Mężczyzna masujący kolano i łydkę by zapobiec kontuzji stawów po bieganiu

Bieganie, a zdrowe kolana – czy bieganie niszczy stawy?

Zastanawiasz się, czy bieganie prowadzi do urazów stawów, bólu kolan i zmian zwyrodnieniowych? Sprawdź i przekonaj się, czy bieganie niszczy stawy.

Nie jest nowością, że utrzymywanie właściwego poziomu aktywności fizycznej przynosi bardzo dużo dobrego dla naszego zdrowia i samopoczucia. Jedną z najchętniej wybieranych dyscyplin dla zażycia nieco wysiłku fizycznego jest bieganie, które wydaje się prostym i niewymagającym rozwiązaniem. Wątpliwości pojawiają się w momencie, gdy zetkniemy się z opinią, że bieganie obciąża stawy i prowadzi do ich uszkodzeń. Czy to jednak jest zgodne z prawdą? Sprawdź, czy bieganie jest zdrowe na stawy, skąd może brać się ból stawów po bieganiu i dowiedz się, jak dbać o stawy podczas biegania, by cieszyć się pełną sprawnością.

Wpływ biegania na stawy – czy faktycznie prowadzi do urazów i przeciążeń stawów?

Jeszcze do niedawna całkiem powszechne było przekonanie, że bieganie negatywnie wpływa na stan stawów – zarówno kolanowych, jak i biodrowych. W końcu podczas biegu wykonujemy tysiące uderzeń stopami o podłoże, co z pewnością w pewien sposób oddziałuje na stawy – uderzenia wywołują mikrouszkodzenia w tkance chrzęstnej, doprowadzając z czasem do poważniejszych urazów i przede wszystkim dolegliwości bólowych. Czy jednak rzeczywiście tak jest? Jak naprawdę prezentuje się zależność bieganie a stawy kolanowe?

Otóż ku zdziwieniu większości, badania naukowe prowadzone na przestrzeni lat udowadniają, że rzeczywistość wygląda zgoła inaczej! Można nawet powiedzieć, że bieganie wpływa pozytywnie na stawy i przyczynia się do ich dłuższej sprawności. W jednym z badań obserwacji poddano maratończyków, którym wykonano rezonans magnetyczny kolan. Po niemal dekadzie okazało się, że nie wystąpiły u nich żadne zmiany zwyrodnieniowe.

To jednak nie koniec naukowych ustaleń dotyczących stawów kolanowych a biegania. Naukowcy z Uniwersytetu Stanforda udowodnili nawet, że nie tyle bieganie nie szkodzi stawom, a nawet pomaga w utrzymaniu ich w zdrowiu! Zbadali grupę mężczyzn, którzy zaczęli przygodę z bieganiem dosyć późno i po 20 latach treningów w ich przypadku na artretyzm zachorował jedynie niewielki ułamek badanych, podczas gdy w grupie kontrolnej osób niebiegających wskaźnik ten był kilkukrotnie wyższy. Co więcej, udowodniono także, że większa ilość ruchu pozwala lepiej odżywiać chrząstkę i produkować więcej mazi stawowej. A to już naprawdę wiele dla zachowania zdrowia kolan i bioder!

Ludzie w strojach sportowych biegnący w zawodach

Bieganie niszczy stawy – kiedy to stwierdzenie może być prawdziwe?

Skąd więc wzięło się utarte przekonanie o zwiększeniu ryzyka choroby zwyrodnieniowej stawów czy kontuzji w obrębie chrząstek u biegaczy? Dlaczego wciąż z lekką obawą zadajemy sobie pytanie, czy bieganie niszczy stawy? Mawia się, że w każdej plotce jest ziarno prawdy, więc tu także może być ukryta racja. Dlaczego?

Dlatego, że bieganie bieganiu, nierówne. Co innego, gdy mówimy o osobie świadomej swojego ciała, która dokładnie rozumie funkcjonowanie układu ruchu i przykłada dużą wagę do prawidłowej techniki biegu, a co innego o amatorze, który w wysłużonych trampkach bez przygotowania postanawia wybrać się na przebieżkę asfaltową drogą. Dostrzegasz różnicę?

Mężczyzna siedzący na chodniku dotykający udo

Co może być powodem bólu i uszkodzenia stawów podczas biegania?

Istnieje kilka aspektów, które mają wpływ na szkodliwość biegania dla stawów. Jeśli zastanawiasz się, dlaczego bolą Cię stawy podczas biegania, zastanów się, czy nie popełniasz błędu w żadnej z poniższych kwestii:

doświadczenie biegacza i jego świadomość ciała – tak jak wspomnieliśmy już wyżej, prawidłowe ustawienie ciała i wykonywanie określonej sekwencji ruchów w prawidłowy sposób ma niebagatelne znaczenie dla zachowania zdrowia stawów i więzadeł,

waga biegacza – nie da się ukryć, że osoba z nadwagą czy otyłością jest automatycznie bardziej narażona na różnego rodzaju dolegliwości związane ze stawami. Nadmierne ich obciążenie wagą i dodatkowo bieganiem, może przyczynić się do kontuzji,

technika biegu i intensywność treningu – maratończyk, który ma za sobą niejeden kilometr, będzie bardziej doświadczony niż osoba, która dopiero rozpoczęła treningową przygodę z bieganiem. Technika jest kluczowym elementem skutecznego i bezpiecznego treningu biegowego. Jeśli nie czujesz się pewnie, warto poprosić o wskazówki doświadczonego biegacza lub trenera,

