Mężczyzna robiący trening ze sztangą przeciwdziałający katabolizmowi mięśniowemu

Czym jest katabolizm mięśni – jakie są jego przyczyny i objawia?

Trenujesz na siłowni i interesuje Cię, czym jest katabolizm mięśni? Oto wszystko, co powinieneś wiedzieć o mięśniowym procesie katabolicznym!

Celem każdej osoby trenującej siłowo jest zbudowanie masy mięśniowej. Aby tak było trzeba podjąć nie tylko działania wspomagające jej budowę, ale także zapobiegające jej rozpadowi. Ten drugi proces nosi nazwę katabolizmu. Chcesz dowiedzieć się, czym dokładnie jest, jakie mechanizmy nim kierują i w jaki sposób mu skutecznie zapobiegać? Solidną dawkę wiedzy na temat procesów katabolicznych znajdziesz w poniższym artykule!

Czym jest katabolizm mięśni?

Aby dobrze zrozumieć katabolizm mięśniowy, najpierw trzeba poznać jego definicję. Mianem tym określamy proces metaboliczny polegający na uwalnianiu się energii i rozkładzie związków chemicznych na mniejsze cząsteczki. Katabolizm jest przeciwieństwem procesów anabolicznych, czyli procesu opartego na budowaniu związków chemicznych z różnego rodzaju cząsteczek. Przykładem katabolizmu może być katabolizm białek, który polega na rozpadzie protein na aminokwasy.

W przypadku mięśni proces katabolizmu opiera się właśnie na rozpadzie łańcuchów białek obecnych w mięśniach na proste aminokwasy. Dzieje się to w momencie, kiedy organizm nie uzyskuje energii z pożywienia i musi ją czerpać z cząsteczek powstających przez katabolizm. Proces ten jest niepożądany z punktu widzenia przyrostu masy mięśniowej oraz pracy nad sylwetką.

Kobieta robiąca trening ze sztangą na mięśnie pośladkowe aby zbudować masę mięśniową

Przyczyny katabolizmu mięśniowego

Zachodzenie procesów katabolicznych może mieć różne przyczyny. Z tego powodu do szukania źródła swojej słabszej dyspozycji należy podejść w sposób indywidualny, analizując czy dany powód może nas dotyczyć. Oto trzy najczęściej spotykane przyczyny katabolizmu mięśniowego.

Zbyt ciężki trening

Jedną z najczęstszych przyczyn uruchomienia procesów katabolicznych jest zbyt intensywny trening. Dlaczego tak się dzieje? Trzeba wiedzieć, że mięśnie są zbudowane z przylegających do siebie włókien. Najważniejszymi ich właściwościami jest elastyczność oraz zdolność do wykonywania skurczu. W trakcie treningu siłowego w mięśniach powstają mikrouszkodzenia, co samo w sobie jest pozytywnym zjawiskiem, gdyż stymuluje mięśnie do wzrostu. Jeżeli jednak w wyniku zbyt ciężkiego treningu powstanie zbyt wiele uszkodzeń, a nie uzupełnimy odpowiednio składników odżywczych, mamy do czynienia z katabolizmem.

Mężczyzna i kobieta przygotowujący odpowiednio zbilansowany posiłek bogaty w białko przeciwdziałający katabolizmowi mięśni

Powyżej wspomnieliśmy o dostarczaniu do organizmu zbyt małej liczby kalorii. Jest to kolejna przyczyna aktywowania procesów katabolicznych. Budowa masy mięśniowej wymaga nadwyżki kalorycznej oraz ustalenia odpowiedniej proporcji makroskładników. Powszechnie przyjmuje się, że powinno to być około 20-25% białka, 45-50% węglowodanów oraz 25-30% tłuszczów. Duże znaczenie w kontekście prawidłowego odżywienia komórek mięśniowych ma także spożywanie posiłków o stałych porach.

