać czas wśród natury i podziwiać piękne krajobrazy z perspektywy, która jest niedostępna w zwykłych warunkach. Ten krótki poradnik ma na celu pomóc początkującym bezpiecznie wejść w ekscytujący świat kajakarstwa. To kajakarski niezbędnik, z którego dowiesz się, co należy zabrać na pierwszy spływ kajakowy, aby udane doświadczenie zachęciło Cię do dalszego zgłębiania tajemnic i wymagań tego pięknego sportu. 

1. To, co najbardziej oczywiste, czyli kajak

Prawdopodobnie nikt nie będzie oczekiwał od Ciebie, że na pierwszym spływie będziesz miał swój kajak, ale warto, byś miał ogólne rozeznanie w podstawowych typach.

Sit-on-top może być idealny dla początkujących, ponieważ może być łatwiejszy do wsiadania i wysiadania, bez konieczności zmagania się z zamkniętym kokpitem. Te kajaki lepiej nadają się na ciepłą pogodę, ponieważ istnieje duże prawdopodobieństwo wywrotki i przemoknięcia.

Sit-inside ma zamknięty kokpit, który może pomóc chronić nogi przed ochlapaniem falami i rozpryskami od wiosła.

Rekreacyjne są łatwiejsze do opanowania dla początkujących, ponieważ zapewniają większą stabilność, a szersze kadłuby zapewniają większy komfort.

Wędkarskie również oferują wysoki poziom stabilności, a wiele z nich pozwala na swobodniejsze poruszanie się (wykorzystywane przez wędkarzy podczas łowienia).

Turystyczne są zazwyczaj dłuższe, o bardziej umiarkowanej szerokości niż kajaki rekreacyjne, ponieważ są zbudowane z myślą o większej prędkości. Dzięki temu są bardziej stabilne na poruszającej się wodzie, takiej jak fale morskie.

Kiedy będziesz zastanawiał się nad kupnem kajaka, pomyśl o jego ładowności i ilości sprzętu, który chcesz zabrać. Pomyśl też o wadze samego kajaka i czy zawsze będziesz miał kogoś, kto pomoże Ci go nieść. Większość kajaków ma zwykle trochę miejsca do przechowywania, ale tylko niektóre zapewnią wystarczającą jego ilość na sprzęt potrzebny podczas dłuższej wycieczki.

kobiety i mężczyźni płynący w kajakach ubrani w kapoki

2. Pamiętaj, by zabrać na kajak wiosło

Wiosło jest niezbędnym elementem wyposażenia kajakarza. Jego rozmiar zależy od dwóch rzeczy: Twojego wzrostu i szerokości łodzi. Twój styl wiosłowania może również wpływać na typ i rozmiar wiosła, które będzie dla Ciebie najlepsze.

Wiosła są wykonane z różnych materiałów, a aluminiowe trzonki i plastikowe ostrza są zwykle najlepsze dla początkujących. Trzonki z włókna węglowego lub szklanego są lżejsze i mogą być lepsze do wiosłowania na dłuższych dystansach, by zminimalizować zmęczenie.

3. Koniecznie zabierz na spływ kajakowy szczelne sakwy

Wodoszczelna sakwa pozwala chronić suche rzeczy podczas spływu. Wybierz odpowiedni rozmiar torby wodoodpornej, abyś mógł zabrać tyle ubrań i akcesoriów, ile potrzebujesz (szczególnie na spływ kilkudniowy). Sakwy przydadzą się też do zabezpieczenia takich elementów ekwipunku jak apteczka, portfel, i dokumenty, które należy odpowiednio zabezpieczyć przed wodą.

4. Kamizelka ratunkowa, kamizelka asekuracyjna i inny sprzęt bezpieczeństwa kajakowego

Kamizelka bezpieczeństwa (kapok) jest jednym z najważniejszych elementów wyposażenia bezpieczeństwa na kajaku, ponieważ w krytycznych sytuacjach może uratować życie. Jeśli bierzesz ze sobą psa, koniecznie załóż mu kamizelkę asekuracyjną.

