Wpływ biegania na stawy – czy faktycznie prowadzi do urazów i przeciążeń stawów?
Jeszcze do niedawna całkiem powszechne było przekonanie, że bieganie negatywnie wpływa na stan stawów – zarówno kolanowych, jak i biodrowych. W końcu podczas biegu wykonujemy tysiące uderzeń stopami o podłoże, co z pewnością w pewien sposób oddziałuje na stawy – uderzenia wywołują mikrouszkodzenia w tkance chrzęstnej, doprowadzając z czasem do poważniejszych urazów i przede wszystkim dolegliwości bólowych. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Jak naprawdę prezentuje się zależność bieganie a stawy kolanowe?
Otóż ku zdziwieniu większości, badania naukowe prowadzone na przestrzeni lat udowadniają, że rzeczywistość wygląda zgoła inaczej! Można nawet powiedzieć, że bieganie wpływa pozytywnie na stawy i przyczynia się do ich dłuższej sprawności. W jednym z badań obserwacji poddano maratończyków, którym wykonano rezonans magnetyczny kolan. Po niemal dekadzie okazało się, że nie wystąpiły u nich żadne zmiany zwyrodnieniowe.
To jednak nie koniec naukowych ustaleń dotyczących stawów kolanowych a biegania. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda udowodnili nawet, że nie tyle bieganie nie szkodzi stawom, a nawet pomaga w utrzymaniu ich w zdrowiu! Zbadali grupę mężczyzn, którzy zaczęli przygodę z bieganiem dosyć późno i po 20 latach treningów w ich przypadku na artretyzm zachorował jedynie niewielki ułamek badanych, podczas gdy w grupie kontrolnej osób niebiegających wskaźnik ten był kilkukrotnie wyższy. Co więcej, udowodniono także, że większa ilość ruchu pozwala lepiej odżywiać chrząstkę i produkować więcej mazi stawowej. A to już naprawdę wiele dla zachowania zdrowia kolan i bioder!