Kobieta relaksująca się w dżakuzi w celach zdrowotnych

Czy dżakuzi jest zdrowe? Korzyści zdrowotne kąpieli w bąbelkach 

Regularna kąpiel w dżakuzi obniża poziom stresu, poprawia krążenia i jakość snu oraz łagodzi ból. Poznaj zalety hydroterapii we własnym ogrodzie.

Idąc na basen, do aquaparku czy do SPA trudno pominąć wizytę w dżakuzi. Wanny z hydromasażem są także coraz popularniejsze w domach i ogrodach. O relaksujących właściwościach dżakuzi z pewnością nie raz się przekonałeś, ale czy wiedziałeś, że korzyści zdrowotnych z kąpieli w bąbelkach jest znacznie więcej? Przekonaj się, co daje dżakuzi. 

Czy dżakuzi jest zdrowe? Jak działa wanna z hydromasażem?

Masujące strumienie wody są powszechnie używane w salonach SPA czy przez fizjoterapeutów. Przynoszą ulgę w wielu schorzeniach. Regularne sesje w dżakuzi wykorzystujących zalety hydromasażu zapewniają korzyści zarówno dla zdrowia fizycznego, jak i psychicznego.

Jak działa dżakuzi? Głęboką wanna z siedziskami wyposażona jest w punkty do hydromasażu rozlokowane w precyzyjnych miejscach. Charakterystyczne bąbelki tworzone są przez powietrze wypychane przez dysze z odpowiednim ciśnieniem. Woda w dżakuzi jest cieplejsza niż w zwykłych basenach i osiąga ok. 33–35 stopni Celsjusza. 

Dżakuzi właściwości zdrowotne zyskuje właśnie przez połączenie ciepłej wody i bąbelków, które uderzają o ciało z odpowiednią siłą. 

Kobieta i mężczyzna zażywający kąpieli w dżakuzi

Zalety dżakuzi

Kąpiele w tradycyjnej wannie przynoszą ulgę po stresującym dniu. Wanny wyposażone w dysze masujące potęgują ten efekt, a także oddziałują bezpośrednio na mięśnie, układ krwionośny czy metabolizm.

Zaletą dżakuzi i domowych wanien z hydromasażem jest przede wszystkim łatwa dostępność. Nie musisz już specjalnie wybierać się do salonu SPA czy na basen, aby skorzystać z wszystkich korzyści, jakie ze sobą niesie. Coraz więcej osób decyduje się także na ogrodowe modele dżakuzi, z których można korzystać przez cały rok. Wiele ciekawych modeli znajdziesz w sklepach Decathlon. Przekonaj się, jakie dokładnie korzyści dla zdrowia niesie domowa hydroterapia. 

Efekty regularnych kąpieli w dżakuzi

Efekt dżakuzi poczujesz na własnej skórze już po jednorazowej sesji. Spokój, rozluźnienie i dobre samopoczucie to tylko niektóre z pozytywnych skutków kąpieli. Wiele osób decyduje się na wprowadzenie regularnych sesji w dżakuzi do swojego planu redukcji wagi i zbilansowanej diety, ponieważ poprawiają metabolizm. 

Dżakuzi zaleca się jednak także w wielu schorzeniach, osobom cierpiącym z powodu bólu czy zaburzeń snu. Jeśli zastanawiasz się czy wybudować dżakuzi w swoim ogrodzie lub zacząć regularnie korzystać z dostępnego na basenie dowiedz się, dlaczego będzie to dobra inwestycja. 

Wpływ ciepłych kąpieli na relaks i dobre samopoczucie

Gorące kąpiele mają to do siebie, że pozwalają zapomnieć o codziennych zmartwieniach. Relaks w dżakuzi poprawia humor po całym dniu pełnym stresu i napięcia. Odprężająca kąpiel powala utrzymać zdrową harmonię pomiędzy pracą zawodową a życiem prywatnym. W końcu chwila dla siebie jest równie ważna i nie warto o tym zapominać. Dzięki temu następnego dnia wstaniesz pełen sił i motywacji do osiągania kolejnych celów w pracy i poza nią.

Kobieta relaksująca się w dżakuzi po stresującym dniu

Wpływ relaksującej kąpieli na zdrowie psychiczne

Dżakuzi polecane jest także osobom borykającym się z problemami zdrowotnymi natury psychicznej. Nagromadzone napięcie, codzienny stres często prowadzą do różnych schorzeń w tym nawet bezsenności. W takim przypadku redukcja stresu jest szczególnie ważna i konieczna. 

Nawet wysoki poziom stresu możesz zredukować dzięki kąpielom w dżakuzi. Ciepła woda nie tylko Cię rozluźni i uspokoi, wytworzy endorfiny, ale także pozwoli szybciej zasnąć i poprawi jakość snu. Z tego powodu kąpiele w dżakuzi są często zalecane osobom cierpiącym na bezsenność lub z problemami w zasypianiu. 

Masaż wodny – zbawienny na ból mięśni i stawów

Stres, ale także nadwyrężenie w pracy fizycznej czy ciężkie treningi u sportowców mogą powodować ból mięśni i stawów. Towarzyszy on także wielu schorzeniom takim jak reumatyzm czy zwyrodnienia. W takich sytuacjach często zalecane są masaże. Ich uzupełnieniem lub zamiennikiem mogą stać się także kąpiele w dżakuzi. 

