Mężczyzna chodzący po bieżni w trakcie próby wysiłkowej

Próba wysiłkowa, czyli EKG w trakcie wysiłku

Elektrokardiograficzna próba wysiłkowa wykonuje się w diagnostyce bólów w klatce piersiowej, w trakcie wysiłku fizycznego i ocenia wydolność pacjenta.

Pacjent skarżący się na bóle w klatce piersiowej, które pojawiają się podczas wysiłku i mijają po zakończeniu najczęściej podejrzewany jest o chorobę wieńcową, czyli chorobę tętnic zaopatrujących serce. W diagnostyce tej choroby wykorzystuje się właśnie elektrokardiograficzną próbę wysiłkową, podczas której wykonywane jest EKG wysiłkowe.

Próba wysiłkowa – na czym polega?

Badanie to, zwane również testem wysiłkowym, jest stosowane w diagnostyce choroby niedokrwiennej serca. W trakcie jego trwania pacjent chodzi po bieżni lub jeździ na rowerku stacjonarnym, a na klatce piersiowej ma przyklejone elektrody, aby w trakcie można było monitorować zapis ekg celem oceny pracy serca (w kierunku zaburzeń rytmu serca) i jego wydolności oraz mankiet do mierzenia ciśnienia tętniczego. Wysiłek fizyczny w trakcie próby stopniowo ulega zwiększeniu, aby zmusić mięsień sercowy do bardziej wytężonej pracy. Ciężej pracujący mięsień sercowy potrzebuje więcej tlenu, który dostarczany jest we krwi przez naczynia wieńcowe, a co za tym idzie, przepływ przez nie musi być odpowiednio większy. Jeżeli światło tętnic wieńcowych jest zwężone, najczęściej w wyniku miażdżycy, to przepływ jest mniejszy i dochodzi do niedostatecznego natlenienia, a to skutkuje wystąpieniem objawów niedokrwienia, najczęściej bólu zlokalizowanego za mostkiem, a także można zaobserwować zmiany w zapisie EKG – choć nie zawsze.

Ponad to test wysiłkowy wykonuje się również u osób leczących się na niewydolność serca w celu oceny skuteczności leczenia, bądź też u pacjentów po przebytym zawale serca.

Wielkość wysiłku, który został wykonany przez pacjenta określa się w różnych jednostkach, które zależą od tego, na jakim sprzęcie została wykonana próba wysiłkowa. W zależności będą to waty (jednostka mocy) lub MET ( jednostka metaboliczna). Jeden MET wynosi 3,5ml/kg mc./min o odpowiada spoczynkowemu zużyciu tlenu.

Test wykonywany jest zawsze w obecności lekarza i pozostałego personelu medycznego, który umie udzielić pomocy w nagłych przypadkach. 

Kobieta jeżdżąca na rowerze stacjonarnym w odzieży sportowej

Próba wysiłkowa – wskazania

Badanie wysiłkowe wykonuje się w celu rozpoznania choroby wieńcowej, ale może ono dostarczyć również innych informacji na temat pracy serca. Inne wskazania, to:

– ocena rokowania u pacjentów po przebytym zawale mięśnia sercowego,
– niestabilna choroba wieńcowa, kiedy podczas bólu w klatce piersiowej nie występują zmiany w spoczynkowym EKG,
– ocena funkcjonowania stymulatora serca,
– ocena wydolności fizycznej u pacjentów z niedomykalnością zastawki aortalnej serca lub z blokiem serca stopnia III (blokiem przedsionkowo-komorowym).

Przeciwwskazania do próby wysiłkowej

Istnieją również przeciwwskazania do wykonania testu wysiłkowego. Nie należy go przeprowadzać, gdy:

– pacjent jest świeżo po zawale serca,
– występuje niekontrolowane nadciśnienie,
– obecne są groźne komorowe zaburzenia częstotliwości rytmu serca,
– obecna jest ciężka niewydolność lewokomorowa serca,
– występuje niestabilna choroba niedokrwienna serca,
– pacjent cierpi na żylną chorobę zakrzepowo-zatorową lub zatorowość płucną,
– obecne jest zapalenie mięśnia sercowego lub osierdzia,
– występuje ciężkie zwężenie zastawki aortalnej,
– obecne jest rozwarstwienie aorty,
– w zapisie EKG występuje blok lewej odnogi pęczka Hisa (LBBB).

Kobieta w odzieży sportowej biegająca po bieżni

Próba wysiłkowa – przygotowanie do diagnostyki

Ważne jest odpowiednie przygotowanie do badania tak, aby nic nie wpłynęło na wynik badania. Na 12 godzin przed należy unikać wysiłku fizycznego (np. dźwiganie ciężarów czy bieganie). 3 godziny przed próbą wysiłkową pacjent powinien na czczo oraz nie powinien palić papierosów. Przed próbą pacjent jest oceniany przez lekarza, który może zalecić przerwę w niektórych przyjmowanych lekach. Wykonywane jest również kontrolne badanie ekg. 

