Harcerz rozpalający ogień przed namiotem

Czym jest harcerstwo, na czym polega i dlaczego warto?

Harcerstwo działa na ziemiach polskich już ponad 100 lat. Organizacja zrzeszająca harcerzy wciąż opiera się na braterstwie, służbie i samodoskonaleniu. 

Harcerstwo działa w Polsce już ponad 100 i wciąż jest ruchem aktywnym oraz popularnym wśród młodych ludzi. Zastanawiasz się, czy warto posłać dziecko do harcerstwa? Przeczytaj i przekonaj się, że tak!

Skąd się wzięło harcerstwo i co to takiego?

Harcerstwo powstało na ziemiach polskich w 1910 roku, jako część światowego ruchu skautowego utworzonego w Anglii przez gen. Roberta Baden-Powella. Twórcami harcerstwa w Polsce są Andrzej Małkowski oraz jego żona Olga Małkowska-Drahonowska. 

Harcerstwo jest ruchem społeczno – wychowawczym i jego celem jest wychowywanie dzieci i młodzieży w myśl zasad: braterstwa, służby i samodoskonalenia. 

Związek Harcerstwa Polskiego posiada własny system mundurowy, znakiem wyróżniającym harcerzy i harcerki jest Krzyż Harcerski, który otrzymuje się po złożeniu Przyrzeczenia Harcerskiego oraz lilijka harcerska. 

Harcerze rozbijający obozowisko

Struktura ZHP

Największą organizacją harcerską w Polsce jest Związek Harcerstwa Polskiego, z Główną Kwaterą w Warszawie. Jednostkami terenowymi są chorągwie, które stanowią odpowiedniki województw. Aktualnie funkcjonuje 17 chorągwi.

Mniejszymi jednostkami podlegającymi pod chorągwie są hufce, które funkcjonują na poziomie (najczęściej) powiatowym. W hufcach funkcjonują podstawowe jednostki harcerskie. Są to:

– Drużyny, w których działają: szóstki (w gromadach zuchowych) oraz zastępy (w drużynach harcerskich);
– Szczepy: szczep tworzy kilka drużyn i gromad;
– Kręgi instruktorskie: zrzeszają instruktorów hufca.

Zasady harcerskiego wychowania

Jednym z najważniejszych elementów Harcerskiego Systemu Wychowawczego są niezmienne od lat zasady harcerskiego wychowania. Są to:

– Służba (Bogu, Polsce i innym);
– Braterstwo;
– Praca nad sobą.

Zasady te są realizowane przez wszystkie grupy wiekowe za pomocą najróżniejszych instrumentów metodycznych. Zadania wpisane w te trzy filary pojawiają się w próbach sprawności indywidualnych i zespołowych, w próbach na gwiazdki zuchowe i stopnie harcerskie, a także w próbach na stopnie instruktorskie. Celem ZHP jest wychowywanie mądrych, dobrych, uważnych na siebie i innych, chętnych do pomocy i odpowiedzialnych osób, które, jak mawiał założyciel skautingu gen. Robert Baden-Powell "zostawią świat nieco lepszym niż go zastali". 

Metoda harcerska

Metoda harcerska jest sposobem działania, który odznacza się: pozytywnością, indywidualnością, wzajemnością oddziaływań, dobrowolnością i świadomością celów, pośredniością i naturalnością. 

Elementami metody harcerskiej są:

Prawo i Przyrzeczenie: zuchy obowiązuje Prawo i Obietnica Zucha, harcerzy i harcerki Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie, wędrowników Kodeks i Dewiza Wędrownicza, zaś instruktorów Kodeks i Zobowiązanie Instruktorskie. 

Uczenie w działaniu: w zależności od grupy wiekowej realizowane jest przez zabawę, grę, poszukiwanie, służbę i wyczyn.

