Studenci w kurtkach zimowych stojący na śniegu podczas ferii na studiach

Czy na studiach są ferie? Kiedy studenci mają przerwę w nauce?

Kalendarz akademicki obowiązujący na studiach wygląda nieco inaczej niż szkolny. Sprawdź, czy studenci mogą liczyć na dni wolne i ferie zimowe.

Uczniowie szkół podstawowych i ponadpodstawowych mogą liczyć na dwumiesięczne wakacje, a także ferie zimowe. Jest to czas gdy nie muszą uczęszczać na zajęcia szkolne i wypoczywają. Kalendarz akademicki jednak różni się od szkolnego i na każdej uczelni w całej Polsce może wyglądać nieco inaczej. Mimo to osoby studiujące mogą liczyć na przerwy w nauce. Czy jednak studentów obowiązują tradycyjne ferie?

Czy studenci mają ferie zimowe?

Jednym z najczęściej zadawanych sobie przez przyszłych studentów pytań, jest to dotyczące tego, czy na studiach są ferie. Warto wiedzieć o tym, że studenci nie mają takich samych ferii zimowych jak na przykład uczniowie szkół podstawowych czy średnich. Jednak nie oznacza to, że nie mogą liczyć na kilka dni przerwy w zimowym semestrze. Na studiach wyższych ferie zimowe nie są określane w taki sam sposób jak w szkołach podstawowych i ponadpodstawowych, a nazywa się je przerwą międzysemestralną. Jest to więc czas, który może być nazywany również zimową przerwą i przypada on po zakończeniu semestru zimowego, a przed rozpoczęciem semestru letniego.

Kiedy studenci mają ferie?

Terminy ferii dla studentów, czyli przerwy międzysemestralnej różnią się od terminów dni wolnych uczniów. Podstawową różnicą między systemem edukacji szkolnej a akademickiej jest organizacja roku akademickiego. Na studiach mamy do czynienia z dwoma semestrami, między którymi przewidziana jest krótka przerwa. Ferie zimowe to więc rozwiązanie wprowadzone wyłącznie dla uczniów szkół podstawowych, licealnych, technicznych i zawodowych i nie mogą z niego skorzystać studenci. Mimo to jednak po zakończeniu semestru zimowego i zdaniu sesji egzaminacyjnej osoby studiujące mają kilka dni przerwy międzysemestralnej, która oddziela semestr zimowy od letniego.

Terminy przerwy międzysemestralnej w przypadku każdej uczelni mogą być nieco inne, ponieważ zależą od kilku czynników. Zawsze jednak takie dni wolne przypadają po zdanej zimowej sesji egzaminacyjnej. Dlatego też im student wcześniej zda wszystkie egzaminy, tym będzie mógł dłużej cieszyć się dniami wolnymi. Czas trwania takiej przerwy to zazwyczaj od dwóch do czterech tygodni. Wiele zależy jednak od studiowanego kierunku. W przypadku bardziej obciążających studiów często ze względu na wiele przedmiotów, a także poprawki, sesja egzaminacyjna trwa dłużej. 

Studentka w odzieży narciarskiej spędzająca ferie zimowe w górach jeżdżąc na nartach

Ferie zimowe na studiach a sesja egzaminacyjna i jej terminy

Studenci nie mają ferii, lecz mogą liczyć na odpoczynek i regenerację sił w trakcie przerwy międzysemestralnej. Jej długość w zależności od uczelni może wynosić 2,3 lub 4 tygodnie. Zazwyczaj przypada ona na koniec stycznia i luty. Duży wpływ na to, jak długo będziemy mogli wypoczywać, ma także sesja egzaminacyjna. Jeśli egzaminy zostaną ustalone zaraz po zakończeniu semestru zimowego i przeprowadzone dość szybko, wówczas osoby studiujące mogą liczyć na więcej wolnych dni. W przypadku trudnych kierunków studiów egzaminy często trwają dwa tygodnie i odbywają się niemal codziennie.

Na wielu uczelniach od razu po zakończeniu regularnej sesji egzaminacyjnej odbywa się sesja poprawkowa i to właśnie w tym terminie studenci mogą udać się na regenerację i wypoczynek. Jeżeli jednak nie udało im się zdać wszystkich egzaminów, wówczas przerwa zimowa jest dla nich czasem intensywnej nauki i zdobywania wiedzy niezbędnej do uzyskania pozytywnych wyników w egzaminach poprawkowych. Na niektórych uczelniach między sesją regularną a poprawkową wyznaczany jest tydzień przerwy. Wówczas nawet ci studenci, którym nie udało się zaliczyć wszystkich egzaminów w pierwszym terminie, mogą nieco odpocząć. Zazwyczaj jednak czas ten przeznaczają na naukę.

Czy studenci mają wakacje?

