Jak jeździć rowerem po mieście?
Miasta są zazwyczaj zatłoczone i wymagają poświęcenia dużej uwagi. Należy kierować się rozsądkiem, a nie tylko przepisami prawa. Jest to zdecydowanie wielkie wyzwanie dla rowerzystów. Pierwszym krokiem do bezpiecznej jazdy jest to by wybrać odpowiedni rower miejski. W przypadku, gdy rowerzysta ma pierwszeństwo, to nigdy nie wiadomo, czy na ścieżkę nie wybiegnie pieszy, albo nie zrobi jakiegoś niespodziewanego ruchu. Więc tylko wtedy, gdy ma taką możliwość powinien korzystać ze ścieżek rowerowych. Patrząc na przepisy ruchu drogowego dla rowerzystów, warto wspomnieć o znakach drogowych. Chodniki (inaczej ciągi pieszo-rowerowe). Nazwa sama tłumaczy, że pozwalają na poruszanie się pieszych jak i kolarzy. Taka ścieżka jest oznaczona niebieskim znakiem, na którym pozioma linia oddziela symbol roweru od pieszych.
Od ponad dwudziestu lat w Polsce wybudowano bardzo dużo ścieżek rowerowych. Rowerzyści poruszają się szybciej niż piesi, ale znacznie wolniej niż samochody i inne pojazdy dlatego powinny z nich korzystać.
Zagęszczenie dróg rowerowych w poszczególnych miastach (m/km2):
Warszawa – 1035
Katowice – 1000
Wrocław – 990
Lublin – 959
Gdańsk – 718
Kraków – 673
Poznań – 668
Łódź – 642
Bydgoszcz – 483
Szczecin – 449
Rower miejski jest jednym z dwóch najpopularniejszych rodzajów wybieranych przez ludzi. Rower powinien być dostosowany całkowicie do naszych potrzeb. Ten czynnik jest znacznie ważniejszy od ceny. Ten rodzaj roweru jest przydatny szczególnie ze względu na wiele udogodnień – odpowiednie światła, możliwość jazdy w pozycji wyprostowanej. Rowery miejskie zazwyczaj są wyposażone w koszyk, który pozwala na przewiezienie drobnego bagażu. Natomiast rowery górskie posiadają z reguły większą liczbę przerzutek, umożliwiające wygodniejszy sposób jazdy.