Brak wystarczającego wypoczynku

Regeneracja mięśni ma ogromne znaczenie w kontekście progresu na siłowni. Wiele trenujących osób lekceważy ten aspekt. W nocy zachodzi tak zwany. katabolizm nocny (zjawisko fizjologiczne konieczne do regeneracji mięśni). Trzeba pamiętać, że zbyt mała ilość snu może utrudnić rozwój mięśni. Aby odpowiednio odżywić mięśnie, warto spożyć przed snem dodatkową porcję białka.

Na czym polega nocny katabolizm?

Wspomniany wyżej nocny katabolizm to pojęcie, które zasługuje na krótkie rozwinięcie. Odnosi się ono do stanu, który jest nazywany „nocną głodówką”. Z katabolizmem mamy do czynienia właściwie każdej nocy. Jest to spowodowane faktem, że w trakcie snu nie jesteśmy w stanie dostarczyć organizmowi substancji odżywczych. Istnieje jednak skuteczny sposób na poradzenie sobie z tym zjawiskiem, a jest nim spożycie na kolacje produktów, które ulegają powolnemu trawieniu i wchłanianiu. Są nimi wszystkie produkty zawierające białko. Dobrym pomysłem może być wypicie przed snem odżywki białkowej.

Mężczyzna robiący trening aby zapobiec katabolizmowi mięśni

Proces kataboliczny – objawy katabolizmu mięśniowego

Aby móc przeciwdziałać katabolizmowi mięśni, trzeba najpierw potrafić go rozpoznać. W trakcie treningu może się on objawiać uczuciem pieczenia mięśni. Trudno go jednak pomylić z naturalną reakcją, która towarzyszy podnoszeniu ciężarów. Pieczenie mięśni jest normalne przy wysiłku. Jeżeli jednak stopniowo zmienia się ono w ból, oznacza to, że trening jest zbyt intensywny, a w naszym organizmie mogą aktywować się procesy kataboliczne.

Niestety ciężko jest zorientować się, że rozpoczął się proces katabolizmu po treningu. W spoczynku nie daje on żadnych objawów. Niektórzy uważają, że oznaką katabolizmu są zakwasy, jednak nie jest to prawda. Pomimo odczuwania dolegliwości bólowych organizm mógł już rozpocząć procesy odbudowy.

Niestety, jedynym pewnym wskaźnikiem zachodzenia katabolizmu jest spadek obwodów w poszczególnych partiach mięśniowych. To można jednak zaobserwować dopiero po kilku tygodniach ćwiczeń. Objawem katabolizmu może być również brak progresowania w treningu. Jest to oznaka, że pomimo treningów i stosowania diety, masa mięśni się nie zwiększa. Innymi objawami katabolizmu mogą być: przewlekłe uczucie zmęczenia, problemy z regeneracją oraz utrzymujące się napięcie mięśni.

Rozpad mięśniowy – jakie są jego skutki?

Katabolizm niesie za sobą różnego rodzaju skutki. Dotyczą one zarówno treningu, jak i samego zdrowia. Procesy kataboliczne przede wszystkim powodują utratę masy mięśniowej, co może wpłynąć na ogólne osłabienie wydolności fizycznej. W wyniku ich działania mogą pojawić się także problemy z utrzymaniem właściwej masy ciała. Wszystko to może skutkować osłabieniem odporności organizmu. To z kolei powoduje zwiększone ryzyko zachorowania na różnego rodzaju choroby przewlekłe.

Jak chronić mięśnie przed katabolizmem?

Na szczęście istnieje kilka sposobów, dzięki którym jesteśmy w stanie zapobiegać aktywacji procesów katabolicznych. Absolutną podstawą jest zadbanie o nadwyżkę kaloryczną, uwzględniając swoje podstawowe zapotrzebowanie oraz codzienną aktywność sportową i poza sportową. Nie można również zapominać o regeneracji. Zarówno doskonale skonstruowany plan treningowy, jak i dobrze dopracowana dieta pójdą na marne, jeżeli mięśnie nie będą miały warunków do odpoczynku.

