Kobieta w stroju sporotwym wykonująca na macie ćwiczenia na skoliozę

Czym jest skolioza? Przyczyny, objawy i leczenie

Skolioza to jedna z wad postawy, w której występuje boczne skrzywienie kręgosłupa. Jakie są objawy tego schorzenia? Jak się je leczy? Oto wskazówki.

Skolioza, czyli boczne skrzywienie kręgosłupa, to schorzenie, z którym zmaga się wiele osób. Nie można jej lekceważyć, gdyż może prowadzić do groźnych powikłań. Czym dokładnie jest skolioza? Jak leczyć tę chorobę? Oto wszystko, co warto wiedzieć.

Skolioza – co to takiego?

Skoliozę najczęściej kojarzy się z bocznym skrzywieniem kręgosłupa, jednak warto mieć świadomość, że ta wada postawy obejmuje deformację w trzech płaszczyznach. Są to:

– czołowy, gdy kręgosłup wygina się do boku,
– strzałkowy, gdy kręgosłup skręca; mówi się wówczas o ordoskoliozie lub kifoskoliozie,
– poziomy, gdzie występuje rotacja i torsja kręgów.

Skolioza zazwyczaj objawia się deformacją kręgosłupa. Zamiast krzywej, która ma delikatnie łukowaty kształt, ma on postać litery S. Często obejmuje piersiowy odcinek kręgosłupa i górną część pleców lub rozwija się między odcinkiem piersiowym a lędźwiowym. Wówczas pojawia się w środkowej części pleców. Rzadko można ją spotkać tylko w odcinku lędźwiowym kręgosłupa. 

Z uwagi na kątową krzywiznę kręgosłupa, zgodnie ze skalą Cobba, podzielono skoliozę na 3 stopnie:

– I stopień: od 10 do 24 stopni,
– II stopień: od 25 do 40 stopni,
– III stopień: powyżej 50 stopni.

Dwie kobiety w strojach sporotwych stojące na siłowni

Rodzaje skoliozy

Skolioza może występować w wielu formach, które różnią się od siebie lokalizacją oraz kształtem skrzywienia. Poniżej znajdziesz najczęściej występujące rodzaje.

Skolioza lędźwiowa

Skolioza lędźwiowa dotyczy dolnej części kręgosłupa, w odcinku lędźwiowym, który znajduje się między dolną częścią klatki piersiowej a miednicą. Skrzywienie to prowadzi często do asymetrii bioder, co może być widoczne jako jedno uniesione wyżej niż drugie. Skolioza lędźwiowa często powoduje ból dolnej części pleców, szczególnie podczas długiego siedzenia lub stania, oraz prowadzić do nierównomiernego obciążenia mięśni pleców i miednicy. Jeśli jest zaawansowana, może wpływać na równowagę i postawę ciała, a nawet prowadzić do napięcia w nogach i pośladkach.

Skolioza piersiowa

Występuje w środkowej części kręgosłupa, w odcinku piersiowym, który obejmuje klatkę piersiową i żebra. Skolioza piersiowa może powodować widoczne zmiany w postawie, takie jak asymetria łopatek, gdzie jedna łopatka wystaje bardziej niż druga. U osób z większym skrzywieniem skolioza ta może wpływać na kształt klatki, co czasem ogranicza ruchomość żeber i sprawia, że oddychanie staje się trudniejsze. 

Kobieta w stroju sporotwym siedząca na macie rozciągająca plecy

Skolioza dwułukowa

Charakteryzuje się dwoma łukami skrzywienia, które najczęściej występują w przeciwnych kierunkach – zwykle pierwszy łuk w odcinku piersiowym, a drugi w lędźwiowym. Tego rodzaju skolioza często rozwija się jako kompensacyjna, co oznacza, że drugi łuk tworzy się jako reakcja ciała na pierwszy łuk, aby zrównoważyć postawę i utrzymać głowę nad miednicą. Jest bardziej złożona w kształcie, co może wpływać na całą postawę ciała i powodować trudności z równowagą oraz asymetrię klatki i bioder.

Skolioza jednołukowa

To forma skoliozy, w której występuje pojedynczy łuk skrzywienia, zazwyczaj w jednym odcinku kręgosłupa. Tworzy wyraźny łuk w jedną stronę, co może skutkować asymetrią, na przykład uniesieniem jednej strony tułowia lub przesunięciem linii kręgosłupa. Tego rodzaju skolioza jest często widoczna, gdy pacjent pochyla się do przodu, co uwydatnia jednostronny łuk skrzywienia.

