Mężczyźni trenujący bieganie

Doping w sporcie zawodowym – czym jest i dlaczego jest zakazany?

Doping to stosowanie niedozwolonych środków i suplementów, które znacznie wpływają na funkcje organizmu. Sprawdź, jakie są jego rodzaje i jak wpływa

Dla osiągnięcia wymarzonego celu, zdobycia upragnionej nagrody czy pobicia światowego rekordu sportowcy są w stanie zrobić i poświęcić naprawdę wiele. Niektórzy z nich jednak sięgają po te sukcesy w nielegalny sposób i nie do końca dzięki własnym umiejętnościom, wytrwałości i ciężkiej pracy. Doping, bo właśnie o nim mowa, to sposób na nielegalne i nieuczciwe sięgnięcie po najwyższe laury, z którego, niestety, sportowcy czasami korzystają. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie. Sprawdź, czym jest doping, jaki może być doping, jak działa, na jakie substancje lepiej uważać i dlaczego w ogóle jest zakazany.

Czym jest doping w sporcie?

Czym właściwie jest doping? Co to jest doping w sporcie zawodowym? W jaki sposób działa doping? Wbrew potocznemu przeświadczeniu nie chodzi tu o grupę osób zagrzewających sportowca do działania – to jest całkowicie legalny doping. Chodzi tu jednak o coś zupełnie innego. Otóż dopingiem nazywa się substancje zabronione, które mogą podnieść skuteczność, siłę czy wytrzymałość zawodnika nawet o kilka procent. Wpływa to więc na sprawiedliwość całych zawodów i ich wiarygodność.

W świecie sportu istnieje organizacja zwana Światową Agencją Antydopingową powołana do zwalczania dopingu w sporcie. Ma ona prawo przeprowadzać różnego rodzaju badania, które mają za zadanie wykluczenie lub potwierdzenie zażycia niedozwolonej substancji przez sportowców. Co ciekawe, za doping uważa się także odmowę pobrania próbki fizjologicznej, niezgłoszenie się na jej pobranie, unikanie badania czy nieudzielenie informacji na temat swojego pobytu przed zawodami. Każde takie działanie jest niezgodne z prawem.

Doping stosowany jest niestety niemal w każdym sporcie, choć może kojarzyć się głównie z podnoszeniem ciężarów. Można spotkać się z nim w triathlonie czy innych sportach wydolnościowych – doping w kolarstwie, między innymi w Tour de France przeszedł już do historii, a o Lance Armstrong'u stał się jego niechlubnym symbolem. Niektórzy chcą załagodzić ból po niedawno odbytej kontuzji, inni zmniejszyć zmęczenie mięśni, a jeszcze inni wyciszyć się przed startem. Trzeba jednak być bardzo uważnym, gdyż w przypadku pozytywnego wyniku kontroli antydopingowej można zostać na długo zdyskwalifikowanym z rywalizacji sportowej, żegnając się tym samym ze wszystkimi swoimi tytułami mistrzowskimi.

Mężczyzna wsypujący odmierzoną łyżkę z proszkiem do szklanki podczas posiłku

Rodzaje dopingu sportowego – jakie wyróżniamy?

Jeśli chodzi o główne rodzaje dopingu ze względu na metodę, wyróżnia się przede wszystkim:

doping farmakologiczny – to najczęściej stosowany i najprostszy do wykrycia doping. Polega na zażywaniu środków, które oddziałują na sprawność naszego ciała w najróżniejszy sposób. To substancje, których zażywanie nie jest uzasadnione stanem zdrowia,

doping fizjologiczny – jest to nieco trudniejszy do wykrycia rodzaj dopingu. Jego działanie polega na ingerowaniu w ciało – usuwanie tkanki tłuszczowej, przeszczepy różnych części ciała jak na przykład mięśnie czy ścięgna. To także między innymi ingerowanie w płyny ustrojowe, czyli na przykład transfuzja krwi w celu zwiększania w jej zawartości liczby czerwonych krwinek,

doping genetyczny – co to jest doping genetyczny? To ingerencja w materiał genetyczny przy pomocy tak zwanych wektorów. Jest bardzo kosztowny, ale także niemal niemożliwy do wykrycia.

Jeśli jednak chodzi o cel, w którym stosuje się doping, wyróżniamy:

doping wydolnościowy – czyli taki, który pozwala organizmowi zwiększyć swoją wytrzymałość na przykład podczas długotrwałego i intensywnego wysiłku; jeden z rodzajów dopingów dla biegaczy,

siłowy – taki, dzięki któremu wzrasta siła mięśni bez zmiany ich masy właściwej,

stymulujący – czyli takie działanie, które ma na celu zwiększenie wytrzymałości organizmu poprzez ograniczenie dolegliwości bólowych i zmęczenia.

Kobieta w stroju sportowym pijąca z bidonu

Środki dopingujące – co się do nich wlicza?

