Ludzie siedzący przed namiotami redukujący osadzanie się pary wodnej

Co zrobić, gdy w namiocie osadza się para wodna? Czy namiot nadal jest wodoodporny?

Co zrobić gdy w namiocie osadza się para wodna? Jakie są przyczyny kondensacji pary i jak temu zapobiec? Tego dowiesz się w tym artykule.

Co zrobić, gdy w namiocie osadza się para wodna? Czy namiot nadal jest wodoodporny?
Kondensacja pary wodnej to naturalne zjawisko. Zawarta w powietrzu wilgoć skrapla się i osadza po wewnętrznej stronie ścianek sypialni, gdy tkanina jest zimniejsza niż wnętrze namiotu.

Co powoduje kondensację pary wodnej

Zjawisko kondensacji pary wodnej występuje w każdym namiocie. Zależy w dużej mierze od warunków zewnętrznych takich jak:

– różnica temperatur w dzień i w nocy,
– wilgotność powietrza,
– parowanie gleby.


Nie mamy wpływu na pogodę, ale możemy wpływać na warunki wewnętrzne:

– ile osób śpi w namiocie,
– odpowiednią wentylację.


Kiedy ryzyko kondensacji pary wodnej jest większe?

1. Jeśli namiot nagrzał się w trakcie dnia i nagromadzone w nim powietrze wieczorem nadal jest ciepłe, podczas gdy temperatura na zewnątrz obniżyła się.

2. Jeśli przez cały dzień padał deszcz i powietrze oraz gleba są nasycone wilgocią.

3. Jeśli grzejemy wodę w namiocie: wytwarzane ciepło i para wodna potęgują to zjawisko.

4.Wilgoć będąca efektem naszego oddychania.

5. Wilgoć produkowana przez nasze ciało.

6. Ekspozycja namiotu bezpośrednio pod bezchmurnym niebem.

Kobieta otwierająca drzwi wejściowe do namiotu zapobiegając kondensacji pary wodnej

Jak ograniczyć zjawisko kondensacji pary wodnej wewnętrz namiotu?

Zapobieganie skraplania się wilgoci i osadzania po wewnętrznej stronie ścianek sypialni namiotu jest wyzwaniem. Najważniejsza jest odpowiednia wentylacja. Namiot należy wietrzyć. Najlepiej spać przy niezapiętych drzwiach wejściowych.
Aby uniknąć kondensacji można rozłożyć namiot pod zadaszeniem lub spać pod gołym niebem. Co nie w każdych warunkach pogodowych jest możliwe.
Warto przemyśleć zastosowanie płachty biwakowej. Można ją stosować pod sypialnią aby była dodatkowa izolacja od wilgotnej gleby.

Co jeszcze zrobić aby ograniczyć zjawisko kondensacji w swoim namiocie?


– Podczas rozkładania namiotu dopilnować, aby tropik nie stykał się ze ścianą sypialni.
– Zwrócić uwagę na odpowiednie napięcie płótna. Nie za mocne i nie za słabe. Ważne aby nie powstały fałdy: to na nich koncentruje się kondensacja, co może skutkować tworzeniem się kropelek wody.
– Pamiętać o otwieraniu wywietrzników w namiocie, nawet podczas deszczu. Pozostawić odpowiednią przestrzeń między podłożem i dołem tropiku, aby wpadające od dołu powietrze mogło docierać do górnej części namiotu.
– Jeśli to możliwe, wejście do sypialni zostawić otwarte, aby zapewnić dobrą wentylację. Szczególnie wieczorem, gdy temperatura spada.
Rozłóżyć namiot w zacienionym miejscu, aby nie stał bezpośrednio pod niebem. Gdy niebo jest jasne, powierzchnia tropiku promieniuje w jego stronę i traci ciepło. Efekt: tropik staje się zimniejszy niż powietrze na zewnątrz i wewnątrz namiotu.

Kondensacja pary wodnej nie świadczy o obniżeniu się wodoodporności namiotu. Może to być spowodowane niesprzyjającymi warunkami pogodowymi lub nieprzestrzeganiem powyższych zasad.

Przeczytaj także:

rodzina siedząca wieczorem w namiocie przy stoliku turystycznym

Co zabrać na kemping? Lista rzeczy, które warto zabrać pod namiot

Spakowanie się na wyjazd pod namiot to nie lada wyzwanie. Wiele osób zastanawia się jakie rzeczy wziąć ze sobą. Co więc zabrać na kemping? Oto lista!

kobieta i mężczyzna stojący przed namiotem turystycznym w górach

Jak wybrać najlepszy namiot turystyczny? Poradnik i ranking namiotów

Namiot w góry, lekki namiot jednoosobowy na biwak czy może model dla 2 osób? Jak wybrać najlepszy namiot? Zobacz nasz poradnik i ranking namiotów!

Ludzie siedzący przed namiotem i jedzący wspólnie posiłek

Jak prawidłowo impregnować namiot?

Trzeba pamiętać, że należy czyścić i impregnować namiot, aby służył przez lata. Co warto wiedzieć o impregnacji namiotu? Sprawdź!

para jedząca kolację przed rozłożonym namiotem w plenerze

Jak suszyć namiot?

Jak dbać o namiot aby służył nam jak najdłużej? Koniecznie będzie dokładne wysuszenie namiotu przed włożeniem go do pokrowca. Jak to zrobić poprawnie?