Skolioza – przyczyny

Skolioza może być zarówno wrodzona, jak i rozwinąć się w późniejszym okresie życia. Ta pierwsza dotyczy około 2/3 wszystkich przypadków wad kręgosłupa. Często towarzyszy wadom wrodzonym układu moczowo-płciowego oraz serca. Może być też nabyta. Wówczas przyczyny są następujące:

– przepuklina krążka międzykręgowego,
– porażenie mózgowe,
– dystrofia mięśniowa,
– porażenie mięśni po chorobie Heinego-Medina,
– zrosty żeber, 
– choroba opłucnej,
– guzy kości,
– różnice w długości kończyn,
– operacje w obrębie klatki, wykonywane w okresie wzrostu.

Skrzywienia kręgosłupa, wbrew powszechnej opinii, nie powoduje ani siedzenie w nieodpowiedniej pozycji, ani noszenie plecaka na jednym ramieniu. Mogą one jednak pogłębiać istniejące deformacje. W większości przypadków przyczyna skrzywienia kręgosłupa nie jest znana, co oznacza, że jest to skolioza idiopatyczna

Skolioza u dorosłych i dzieci

U dzieci skolioza występuje zdecydowanie częściej niż u dorosłych. Deformacje mogą pojawić się w dowolnym okresie ich rozwoju. Wyróżnia się trzy rodzaje: wczesnodziecięcą (do 3. roku życia), dziecięcą (od 3. do 10. roku życia) i młodzieńczą (nabyta w okresie dojrzewania). Najszybciej skolioza rozwija się w fazie wzrostu dziecka. Mięśnie nie nadążają za rozwojem kośćca i nie są wystarczającą podporą dla kręgosłupa. Dlatego też warto poddawać dzieci regularnej diagnostyce, szczególnie między 11. a 13. rokiem życia

Postęp skoliozy zazwyczaj ustępuje, gdy kończy się wzrost kręgosłupa. U dziewcząt ma to miejsce w wieku 15-16 lat, a u chłopców gdy osiągną 17-18. rok życia. U dorosłych zazwyczaj rozwija się po 40. roku życia przez zwyrodnienia stawów międzykręgowych. Niebezpieczna jest szczególnie wtedy, gdy występuje osteoporoza i osteopenia. Te dwie choroby dodatkowo przyczyniają się do osłabienia kręgosłupa.

Czy skolioza u dorosłych postępuje? Może, szczególnie jeśli jest degeneracyjna lub rozwija się w wyniku zmian związanych ze starzeniem się organizmu. U niektórych osób skrzywienie pozostaje stabilne przez wiele lat, zwłaszcza jeśli kręgosłup jest odpowiednio wspierany przez zdrowe mięśnie i stawy. Jednak bez odpowiedniego leczenia i profilaktyki ryzyko postępowania choroby wzrasta.

Kobieta w stroju sportowym rozkładająca matę do ćwiczeń

Skolioza – objawy

Podobnie jak inne wady postawy, skolioza jest często widoczna na pierwszy rzut oka. Jej zauważalnymi objawami są:

– nierówne wcięcia w talii,
– wystające łopatki, krzywo ustawione,
– wysunięcie jednego biodra do przodu,
– widoczna asymetria pleców podczas pochylania się do przodu,
– garb z jednej strony pleców,
– biodra i ramiona na nierównej wysokości,
– jedna noga krótsza od drugiej (w przypadku zaawansowanej postaci choroby).

Gdy występuje bardzo zaawansowana skolioza, objawy neurologiczne są bardzo odczuwalne. Mogą pojawić się bóle nerwowe (neuralgia), promieniujące do kończyn dolnych lub górnych, w zależności od miejsca skrzywienia. Do tego też często występują parestezje, czyli uczucie drętwienia lub mrowienia. Wynika to z ucisku na nerwy, zaburzającego prawidłowe przewodzenie impulsów nerwowych. Może pojawić się także osłabienie mięśni, problemy z chodzeniem i zaburzenia równowagi. 

Skolioza – leczenie

Zauważyłeś, że u Twojego dziecka lub u Ciebie rozwinęła się skolioza? Do jakiego lekarza się wybrać? Odpowiednim wyborem będzie lekarz ortopeda, który przeprowadzi diagnostykę oraz zleci ćwiczenia gimnastyczne, a także profilaktykę dopasowaną do potrzeb pacjenta. Sposób leczenia skrzywienia kręgosłupa zależy głównie od zaawansowania choroby i wieku pacjenta. Polega na odciążaniu i korygowaniu kształtu wygięcia za pomocą ćwiczeń oraz gorsetów korekcyjnych, które utrwalą prawidłową postawę. W przypadku zaawansowanych postaci choroby (III stopnia) niezbędne może być leczenie operacyjne z wszczepieniem metalowych aparatów i implantów.