Przerwa międzysemestralna to nie jedyny czas wolny kiedy studenci mają szansę, by zregenerować się i nieco odpocząć. Podobnie jak uczniowie, również latem mogą liczyć również na dłuższą przerwę od zajęć, czyli wakacje. Przerwa wakacyjna ustalona jest w harmonogramie roku akademickiego, a każda uczelnia jej termin rozpoczęcia może wyznaczyć na nieco inny czas. Zazwyczaj jednak studenci wakacje zaczynają pod koniec czerwca. Tę przerwę również poprzedza letnia sesja egzaminacyjna.

Dlatego im osoba studiująca szybciej zda wszystkie egzaminy, tym też szybciej rozpocznie wakacje. Przerwa ta kończy się 30 września. Jeżeli student jednak nie zdał wszystkich egzaminów w pierwszym terminie, wówczas sesja poprawkowa przez wiele uczelni organizowana jest we wrześniu. Dlatego jeśli czekają go egzaminy poprawkowe, wówczas jego wakacje skończą się nieco szybciej niż 30 września.

Grupa studentów w goglach i kaskach narciarskich spędzająca w górach przerwę świąteczną

Czy ferie na studiach to jedyne dni wolne studentów? Kalendarz akademicki dni wolnych na studiach

Dwie dłuższe przerwy od nauki kiedy studenci mają czas wolny na studiach to nie tylko wakacje studenckie, ale i przerwa międzysemestralna. Osoby studiujące mogą liczyć również na przerwy świąteczne, a także odpoczynek w dni wolne od pracy. Studenci mają więc prawo do przynajmniej kilku dni wolnych w ciągu roku akademickiego.

Obejmują one święta państwowe takie jak na przykład 1 maja (Święto Pracy), 3 maja (Święto Konstytucji), 11 Listopada (Święto Niepodległości), a także przerwy świąteczne. W zimie na Boże Narodzenie, a wiosną na Wielkanoc. Dodatkowo wiele uczelni wyznacza “dni rektorskie”, które traktowane są jako dodatkowe dni wolne od zajęć. Bardzo często umożliwiają one studentom na przykład wcześniejsze dotarcie do domów przed świętami czy uczestnictwo w imprezach takich jak Juwenalia, ale też uroczystym rozpoczęciu roku akademickiego.

Połowa roku akademickiego i przerwa od nauki – jak efektywnie wykorzystać przerwę semestralną?

Studenci przerwę semestralną zarówno letnią, jak i zimową mogą przeznaczyć na wypoczynek i regenerację, które z pewnością im się przydadzą po zakończeniu sesji. Na wielu uczelniach wyższych studenci mogą liczyć jednak również na możliwość uczestnictwa w tym czasie na przykład w kursach czy szkoleniach. Często są one organizowane w budynkach szkoły wyższej przez zewnętrzne firmy.

Zarówno wakacje, jak i ferie na studiach mogą być nie tylko czasem odpoczynku, ale również okresem, w którym osoby studiujące będą rozwijały swoje umiejętności i zdobywały nowe doświadczenie. Dobrym sposobem spędzania takiego czasu jest więc uczestnictwo w kursach i szkoleniach, stażach i praktykach, a także wolontariacie. Warto również wykorzystać ten czas na trekking w naturze lub poznanie nowego sportu na przykład kitesurfingu aby uzupełnić swoją garderobę zapraszamy do sprawdzenia oferty Decathlon.

Przeczytaj także:

kobieta i dzieci zjeżdżają ze stoku

Wyjazd na narty z dziećmi - co ze sobą zabrać?

Wyjazd na narty z dziećmi ⭐ Zaplanuj atrakcje dla dzieci na ferie ⭐ Zobacz jak zorganizować wyjazd, instruktora i nocleg w górach

Dziewczyna w kasku i goglach zjeżdżająca z ośnieżonej górki na sankach

Ferie zimowe z dziećmi – jak je spędzić, by były pełne atrakcji?

Ferie zimowe z dziećmi to idealny czas, by odpocząć i zwiedzić różne atrakcje. Jak sprawić, by nie było nudno? Oto pomysły na ferie z dzieckiem.

Gdzie pod namiot w Małopolsce warto pojechać?

Gdzie pod namiot w Małopolsce warto pojechać?

Marzą Ci się wakacje pod namiotem? Sprawdź jakie pola namiotowe Małopolska ma w ofercie i zaplanuj swój wakacyjny wypoczynek na kempingu.

kobieta i mężczyzna grający z dziećmi we frisbee na plaży

Co spakować jadąc na wakacje nad morze? Lista niezbędnych rzeczy

Zastanawiasz się, co spakować do walizki jadąc na wakacje nad morze? Sprawdź listę rzeczy, które trzeba zabrać nad morze, aby mieć udany urlop!

rodzina spędzająca czas przy stoliku turystycznym na kempingu

Wakacje na kempingu

Coraz więcej Polaków decyduje się na wakacje na kempingu. Gdzie jechać, co ze sobą zabrać i czego nie robić na polu namiotowym?