Lina do rzucania jest bardzo przydatna na każdym sprzęcie pływającym, ponieważ w trudnej sytuacji może być jedynym bezpiecznym sposobem, byś mógł komuś pomóc, lub innej osobie może pomóc w uratowaniu Ciebie. Linę można również wykorzystać do przywiązania kajaka podczas zadokowania lub holowania innego kajaka za sobą.

kobieta zakładająca chłopcu kamizelkę asekuracyjną

5. Nie zapomnij o spakowaniu smyczy do wiosła 

Smycz do wiosła może pomóc zapobiec odpłynięciu wiosła z nurtem, jeśli je puścisz. Zwykle to po prostu elastyczna linka z paskiem na rzep na jednym końcu, pozwalająca owinąć trzonek wiosła, oraz klipsem lub pętlą na drugim końcu, aby połączyć je z punktem na kajaku.

6. Nawet na spływ jednodniowy weź ze sobą gwizdek

Gwizdek może być przydatny w nagłych wypadkach, ponieważ może Ci pomóc zwrócić uwagę innych kajakarzy lub osób na brzegu. Na niektórych wodach gwizdek jest niezbędnym elementem wyposażenia, aby móc pływać kajakiem. Niektóre kamizelki mogą być wyposażone w gwizdek na lince. Jeśli nie, przymocuj gwizdek do swojej kamizelki, abyś mógł go łatwo dosięgnąć, jeśli się wywrócisz.

7. Gąbka – nieodzowny element ekwipunku

Gąbka może się przydać jako sposób na urozmaicenie pozycji siedzenia. Bardziej jednak przyda się podczas wycierania niewielkich ilości wody, która będzie co chwilę zbierać się w różnych miejscach, w których chciałbyś, aby choć przez chwilę było sucho.

8. Uzupełnij ekwipunek na spływ kajakowy o krem przeciwsłoneczny

Kiedy wykonujesz jakąkolwiek czynność na świeżym powietrzu, która trwa dłużej niż kilkanaście minut, powinieneś zabezpieczyć skórę przed działaniem słońca. Kiedy spływasz kajakiem, siła działania światła słonecznego wzrasta, gdyż promienie UV odbijają się od wody. Niezbędne jest wtedy smarowanie kremem z wysokim filtrem przeciwsłonecznym każdego fragmentu odsłoniętej skóry.

Weź też ze sobą okulary przeciwsłoneczne z filtrem polaryzującym (zniweluje dodatkowe odblaski od wody). Kapelusz z szerokim rondem lub czapka z daszkiem pomogą Ci chronić głowę i twarz przed słońcem. Doszyj pasek, dzięki któremu nie zgubisz nakrycia głowy w wyniku silnego podmuchu wiatru.

kremy przeciwsłoneczne

9. Odzież kajakowa

Nawet na jednodniowy spływ latem weź ze sobą strój kąpielowy

Jeśli spływasz kajakiem w lecie lub w ciepłym klimacie, strój kąpielowy może Ci się przydać, aby skorzystać z okazji do popływania. Nie popełnij jednak błędu i nie zakładaj go wcześniej, bo zwykle tego typu stroje nie nadają się do dłuższego noszenia przy intensywnym ruchu.

Tkaniny szybkoschnące

Lekkie, szybkoschnące tkaniny mogą lepiej się sprawdzić jako warstwa wierzchnia. Unikaj bawełny i innych naturalnych tkanin, ponieważ mają tendencję do wchłaniania wody. Takie ubrania wolniej schną, a kiedy są mokre, nie zapewniają żadnej izolacji, dodatkowo pobierając ciepło ciała. Nawet w ciepły dzień można w ten sposób mocno się wychłodzić. 

Kombinezon piankowy

Jeśli woda jest zimna, pianka może zapewnić dodatkową ochronę i ciepło. Grubość pianki określa, jak ciepły będzie uszyty z niej kombinezon. Można również poszukać specjalnej krótkiej pianki – jednoczęściowej z krótkimi rękawami i nogawkami. Taki kombinezon w wersji light może być świetnym rozwiązaniem na ciepłą pogodę, kiedy długie rękawy i nogawki nie są potrzebne. Zwróć uwagę na położenie zamka błyskawicznego. Lepiej, jeśli znajduje się z przodu – w przeciwnym razie może sprawiać problem podczas długiego siedzenia. 