Jeśli występuje nieznaczne skrzywienie, należy stosować gimnastykę korekcyjną. Szczególnie wskazane dla pacjentów, którzy chcą uniknąć pogłębienia się wady, są ćwiczenia na basenie czy pływanie. W przypadku II stopnia zaleca się już sztywne gorsety ortopedyczne i fizjoterapię. Jeśli skrzywienie boczne jest spowodowane skróceniem jednej kończyny, stosuje się z kolei specjalne wkładki i buty ortopedyczne.

Jeśli u dziecka wykryto skoliozę, powinno spać na twardym materacu, bez poduszki. Warto zadbać o to, by nie podpierało się łokciem podczas siedzenia przy biurku. Wysokość krzesła i blatu dostosuj do jego wzrostu tak, aby stopy opierały się płasko na podłodze, a przedramiona o biurko. Niezbędne może być wyprofilowane oparcie i podpórki na łokcie. 

Czy skoliozę można wyleczyć? Niestety nie, ale można ją kontrolować, spowolnić jej postęp i złagodzić objawy. Nawet chirurgiczna korekcja nie przywróci całkowicie anatomicznie prawidłowego kręgosłupa, jednak może znacznie zmniejszyć stopień skrzywienia.

Kobieta w stroju sportowym rozciągająca się na macie

Nieleczona skolioza – skutki

Skolioza, która postępuje, może prowadzić do szybszego rozwoju zmian zwyrodnieniowych w obrębie kręgosłupa, przez co pojawia się przewlekły ból pleców, nawet u młodych pacjentów. Gdy jest już w zaawansowanym stadium, może dojść do bardzo poważnych powikłań. Zniekształcenia klatki mogą powodować ucisk na narządy wewnętrzne, takie jak płuca czy serce, przez co może dojść do niewydolności krążenia oraz układu oddechowego.

Czy ze skoliozą można pracować?

Jeśli występuje u Ciebie skolioza, przeciwwskazania pracy obejmują unikanie długotrwałego siedzenia. Może to powodować napięcie mięśniowe i ból, a także zwiększać asymetrię kręgosłupa. Należy unikać także dźwigania i pracy wymagającej noszenia ciężarów, schylania się lub podnoszenia z dużym obciążeniem. Niewskazane jest także zajęcie, które wymaga długotrwałego stania, skręcania ciała lub wymuszonej pozycji. 

Wiesz już, jakie są przyczyny i objawy występowania tej deformacji, a także, jakie są sposoby leczenia: czy to ćwiczenia, czy w trudnych przypadkach operacja kręgosłupa. Skolioza to poważne schorzenie, którego nie warto ignorować. Pamiętaj, aby obserwować swój kręgosłup i szybko reagować, gdy pojawia się ból lub dyskomfort.

Przeczytaj także:

Para wykonująca ćwiczenia na rozciąganie pleców

Ból pleców – przyczyny, objawy, ćwiczenia na kręgosłup

Dlaczego bolą plecy? Powodem może być brak ruchu lub poważna choroba. Poznaj najlepsze ćwiczenia na ból pleców i pozbądź się bólu na dobre.

Kobieta ubrana w koszulkę sportową wykonuje w pozycji leżącej na macie ćwiczenie rozciągające

Najlepsze ćwiczenia na proste plecy

Sprawdź, jakie ćwiczenia wykonywać, aby mieć prosty kręgosłup, pozbyć się bólu pleców i uniknąć wad postawy.

Ćwiczenia na plecy w domu bez sprzętu – możesz więcej niż Ci się zdaje

Ćwiczenia na plecy w domu bez sprzętu – możesz więcej niż Ci się zdaje

Ćwiczenia na plecy w domu wzmocnią mięśnie grzbietu, odciążą kręgosłup i zredukują ból. Wykonaj najlepsze ćwiczenia na plecy bez sprzętu i zdziałaj wi

kobieta  ćwicząca na macie z gumą oporową

Ćwiczenia z gumą - trening oporowy całego ciała

Z gumami oporowymi poćwiczysz uda i pośladki, a także plecy i brzuch. Sprawdź, jak wykonać trening z gumami do ćwiczeń i osiągnąć lepsze efekty.

Mężczyzna siedzący na macie wykonujący ćwiczenia slam ball

Slam ball – ćwiczenia nie tylko na uderzenia piłką

Slam ball – ćwiczenia. Trening crossFit z piłką – jak go wykonywać? Dowiedz się, jaki trening warto robić na plecy i zwiększenie siły.