Próba wysiłkowa – na czym polega?
Badanie to, zwane również testem wysiłkowym, jest stosowane w diagnostyce choroby niedokrwiennej serca. W trakcie jego trwania pacjent chodzi po bieżni lub jeździ na rowerku stacjonarnym, a na klatce piersiowej ma przyklejone elektrody, aby w trakcie można było monitorować zapis ekg celem oceny pracy serca (w kierunku zaburzeń rytmu serca) i jego wydolności oraz mankiet do mierzenia ciśnienia tętniczego. Wysiłek fizyczny w trakcie próby stopniowo ulega zwiększeniu, aby zmusić mięsień sercowy do bardziej wytężonej pracy. Ciężej pracujący mięsień sercowy potrzebuje więcej tlenu, który dostarczany jest we krwi przez naczynia wieńcowe, a co za tym idzie, przepływ przez nie musi być odpowiednio większy. Jeżeli światło tętnic wieńcowych jest zwężone, najczęściej w wyniku miażdżycy, to przepływ jest mniejszy i dochodzi do niedostatecznego natlenienia, a to skutkuje wystąpieniem objawów niedokrwienia, najczęściej bólu zlokalizowanego za mostkiem, a także można zaobserwować zmiany w zapisie EKG – choć nie zawsze.
Ponad to test wysiłkowy wykonuje się również u osób leczących się na niewydolność serca w celu oceny skuteczności leczenia, bądź też u pacjentów po przebytym zawale serca.
Wielkość wysiłku, który został wykonany przez pacjenta określa się w różnych jednostkach, które zależą od tego, na jakim sprzęcie została wykonana próba wysiłkowa. W zależności będą to waty (jednostka mocy) lub MET ( jednostka metaboliczna). Jeden MET wynosi 3,5ml/kg mc./min o odpowiada spoczynkowemu zużyciu tlenu.
Test wykonywany jest zawsze w obecności lekarza i pozostałego personelu medycznego, który umie udzielić pomocy w nagłych przypadkach.