System małych grup: charakterystycznym elementem harcerstwa jest praca systemem małych grup – czyli szóstek, zastępów lub patroli, w skład których wchodzą członkowie organizacji, a na ich czele znajduje się rówieśnik – szóstkowy, zastępowy, patrolowy. Wychowawca pełni rolę drużynowego i czuwa nad pracą całej drużyny, przekazując swoją wiedzę i umiejętności podczas zbiórek. Oddanie przewodnictwa młodszym członkom organizacji i zgoda na pracę w małych grupach sprawia, że harcerze uczą się  sprawczości, decyzyjności, odpowiedzialności za siebie i innych

Harcerz idący z plecakiem po lesie

Harcerskie grupy wiekowe

Każda osoba w wieku od 6 do 21 lat może śmiało rozpocząć swoją przygodę harcerską i znaleźć drużynę dla siebie. Jakie grupy wiekowe działają w ZHP? 

1. Gromady zuchowe: zrzeszają dzieci w wieku od 6 do 10 lat.
2. Drużyny harcerskie: gromadzą harcerki i harcerzy w wieku 10-13 lat,
3. Drużyny starszoharcerskie: w tym pionie pracują harcerze starsi i harcerki starsze, czyli młodzież w wieku 13-16 lat,
4. Wędrownicy: ta grupa wiekowa dedykowana jest starszej młodzieży, czyli chłopcom i dziewczętom w wieku 16-21 lat. 

Kim jest instruktor?

Kadrę harcerską tworzą instruktorzy harcerscy, czyli wychowawcy, którzy sami przeszli własną ścieżkę rozwoju w ramach działalności drużyn w różnych grupach wiekowych. Instruktor, przygotowując się do swojej roli, bierze udział w licznych warsztatach i kursach, a także zdobywa stopień instruktorski i składa zobowiązanie instruktorskie. W ramach obowiązujących aktualnie przepisów każdy wychowawca harcerski jest zobowiązany przedstawić zaświadczenie o niekaralności, odbyć kurs i uzyskać certyfikat Programu Safe From Harm – czyli polityki ochrony bezpieczeństwa dzieci młodzieży i dorosłych w ZHP. 

Instruktor harcerski może pełnić funkcję wychowawczą i podjąć się prowadzenia drużyny, bądź gromady. Może także pełnić funkcję w hufcu, szczepie lub Głównej Kwaterze ZHP. 

Instruktorzy harcerscy swoją pracę wykonują nieodpłatnie na zasadzie wolontariatu. 

Kiedy spotykają się harcerze? 

W trakcie trwania roku harcerskiego harcerze spotykają się na cotygodniowych zbiórkach drużyny lub zastępu w swoich harcówkach (te znajdują się zwykle przy szkole), bądź też na zbiórkach terenowych. Zwieńczeniem pracy w roku harcerskim jest udział w obozie letnim.

Obozy organizowane są pod namiotami, najczęściej w lesie i na terenie harcerskich baz obozowych. Kwestię organizacji takiej formy wypoczynku regulują przepisy polskiego prawa oraz wewnętrzne przepisy związkowe. Harcerski obóz letni zgłaszany jest każdorazowo do kuratorium oświaty, a instruktorzy pełniący funkcje wychowawcze muszą posiadać odpowiednie kwalifikacje do pracy z dziećmi i młodzieżą. 

Ponadto harcerze i harcerki mogą brać udział również w innych formach, w tym: w biwakach, zimowiskach, zlotach, festiwalach, konkursach, złazach, biwakach i obozach wędrownych. 

Ważnym elementem harcerstwa jest kształcenie. Członkowie organizacji są zachęcani do udziału w różnorodnych formach szkoleniowych, w celu zdobycia wiedzy i umiejętności do prowadzenia zastępu, drużyny, kierowania innymi jednostkami, pracy z kadrą, pełnienia różnorodnych funkcji. 

