Ciężarna kobieta rozmyślająca czy w ciąży można jeździć na nartach

Czy w ciąży można jeździć na nartach? Czy narty są bezpieczne?

Czy narty w ciąży to dobry pomysł? Czy jazda na nartach w ciąży jest bezpieczna? Dowiedz się więcej o sportach zimowych dla ciężarnych.

Najnowsze rekomendacje Światowej Organizacji Zdrowia mówią, aby będąc w ciąży, należy podejmować aktywność fizyczną, o ile nie istnieją przeciwwskazania ze strony lekarza. Ćwiczenia dla kobiet w ciąży to same korzyści zarówno dla przyszłej mamy, jak i nienarodzonego jeszcze dziecka. Podejmowanie aktywności fizycznej w ciąży sprawia, że między innymi poród przebiega sprawniej, a przyszła mama lepiej sobie radzi z wysiłkiem i bólem podczas porodu. Istnieje jednak jedno ale. Aktywność podejmowana przez ciężarną nie może, powodować żadnych urazów, ani silnych wstrząsów. 

Czy jazda na nartach w ciąży to dobry pomysł?

Przy braku przeciwwskazań (zawsze należy skonsultować się z lekarze prowadzącym ciążę), umiarkowana aktywność fizyczna w ciąży jest zalecana. Niestety narciarstwo to sport, w którym ryzyko urazu w wyniku upadku jest relatywnie duże, co zdarza się nawet doświadczonym narciarzom. Na stoku nie zawsze można kontrolować to, co się dzieje, ani nie ma się wpływu na to, kto się na nim znajdzie (np. ktoś pod wpływem alkoholu), co sprawia, że ryzyko upadku, nawet przy niewielkiej prędkości jest zawsze. Obniżona sprawność ruchowa (zmiana środka ciężkości), a także kondycja sprawia, że trudniej jest zapanować nad własnym ciałem w trakcie jazdy. 

Nie trzeba chyba również nikomu tłumaczyć, że upadek, szczególnie na brzuch, może spowodować uszkodzenie rozwijającego się płodu, a nawet poronienie. Inne upadki mogą powodować kontuzje, na przykład złamania, co wiąże się z koniecznością wykonania diagnostyki medycznej, przykładowo wykonaniu zdjęć rentgenowskich (promieniowanie), których kobiety zwłaszcza na początku ciąży (I trymestr) powinny unikać, gdyż ma to negatywny wpływ na rozwijający się w brzuchu organizm dziecka. Również wspomniany już I trymestr nie jest dobrym okresem, aby kobiety, które wcześniej nie uprawiały tego sportu zaczęły jego naukę. Narciarstwo w pierwszym trymestrze ciąży – to zdecydowanie nie jest na nie czas. 

Czy w ciąży można jeździć na nartach? Czy narty są bezpieczne?

Jazda na snowboardzie w ciąży

Podobnie jak narciarstwo, snowboard również należy do sportów, które są potencjalnie urazogenne. Jazda narciarska, czy na snowboardzie niesie za sobą wysokie ryzyko kontuzji, czy niefortunnego upadku i uszkodzenia płodu. Nie ma co się zastanawiać, odpuszczenie jednego sezonu z pewnością nie zaszkodzi, lepiej sobie odpuścić.

Wyjazd w góry zimą będąc w ciąży

Nie musisz całkowicie rezygnować z wyjazdu w góry. Góry to nie tylko wyjazd na stoki narciarskie, ale także piękne szlaki, po których można spacerować i cieszyć się pięknymi widokami oraz oddychać świeżym powietrzem. Jest tam również sporo atrakcji wartych zwiedzania. Taki aktywny odpoczynek na pewno pozytywnie wpłynie na Twoje samopoczucie i będzie bezpieczniejszą alternatywą dla Ciebie i przyszłego dziecka.

Jednakże warto pamiętać, żeby wybierać góry, które nie są zbyt wysokie, tak, jak na przykład Alpy. Wyjazd w Alpy w ciąży i ogólnie przebywanie w wysokich górach to zły pomysł. Ciśnienie panujące na dużych wysokościach nie jest dobre dla rozwijającego się płodu, gdyż zwiększa się wtedy zużycie tlenu, co może doprowadzić do jego niedotlenienia i późniejszych komplikacji z tym związanych. Kobiety ciężarne mogą wybrać natomiast nasze góry, które do zbyt wysokich nie należą i nie ma tutaj aż takich zmian ciśnienia atmosferycznego. 

Warto wiedzieć, że istnieją również przeciwwskazania do przebywania na wyższych wysokościach, także lepiej omówić potencjalny wyjazd ze swoim lekarzem, jeśli cierpisz na:

– choroby serca i płuc,
– zaburzenia rozwoju płodu,
– nadciśnienie tętnicze,
– anemie,
– wcześniejsze poronienia.