Powietrze z dysz uderzając o ciało, powoduje rozluźnienie mięśni, zniwelowanie napięcia i tym samym łagodzenie ból. Spięte mięśnie często są przyczyną także bólów stawów, dlatego kąpiele są zalecane szczególnie osobom zmagającym się z ich bólem. 

Zdrowotny efekt dżakuzi na układ krążenia

Czy wiedziałeś, że sesje w dżakuzi poprawiają krążenie? Wpływ ma na to nie tylko hydromasaż, ale także ciepła woda, która rozszerza naczynia krwionośne, dzięki czemu obniża się ciśnienie krwi. Mogą być zatem korzystne dla osób zmagających się z wysokim ciśnieniem czy narażonych na występowanie miażdżycy. Niestety zbyt wysokie ciśnienie może być jednak przeciwwskazaniem do korzystania z dżakuzi, a nadciśnienie u starszych osób do nich właśnie należy. Przed skorzystaniem z wanny z bąbelkami warto skonsultować się z lekarzem.

To jednak nie wszystko. Przyspieszone krążenie krwi pozwala na szybsze dotarcie składników odżywczych do narządów, co wpływa na regenerację organizmu. Nic więc dziwnego, że wielu sportowców korzysta z dżakuzi po szczególnie intensywnych treningach. 

Sesje kąpieli w ciepłej wodzie na poprawę wyglądu skóry 

Ciepłe kąpiele w dżakuzi wspierają także walkę z cellulitem. Dzięki nim w ciele szybciej krąży nie tylko krew, ale także limfa. Metabolizm przyspiesza, a organizm szybciej usuwa toksyny i bakterie. Ponadto ciśnienie wody i powietrza wypuszczanego z dysz sprawa, że masaż dociera w głębsze warstwy skóry. Wszystko to ma wpływ na redukcje pomarańczowej skórki na udach i brzuchu czy pośladkach. Ciepła kąpiel ponadto sprawia, że otwierają się pory, a skóra staje się widocznie gładsza i bardziej odżywiona. 

Rodzina spędzająca czas w dżakuzi

Kto nie może korzystać z dżakuzi? Przeciwwskazania

Nie wszyscy niestety mogą korzystać ze zdrowotnych właściwości dżakuzi. Przeciwwskazania do kąpieli obejmują poważne choroby układu krążenia czy skóry. Unikaj kąpieli, jeśli cierpisz na:

– nadciśnienie, 
– żylaki, 
– obniżoną krzepliwość krwi, 
– niewydolność nerek,
– zakażenia układu moczowego lub infekcje narządów płciowych,
– cukrzycę. 

Z dżakuzi nie powinny korzystać także osoby z chorobami skóry, otwartymi ranami czy alergią na chlor.
Ponadto nie zaleca się go kobietom w czasie menstruacji. 

Jak korzystać dżakuzi? 

Choć dżakuzi ma wiele korzyści i zalet, to jednak warto pamiętać, że nadmiar zawsze może zaszkodzić. Jak korzystać z dżakuzi, aby poczuć na sobie wszystkie pozytywne efekty?

Przede wszystkim staraj się korzystać z dżakuzi regularnie. Ważny jest jednak także czas pojedynczej sesji. Jak długo można przebywać w dżakuzi? Optymalny czas to 15–20 min. Dodatkowo stosuj zasadę, że im cieplejsza jest woda, tym sesja powinna być krótsza. 

Poczuj zalety, jakie daje dżakuzi na własnej skórze!

Dżakuzi to nie tylko fantastyczny sposób na poprawę samopoczucia i relaks. Regularne kąpiele sprawią, że zapomnisz o bólach mięśni i stawów, zobaczysz efekty w postaci gładkiej i odżywionej skóry czy przespanych nocy. Dżakuzi na wiele sposób wpływa na zdrowie, więc korzystaj z niego często, ale mądrze! 

Przeczytaj także:

Rodzina relaksująca się w dżakuzi

Co lepiej wybrać basen ogrodowy czy dżakuzi? Podpowiadamy!

Basen ogrodowy i dżakuzi pozwolą Ci się zrelaksować. Przed zakupem dżakuzi czy basenu sprawdź, co wybrać. Poznaj wady i zalety obu rozwiązań.

Jak dżakuzi wpływa na odchudzanie? Zalety hydromasażu

Jak dżakuzi wpływa na odchudzanie? Zalety hydromasażu

Dżakuzi może pomóc w pozbyciu się zbędnych kilogramów. Efekty odchudzania będą szybsze. Poznaj zalety dżakuzi i jego wpływ na odchudzanie.

Kobieta przykrywająca basen ogrodowy po sezonie

Zimowanie basenu stelażowego. Czy należy go chować po sezonie?

Zimowanie basenu stelażowego to wyzwanie dla jego posiadaczy. Jak profesjonalnie zabezpieczyć zbiornik po sezonie? U nas znajdziesz odpowiedź!

Jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym i ją zakleić?

Jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym i ją zakleić?

Z uszkodzeniem basenu ogrodowego można poradzić sobie osobiście. Jak znaleźć dziurę w basenie ogrodowym i ją zakleić? Sprawdź nasze sposoby!

Jaki odkurzacz do basenu wybrać?

Jaki odkurzacz do basenu wybrać?

Wybór odpowiedniego odkurzacza do basenu ogrodowego to konieczność, jeśli chcemy cieszyć się czystą wodą. Jaki odkurzacz basenowy wybrać?