Zalicza się do nich wszystkie zarówno naturalne, jak i pozyskane w sposób syntetyczny substancje, które znacząco wpływają na funkcje organizmu. Rodzi się tu wiele pytań: czy testosteron to doping, czy kreatyna to doping, czy można brać środki dopingujące poza zawodami, ile utrzymuje się doping, ale najważniejszą kwestią jest, na jakie środki należy szczególnie uważać. Oto niektóre z nich:

środki anaboliczne, czyli sterydy – to bardzo duża grupa substancji, która swoim działaniem ma przypominać działanie męskiego hormonu, czyli testosteronu. Doping w tej postaci pobudza rozbudowę masy mięśniowej i wpływa na zwiększenie siły,

hormony i pokrewne im substancje – poza wymienionym wcześniej testosteronem, mowa tu także o hormonie wzrostu, który sportowcy przyjmują, by zwiększyć swoje możliwości i szybciej się regenerować,

środki stymulujące i pobudzające – zapewniają lepsze samopoczucie, likwidują objawy zmęczenia i prowadzą do pobudzenia ciała i umysłu. Należą do nich między innymi efedryna, kokaina czy amfetamina,

silne, wręcz narkotyczne środki przeciwbólowe – są to na przykład morfina i heroina. Stosują je zwykle zawodnicy, którzy zmagają się z silnymi objawami bólowymi na przykład po przebytej niedawno kontuzji,

diuretyki, czyli substancje moczopędne – mają za zadanie zmniejszyć masę ciała sportowca przez wzmożone oddawanie moczu,

kannabinoidy – czyli marihuana i haszysz, które mają działać relaksująco i odprężająco,

erytropoetyna – doping, który stosują zwykle sportowcy wydolnościowi. Erytropoetyna ma za zadanie stymulowanie produkcji czerwonych krwinek i tym samym zwiększenie wydolności tlenowej organizmu.

Nie są to oczywiście wszystkie możliwe specyfiki dopingujące. Nie tak dawno było głośno o meldonium – dopingu, który wszedł na listę niedozwolonych substancji w 2016 roku jako modulator metabolizmu usprawniający wydolność. Z kolei czy peptydy to doping? Czy przedtreningówka to doping? Pierwsza grupa substancji nie jest wpisana na listę nielegalnych środków, podobnie z resztą jak i druga. Jednak w przypadku przedtreningówek warto upewnić się co do składu, gdyż może zdarzyć się, że w niektórych znajdą się śladowe ilości niedozwolonych środków.

Walka z dopingiem – dlaczego doping jest zakazany?

O samym fakcie, że zażywanie dopingowych środków jest niezgodne z zasadą fair play, nie trzeba nikomu przypominać. Te substancje są w stanie wynieść człowieka poza jego ludzkie możliwości, co z miejsca nie daje szans uczciwym sportowcom na sięgnięcie po najwyższe miejsca podium, na które długo i ciężko pracowali.

To jednak niejedyne, co przemawia przeciw dopingowi. Większość wymienionych wcześniej substancji wywołuje bardzo poważne skutki uboczne, które mogą znacznie pogorszyć stan zdrowia osób, które je zażywają. Nietrudno o problemy z oddychaniem, zaburzenia pracy serca, a także kłopoty związane z zaburzeniami psychicznymi. Wiele z nich może także doprowadzić do bezpośredniego zagrożenia życia w postaci udarów mózgu czy zawałów serca. To naprawdę niebezpieczne.

Doping nie jest niczym dobrym – czym właściwie jest wygrana, której nie zawdzięczamy wyłącznie sobie i swoim umiejętnościom? Warto kierować się od dawna znanym mottem, że sport to zdrowie, i podarować sobie cenną dawkę aktywności fizycznej oraz sportowej rywalizacji bez żadnych niedozwolonych wspomagaczy. Satysfakcja i przede wszystkim większe bezpieczeństwo – gwarantowane!

Przeczytaj także:

Sportowiec przygotowujący BCAA w shakerze przed treningiem

Czym jest i jakie efekty daje suplement BCAA?

Dowiedz się czym jest suplement BCAA. Poznaj zasady przyjmowania aminokwasów i dowiedz się w jakim treningu, sprawdzą się najlepiej.

Kobieta w stroju sportowym pijąca z bidonu zastanawiająca się co przyjąć przed treningiem bcaa czy kreatyne

BCAA czy kreatyna – co, kiedy i jak przyjmować?

BCAA i kreatyna to dwa popularne suplementy diety, które mają za zadanie poprawiać zdolności wysiłkowe organizmu.

Kobieta trzymająca w ręku bidon popijająca przedtreningówkę

Co daje przedtreningówka? Czym jest, jakie ma wady i zalety?

Przedtreningówka to suplement diety, który wspomaga trening fizyczny. Warto sprawdzić ich potencjał przedtreningowy.

Mężczyzna pijący przedtreningówkę dla biegaczy przed treningiem

Przedtreningówka dla biegaczy – jaką wybrać przed bieganiem?

Jaka przedtreningówka dla biegacza będzie dobra do treningu? Które suplementy brać przed bieganiem? Oto porady, jaką wybrać przedtreningówkę.

Mężczyzna wsypujący z pojemnika eaa do bidonu

EAA – co to jest, jak dawkować, jakie są skutki uboczne?

EAA to grupa aminokwasów egzogennych, która ma niebagatelny wpływ na regenerację po treningu.