Kobieta trenująca narciarstwo biegowe

Alternatywa dla narciarstwa zjazdowego – narty biegowe

Jeśli jesteś zapaloną miłośniczką gór i nie wyobrażasz sobie sezonu bez obecności na stoku, bezpieczniejsza alternatywą mogą okazać się narty biegowe (o ile Twój lekarz nie powie inaczej). Popularne biegówki pozwalają na jazdę po płaskim terenie, ponad to nie osiąga się na nich zbyt dużych prędkości, dzięki czemu można lepiej kontrolować sytuację i trudniej o upadek. Dodatkowym zabezpieczeniem są również kijki do biegówek pomagające utrzymać równowagę. Wyjazd na bieganie na nartach to z pewnością bezpieczniejsza opcja. Warto pamiętać, aby przy uprawianiu narciarstwa biegowego wybierać trasy o jak najniższym nachyleniu terenu, co pozwoli zachować niższą prędkość.

Ważne jest również ubranie: odpowiedna odzież (warstwowo), spodnie narciarskie, aby nie przegrzać się ani nie zmarznąć. Na przejażdżki po górskich szlakach nie należy wybierać się samemu, zawsze należy mieć obok kogoś, kto nam pomoże, lub gdy zajdzie taka potrzeba zorganizuje pomoc. Jak przy każdej wyprawie trzeba zaopatrzyć się w plecak, w którym znajdzie się termos (najlepiej herbata) oraz jakaś przekąska, aby zregenerować siły. Warto również wybierać krótsze i łatwiejsze szlaki, ciąża to nie czas na przemęczanie się. 

Podsumowanie

Jeśli jest to początek ciąży, a ty już wcześniej jeździłaś i masz odpowiednie umiejętności, sama będziesz mogła zdecydować, czy wyjechać na białe wojaże, czy też nie. Jeśli masz wątpliwości, dopytaj swojego lekarza. Na nartach czy snowboardzie zachowaj szczególną ostrożność, zadbaj o swoje bezpieczeństwo i swojego dziecka. Wybierając stok, wybierz ten najbezpieczniejszy i najbardziej równy. Nie zapomnij o odpowiednim ubiorze, stosownie do warunków panujących na zewnątrz. 

Zawsze miej oczy dookoła głowy i nie daj się rutynie, ewentualny wypadek może być tragiczny w konsekwencjach. Na pytanie, czy warto, każda przyszła mama musi odpowiedzieć sobie sama. 

Pielęgniarz Wojciech Gliniecki

Autor: Wojciech Gliniecki

Jestem magistrem pielęgniarstwa ze specjalizacją z anestezjologii i intensywnej opieki. Ukończyłem Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Aktualnie pracuję jako pielęgniarz koordynujący w oddziale kardiologicznym. W wolnych chwilach, hobbystycznie, piszę teksty o tematyce medycznej. Po godzinach pracy lubię majstrować przy samochodach lub iść na spacer z dziećmi.

Przeczytaj także:

kobieta w ciązy ubrana w odzież sportową idzie z plecakiem na plecach

Bieganie w ciąży - czy jest bezpieczne, argumenty "za" i "przeciw"

Bieganie w ciąży jest dozwolone. Wpływa ono pozytywnie na zdrowie i kondycję przyszłej mamy. Pamiętajmy, że ciąża to nie choroba.

mężczyzna rozglądający się w koszulce do biegania

Przeciwwskazania do biegania - sprawdź co Cię dyskwalifikuje

Czy ciąża jest przeciwskazaniem do biegania? Poznaj listę przeciwskazań, dowiedz się przy jakich dolegliwościach nie wybierać tej formy aktywności.

kobieta na macie

Brzuch po porodzie - najlepsze ćwiczenia na brzuch po ciąży

Specjalne ćwiczenia na brzuch po ciąży. Kiedy można wykonywać ćwiczenia mięśni brzucha po porodzie? Jakie są ćwiczenia na brzuch jak sprzed ciąży?

kobieta biegnąca w odzieży i butach do biegania z czapką na głowie

Bieganie po porodzie i cesarce - jak do niego wrócić po ciąży? |

Kiedy można zacząć bieganie po porodzie? Na co uważać podczas biegania po cesarce? Dowiedz się więcej na temat biegania po ciąży!

produkty spożywcze

Jak zdrowo przytyć? Jak jeść? Przykładowa DIETA

Co jeść, by zdrowo przytyć – zalecana dieta na przytycie i nabranie zdrowej masy ciała. Dowiedz się jak zmienić swoje nawyki żywieniowe!