Harcerz stojący na polu namiotowym z małą siekierką do rąbania drewna

Drużyny specjalnościowe

Drużyny harcerskie mogą działać w oparciu o ogólny plan pracy, bądź też poświęcić się w całości realizacji wybranej specjalności. Drużyny specjalnościowe oprócz zdobywania wiedzy harcerskiej, realizacji stopni i sprawności sprzyjają rozwijaniu określonej pasji. W ZHP wyróżnia się takie specjalności jak:

– ekologiczna,
– artystyczna,
– jeździecka,
– lotnicza,
– łącznościowa,
– obronna,
– ratownicza,
– pożarnicza,
– sportowa,
– turystyczna,
– wodna i żeglarska,
– historyczno-rekonstrukcyjna,
– Poczt Harcerskich,
– Harcerskiej Służby Granicznej,
– Harcerskiej Służby Porządkowej,
– Harcerskiej Służby Ruchu Drogowego.

Inne organizacje harcerskie w Polsce

Związek Harcerstwa Polskiego jest największą, ale niejedyną organizacją harcerską w Polsce. Inne organizacje oparte na podobnych wartościach i ideałach to: Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Skauci Europy, Royal Rangers Polska. 

Jak zapisać dziecko do harcerstwa?

Jeśli chcesz, by Twoje dziecko stało się członkiem ruchu harcerskiego, to zorientuj się, czy w pobliskiej szkole działa drużyna harcerska. Jeśli tak, to wystarczy skontaktować się z drużynowym i poznać terminy zbiórek. Jeśli nie, to dowiedz się, czy w Twoim mieście, gminie lub powiecie istnieje hufiec harcerski. Namiary wyszukasz w internecie. Listę hufców wraz z danymi kontaktowymi znajdziesz też na stronach chorągwianych, które odpowiadają województwom. Jeśli masz trudność z określeniem, pod jaką chorągiew podchodzi Twój region, to na stronie ZHP w prawym górnym rogu znajdziesz spis wszystkich chorągwi. Sprawdź!

Działalność harcerska to wspaniała przygoda na całe życie. Ten, kto przeżył, ten wie! Jeśli pragniesz, by i Twoje dziecko miało okazję poznać wspaniałych przyjaciół, wychowywać się wśród pięknych wartości, a do tego spędzać dużo czasu na świeżym powietrzu, to już dzisiaj sprawdź, gdzie najbliżej Twojego miejsca zamieszkania działa drużyna harcerska. A gdy przyjdzie czas pierwszego biwaku lub obozu, zajrzyj ze swoim harcerzem, lub harcerką do sklepu Decathlon, gdzie znajdziesz niemal kompletne wyposażenie na taki wyjazd!

Przeczytaj także:

mężczyźni uprawiający bushcraft

Co to jest bushcraft i czym się różni od survivalu?

Bushcraft i survival to pojęcia, które często używa się jako synonimy. Jest to błąd. Co to jest bushcraft? Tego dowiecie się z powyższego artykułu!

siekiera wbita w pień

Czym jest survival czyli sztuka przetrwania w trudnych warunkach?

Sztuka przetrwania w ekstremalnych warunkach z dala od cywilizacji cieszy się coraz większą popularnością. Co to jest survival? Odpowiadamy!

Kim jest preppers? Czym jest prepping? Prepper a survival

Kim jest preppers? Czym jest prepping? Prepper a survival

Chcesz wiedzieć czym jest prepping? Przeczytaj nasz poradnik. Dowiesz się z niego kim jest preppers i czym różni się prepping od survivalu.

Osoba w butach myśliwskich stojąca na kamieniu w lesie

Jakie buty myśliwskie na polowanie wybrać? Poradnik

Jakie buty myśliwskie wybrać na polowanie? Na co zwrócić uwagę podczas zakupów? Odpowiedzi znajdziesz w naszym poradniku dla myśliwych!

 Jaka latarka dla myśliwego? Podstawowe narzędzie na polowanie

Jaka latarka dla myśliwego? Podstawowe narzędzie na polowanie

Jakie są najlepsze latarki dla myśliwych? Jakie Myśliwskie latarki ręczne wybrać? Które pomogą znaleźć zwierzynę po zmroku?