Przebieg testu wysiłkowego

Na początek pacjent musi rozebrać się od pasa w górę. Następnie umieszczane są elektrody EKG na klatce piersiowej i tułowiu, aby uzyskać zapis elektrokardiogramu. Na ramię zakładany jest również mankiet do pomiaru ciśnienia tętniczego. 

Pacjent z przyklejonymi elektrodami i założonym mankietem zaczyna wykonywać wybrane ćwiczenia. Może to być spacer po bieżni lub jazda na rowerku stacjonarnym. W trakcie całego testu monitorowany zapis EKG oraz co 1 minutę kontrolne zapisy ekg. Pomiar ciśnienia tętniczego odbywa się co 3 minuty. W trakcie próby lekarz cały czas ocenia pracę serca.

Badanie wysiłkowe kończy się na zlecenie lekarza, gdy pacjent nie jest w stanie go kontynuować lub jeśli zostanie uzyskana maksymalna częstotliwość rytmu serca podczas wysiłku. W 1, 3, 6 oraz 9 minucie po zakończeniu wykonywane jest EKG spoczynkowe. 

Po zakończeniu testu pacjent musi udać się z wynikiem do lekarza prowadzącego celem omówienia dalszej strategii diagnostyku i/lub leczenia. 

Podsumowanie

Próba wysiłkowa jest stosowana w diagnostyce choroby niedokrwiennej serca lub ustalenia przyczyn bólów w klatce piersiowej. Pozwala ocenić wydolność mięśnia sercowego oraz niejako ocenić przepływ krwi przez naczynia wieńcowe. Jest to badanie nieinwazyjne i bezpieczne. W trakcie jego trwania ciągle rejestruje się elektrokardiogram oraz wartości ciśnienia tętniczego. Przy wykonywaniu próby zawsze obecny jest personel posiadający niezbędną wiedzę i zestaw do udzielenia pomocy, jeśli zajdzie taka potrzeba. Wynik próby wysiłkowej należy skonsultować z lekarzem kierującym i na jego podstawie ustalić dalsze postępowanie.

Pielęgniarz Wojciech Gliniecki

Autor: Wojciech Gliniecki

Jestem magistrem pielęgniarstwa ze specjalizacją z anestezjologii i intensywnej opieki. Ukończyłem Uniwersytet Medyczny w Łodzi. Aktualnie pracuję jako pielęgniarz koordynujący w oddziale kardiologicznym. W wolnych chwilach, hobbystycznie, piszę teksty o tematyce medycznej. Po godzinach pracy lubię majstrować przy samochodach lub iść na spacer z dziećmi.

Przeczytaj także:

Mężczyźni odpoczywający i nawadniający się po wysiłku

Niskie ciśnienie tętnicze po wysiłku. Czy wysiłek obniża ciśnienie roz

Hipotonia to niskie ciśnienie tętnicze krwi. Czy niskie ciśnienie rozkurczowe po treningu jest groźne? Jakie są objawy?

Mężczyzna patrzący na ściankę wspinaczkową zastanawiający się czy wyjśc ze strefy komfortu i spróbować

Jak wyjść ze strefy komfortu? Skuteczne sposoby

Czym jest strefa komfortu i jak można bezpiecznie z niej wyjść? Przeczytaj artykuł, aby poznać skuteczne sposoby na zmianę swoich nawyków!

Kobieta leżąca na łóżku czytająca gazetę z elektrodami do elektrostymulacji przypiętymi na uda by zregenerować je po przetrenowaniu

Przetrenowanie organizmu – objawy i skutki

Intensywny trening może być powodem, dla którego odczuwasz duże zmęczenie organizmu i ból mięśni. Sprawdź, czym jest przetrenowanie.

mężczyźni jadący na rowerach szosowych w kaskach i odzieży rowerowej

TOP 7 sposobów na regenerację dla kolarza

Czym jest zmęczenie i regeneracja? Jakie są skuteczne sposoby by zregenerować swój organizm po wysiłku? Poznaj autorozluźnianie powięziowe. Zapraszamy

Kobieta w odzieży do jogi leżąca na macie w pozycji Savanasana

Savasana w jodze – pozycja trupa. Praktyka relaksu i uważności

Savasana to asana relaksu, inaczej pozycja trupa, która pozwala usunąć zmęczenie, rozluźnić nerwy. Sprawdź, jak wykonywać tę pozycję jogi.