Kurtka przeciwdeszczowa

Pogoda w trakcie spływu górską rzeką może nagle się zmienić. Upewnij się, że w Twoim bagażu znajduje się lekka kurtka przeciwdeszczowa. Jeśli jest wykonana z materiału wodoszczelnego, może Ci się przydać do ochrony innych rzeczy osobistych przed falami lub rozpryskami od wiosła.

Obuwie do wody

Buty sportowe do wody w większości dobrze sprawdzają się podczas spływów kajakowych, ponieważ są przeznaczone do używania w mokrym środowisku i nawet jeśli przemokną, szybko wysychają. Tego typu buty zapewniają dobrą przyczepność na śliskich powierzchniach, takich jak pokład kajaka, kamienie na dnie rzeki, czy pochyłe brzegi.

Buty do sportów wodnych dobrze trzymają się na nogach i nie zsuwają się, gdy całkowicie zanurzysz stopę pod wodą. Zwykle można w nich również całkiem wygodnie pływać. Sandały mogą być odpowiednie, jeśli mają pasek, który utrzymuje je na stopie. Niestety, zwykle nie mają antypoślizgowej podeszwy, chyba że są to sandały wodne lub trekkingowe. Klapki nie nadają się na kajak, więc zostaw je w domu.

Odzież kajakowa na zimowe chłody

Gruba pianka jest dobrym sposobem ubrania się na spływ kajakowy zimą. Kiedy jest bardzo zimno, czasami lepszym rozwiązaniem może być suchy skafander. Zapewnia on całkowitą nieprzepuszczalność wody w przeciwieństwie do pianki, która przepuszcza wodę i jest przeznaczona do przebywania w cieplejszej wodzie.

Pod suchy skafander warto ubrać na kajaki termoaktywną warstwę bielizny, aby uzyskać dodatkowe ciepło. Jeśli spływ kajakowy jest zorganizowany przy bardzo niskiej temperaturze, możesz również potrzebować neoprenowego kombinezonu, odpowiednich butów, kaptura i rękawiczek, aby  skutecznie chronić całe ciało przed wyziębieniem.

Wybierając się na spływ przygotuj dodatkową zmianę odzieży

Warto zabrać ze sobą ubranie na zmianę (przynajmniej spodnie i bluzkę z długim rękawem), ponieważ prawdopodobnie przemokniesz podczas wiosłowania, zwłaszcza na siedząco. Zapasowy ubiór na kajaki trzymaj w szczelnej sakwie. Dzięki temu masz pewność, że nawet jeśli wpadnie do wody, nie będziesz musiał wracać do domu w mokrych ubraniach po powrocie na brzeg.

10. Zabezpiecz się – weź rolkę papieru toaletowego i ręcznik

Czy to krótki spływ, czy czeka Cię wiele godzin w kajaku, warto zadbać, by na liście rzeczy do wzięcia znalazła się rolka papieru toaletowego. Jeśli nawet znajdziesz toaletę w miejscu, do którego przybijesz, może nie być w niej udogodnień, do których jesteś przyzwyczajony. Ręcznik zawsze warto mieć przy sobie, gdy jest się otoczonym wodą. Łatwiej się wysuszyć po każdej przygodzie.

11. Worki na śmieci

Jeśli planujesz biwak podczas podróży, torby na śmieci są niezbędną rzeczą do spakowania. Nie powinieneś zostawiać żadnych śmieci, które mogłyby zanieczyścić wodę lub zaszkodzić dzikiej przyrodzie. Nie zostawiaj po sobie śladów i każde miejsce zostaw co najmniej w takim stanie, w jakim je zastałeś.

12. Mapa lub urządzenie z GPS 

Mapa może być pomocna w przypadku szlaków wiosłowych, ponieważ pomaga zlokalizować miejsca do lądowania, aby zatrzymać się na odpoczynek lub piknik. Mapy szlaków wiosłowych są czasami dostępne z wodoodporną okładką lub laminatem. Możesz przechowywać mapę w przezroczystym wodoodpornym etui lub koszulce, aby chronić ją przed wodą. GPS może być również przydatny na szlakach wodnych. Dzięki temu możesz oznaczać punkty orientacyjne i odwiedzone miejsca.

osoba trzymająca mapę i kompas

13. Na spływ kilkudniowy koniecznie weź sprzęt do gotowania

Wyjazd na kajaki to dobra okazja do biwakowania, dlatego warto znaleźć trochę miejsca do przechowywania sprzętu biwakowego. Kompletna lista zawiera kuchenkę, sztućce, namiot, śpiwór lub kocyk (na chłodniejszą noc) i karimaty. Oprócz sprzętu do gotowania nie zapomnij o środku na komary.