Innym sposobem na ograniczenie katabolizmu jest stosowanie odżywek przeznaczonych dla sportowców. Dopasowana do potrzeb treningowych oraz indywidualnych osoby ćwiczącej suplementacja potrafi pozytywnie wpłynąć na osiągi treningowe. Trzeba być świadomym, że suplementy to uzupełnienie diety, a nie jej zamiennik. Jakie odżywki warto stosować, aby zapobiec katabolizmowi? Oto kilka z nich:

1.   Beta-alanina. Jej właściwości oddziałują na proces syntezy karnozyny, która odpowiada za utrzymanie odpowiedniego poziomy pH w mięśniach. Suplement ten przyczynia się również do zmniejszenia uczucia zmęczenia.

2.   Aminokwasy BCAA. Zawierają one w sobie L-leucynę. Jest to aminokwas białkowy, który oddziałuje na proces powstawania nowych białek.

3.   Elektrolity. Powinny one zawierać magnez, sód, potas oraz wapń. Wpływają one pozytywnie na pracę układu nerwowego oraz samych mięśni. Regulują metabolizm energetyczny oraz przekaźnictwo nerwowe.

4.   Cynk. Jest on odpowiedzialny za utrzymanie równowagi kwasowo-zasadowej organizmu. Dba o prawidłowy metabolizm makroskładników odżywczych, chroni komórki przed stresem oksydacyjnym oraz reguluje poziom testosteronu we krwi.

Katabolizm a trening spiętych mięśni

Katabolizm nie opiera się tylko na traceniu masy mięśniowej, ale objawia się również nieprzyjemnym uczuciem napięcia mięśniowego. Jest to coś, na co mamy wpływ i czemu możemy przeciwdziałać. Najważniejsze jest wyeliminowanie czynników odpowiedzialnych za napięcie za pomocą ćwiczeń. Dobrym pomysłem może być joga, pilates lub stretching. Warto wprowadzić do treningu rolowanie mięśni wałkiem do masażu, specjalne piłki czy pistolety, które rozluźniają napięte miejsca.

Odpowiednia dieta, dbanie o regenerację, dobrze dobrany trening i suplementacja, korzystnie wpłyną na rozwój mięśni i przeciwdziałają katabolizmowi mięśniowemu.

Przeczytaj także:

mężczyzna na siłowni z silnie rozbudowaną klatką piersiową

Budowanie klatki piersiowej. Poznaj skuteczne ćwiczenia!

Jakie ćwiczenia na klatkę piersiową są najlepsze? Jak skutecznie dbać o rozwój mięśni? Dowiedz się i zacznij efektywne budowanie klatki piersiowej.

mężczyzna w odzież sportowej trenujący na siłowni

Siłownia - suplementy. Jakie suplementy przed i po treningu?

Jeśli wykonujesz trening siłowy, przyda ci się także odpowiednia suplementacja. Jakie suplementy należy spożywać przed i po treningu?

mężczyzna podnoszący sztangę

Martwy ciąg - technika, rodzaje, co daje, jak ćwiczyć?

Sprawdź, jak wykonywać martwy ciag. Zobacz, jak wygląda prawidłowa technika ćwiczeń. Dowiedz się więcej na temat tego ćwiczenia

kobieta z jabłkiem

Rodzaje diet – znajdź swoją dietę

Pojęcia dieta używa się w odniesieniu do diet odchudzających lub terapeutycznych ale także w kontekście sposobu odżywiania. Sprawdź więcej!

Kobieta robiąca trening w domu

Trening w domu – jak zacząć? Poradnik

Nie masz czasu chodzić na siłownię i planujesz rozpocząć trening w domu? Od czego zacząć? Oto wskazówki, jak przygotować plan treningowy w domu.