Nawet na jednodniowy spływ latem weź ze sobą strój kąpielowy
Jeśli spływasz kajakiem w lecie lub w ciepłym klimacie, strój kąpielowy może Ci się przydać, aby skorzystać z okazji do popływania. Nie popełnij jednak błędu i nie zakładaj go wcześniej, bo zwykle tego typu stroje nie nadają się do dłuższego noszenia przy intensywnym ruchu.
Tkaniny szybkoschnące
Lekkie, szybkoschnące tkaniny mogą lepiej się sprawdzić jako warstwa wierzchnia. Unikaj bawełny i innych naturalnych tkanin, ponieważ mają tendencję do wchłaniania wody. Takie ubrania wolniej schną, a kiedy są mokre, nie zapewniają żadnej izolacji, dodatkowo pobierając ciepło ciała. Nawet w ciepły dzień można w ten sposób mocno się wychłodzić.
Kombinezon piankowy
Jeśli woda jest zimna, pianka może zapewnić dodatkową ochronę i ciepło. Grubość pianki określa, jak ciepły będzie uszyty z niej kombinezon. Można również poszukać specjalnej krótkiej pianki – jednoczęściowej z krótkimi rękawami i nogawkami. Taki kombinezon w wersji light może być świetnym rozwiązaniem na ciepłą pogodę, kiedy długie rękawy i nogawki nie są potrzebne. Zwróć uwagę na położenie zamka błyskawicznego. Lepiej, jeśli znajduje się z przodu – w przeciwnym razie może sprawiać problem podczas długiego siedzenia.
Kurtka przeciwdeszczowa
Pogoda w trakcie spływu górską rzeką może nagle się zmienić. Upewnij się, że w Twoim bagażu znajduje się lekka kurtka przeciwdeszczowa. Jeśli jest wykonana z materiału wodoszczelnego, może Ci się przydać do ochrony innych rzeczy osobistych przed falami lub rozpryskami od wiosła.
Obuwie do wody
Buty sportowe do wody w większości dobrze sprawdzają się podczas spływów kajakowych, ponieważ są przeznaczone do używania w mokrym środowisku i nawet jeśli przemokną, szybko wysychają. Tego typu buty zapewniają dobrą przyczepność na śliskich powierzchniach, takich jak pokład kajaka, kamienie na dnie rzeki, czy pochyłe brzegi.
Buty do sportów wodnych dobrze trzymają się na nogach i nie zsuwają się, gdy całkowicie zanurzysz stopę pod wodą. Zwykle można w nich również całkiem wygodnie pływać. Sandały mogą być odpowiednie, jeśli mają pasek, który utrzymuje je na stopie. Niestety, zwykle nie mają antypoślizgowej podeszwy, chyba że są to sandały wodne lub trekkingowe. Klapki nie nadają się na kajak, więc zostaw je w domu.
Odzież kajakowa na zimowe chłody
Gruba pianka jest dobrym sposobem ubrania się na spływ kajakowy zimą. Kiedy jest bardzo zimno, czasami lepszym rozwiązaniem może być suchy skafander. Zapewnia on całkowitą nieprzepuszczalność wody w przeciwieństwie do pianki, która przepuszcza wodę i jest przeznaczona do przebywania w cieplejszej wodzie.
Pod suchy skafander warto ubrać na kajaki termoaktywną warstwę bielizny, aby uzyskać dodatkowe ciepło. Jeśli spływ kajakowy jest zorganizowany przy bardzo niskiej temperaturze, możesz również potrzebować neoprenowego kombinezonu, odpowiednich butów, kaptura i rękawiczek, aby skutecznie chronić całe ciało przed wyziębieniem.
Wybierając się na spływ przygotuj dodatkową zmianę odzieży
Warto zabrać ze sobą ubranie na zmianę (przynajmniej spodnie i bluzkę z długim rękawem), ponieważ prawdopodobnie przemokniesz podczas wiosłowania, zwłaszcza na siedząco. Zapasowy ubiór na kajaki trzymaj w szczelnej sakwie. Dzięki temu masz pewność, że nawet jeśli wpadnie do wody, nie będziesz musiał wracać do domu w mokrych ubraniach po powrocie na brzeg.