14. Jedzenie i przekąski

Niezależnie od tego, czy wybierasz się na cały dzień, czy na nocną wycieczkę, posiadanie ze sobą wyżywienia i przekąsek to zawsze dobry pomysł. Małe przekąski, które można jeść podczas spływu, powinny zmieścić się w schowkach w pobliżu siedzenia, tak aby można je było łatwo złapać w wolnej chwili. Jedzenie na biwak można przechowywać w jednym z luków.

15. Telefon komórkowy i powerbank

Prawdopodobnie i tak nigdzie nie ruszasz się bez telefonu. Kiedy jednak płyniesz kajakiem, telefon może się przydać w nagłych wypadkach lub do sprawdzenia prognozy pogody. Pamiętaj, aby bezpiecznie przechowywać telefon w wodoodpornej obudowie, aby nie zamoczył się, nawet gdy wypadnie za burtę. Jeśli planujesz wiosłować przez cały dzień lub przez kilka dni, koniecznie weź ze sobą powerbank. 

15. Weź latarkę, nawet jeśli nie planujesz noclegu

Jeśli wiosłujesz w nocy lub nocujesz na wodzie, oświetlenie może być niezbędne, aby inni użytkownicy mogli Cię zobaczyć i uniknąć kolizji. Latarka może się przydać nawet w ciągu dnia, gdyż czasem rzeki meandrują wśród mrocznych zakątków i możesz potrzebować światła, by zorientować się na mapie, gdzie jesteś. 

Teraz już wiesz, co zabrać ze sobą i powinieneś być gotowy do wyruszenia na kajakową przygodę. Pamiętaj, aby zachować bezpieczeństwo, nosić kamizelkę i pić dużo wody (można o tym zapomnieć w takim otoczeniu). Daj nam znać, jak przebiegła Twoja podróż. Nie krępuj się podzielić tym przewodnikiem ze wszystkimi początkującymi wioślarzami, którzy zamierzają rozpocząć swoją pierwszą przygodę. Jeśli o czymś nie wspomnieliśmy, przypomnij nam o tym w komentarzu. 

Przeczytaj także

ludzie pływający na kajakach

Szlaki kajakowe na Podkarpaciu - TOP 5 najlepszych szlaków

Marzą Ci się zjawiskowe spływy kajakowe? Podkarpacie ma do zaoferowania wiele ciekawych propozycji. Sprawdź zestawienie na Decablogu!

mężczyzna w butach na kajak i kobieta wciągający kajak z dzieckiem w kapoku do wody

Jakie buty na kajaki zabrać, jeśli wybierasz się na spływ?

Jeśli wybierasz się na spływ kajakowy, sprawdź jakie buty na kajaki najlepiej zabrać ze sobą, by dobrze wspominać czas na rzece

kobieta z dzieckiem i mężczyznami płyną w kajakach ubrani w  kapoki kajakowe

Sposoby na transport kajaka – jak przewieźć kajak?

Transport kajaka na dachu samochodu to sposób na przewożenie kajaka. Sprawdź, jak możesz przetransportować własny kajak

kobieta i mężczyzna w kapokach niosący kajak na plaży

Jakie spodnie na kajak zabrać? O czym warto pamiętać?

Jeśli pierwszy raz wybierasz się na spływ kajakowy, sprawdź nasz poradnik, jak się ubrać na kajaki i jaki ekwipunek ze sobą zabrać

kobiety z chłopcem w kajaku

Kajakarstwo górskie w Polsce - gdzie uprawiać ten sport?

Kajakarstwo górskie w Polsce to dość popularny sport Gdzie można uprawiać kajakarstwo górskie? Po jakich szlakach kajakowych pływać?