odpowiednie obuwie sportowe – choć może się to wydawać mało ważne, jest wręcz na odwrót! Oczywiście buty nie są w stanie zniwelować wszystkich pozostałych trudności, jednak mogą pomóc uniknąć zniszczeń stawów i nieprzyjemnych dolegliwości. Dobre buty do biegania powinny zapewniać bardzo dobrą amortyzację i pochłaniać wytwarzane w trakcie biegu wstrząsy. To swego rodzaju tarcza dla stawów, warto więc w nią zainwestować,

rozgrzewka i rozciąganie – diabeł tkwi w szczegółach! Wielu początkujących biegaczy zapomina o tym, jak ważne jest przygotowanie ciała do wysiłku. Pamiętaj, by trenowanie poprzedzić kilkuminutową rozgrzewką całego ciała, a kończyć go regularnie rozciąganiem. Dobre przygotowanie to podstawa.

Co w przypadku nawierzchni, po której biegamy? Czy ona ma wpływ na ból stawów podczas biegania? Czy treningi na asfalcie są bezpieczne? Odpowiedniejsze są trasy biegnące przez trawiaste nawierzchnie, żwirowe ścieżki czy piasek. Asfalt nie jest jednak tym, czego koniecznie trzeba się wyrzekać – to równa i stosunkowo miękka powierzchnia. Unikać za to warto betonu i chodników – mogą mieć wpływ na stan Twoich stawów.

Jak właściwie wzmocnić stawy i o czym pamiętać podczas treningu?

Bardziej przezorni biegacze zapewne zastanawiają się w tym momencie, w jaki sposób mogą wpłynąć na ochronę stawów. Bieganie z dobrym przygotowaniem daje o wiele więcej pewności, że nie wydarzy się nic nieprzyjemnego. Jak zatem warto zadbać o stawy, by zwiększyć ich elastyczność i wytrzymałość przed bieganiem?

Postaw na aktywności odciążające stawy – świetnie sprawdzi się tu na przykład pływanie, jazda na rowerze czy joga. Dzięki wprowadzeniu do swojej rutyny treningowej takich aktywności wzmocnisz stawy, a także wpłyniesz na lepszą i wszechstronną sprawność swojego ciała.

Postaw na zdrową i zrównoważoną dietę – jesteśmy tym, co jemy, więc postaraj się wprowadzić do diety produkty, które będą wspierać układ stawowy i zadbają o prawidłową wagę ciała. Co na stawy dla biegacza? Czego brakuje, jak bolą stawy? Niech w Twojej diecie nie zabraknie kwasów tłuszczowych, witamin z grupy B, witaminy C, dobrego jakościowo białka. Dobrze wpłynąć może także kolagenu odpowiedzialnego za elastyczność stawów.

Pamiętaj o regeneracji i odpoczynku – choć może się to wydawać banalne, odpoczynek jest kluczem dla prawidłowego procesu regeneracji organizmu, nie bagatelizuj go.

Co zrobić, gdy masz słabe stawy i ból podczas biegania zdążył się już pojawić? Wówczas dobrym pomysłem będzie udanie się na konsultację do fizjoterapeuty i ortopedy. Specjalista pomoże Ci ustalić przyczynę takiego stanu i wyeliminować ją. Jak jednak biegać ze słabymi stawami? Warto przemyśleć zmniejszenie intensywności treningów, zmianę nawierzchni na bardziej miękką czy chwilowe przerzucenie się na mniej angażującą stawy aktywność.

Nie ulega wątpliwości, że bardzo duży jest szereg korzyści, jakie niesie bieganie. Ból stawów wcale nie jest równoznaczny z treningiem biegowym i warto mieć tego świadomość. Skup się na wykluczeniu zagrożeń, pracuj nad prawidłową techniką i ciesz się kolejnymi przemierzanymi kilometrami oraz zdrowymi stawami.

Przeczytaj także:

Mężczyzna w odzieży sportowej siedzący na ziemi z ugiętą nogą cierpiąc na kolano biegacza

Najczęstsze kontuzje biegaczy – urazy podczas biegania

Jakie są najczęstsze kontuzje biegaczy? Jak duże jest ryzyko kontuzji i urazów podczas biegania? Poznaj najczęstsze urazy początkujących biegaczy.

Jak wiązać buty do biegania? Sprawdzone sposoby

Jak wiązać buty do biegania? Sprawdzone sposoby

Sposób sznurowania buta ma duże znaczenie w treningu biegowym. Źle zawiązane sznurówki powodują kontuzje i utrudniają bieganie. Dowiedz się więcej!

kobieta biegnąca w butach i stroju do biegania

Bieganie a kręgosłup - szkodzi czy pomaga?

Nieodpowiednia technika biegania może spowodować ból pleców. Dlatego warto dowiedzieć się, jak biegać, by nie narażać się na ból kręgosłupa,

mężczyzna z usztywniaczem na kolanie

Ćwiczenia na wzmocnienie kolan po kontuzji

Ból kolana oraz jego leczenie to nie wyrok. Istnieją ćwiczenia, które można wykonywać na wzmocnienie kolan po ich kontuzji. Sprawdź listę ćwiczeń.

Kobieta trzymająca w ręku masażer przygotowująca się do masażu brzucha z uwagi na ból po bieganiu

Ból brzucha podczas biegania i po bieganiu – jak temu zaradzić?

Ból brzucha po bieganiu to częsta dolegliwość u biegaczy. Sprawdź przyczyny tego stanu i dowiedz się, jak zapobiegać problemom jelitowym po wysiłku.